Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Logitech z-5500 Opóźniona reakcja subwoofera na ruch potencjometrem, gra słabiej

19 Kwi 2011 22:22 4638 17
  • Poziom 9  
    Cześć, kupiłem używane głośniki Logitech z-5500, początkowo głośniki strasznie strzelały i miały zakłócenia nawet na 0% głośności, ale wystarczyło poprawić luty przy kondensatorach. Kolejny problem który wykryłem jest taki że gdy szybko zwiększę głośność z 0% na dowolną wartość to satelity graja głośno momentalnie, natomiast subwoofer "wchodzi na obroty" stopniowo i dopiero po ok. 3 sekundach osiąga odpowiedni poziom głośności, tak samo jest przy ściszaniu, satelity już nie graja, a subwoofer potrzebuje ok. 3 sekund na ściszenie się do zera. jest to taki sam problem jak w tym temacie:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic410009.html

Z tym że głośniki nie buczą, aczkolwiek tak jak autorowi powyższego tematu wydaje mi się ze subwoofer po osiągnięciu odpowiedniej głośności nie gra tak jak powinien, bas jest za słaby pomimo ustawienia go na maksymalny poziom, te głośniki stać na więcej. Gdy podkręcę głośność do poziomu 70-100% i bas w panelu na maksimum wtedy subwoofer często strzela i zniekształca przy basie, im głośniej ustawie tym bardziej to robi, a tak być nie powinno ponieważ jest on w stanie grać normalnie na maksimum głośności.

Zestaw mam podłączony do komputera kablem coaxial (cyfrowo), podłączałem też analogowo lecz problem nadal występuje.

W czym może tkwić problem? Jak to naprawić?

Napiszę co zauważyłem. Gdy subwoofer jest podłączony do prądu i jest załączony włącznik na jego tyle, to po dotknięciu góry zaznaczanego na zdjęciu kondensatora razi mnie prąd :D

Logitech z-5500 Opóźniona reakcja subwoofera na ruch potencjometrem, gra słabiej

Być może on jest przyczyną opóźnionej reakcji subwoofera na ruch potencjometrem? Za wolno nabiera i oddaje napięcie? Bo jeśli chodzi o charczenie głośnika przy dużej głośności i mocnym basie to podejrzewam ze winny jest sam głośnik. (zaznaczę ze jestem bardzo początkujący jeśli chodzi o elektronikę).

Poniżej zamieszczam jeszcze 2 fotki poglądowe:

Logitech z-5500 Opóźniona reakcja subwoofera na ruch potencjometrem, gra słabiej Logitech z-5500 Opóźniona reakcja subwoofera na ruch potencjometrem, gra słabiej
  • Poziom 21  
    Należało by zbadać sygnał dochodzący do końcówki mocy subwoofera ale bez odpowiedniego sprzętu (co najmniej testera audio) będzie to trudne.
  • Poziom 9  
    Zlokalizowałem zwarcie na płytce i je usunąłem, teraz już kondensator nie razi prądem oraz głośnik nie charczy i gra bodajże pełną mocą. Opóźnione pogłaśnianie i ściszanie suba jednak pozostało, nie jest to aż takie uciążliwe, jednak wolałbym to naprawić, ze sprzętu mam jedynie miernik uniwersalny.
  • Poziom 21  
    Tester sygnału audio można zbudować z dowolnej końcówki mocy audio i prześledzić nią całą drogę sygnału od panelu sterowania aż do końcówki mocy subwoofera, ale to wymaga już trochę doświadczenia w elektronice.
  • Poziom 9  
    Niestety mi tego doświadczenia brak, jakoś to przeboleje chyba że ktoś jeszcze wpadnie na jakiś pomysł.
  • Pomocny post
    Poziom 10  
    Witam,
    Też mam z-5500 i mogę Ci powiedzieć, że to opóźnienie to chyba nie jest żadna usterka a zabieg mający jakiś konkretny cel ???
    Mam tak od nowości, mam już też 2gi panel sterujący (w poprzednim zgasło podświetlenie i w ramach gwarancji dostałem nowy), i na obu było to samo.
    No chyba że to faktycznie coś nie tak z subwooferem.
  • Pomocny post
    Poziom 9  
    Witam ja również posiadam Logitech-y Z-5500 i jest właśnie tak samo jest opóźnienie subwoofera o około 3sek ten typ chyba tak ma. Podświetlenie też się popsuło ale niestety było już po gwarancji a z jednej strony to może i lepiej bo przy oglądaniu filmów nie razi w oczy:D
  • Poziom 9  
    W takim razie wszystko jest OK, dzieki za odpowiedzi bo myslalem ze to jakas usterka :)
  • Poziom 10  
    sorry za odkopanie, ale widzę, że się znacie na tym sprzęcie, a ja mam problem, otóż rozwalił mi się w panelu potencjometr, ale kompletnie, już go się nie uratuje i chce dokupić nowy ale nie mogę znaleźć nazwy ani parametrów. Orientujecie się jakie one są? Albo gdzie można je zdobyć za rozsądną cenę?

PS. co do opóźnienia jest to opóźnienie celowe, a dokładniej stopniowe pogłaśnianie głośnika nisko tonowego, aby nie doszło do przeciążenia i ewentualnego uszkodzenia lub spalenie.
  • Poziom 8  
    no to ja grubo odkopie temat ostatnio bass w moim zestawie z subwoofera zaczal charczec jakby cos w nim bylo ( ale nie ma bo sprawdzilem - wylotem powietrza i trząsałem, byly zdarzenia ze dzieci wrzucily tam monete , ale na wylaczonym sprzecie ) i moje pytanie czy jestem w stanie stwierdzic co go boli? bass wydobywa sie czysty ale przy tym idzie takie charczenie, moze sie cos odkleilo a moze cos innego - jak dobrać sie do srodka by sprawdzic glosnik?
  • Poziom 10  
    Poprostu membrana sie już zużyła. Charczenia są rózne. Jeżeli moneta została w środku i go katowałeś to mogła sobie troche pofruwać. i cos uszkodzić. Najlepiej rozebrać go i sprawdzić dokładnie co charczy i jak charczy.
  • Poziom 8  
    chodzi o to ze malo co uzywam tego zestawu :> ale pewnie tak jak mowisz bez rozkrecenia sie nie dowie czlowiek, rozumiem ze tylko te sruby z tylu odkrece i sie dostane do srodka?
  • Poziom 10  
    Tak, tlkyo delikanie wyjmuj wzmacniacz, ponieważ tam jest sporo kabli, które łatwo urwać, ewentualnie mozesz membrane wyjąć (4 śruby). Jak rozkrecisz to go wyczyść kompresorem/sprężonym powietrzem porzadnie. Sprawdź membrane od wewnetrznej storny, czy nie ma zgięć na niej, pęknięć, lub dziurek. Potem sprawdź resor. delikanie nacisnij pare razy na wyłączonym zestawie. Może się już zatarł/spraciał.
  • Poziom 8  
    wszystko pieknie ale zapomialem dodac ze mam zestaw z-5450 a tam skrzynia wyglada na sklejona na amen jest jakis patent zeby to otworzyc bez strat i uszkodzen? :)

wygooglowalem i polecaja otwierac od prawej strony gdyz po lewej jest glosnik (patrzac od loga logitech na frontowej czesci )
    zastanawiam sie czy faktycznie monety ( nie bylo to katowane i sporadycznie uzywane ) mogly cos uszkodzic czy powinenem szukac we wzmacniaczu problemu, postaram sie moze nagrac o jaki dzwiek mi chodzi moze uda sie wspolnie cos ustalic
    skoro skleili go na amen to raczej nie przewiduja ze cos moze sie tam zniszczyc oczywiscie pod warunkiem ze nic do srodka "nie wpadlo" :) kochane dzieciaki

o to problem z moim basem:

moze cos uslyszycie jak na sluchaweczkach to polecam podkrecic na maxa to bedzie "czuc" ten dziwny dzwiek basu

https://www.youtube.com/watch?v=50TLo-_9dSY&feature=youtu.be

meterial z ktorego korzystalem

https://www.youtube.com/watch?v=Ci40ae8BlcE

jakies pomysly gdzie szukac?
  • Poziom 9  
    Jeżeli niczego w srodku nie ma, zarzuć https://www.youtube.com/watch?v=P5P4MQl7S5Q i dociskaj, obserwuj czy port br nie rezonuje. Jak nic nie zaobserwujesz, trzeba dostać się do środka, najlepiej na początek podpiąć się z zewnęrzną końcówką mocy do głośnika i pod jej zasilaniem sprawdzić przetwornik. Chociaż brzmi to jak odklejona częsciowo cewka od karkasu, dla pewność sprawdz glosnik pod innym napędem.
  • Poziom 43  
    _amd_ napisał:
    Chociaż brzmi to jak odklejona częsciowo cewka od karkasu
    Równie dobrze może być to odklejona kopułka przeciw-kurzowa, odklejony resor, lub... "wyłopotany" głośnik.
    Bez obejrzenia głośnika nie da się powiedzieć dokładniej.
  • Poziom 8  
    _amd_ napisał:
    Jeżeli niczego w srodku nie ma, zarzuć https://www.youtube.com/watch?v=P5P4MQl7S5Q i dociskaj, obserwuj czy port br nie rezonuje. Jak nic nie zaobserwujesz, trzeba dostać się do środka, najlepiej na początek podpiąć się z zewnęrzną końcówką mocy do głośnika i pod jej zasilaniem sprawdzić przetwornik. Chociaż brzmi to jak odklejona częsciowo cewka od karkasu, dla pewność sprawdz glosnik pod innym napędem.

Port BR? ;P Czyli bass reflex a jak zaobserwowac czy to nie rezonuje? ;P przylozyc reke?

z tego podales na tym tescie tego typowego charczenia nie bylo ale zabardzo nie wiem czego tam szukac ;-) pewnie przyjdzie mi rozebrac skrzynie i sprawdzic glosnik i ewentualnie szukac innego jezeli tego sie nie da uratowac.
  • Poziom 9  
    Docisnac do skrzyni najmocniej jak się da i obserwować zmiany