Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Fotokomórka w bramie słońce

20 Kwi 2011 16:43 8490 14
  • Poziom 9  
    Witam
    Mam następujący problem a mianowicie przy słonecznej pogodzie nie mogę otworzyć bramy. Słychać ze mechanizm chce ruszyć ale coś go blokuje. Fotokomórki stukają jak się zasłoni. Słońce świeci wtedy na jedna z fotokomórek (na tą po przeciwnej stronie silnika). Czy ktoś już miał podobny problem? Nawet gdy staram się zasłonić słońce to i tak się nie otwiera. Przypuszczam że to przez nagrzanie od słońca. Czy pomoże budowa jakiejś osłony przed słońcem czy po prostu wymienić na nowe. Dodam że w nocy brama działa bez zarzutów.
  • Poziom 24  
    światło słoneczne "nasyca" element światłoczuły co powoduje że nie jest on czuły na oświetlenie sterujące. Rozwiązaniem jest zawężenie kąta "odbioru" światła fotokomórki przez umieszczenie jej za daszkową lub tunelową osłoną co spowoduje że światło słoneczne nie będzie padać wprost na fotokomorkę. Należy to ocenić na miejscu ponieważ ważne jest wzajemne usytuowanie instalacji wobec słońca.
  • Poziom 20  
    Ewentualnie pomaga zamiana miejscami odbiornika i nadajnika fotobariery.
  • Poziom 15  
    Fotka ta co jest na słońcu ma zużyty element swiatłoczuły od słońca już.Wymień na nowe i zrób daszki.
  • Poziom 24  
    Myślę że zanim wykonasz jakieś dodatkowe prace przy foto to sprawdź jeszcze tylko czy to rzeczywiście jest ich wina . Załóż zworkę na zaciski fotokomórki i sprawdź w słoneczny dzień czy to na pewno ona jest przyczyną usterki . Wydaje mi się że to nie od lini foto masz te zakłócenia .
  • Poziom 15  
    A jaki masz model typ napędów.
  • Poziom 9  
    Zamontowałem daszek na tej co była nasłoneczniona i nic nie dało dziś znów ten sam problem:(
    VIRUS32: wystarczy w każdej fotokomórce zamontować zworkę i wtedy brama będzie działać normalnie tylko bez fotokomórek?
    Na fotokomórkach mam logo DEA. na skrzynce co jest silnik też DEA. Gdzieś w instrukcjach znalazłem od tego układu sterującego to jest DEA 203RR. Ale jaki silnik i fotokomórki to nie mam zielonego pojęcia.
  • Poziom 13  
    witam
    mam podobny przypadek tylko nie DEA a FAAC napęd i foto oryginalne zauważyłem że problem może tkwić właśnie w obudowach fotokomórek oryginalne FAACa mają soczewki i jeśli zgubię jedną śrubeczkę i/lub nie dokrecę solidnie obudowy jest problem przy dużym słońcu (jak zdejmowałem obudowę niedziałały foto tylko założyłem i było ok )
    może to być też wina idealnego ustawienia linii foto może nadajnik jest na granicy "widzenia" odbiornika
    daszki powinny rozwiązać problem ale ja mam pytanie czy ktoś się spotkał z podobnym problemem jeśli chodzi o foto FAACa i jak sobie poradził
  • Poziom 9  
    Wyłączyłem teraz fotokomórki i wczoraj problem się znów powtórzył. Więc u mnie to gdzieś na słońcu metal zmienia swoja objętość i brama nie chce ruszyć.
  • Poziom 15  
    To nie wina metalu.Za słaba moc.Zwiększ moc kolego Bembenek. A ja już dużo razy Faac zmieniałem na Nice BF. Te mają soczewki na diodach bezpośrednio.
  • Poziom 20  
    Jak brama zachowuje się podczas słonecznych dni po wysprzęgleniu? Jeżeli ręcznie pracuje bez oporów i tak samo jak jest chłodno to przyczyny należy szukać w elektronice. Jeżeli zacina się przy pracy ręcznej to szukamy w mechanice bramy.
  • Poziom 15  
    A co ma słońce do wysprzęglenia.
  • Poziom 20  
    Bembenek88 napisał:
    Wyłączyłem teraz fotokomórki i wczoraj problem się znów powtórzył. Więc u mnie to gdzieś na słońcu metal zmienia swoja objętość i brama nie chce ruszyć.

Kolega wyraźnie napisał iż fotobariery w tej chwili są wyłączone, tak więc problem jest na 90 %natury mechanicznej (Zwłaszcza jeżeli brama jest czarna i długa). Nie wykluczam też elektroniki, miałem kiedyś taki przypadek iż centrala sterująca omawiała posłuszeństwa gdy było ciepło na dworze.

• Poziom 19  
    a jaka jest długość tej bramy i do jakiego ciężaru mechanizm? co do fotek faac-a to elektronika raczej żadko się psuje, chyba, że bezprzewodowe bo tam często padają baterie. Tragiczne są tylko te śrubki i zaślepki, bardzo prymitywne, zimą nie do odkręcenia. Co do fotek DEA to częstym problemem są zimne luty.
  • Poziom 9  
    Problem rozwiązany. Słupek który jest po przeciwnej stronie silnika wykrzywił się. Wąsy które naprowadzają ostatnie 7cm zamykającej się bramy wykrzywiały bramę. Wystarczyło odgiąć trochę słupek w druga stronę i działa bez problemu. Przypuszczam że naprężenie, które powstawało pod wpływem wygiętej bramy przez słupek zwiększało się pod wpływem temperatury i nie pozwalało pokonać tego tarcia. Inaczej nie potrafię sobie tego wytłumaczyć. Dzięki wszystkim za zainteresowanie tematem.