Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czy stosowanie dzielnika napięcia pogarsza dokładność pomiaru?

20 Kwi 2011 16:50 1610 6
  • Poziom 2  
    Witam,
    Powiedzmy, że muszę odczytać wartość napięcia z czujnika analogowego, który podaje napięcie w zakresie 0-15V.
    Dysponuję wejściem analogowym o zakresie 0-2V, więc stosuję dzielnik napięcia 10.
    Jeśli mam 11-bitowy przetwornik A/C, to czy zastosowanie dzielnika zepsuje mi dokładność pomiaru? A co w przypadku przetwornika 10-bitowego?

Z góry dziękuję za pomoc!
  • Pomocny post
    Poziom 24  
    Jeśli przetwornik A/C będzie skalowany razem z dzielnikiem jako intergralną
    częścią układu pomiarowego, to sam dzielnik nie obniży dokładności pomiaru.
    Jeśli dzielnik będzie dołączony oddzielne do A/C, należy dodać błąd dzielnika do błędu A/C. Zakladamy że dzielnik jest zbudowany ze stabilnych rezystorów.
  • Poziom 2  
    To może rozwinę ten konkretny przypadek:
    chcę odczytywać wskazanie sondy paliwowej, więc zależy mi na precyzji. Sonda o zakresie napięć do 10V jest podłączona do wejścia analogowego (0-2V) urządzenia, którego dostawca twierdzi, że wystarczy zastosować dzielnik napięcia i będę mógł odczytywać ten pomiar nie tracąc precyzji, bo przetwornik jest 11-bitowy. Spotkałem się z opinią, że lepiej kupić urządzenie z wejściami o zakresie 0-10V, bo dzielnik jednak powoduje pogorszenie jakości.
    Kto ma rację?
  • Poziom 24  
    jedni i drudzy mają rację.
    Przetwornik 11 bitowy ma większą rozdzielczość (czyli precyzję) i wtym kontekscie dzielnik jej nie obniży lecz doda własny błąd do wyniku pomiaru.
    Kupienie rozwiązania o wejściu 0-10V rozwiązuje problem skalowaniem układu
    z dzielnikiem. Jesli dzielnik zrobimy z dokładnych rezystorów, wnoszony błąd może być nieistotny z użytkowego punktu widzenia.
  • Poziom 32  
    Jednak trzeba tutaj zauważyć, że 10 bitów odpowiada tolerancji 0.1% i taka musiałaby być tolerancja rezystorów dzielnika by jego wpływ był "nieistotny". Dochodzi jeszcze kwestia zwiększonego obciążenia źródła sygnału. No i przede wszystkim - jaka jest dokładność sondy? Od tego należy rozpocząć analizę.
  • Poziom 2  
    Według producenta sondy jej błąd wynosi <1%.
    Czy to, że pojazd pracuje w różnych temperaturach ma też wpływ na błąd dzielnika?
  • Poziom 24  
    Jeśli oba rezystory dzielnika są technologicznie takie same to mają one jednakowy współczynnik temperaturowy. Taki dzielnik sam się kompensuje termicznie. Zmienia się tylko jego rezystancja we/wy na skutek dryftu termicznego co praktycznie nie ma znaczenia.