Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zestaw audio do domu - pokoju

20 Kwi 2011 19:32 7066 20
  • Poziom 9  
    Witam,

poczytałem trochę forum, ale ostatecznie ciężko podjąć mi trafną decyzję zakupową. Prosiłbym o pomoc w wyborze sprzętu do słuchania muzyki. Z tego, co wyczytałem, to jeśli do filmów ma to służyć w mikroskopijnym zakresie, to lepiej opcje stereo, a nie rozbudowane systemy wielokanałowe (choć wcześniej sądziłem, że to zapewni mi korzystniejsze wrażenia z odsłuchu - poczucie bycia "otoczonym - bycia w centrum" muzyki). Zależy mi przede wszystkim na bardzo dużej czystości, wielo-zakresowości dźwięku. Wielkość pokoju, to około 18-20m2. Zakres słuchanych gatunków muzycznych - właściwie cały, w zależności od dnia, nastroju - to, jako ukierunkowanie nie może być podstawą wyboru (cały zakres tonów powinien być dobrze odtwarzany). Prosiłbym o doradzenie w zakresie konkretnych modeli/firm amplitunera (czy ewentualnie wzmacniacza), kolumn/głośników, czy ewentualnie jakichś innych kombinacji - ostatecznego zestawu, jaki powinienem nabyć; mogą być też przykładowe linki, jeśli ktoś miałby chwilę, by się pobawić - poszukać i je wkleić. Budżet tak naprawdę ciężki do określenia - w zależności, co to by miało być i jak duże różnice jakościowe byłyby przy odpowiednio droższych sprzętach. Byłbym pewnie zadowolony mogąc zmieścić się w kwocie około 1000zł, ale jeśli coś by było mega super, to pewnie mógłbym wygospodarować kwotę kilku tysięcy złotych (strzelam: 3k, 4k, 5k chyba już tak max z pewnym dyskomfortem;)) - jak mówię trudna sprawa i kwestia, co tak rzeczywiście warto sobie sprawić - skrajnym audiofilem nie jestem, ale różnice na pewno w jakimś stopniu zauważam;)

Od razu bardzo dziękuję za pomoc!:)
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 9  
    No może być to kwota do 5 tysięcy złotych. Kwestia, czy będzie spora-odczuwalna (wiem, że to mocno subiektywne) różnica w jakości, gdyby był to sprzęt np. za 3k (im więcej tym lekko będzie rósł dysonans - kwestia czy rzeczywiście warto).
    Źródła dźwięku faktycznie nie doprecyzowałem. Chyba preferowałbym mimo wszystko, jako źródło komputer z mp3 (mam zazwyczaj z możliwie wysoką jakością) - niestety płyty mnie przekonują ze względu na funkcjonalność (liczba utworów, możliwość wybierania dowolnych kawałków w zależności od potrzeby chwili).
  • Poziom 19  
    Sprzęt za 5tys do słuchania mp3 - tego tu jeszcze nie grali <ROTFL> Usłyszysz wszystkie zniekształcenia idealnie :) Kup droższy radiomagnetofon, dźwięk będzie super.
  • Poziom 9  
    mleczakm napisał:
    Sprzęt za 5tys do słuchania mp3 - tego tu jeszcze nie grali <ROTFL> Usłyszysz wszystkie zniekształcenia idealnie :) Kup droższy radiomagnetofon, dźwięk będzie super.

...mam nadzieję, że ta ironia jest chociaż podszyta rzeczywiście trafną treścią. Jeśli nie do końca, to byłbym wdzięczny za niekontynuowanie; jeśli jest, to o rozszerzenie wątku w kontekście porady. Ta funkcjonalność (możliwość wyboru wielu różnych kawałków, spontaniczne tworzenie krótszych/dłuższych playlist, bez nieustannej potrzeby zmiany płyt) jest dla mnie mocno istotna. Być może faktycznie w takim razie powinno być to inne rozwiązanie - jakie?
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 19  
    sobiech napisał to, co chciałem powiedzieć. Dobra karta dźwiękowa, tańszy sprzęt - efekt będzie bardzo dobry. Skoro nie masz zamiaru słuchać cd z odtwarzacza NAD, to kupowanie kolumn i wzmaka za 5 tys. mija się z celem. Wzmacniacz kup taki, jaki ci się będzie podobał (ja z tego powodu lubię używki sprzed epoki z allegro - wygląd niektóre mają nieziemski :D ) i który będzie miał w miarę w porządku moc (dobraną do kolumn i pokoju), kolumny kup jakieś STX i mp3 będą grały bardzo dobrze.

Tylko - nie kupuj mini-wieży, bo to badziewie nie z tej ziemi, nawet jeśli kosztuje 2000.
  • Moderator
    sobiech_polska napisał:
    Słuchanie jednak na lepszym sprzęcie nawet dobrej jakości mp3, to w zasadzie marnowanie go.

Warto to kolejny raz podkreślić - mp3 jest formatem stratnym, przeznaczonym dla sprzętu przenośnego. Przy takim źródle sygnału lepiej kupić dobry boombox a pozostałe środki wydać na inny cel.
  • Poziom 43  
    Oj tam, nie skreślajcie od razu zapędów autora. Ja bym na jego miejscu mając nawet te 5000 pln kupił coś dobrego ale bez szaleństw. Np takie Maestro II 180 lub FX200, wzmacniacz za około 800-1000pln i dobry CD player. Aaa fakt, preferuje raczej muzyke z komputera.
    W sumie słuchając muzyki z PC zawsze można zmienić kartę dźwiękową na stosunkowo dobrą, użyć dobrego odtwarzacza plików a ulubione kawałki pobrać w lepszym formacie. Chyba że nie poczuje różnicy.
  • Moderator
    wariato napisał:
    Oj tam, nie skreślajcie od razu zapędów autora.

Absolutnie nie taki miałem zamiar. Chciałem powiedzieć raczej, że po zakupie sprzętu należy się liczyć z tym, że trzeba będzie rozpocząć kolekcjonowanie ulubionej muzyki na nowo... :D
  • Poziom 9  
    Reasumując:

zakładając, że chcę mieć możliwość dostępu do większej liczby utworów w jednym momencie, wychodzi na to, że będą to mp3 odtwarzane z komputera z odpowiednią kartą muzyczną.

Mp3 format stratny, jednak z tego, co wyczytałem, gdy nie ma się faktycznie już bardzo profesjonalnego sprzętu i czegoś na zasadzie słuch absolutny+ bądź dużego doświadczenia z profesjonalnymi sprzętami, to: przy ślepych testach różnice na i tak już względnie dobrym sprzęcie np. między FLAC a wysokiej jakości mp3 są właściwie niezawuażalne (zaznaczam: przy powyższych założeniach).

Kartę muzyczną wolałbym zewnętrzną i widziałem polecane ESI - jakiś konkretny model?

Które kolumny STX, czy może Tonsil Siesta, choć widzę, że są znaczne różnice cenowe między nimi - mając więc na uwadze to, co pisaliście o tym, że nie wykorzystam dobrego sprzętu przy mp3, to które tu wystarczą?

Wzmacniacz tak, jaki mi się będzie podobał?:) - wolałbym mimo wszystko zobaczyć jakieś wskazania;)

I teraz być może bardzo głupie pytanie(?):) - czy jeśli odeszliśmy od bardziej profesjonalnego zestawu w kontekście lepszej jakości dźwięku, to może jednak zestaw inny niż stereofoniczny (priorytetem i tak pozostaje muzyka, ale może przy tych mp3 bardziej skorzystam z innego zestawienia)?

P.s. nie pisałem, że chcę wydać 5kzł na sprzęt - pisałem, że mogę wygospodarować taką kwotę, jeżeli miałoby to sens. Piszecie, że nie - ok, przy powyższych założeniach (przede wszystkim: mp3:) ), zależy mi na takim sprzęcie, którego kupno będzie miało sens (nie zależy mi by "mieć sprzęt za 5000zł";) ).

Dodano po 6 [minuty]:

Nawiązując jeszcze do poprzednich 2 wypowiedzi, których nie widziałem z racji pisania postu - co w takim razie warto sobie sprawić, jeśli wychodzimy z założenia, że chcę odtwarzać nawet dobre jakościowo, ale jednak mp3 z komputera (raczej laptop, więc zewnętrzna karta) i przy tym mieć możliwie najlepszy jakościowo dźwięk w całym zakresie tonów? Chodzi mi o konfigurację sprzętu i jego przykłady.

Dodano po 1 [godziny] 11 [minuty]:

A jak te powyższe uwagi mają się (pod kątem wątpliwych jakościowo utworów odtwarzanych z komputera) jeszcze do sprzętu (amplitunera), który można połączyć z komputerem za pomocą różnych wejść, jak gniazdo sieciowe "do połączenia z siecią komputerową", może hdmi, nie wiem jak z usb?
  • Moderator
    xertin napisał:
    I teraz być może bardzo głupie pytanie(?):) - czy jeśli odeszliśmy od bardziej profesjonalnego zestawu w kontekście lepszej jakości dźwięku, to może jednak zestaw inny niż stereofoniczny (priorytetem i tak pozostaje muzyka, ale może przy tych mp3 bardziej skorzystam z innego zestawienia)?

To Ty sam musisz podjąć decyzję. Może to Ci trochę pomoże: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1043839.html

xertin napisał:
    Nawiązując jeszcze do poprzednich 2 wypowiedzi, których nie widziałem z racji pisania postu - co w takim razie warto sobie sprawić, jeśli wychodzimy z założenia, że chcę odtwarzać nawet dobre jakościowo, ale jednak mp3 z komputera (raczej laptop, więc zewnętrzna karta) i przy tym mieć możliwie najlepszy jakościowo dźwięk w całym zakresie tonów? Chodzi mi o konfigurację sprzętu i jego przykłady.

Szczerze? Kupiłbym komputerowe głośniki. Pliki mp3 mają tę właściwość, że im lepszy sprzęt tym bardziej słychać ich niedoskonałości. Ale nie ma co się bać dobrego sprzętu. Jeżeli go kupisz, sam wcześniej czy później przestaniesz słuchać mp3. I nikt nie będzie Cię do tego musiał namawiać...
  • Poziom 9  
    Pablo1964 napisał:
    xertin napisał:

To Ty musisz podjąć decyzję. Może to Ci trochę pomoże: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1043839.html

Tak, czytałem ten temat i podjąłem decyzję na samym początku. Przy czym jeśli tak bardzo zmniejszacie wagę jakości odsłuchiwanych mp3 na dobrym sprzęcie stereo, to zastanowiłem się, czy nie wrócić do początku i być może i tak nie będzie realnie słyszanej różnicy jakościowej (skoro to mp3) pomiędzy 2.1 a 5+.1. A jeśli by nie było tej różnicy (podkreślam przy plikach mp3), to druga opcja ma zawsze dodatkowe zastosowania.

xertin napisał:

Szczerze? Kupiłbym komputerowe głośniki. Pliki mp3 mają tę właściwość, że im lepszy sprzęt tym bardziej słychać ich niedoskonałości. Ale nie ma co się bać dobrego sprzętu. Jeżeli go kupisz, sam wcześniej czy później przestaniesz słuchać mp3. I nikt nie będzie Cię do tego musiał namawiać...[/quote]

Poczytałem na jeszcze innych forach i są tam różne opinie (tylko wszystko mocno porozrzucane) na temat sposobów łączenia kompa z dobrym sprzętem i przyzwoitych efektów czy to poprzez s/pdif czy hdmi (z możliwością odtwarzania audio) czy zewnętrznie podłączanych porządnych kart dźwiękowych i dopiero do nich podłączenie odpowiedniego sprzętu.

Rzeczywiście wszyscy twierdzicie, że nie ma sensu podłączać dobrego sprzętu do kompa, bo nawet przy wysokiej jakości plikach mp3 i tak to będzie dźwięk jak ze zwyczajnych-lepszych głośników komputerowych czy też miniwieży?

Podkreślam, że nie chcę na siłę kupować lepszego sprzętu, tylko po przeczytaniu wielu opinii widzę, że ludzie bawią się w takie rzeczy. Robią to więc tylko dla poczucia, że ma się fajny sprzęt, bo w praktyce i tak nie mają jakościowych różnic dźwiękowych i równie dobrze mogliby mieć te porządniejsze głośniki komputerowe?

Nie ma rozwiązań pośrednich? - jest tylko "białe" jak muza np. z cd i "czarne" - muza z kompa?
  • Poziom 36  
    Autor tematu ma rację. Różnice w dźwięku pomiędzy mp3 320kbps, a CD Audio, są wyczuwalne dla bardzo małej liczby ludzi, a pozostali kierują się autosugestią. Ale już pogarda dla tych co słuchają z mp3 i radzenie im kupienia sobie "bumboxa" to snobizm i żenada. Na pewno opłaca się kupić kolumny za ok. 1000 zł , zamiast tych za 200 zł komplet.
  • Moderator
    Nie ma mowy o pogardzie czy snobizmie. Doskonale rozumiem rozterki autora. Sam kiedyś rozdałem kolekcję płyt mp3, którą wcześniej miałem ochotę słuchać. Chcę jednak podkreślić, że nie warto kupować dobrego sprzętu, który w założeniu ma służyć do słuchania mp3. Te nagrania pozostaną i zawsze będzie można do nich wrócić. Jednak warto pokusić się o posłuchanie z lepszego źródła. Fakt, oryginalne płyty audio CD także mają różną jakość. Jednak różnica pomiędzy dobrze nagraną płytą audio a tą samą płytą przekonwertowaną do formatu mp3 dla wyrobionego słuchacza będzie słyszalna.
  • Poziom 36  
    Dobrego? Ja Biorę pod uwagę podany budżet - tj. 1000 zł bo jakoś nie wierzę w te 3000 zł (za duży rozstrzał).

A za 1000 zł spokojnie można skompletować używany (!) zestaw kolumny + wzmacniacz dobrej jakości. I na pewno taki zakup do słuchania mp3, bardziej się opłaca niż kupno zestawu głośników komputerowych Creative czy Logitech - (mam tu na myśli te ich największe zestawy które kosztują ok. 500 zł).

Ja praktycznie nie słyszę różnicy pomiędzy 320 kbps a cd audio, nawet w przypadku dobrze znanych mi nagrań, czy to słuchawki, czy kolumny (posiadam kilka par). Oczywiście, mp3 musi być dobrze nagrana - często mp3 są przesterowane, więc zasłużyły na swoją opinię słabych jakościowo.

Jednak jest tyle ważniejszych punktów niż kwestia mp3 < CD audio, np. ustawienie kolumn względem słuchacza, i pokój, że tym bym się nie przejmował.
  • Moderator
    Nigdy nie będzie konkretnej dyskusji, gdy autor nie określi budżetu z góry. Również dyskusja na temat wyższości wzmacniacza nad głośnikami komputerowymi jest bezprzedmiotowa - dla jednego będzie to przepaść w jakości, dla innego - w cenie. W wielu działach typu "co kupić" usuwane są wątki, w których autor nie poda budżetu w pierwszym poście. Staram się nie podchodzić aż tak restrykcyjnie ale niestety, są wtedy skutki uboczne, takie jak brak konkretów pomimo dobrych chęci uczestników dyskusji. Sądzę, że powiedziano już wiele. Proponuję autorowi zamknięcie tematu i założenie nowego po przemyśleniu. A może lepiej po przesłuchaniu ulubionej płyty z mp3 na różnym sprzęcie w salonie?
  • Poziom 20  
    mleczakm Słuchałeś kiedyś dobrej mini wieży w sali odsłuchowej? chyba nie dlatego prosze nie zabieraj głosu na tematy na które nie masz zielonego pojecia...
    W takim razie ja proponuje Yamaha PianoCraft 840 do tego dobrego dac'a około 1000zł do tego kable i zamkniesz sie w budżecie 4000zł i w tej cenie nie uzyskasz leprzego brzmienia i proponuje poddać tuningowi kolumny.
    A jeśli chcesz słuchać muzyki z komputera to potrzebujesz muzyki w formacie flac minimum 2000kbs;)
  • Poziom 9  
    Pablo1964 napisał:
    Nigdy nie będzie konkretnej dyskusji, gdy autor nie określi budżetu z góry. Również dyskusja na temat wyższości wzmacniacza nad głośnikami komputerowymi jest bezprzedmiotowa - dla jednego będzie to przepaść w jakości, dla innego - w cenie. W wielu działach typu "co kupić" usuwane są wątki, w których autor nie poda budżetu w pierwszym poście. Staram się nie podchodzić aż tak restrykcyjnie ale niestety, są wtedy skutki uboczne, takie jak brak konkretów pomimo dobrych chęci uczestników dyskusji. Sądzę, że powiedziano już wiele. Proponuję autorowi zamknięcie tematu i założenie nowego po przemyśleniu. A może lepiej po przesłuchaniu ulubionej płyty z mp3 na różnym sprzęcie w salonie?

Nie chcąc wdawać się w dywagowanie i typowe forumowe przepychanki, a co za tym idzie popadanie właśnie w dygresje czy bezprzedmiotowe gaworzenie z małą liczbą konkretów w stosunku do liczby postów - tylko zreasumuję to, co już było napisane:

- priorytet:

A.odtwarzanie bardzo dobrej jakości, ale jednak mp3 z kompa (chyba, że inne lepsze formaty, gdy będzie realna możliwość ich posiadania).

B. zakładając priorytet A: sprzęt dający możliwie najczystszy, najlepszy jakościowo dźwięk w każdej tonacji - wiem, że musi tu być kompromis, ale ze względu na dość duży zakres rodzaju utworów, poszukuje takiego rozwiązania.

- budżet: najlepiej 1000zł - 3000zł; skrajnie 4000zł-5000zł. W zależności od tego, co będzie wystarczające: jeśli sprzęt w okolicach 1000-1500zł będzie grał jak na odtwarzanie mp3 dobrze, a na droższych sprzętach będzie już bardzo mała różnica albo żadna i będzie to "marnowanie sprzętu" no i jak dla mnie tym samym pieniędzy, to nie muszę wydawać więcej;) Jeśli natomiast, mimo że jest to mp3, to droższy sprzęt za 3000-4000zł będzie sprawiał bardzo dużą różnicę w jakości odtwarzania, to wtedy jestem skłonny tyle wydać. Po prostu przy priorytetach A i B optymalne-racjonalne finansowo rozwiązanie.

- propozycje: padła taka propozycja w postaci miniwieży Yamaha PianoCraft MCR-840 http://www.ceneo.pl/;0153781914-10.htm oraz wcześniej bardzo ogólnie: wzmacniacz i głośniki. Była też propozycja zakupu karty dźwiękowej - ja zaproponowałem firmy ESI (tylko czy przy każdej konfiguracji sprzętowej będzie potrzebna; na marginesie mam wyjścia hdmi z możliwością audio, s/pdif, no i usb w zależności od sprzętu). Padła też propozycja kolumn STX bądź Tonsil Siesta.

Czy ktoś mógłby mi to pomóc uporządkować - w sensie jaka konfiguracja sprzętowa i konkretne modele?

Bardzo dziękuję za dotychczasowe wypowiedzi i prosiłbym, jeśli komuś się nasuwa rozwiązanie, o jakieś konkretne przykłady.
  • Moderator
    Punkty A i B są do rozstrzygnięcia właściwie tylko na drodze empirycznej.
    xertin napisał:
    jeśli sprzęt w okolicach 1000-1500zł będzie grał jak na odtwarzanie mp3 dobrze, a na droższych sprzętach będzie już bardzo mała różnica albo żadna i będzie to "marnowanie sprzętu" no i jak dla mnie tym samym pieniędzy, to nie muszę wydawać więcej;) Jeśli natomiast, mimo że jest to mp3, to droższy sprzęt za 3000-4000zł będzie sprawiał bardzo dużą różnicę w jakości odtwarzania, to wtedy jestem skłonny tyle wydać.

Jakakolwiek odpowiedź na to pytanie będzie subiektywna.
    xertin napisał:
    propozycje: padła taka propozycja w postaci miniwieży Yamaha PianoCraft MCR-840 http://www.ceneo.pl/;0153781914-10.htm oraz wcześniej bardzo ogólnie: wzmacniacz i głośniki. Była też propozycja zakupu karty dźwiękowej - ja zaproponowałem firmy ESI (tylko czy przy każdej konfiguracji sprzętowej będzie potrzebna; na marginesie mam wyjścia hdmi z możliwością audio, s/pdif, no i usb w zależności od sprzętu). Padła też propozycja kolumn STX bądź Tonsil Siesta.

Istotnie, padło kilka konkretnych propozycji. Czas, żeby wziąć płytę z ulubioną muzyką w formacie mp3 i odsłuchać jej w tych kilku konfiguracjach. Gdy opiszesz, co Ci się spodobało a co Cię razi w każdym przypadku, będzie łatwiej doradzić, w którą stroną należy iść dalej.
  • Poziom 9  
    Pablo1964 napisał:
    Punkty A i B są do rozstrzygnięcia właściwie tylko na drodze empirycznej.
    xertin napisał:
    jeśli sprzęt w okolicach 1000-1500zł będzie grał jak na odtwarzanie mp3 dobrze, a na droższych sprzętach będzie już bardzo mała różnica albo żadna i będzie to "marnowanie sprzętu" no i jak dla mnie tym samym pieniędzy, to nie muszę wydawać więcej;) Jeśli natomiast, mimo że jest to mp3, to droższy sprzęt za 3000-4000zł będzie sprawiał bardzo dużą różnicę w jakości odtwarzania, to wtedy jestem skłonny tyle wydać.

Jakakolwiek odpowiedź na to pytanie będzie subiektywna.
    xertin napisał:
    propozycje: padła taka propozycja w postaci miniwieży Yamaha PianoCraft MCR-840 http://www.ceneo.pl/;0153781914-10.htm oraz wcześniej bardzo ogólnie: wzmacniacz i głośniki. Była też propozycja zakupu karty dźwiękowej - ja zaproponowałem firmy ESI (tylko czy przy każdej konfiguracji sprzętowej będzie potrzebna; na marginesie mam wyjścia hdmi z możliwością audio, s/pdif, no i usb w zależności od sprzętu). Padła też propozycja kolumn STX bądź Tonsil Siesta.

Istotnie, padło kilka konkretnych propozycji. Czas, żeby wziąć płytę z ulubioną muzyką w formacie mp3 i odsłuchać jej w tych kilku konfiguracjach. Gdy opiszesz, co Ci się spodobało a co Cię razi w każdym przypadku, będzie łatwiej doradzić, w którą stroną należy iść dalej.

Dzięki za odpowiedź. Tak, zdaje sobie sprawę z subiektywności opinii i potrzeby ich empirycznej weryfikacji. Chciałbym jednak prosić o właśnie takie subiektywne opinie - co byście na moim miejscu wybrali przy takich założeniach - podanych we wcześniejszym poście (pogodzę się z błędem wynikającym z indywidualnych odczuć). Empirycznie nie bardzo mam jak weryfikować z racji czasu oraz tego, że nie chcę angażować ludzi w profesjonalnym sklepie, skoro raczej od nich nie wziąłbym sprzętu - z tego, co sprawdziłem różnice cenowe są dość znaczne (ofertowa sklepowa a ten sam sprzęt od któregoś ze sprzedawców kanałem internetowym).

Jeśli ktoś mógłby mi podać swoje typy, to byłbym zobowiązany.

Marios221 pisał o Yamaha PianoCraft 840 i do tego dac'a (jakiego?) - nie jestem jednak przekonany do tej miniwieży, szczególnie, że nie bardzo miałbym jak się bawić w tuning kolumn. Co innego w takim razie - jaki dac (bo to chyba będzie dobre rozwiązanie, wtedy już bez dodatkowej jakiejś bardzo dobrej karty muzycznej?) oraz jakie zestawienie kolumn i wzmacniacza, czy może bardziej kolumn i amplitunera (o to chyba będzie trudniej, ale radio też by się wtedy przydało) ? Wszystko mając na uwadze priorytety podane w poprzednim poście i budżet - optymalne rozwiązanie gdybyście Wy mieli wybierać.