Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czy wymieniać paste termo na procesorze i karcie

makaronmc 20 Kwi 2011 19:52 4643 20
  • #1 20 Kwi 2011 19:52
    makaronmc
    Poziom 30  

Witam

Komputer PC który aktualnie posiadam kupiłem we Wrześniu 2009.

Zastanawiam się nad wymianą pasty na procesorze i karcie graficznej.

Czy jest sens po takim czasie ?

Dodano po 23 [sekundy]:

Jaka pasta jest teraz najlepsza ?

0 20
  • #2 20 Kwi 2011 19:54
    merolPL
    Poziom 27  

Wymień dopiero za jakiś rok, może dwa. Ja wymieniłem w swoim dopiero po 6 latach, ale była widoczna różnica.

0
  • #3 20 Kwi 2011 20:05
    leven
    Poziom 37  

makaronmc napisał:
    Witam

Komputer PC który aktualnie posiadam kupiłem we Wrześniu 2009.

Zastanawiam się nad wymianą pasty na procesorze i karcie graficznej.

Czy jest sens po takim czasie ?

Dodano po 23 [sekundy]:

Jaka pasta jest teraz najlepsza ?

Jakie uzyskuje temperatury cpu i gpu pod obciazeniem ?
    Uruchom monitoring i obciaz platforme benchmarkiem/grą i pokaz wyniki na forum.

Zeby bylo prosciej, mozna za jednym zamachem wykonac test cpu i gpu uruchamiajac program "occt" jako "power supply" na 20 minut.
    Po zakonczeniu testu, nalezy skopiowac wszystkie wygenerowane wykresy i wkleic na forum za pomoca "dodaj obrazek"

http://www.ocbase.com/download.php?fileext=zip

0
  • #4 20 Kwi 2011 20:38
    makaronmc
    Poziom 30  

Ok, zapytam się jeszcze odnoście dysku twardego bo potrafi złapać ponad 30 stopni.

Nie jest on przykręcony do obudowy lecz leży na takiej piance, czy to nie uśmierci mojego dysku ?

Jest tak zrobione ponieważ obudowa wpadała w rezonans.

0
  • #5 20 Kwi 2011 20:54
    wariato
    Poziom 43  

Ponad 30 stopni to nie jest temperatura tragiczna. Często podaje się że max temp dla dysku to ok 45 stopni. Średnio 35-40 w zależności od nagromadzonego ciepła w obudowie i temp otoczenia.

Są chyba w sprzedaży maty, kołeczki i podkładki wygłuszające. Albo zamontować dysk w specjalnym urządzeniu które jednocześnie chłodzi ale i wycisza HDD.

0
  • #6 20 Kwi 2011 20:58
    MarekPPN
    Poziom 35  

Jeśli Twój komputer nie działa stabilnie (wyłącza się lub restartuje pod obciążeniem) to warto nałożyć nową pastę.
    Jeśli wszystko jest ok to nie widzę potrzeby, ale profilaktycznie możesz podać temperatury.

0
  • #8 21 Kwi 2011 00:54
    leven
    Poziom 37  

Otworz obudowe i przepisz z tabliczki znamionowej marke i moc zasilacza.

Paste na procesorze nalezy zmienic na swierza.
    Odczyt z testu temperatury cpu jasno o tym swiadczy.
    Chodzi o natychmiastowy wzrost temperatury, gdy procesor zostaje obciazony.
    Ta krzywa nie powinna zaczynac sie tak gwaltownie.

Bardzo zawyzone napiecie lini 12 volt.
    Sugeruje wymiane zasilacza, ale wczesniej wykonaj ten sam test i w czasie jego dzialania wykonaj pomiar napiecia na linii 12 volt voltomierzem.
    Jezeli odczyt z voltomierza bedzie sie pokrywac z wynikiem testu, to znaczy, ze zasilacz jest juz w fazie niebezpiecznie podniesionego napiecia 12 volt.
    Dopuszczalne napiecie 12 volt wynosi okolo 12.5 volta, a u Ciebie jest ~ 13 volt.
    Nie lekcjowazyl bym tego ostrzezenia.

0
  • #10 21 Kwi 2011 06:35
    lewar81
    Poziom 16  

nie sugerowałbym się odczytami z programu, mój BeQuite E5 600W pokazuje w programie że ma 10,47V na linii +12V, zaś miernik na molexie pokazuje 12,26V

lepiej miernik i sprawdzić na molexie jak Ci trzyma w IDLE i Stresie podczas testu, jak skacze jak jak oszalały to czas myśleć o wymianie. Tanie zasilacze mają to do siebie że przy umieraniu lubią pociągnąć ze sobą na dno np dysk, kartę graficzną. a wówczas koszty wzrastają niewspółmiernie.

ze znajomej komputera gdy padł zasilacz ocalała jedynie stacja dyskietek 3.5'' i obudowa, wszystko inne metodą eliminacji dało efekt że uległo spaleniu razem z zasilaczem.

0
  • #11 21 Kwi 2011 09:00
    makaronmc
    Poziom 30  

Co do procesora to dodam że mam w biosie ustawiony tryb (performance) obroty wzrastają razem z temperaturą.

Dodano po 2 [godziny] 15 [minuty]:

Fotki sytuacji :

Czy wymieniać paste termo na procesorze i karcie Czy wymieniać paste termo na procesorze i karcie Czy wymieniać paste termo na procesorze i karcie Czy wymieniać paste termo na procesorze i karcie Czy wymieniać paste termo na procesorze i karcie

0
  • #12 21 Kwi 2011 10:21
    wariato
    Poziom 43  

Wyczyść ten kurz, bo aż razi w oczy.
    Temperatura CPU sporo za wysoka. Z tego co widzę masz Intela E5300, nawet jak masz boxowe chłodzenie to temp jest dużo za duża ! Mój podkręcony E5200 na boxie rozgrzewał się do 66 stopni po męczeniu Orthosem.
    Zmień pastę, sprawdź poprawność zamontowania chłodzenia kilka razy bo często zdarza się że zatrzask nie dokładnie załapie i nie styka się poprawnie z rdzeniem. Dalej zobaczymy.

0
  • #13 21 Kwi 2011 10:31
    makaronmc
    Poziom 30  

Jeśli chodzi o poprawność trzymania się radiatora do procesora jest poprawna, wiem bo znajomemu wymieniałem paste rok temu i znam problem występujący w tym typie Intela.

Komputer montował pobliski sklep komputerowy.

Dodano po 2 [minuty]:

Jak kupiłem komputer i testowałem procesor orthosem to też nie łapał więcej niż 67 stopni z tego co pamiętam.

Dodano po 1 [minuty]:

Pasty na grafice chyba nie będę wymieniał bo nie ma takiej potrzeby, myślę że wystarczy samo przeczyszczenie układu. 59 stopni to chyba nie najgorzej jak na grafike.

1
  • #14 21 Kwi 2011 11:25
    leven
    Poziom 37  

Grafika zachowuje sie bardzo przyzwoicie (nie ma potrzeby zmiany pasty), biorac pod uwage fakt, ze wybralem test bardzo mocno obciazajacy zarowno grafike jak i pozostale podzespoly.

Co do procesora.... nie mialem na mysli osiagniecie ponad 70 st C, tylko nagly wzrost temperatury, gdy zostalo podane obciazenie.
    Na wykresie, krzywa temperatury wykazuje, ze nastepuje w przeciagu "sekundy" wzrost temperatury o ponad 20 st C.

Czy wymieniać paste termo na procesorze i karcie Czy wymieniać paste termo na procesorze i karcie

Tak byc nie powinno i to wlasnie jest wykladnikiem do zmiany pasty.
    Oczywiscie taka sytuacja doprowadza do ogolnej wysokiej temperatury procesora.
    Paste na cpu zmien, chlodzenia grafiki i cpu dokladnie wyczysc z kurzu, a bedzie chlodniej.

Zasilacz, jezeli pomiar lini 12 volt voltomierzem bedzie w granicach 13 volt w czasie testu, nalezy wymienic na markowy (ibox jest bardzo miernie ocenianym zasilaczem).
    Markowy znaczy np: fortron, chieftec, delta, ocz, tagan, corsair, zalman, bq, seasonic itd.

Najlepiej przeczytac "jakis" artykul na ten temat i dobrac sobie odpowiedni zasilacz:

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1199271.html

0
  • #15 21 Kwi 2011 11:44
    stroggo81717
    Poziom 31  

makaronmc napisał:
    Co może spowodować zasilacz ? Jeżeli tylko się sam spali to poczekam i wymienię wtedy go na inny.

Może ci spalić coś w kompie. A wtedy wydatki będą jeszcze większe.

0
  • #16 22 Kwi 2011 19:21
    makaronmc
    Poziom 30  

Właśnie przed chwilą przeleciałem chłodzenie procesora odkurzaczem.

Zamieszczam świeżo zrobiony test :

Czy wymieniać paste termo na procesorze i karcie Czy wymieniać paste termo na procesorze i karcie Czy wymieniać paste termo na procesorze i karcie Czy wymieniać paste termo na procesorze i karcie Czy wymieniać paste termo na procesorze i karcie Czy wymieniać paste termo na procesorze i karcie Czy wymieniać paste termo na procesorze i karcie

Dodano po 4 [minuty]:

Jak zmierzyć to 12 V ? gdzie przyłożyć miernik ?

Jaki byście zaproponowali zasilacz 400 W najtańszy z tych markowych i jednocześnie cichy.

0
  • #17 22 Kwi 2011 19:32
    jankolo
    VIP Zasłużony dla elektroda

Tematy handlowe nie powinny być poruszane w działach serwisowych.

0
  • #18 22 Kwi 2011 20:38
    makaronmc
    Poziom 30  

Nadmienię że wentylator procesora jest ustawiony w tryb performance - jego obroty rosną razem z temperaturą procesora, może dlatego w ułamku sekundy temperatura zwrasta o 20 stopni ?

0
  • #19 22 Kwi 2011 22:08
    leven
    Poziom 37  

W tym konkretnym przypadku, wentylator na chlodzeniu nie ma nic do rzeczy.
    Chodzi o bezwladnosc cieplna jaka ma kazdy cooler.
    Im masywniejsza stopka, tym bezwladnosc wieksza (mowa o stopce z miedzi - heatpipe), a to oznacza, ze radiator z masywna stopka nie dopusci do tak gwaltownego wzrostu temperatury rdzenia, poniewaz w bardzo krotkim czasie bedzie potrafil odprowadzic bardzo duze ilosci ciepla.
    Analogicznie jak w przypadku akumulatora (w krotkim czasie potrafi dac prad setek amperow).

Tryb "performance" jest dobrze ustawiony, wentylator pracuje poprawnie, ale co z tego skoro sam radiator nie potrafi przeniesc odpowiedniej ilosci ciepla z ihs ?
    Powodem moze byc brak/wyschnieta pasta thermoprzewodzaca, zle zalozony radiator, miernej jakosci radiator lub odklejony rdzen od ihs.

Rozwiazanie problemu zaczyna sie od najlatwiejszego, czyli od zmiany pasty wraz z czyszczeniem chlodzenia, ustalenie czy radiator jest poprawnie zalozony, kupnie nowego lepszego coolera i konczac na zdjeciu ihs (czego nie polecam, jezeli tego jeszcze nie robiles).

0
  • #20 23 Kwi 2011 08:17
    makaronmc
    Poziom 30  

Aby zmierzyć napięcie 12 V wystarczy sondy woltomierza przyłożyć do molexa (wtyczki zasilającej np. dysk twardy) ?

Co jeżeli mam same SATA ?

Dodano po 42 [minuty]:

Rozumiem że muszę przyłożyć do żółtego kabla i do jednego z dwóch czarnych.

Pytam się bo nie chce nic zewrzeć.

Dodano po 31 [minuty]:

W normalnym trybie pracy napięcie na molexie wynosi 12,31 V.

Zaraz zrobię pomiar w stresie.

Dodano po 14 [minuty]:

Program chyba przekłamuje dane bo :

Napięcie przy normalnej pracy : 12.31 V
    Napięcie w stresie : 12.28 V

Mowa oczywiście na napięciu na molexach.

Z tego co wynika zasilacz jeszcze trochę pociągnie.

0
  • #21 23 Kwi 2011 08:47
    MarekPPN
    Poziom 35  

Dla 12V jest dobrze.
    Daj jeszcze na molexie na 5V i na 24 pin 3.3V.

0