Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Świetlówka (awaryjna) mruga.

dalles86 21 Apr 2011 16:09 4712 1
    dalles86
    Level 11  
    Witam

Od niedawana ma problem z którym nie mogę sobie poradzić.

Oprawa składa się z 3 świetlówek w tym jednej awaryjnej. Oprawa była odpięte dłuższy czas ponieważ wybijała różnicówkę.
    Po podłączeniu do prądu było wszystko ok dopóki nie wkręciłem startera wtedy wypadła róznicówka. Wymieniłem dławik przestało wybijać ale świetlówka dalej nie świeciła. A co najdziwniejsze po wykręceniu starterów dwie pozostałe świetlówki mrugały (zapalała się i gaśnie co kilka sekund). Wymieniłem świetlówki nie pomogło. Doszedłem do wniosku że wspólną częścią wszystkich świetlówek jest kondensator 3,5 uF metalowy okrągły, wiec jestem w trakcie wymieniani go ale nie sądzę żeby to pomogło.

Może podsuniecie jakiś pomyłs co może być nie tak.
    Główny problem jest taki że nie ma możliwości ściągnąć oprawy wszystkie pomiary muszę wykonywać z drabiny co znacznie utrudnia pracę. Więc chciał bym żeby mnie ktoś nakierował w czym może tkwić problem.
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
  • Helpful post
    cepilek
    Level 26  
    Zapłonniki (startery) bezwględnie dopasuj mocą do mocy świetlówek a moc świetlówek do mocy znamionowej z tabliczki znamionowej na oprawie jak mruga a nie zapala! Czasami zapłonniki innego producenta są lepsze lub gorsze... Podłącz prawidłowo fazę (L), neutralny(N) i ochronny (PE) według oznaczeń na listwie w świetlówce a przestanie Ci układ wariować...
    Ma to ogromne znaczenie gdy metalowe oprawy świetlówek montowane są na przykład do metalowych wspólnych konstrukcji nośnych a dodatkowo gdy statecznik i moduł awaryjnego oświetlenia jest elektroniczny - bezwarunkowo - nie należy mylić podłączanych przewodów... Nikt tu nie jest wróżbitą: nie napisałeś jaki masz system zastosowany to znaczy jaki dokładnie zastosowany moduł awaryjnego oświetlenia, czy elektroniczny, jaki producent, jaki schemat, jakie pozostałe moduły, czy właściwe zastosowałeś moduły do danego układu zwłaszcza w czasie wymiany? Czy właściwie podłączony jest układ?
    Co prawda w swoich zasobach nie znalazłem schematów na 3 świetlówki łącznie z awaryjną ale może te schematy Ci pomogą:
    Świetlówka (awaryjna) mruga.Świetlówka (awaryjna) mruga.Świetlówka (awaryjna) mruga.
    Wspólną częścią układu jest także elektroniczny statecznik lub magnetyczny i każdy inny element łącznie z przewodami, bo jak braknie któregokolwiek to układ nie popracuje tak jak ma pracować! Skoro Ci wybijała ta oprawa różnicówkę to należało odłączyć tylko PE od niej i byłoby po kłopocie... Skoro wymiana dławika pomogła na wybijanie różnicówki to miałeś w nim zwarcie do masy - zbadałeś go po wymontowaniu? A skoro układ dalej nie pracuje należycie to wymień statecznik. Wtedy już dochodzimy do tego, że wymieniono wszystko bo dławik, świetlówki, stateczniki i jak dalej nie działa układ to znaczy, że zostaje elektroniczny moduł oświetlenia awaryjnego do wymiany o ile taki masz lub ktoś połączył układ niezgodnie ze schematem... Może rzucisz tu schematem albo rozrysujesz jak masz teraz połączony układ łącznie z nazwami elementów?