Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Praca inzynierska - czujniki

21 Kwi 2011 17:13 2440 11
  • Poziom 8  
    Witam, nie wiem czy pisze to w dobrym temacie, ale jestem w trakcie tworzenia pracy inzynierskiej, dzial hydraulika silowa. Duzo materialow mam po angielsku i nie zawsze moge znalezc dobre tlumaczenie. Zastanawiam sie jak przetlumaczyc nazwe "carrier-frequency pickup". Jesli ktos zna odpowiedz to bardzo prosze o pomoc. Z gory dizekuje i pozdrawiam
  • Poziom 36  
    Napisz cale zdanie, a nie slowa wyrwane z kontekstu. Carrier frequency to czesstotliwosc nosna. Ja mam podobny problem z moja praca magisterska, i dlatego pisze ja po angielsku :P Trudniej, ale bez watpienia zaowocuje w przyszlosci.
  • Poziom 8  
    Hehe, ja niestety nie mam takiej mozliwosci, po angielsku tylko streszczenie, ale przechodze juz do meritum :

"With carrier-prequency pickups each passing of a rotor blade will inflluece the electric field of the pickup. The frequency of the amplitude modulation of the carrier corresponds to the RPM of the turbine wheel."

Drugim rodzajem czujnikow stosowanych w tych przeplywomierzach (turbinowcyh ) to inductive pickups, czyli czujniki indukcyjne, z tym nie ma problemu.
  • Poziom 36  
    Wychodzi na to, ze carrier-frequency pickup to jest czesc czujnika, ktora odbiera sygnal o jakiejs czestotliwosci nadany przez inna czesc czujnika. Wyglada to na czujnik pojemnosciowy - masz dwie plytki gdzie na jedna podajesz napiecie przemienne o czestotliwosci "carrier frequency" a druga plytka (carrier frequency pickup) odbiera ten sygnal. Przynajmniej tak ja to rozumiem. Ale tak czy siak, mimo ze chyba rozumiem, nie mam pojecia jak to na Polski przetlumaczyc. To jest standardowy problem w tego typu pracach - slownik to nie wszystko, trzeba bardzo dobrze znac dziedzine o ktorej sie pisze, a czasem po prostu nie da sie przetlumaczyc inaczej niz piszac caly paragraf od nowa.
  • Poziom 29  
    parowa1989 napisał:
    Hehe, ja niestety nie mam takiej mozliwosci, po angielsku tylko streszczenie, ale przechodze juz do meritum :

"With carrier-prequency pickups each passing of a rotor blade will inflluece the electric field of the pickup. The frequency of the amplitude modulation of the carrier corresponds to the RPM of the turbine wheel."

Drugim rodzajem czujnikow stosowanych w tych przeplywomierzach (turbinowcyh ) to inductive pickups, czyli czujniki indukcyjne, z tym nie ma problemu.

W rotorze jest 'nadajnik' pracujący na jakiejś częstości. W zależności od prędkości obrotowej rotora zmienia się częstość modulacji amplitudy z odbiornika bo ten nadajnik częściej lub rzadziej zbliża się do odbiornika 'carrier pickup'. Jeśli rotor obraca się z f=500 obr/sek to modulacja amplitudy ma częstość 500 Hz itp. Ten pick-up to pewno jakaś cewka która wraz z pojemnością tworzy układ rezonansowy LC dopasowany do częstości nośnej. Nadajnik indukuje w odbiorniku sygnał przez zmienne pole elektromagnetyczne.
  • Admin grupy audio
    Ja myślę, że chodzi o coś trochę innego.

Na rotorze umieszczony jest jakiś element, który mijając czujnik/nadajnik, kluczuje amplitudę przebiegu w.cz. w którego polu znajduje się rotor. Przejście elementu obok "czujnika" powoduje np. zanik pola w.cz. Im szybciej obraca się rotor, tym częściej pole w.cz. zanika - stąd "częstotliwość modulacji amplitudy".
    Coś na zasadzie paczek impulsów, być może pole w.cz. jest modulowane amplitudowo przebiegiem prostokątnym (impulsy) o dużej częstotliwości, element znajdujący się na rotorze wyłącza na chwilę modulator, zaś elektronika współpracująca zlicza liczbę impulsów w paczce (pomiędzy jednym, a drugim przerwaniem). W ten sposób mamy informację o prędkości obrotowej rotora - im mniej impulsów w paczce, tym wyższa prędkość obrotowa.
    Może być też inaczej - rotor znajduje się w stałym polu w.cz., a jego obracanie się moduluje ten przebieg amplitudowo - im szybciej obraca się rotor, tym częściej przebieg jest modulowany.

Podstawowe pytanie - jakiego urządzenia to dotyczy? Prościej będzie dojść o co chodzi, jeśli będzie wiadomo o czym mowa.
  • Poziom 36  
    Jak by był hallotron to nie byłoby pewnie "carrier frequency".
  • Admin grupy audio
    Piorun wie, równie dobrze może być hallotron w zmiennym polu magnetycznym, a na wale magnes stały - wtedy będziesz miał modulację fali nośnej :)
    Dać się da, ale bez sensu. Pewnie masz rację co do czujnika indukcyjnego, tylko że moim zdaniem to trochę niepotrzebna komplikacja. Spokojnie wystarczyłby hallotron.

Spróbuję podpytać mądrzejszych, bo sam jestem ciekawy :)
  • Poziom 36  
    No nie ważne, pytanie jest o przetłumaczenie "carrier-frequency pickup" z tego tekstu na polski. Chyba nikt na razie nie wymyślił sensownego rozwiązania.