Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Brak diody laserowej w module

sylwek007 21 Kwi 2011 17:14 3269 17
  • #1 21 Kwi 2011 17:14
    sylwek007
    Poziom 11  

Witam.
    Mój laser z firmy discolasers 100mw green zakończył swoją żywotność, a dokładniej to moduł. Odkręciłem moduł i spodziewałem się diody. Jednak po rozebraniu modułu nie znalazłem żadnej diody a jakiś mały kwadracik z drucikiem oraz soczewki i kryształki. Chciałem wstawić do niego nową diodę ale teraz to już nie wiem o co tu chodzi.

Mógłby mi ktoś wyjaśnić dlaczego w moim module nie ma diody laserowej i w jaki sposób powstawało główne źródło światła?

0 17
  • #2 21 Kwi 2011 18:27
    c4r0
    Poziom 36  

Ten "kwadracik z drucikiem" to wlasnie dioda laserowa.

0
  • #3 23 Kwi 2011 11:20
    998757
    Użytkownik usunął konto  
  • #4 24 Kwi 2011 10:51
    LaserKlos
    Poziom 14  

Chyba że już naruszyłeś kryształy to będzie lipa. Przy tak małej mocy raczej nie warto bawić się w wymianę diody.

Klos.

0
  • #5 29 Kwi 2011 13:56
    sylwek007
    Poziom 11  

Myślałem właśnie żeby wstawić tam coś mocniejszego. Szkoda mi kupować nowy laser dyskotekowy jak wydałem na ten 2 lata temu 1400zł.
    Jutro wstawię zdjęcia modułu.
    Kryształków raczej nie naruszyłem bo z modułu odkręciłem tylko diodę laserową.

Byłbym wdzięczny za pomoc w przeróbce gdyż chciałem jak najmniejszym kosztem przywrócić ten laser do działania :)

0
  • #6 29 Kwi 2011 18:26
    c4r0
    Poziom 36  

Daj te zdjecia, bo z opowiesci raczej nic przydatnego sie nie dowiemy.

0
  • #7 02 Maj 2011 13:57
    sylwek007
    Poziom 11  

Przepraszam za moje opóźnienia ale ostatnio mam dużo imprez szkolnych i w klubach.. Ok dodaje zdjęcia :)

Brakuje mi w sumie tylko źródła światła. Musiało to by być coś co jest zasilane 4,5V gdyż takie napięcie wychodzi na moduł. Czy są jakieś propozycje w jaki sposób tam można coś włożyć? Może miał ktoś do czynienia z takim modułem :)

0
  • #8 02 Maj 2011 19:18
    LaserKlos
    Poziom 14  

Mam dokładnie taki sam moduł tylko o mocy 50mW. Wydaje mi się że takie małe moce są budowane "na raz" ciężko będzie podmienić diodę, tak czy inaczej będziesz potrzebował podobnej(około 1W), podczerwonej o długości 808 nm.

Klos

0
  • #9 02 Maj 2011 19:27
    sylwek007
    Poziom 11  

Właśnie się natknąłem na allegro na diodę taką jak ja potrzebuje. Chodzi mi o aukcje nr 1573065150. Czy można to wymienić i będzie działać?
    Nie rozumiem działania tej diody. W którym miejscu tworzy się "laser"? Mógłby mnie ktoś oświecić? :D

0
  • Pomocny post
    #10 02 Maj 2011 20:39
    LaserKlos
    Poziom 14  

To jeszcze zależy od obudowy, w sumie powinno działać. Nie znam się aż tak dobrze na tym. Zielone światło laserowe powstaje mniej więcej tak:

Klos

0
  • Pomocny post
    #11 02 Maj 2011 21:33
    c4r0
    Poziom 36  

sylwek007 napisał:
    Właśnie się natknąłem na allegro na diodę taką jak ja potrzebuje. Chodzi mi o aukcje nr 1573065150. Czy można to wymienić i będzie działać?
    W aukcji nie ma wystarczajacej ilosci informacji. Dioda, jakiej potrzebujesz, powinna miec zamontowany kolimator szybkiej osi (FAC lens) i byc jednomodowa. Nie ma informacji o tym w tresci aukcji. Poza tym, na pewno zamontowanie diody bedzie wymagalo ustawienia optyki - to nie jest zadanie typu "plug-and-play".

sylwek007 napisał:
    Nie rozumiem działania tej diody. W którym miejscu tworzy się "laser"? Mógłby mnie ktoś oświecić? :D
    Na tym duzym kwadraciku z dziura w srodku jest bardzo maly kwadracik (krysztal) do ktorego dochadzi kilka zlotych drucikow. To jest wlasnie dioda laserowa i jak jej dotkniesz palcem albo zabrudzisz inaczej to bedzie do wywalenia. Jak dziala dioda laserowa to sobie poczytaj chociazby na wikipedii.

0
  • #12 02 Maj 2011 22:05
    sylwek007
    Poziom 11  

O takie informacje właśnie mi chodziło :)
    Czyli wnioskuję że jest to ryzykowna operacja i nie ma pewności że to będzie działać tak jak powinno. Chyba będę myślał o nowym module.. jednak kusi mnie zakup tej diody.
    Ewentualnie myślę o wstawieniu do lasera czegoś innego, tzn są na allegro jakieś słabsze optycznie diody z kolimatorem, jednak nie jest to chłodzone więc trzeba by też coś kombinować z chłodzeniem :/
    No cóż.. przemyślę jeszcze kupno tej diody.

0
  • #13 03 Maj 2011 00:36
    c4r0
    Poziom 36  

Jak masz kase to zawsze warto kupic diode i sie pobawic, ale raczej nie liczylbym na to ze cos sensownego z tego wyjdzie oprocz zabawy. No i przy tym uwaga na oczy. Co do innego rodzaju diod - bedzie jeszcze gorzej. Chyba, ze miales na mysli wstawienie innego modulu laserowego do projektora laserowego ktory masz, a nie wstawienie innej diody laserowej do modulu laserowego ktory jest na zdjeciach w Twoim poscie.

0
  • Pomocny post
    #14 03 Maj 2011 07:28
    c4r0
    Poziom 36  

Masz tutaj zdjęcie mojego autorstwa :)

To jest taka dioda, jakiej potrzebujesz, w powiększeniu. Ten mały prostokącik do którego dochodzą cztery złote druciki to jest struktura diody laserowej, a reszta to tylko obudowa która ma umożliwić mocowanie, doprowadzenie zasilania i odprowadzenie ciepła. Przyklejony szklany pręcik to właśnie kolimator szybkiej osi diody. Zdjęcia w aukcji, którą podałeś, nie są zbyt duże ani dobrej jakości, ale nie widać na nich nic co by przypominało taki kolimator.

0
  • #15 03 Maj 2011 12:55
    sylwek007
    Poziom 11  

Właśnie chodzi o to że rozważam kilka opcji i nie wiem którą wybrać.
    Hmm.. to w aukcji nr 1577842190 widać że dioda takie coś posiada jak na twoim foto :) Najbardziej się obawiam tego że przy lutowaniu za bardzo podgrzeje tą blaszkę i wtedy dopiero będzie lipa :/
    A tak przy okazji.. to czy źródło światła się tworzy między tymi drucikami? I chciałem jeszcze zapytać jeśli pisze że dioda ma 1,5w 808nm to ile można uzyskać mw zielonej?

0
  • #16 03 Maj 2011 14:24
    LaserKlos
    Poziom 14  

Jeśli nie posiadasz odpowiedniej wiedzy to chyba najlepszym wyborem będzie zakup jakiegoś modułu np. na eBay-u.
    Światło laserowe powstaje pomiędzy drucikiem a półprzewodnikiem ale to za głęboki temat. Poczytaj na necie ;) A jeśli chodzi o moc wyjściowa zieleni to nie jest tak że możesz teraz tam wsadzić każdą diodę IR, tu ważną rolę odgrywają też kryształy. Jak miałeś 100mW to raczej nie uzyskasz z tego więcej niż 200.

Klos

0
  • #17 03 Maj 2011 14:27
    MuNiO
    Poziom 26  

c4r0 napisał:
    Masz tutaj zdjęcie mojego autorstwa ...

Napisz prosze jakie zastosowanie ma ten szklany pręcik poza przerobieniem wiązki na linie i dlaczego ?

0
  • #18 03 Maj 2011 18:16
    c4r0
    Poziom 36  

On nie ma przerobic wiazki na linie. Emiter w takich diodach jest bardzo szeroki. Wymiary moga byc np. 10x200um. Przez to, zgodnie z prawami dyfrakcji kat rozbieznosci wiazki wyjsciowej jest rozny dla osi szybkiej i wolnej, a ta roznica jest bardzo duza. W osi wolnej (dluzszy wymiar emitera) wiazka jest prawie rownolegla, rozbieznosc jest co najwyzej kilka stopni. W osi szybkiej jest to kilkadziesiat stopni - wielokrotnie wiecej niz w osi wolnej. Ten precik ma zmniejszyc kat rozbieznosci osi szybkiej tak, aby zrownal sie z katem osi wolnej. Dzieki temu dalsze zmiany profilu wiazki (skupianie na krysztale) mozna robic "zwyklymi", symetrycznymi wzgledem srodka soczewkami.

0
  Szukaj w 5mln produktów