Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Żelazko Rowenta DZ 9130 nie pracuje prawidłowo

Mupet1 21 Kwi 2011 19:52 5433 3
  • #1 21 Kwi 2011 19:52
    Mupet1
    Poziom 16  

Witam Was! Jak to wiadomo czasami jakiś sprzęt gospodarstwa domowego lubi się popsuć w najmniej odpowiednim momencie. Podróż do serwisu niemalże zawsze spędza sen z powiek jeżeli chodzi o cenę naprawy jak i nie zawsze czas tej naprawy. Otóż stało się i tak mnie. Serwis na dzień dobry 170zł za termostat, który jest podejrzany uszkodzeniem do tego 50zł sprawdzenie i takie tam... Jednym słowem kupić nowe. Dociekliwość moja nie pozwoliła mi wyrzucić owego żelazka lecz dała siłę do jego rozbiórki. Żelazko nowe niemalże 1rok użytkowania po włączeniu do prądu miga żółta dioda i gaśnie. Wyczytałem że jest to uszkodzenie termistora lecz mój termistor w temp. pokojowej 900OHM, po paru chwilach główkowania jak rozebrać to "dziadostwo" udało mi się bez większych uszkodzeń. Pokrętło udało mi się wyjąć, wypadł bolczyk ze sprężynką nadający charakterystyczny terkot podczas kręcenia, po wykopaniu torxa odkręciłem śruby i ku mojemu zdziwieniu wszystko ładnie "wyszło". Na płycie PIC16HV616, przetworniczka impulsowa na LNK302PN i co tu nie gra??? Przekaźnik po wy-lutowaniu i sprawdzeniu dobry, tranzystory dobre PICek w sumie nie wiem ale jak świeci i miga znaczy działa, pamiętam że kiedyś z pralką miałem numer z pokrętłem i tu bingo po zmierzeniu potencjometru gałki nastawnika temperatury okazało się że ma 27MOHM a na nim nabite 100kOHM. Wy-lutowałem wstawiłem z telewizora (podobny rozstaw i wieloklin na ośkę) i po zmontowaniu działa. Każdy chce zarobić jasna sprawa, ale jak ma się odrobinę chęci można coś zdziałać ;)

0 3
  • #2 21 Kwi 2011 20:13
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 43  

Bardzo fajnie tylko jesteś z Gorlic, ale tam piszemy np. 20 MΩ, albo 100 kΩ. Bo jakbyśmy byli z Texasu (jak Chuck Norris) to byśmy pisali tak jak Ty :D.
    A ten potencjometr z telewizora to jaki ? Logarytmiczny, liniowy, wykładniczy ?

0
  • #3 22 Kwi 2011 17:21
    Mupet1
    Poziom 16  

No tak tylko Chuck Norris trzaska obrotowymi drzwiami ;) i pisze OHM tu gdzież ŁOHM ;) Racja nie wiedziałem jak ten symbol wstawić. Jeżeli chodzi o ten potencjometr to normalny liniowy na płycie która była przyczepiona do lampy (PR-ki większej mocy) pasował wieloklin i rozstaw nóżek. Jaki telewizor nie wiem bo znalazłem u mnie pod blokiem płytę połamaną z kineskopem rozbitym jakiś czas temu, a że jestem delikatnym zbieraczem (wiecie może się przydać) to zgarnąłem resztki i wy-lutowałem wszystko "jak Bozia przykazał". Pamięć dobra to skojarzyłem 100kΩ i wielkość potencjometru.

1