Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Satel Versa 10 + 9 czujek aqua plus

priorytecik23 21 Apr 2011 20:55 4116 4
Optex
 • #1
  priorytecik23
  Level 10  
  Witam.
  Znajomemu nawiał elektryk i poprosił mnie, żebym dokończył po nim montaż alarmu w ramach dobrej znajomości (zdążył położyć kable i zamontować puszkę z transformatorem). Centralka Versa 10, ma być podłączonych do niej 9 czujek aqua plus. Na czujki wyprowadził 4-żyłowe skrętki, które podłączyłem według schematu wykorzystując rezystorki (po 2 w czujce). Jednak w 2 miejscach wypuścił na czujkę kabel 6-żyłowy i w połowie odcinka zapętlił go i wypuścił ze ściany. Domyślam się, że na tym 6-żyłowym przewodzie maja być podłączone 2 czujki. Podłączyłem tak, że jako 2 wspólne żyły czujek dałem tmp oraz com natomiast NC i 12 V idą na osobnych kablach. Czy to zadziała? A i jeszcze jeden problem - na sygnalizator wewnętrzny elektryk dał 4 przewody zamiast 6 i nie wiem, co z tym teraz zrobić - można np. odpiąć sygnalizator wizualny, żeby był tylko dźwięk na 4 przewodach? Jak tak, to co bym musiał pominąć?
 • Optex
 • #2
  eworks
  Level 19  
  na 6 żyłach podłącz tak:

  Wspólne przewody +12 i COM, osobne do czujek RELAY lub NC NC (zaciski, które wywołują alarm). Co do sygnalizatora to 4 żyły starczą, 2 żyły zasilanie, 2 żyły tamp.
 • Optex
 • #3
  priorytecik23
  Level 10  
  Oki z sygnalizatorem zrozumiałem z wspólnymi przewodami też tylko nie rozumiem co z tymi nc bo ja mam między nimi rezystor i tylko z 1 zacisku NC idzie żyła do centrali.Sunując do centrali idzie: NC TMP COM +12v
 • Helpful post
  #4
  eworks
  Level 19  
  użyłem trochę skrótu myślowego osobne przewody w każdej czujce podłącz do NC i TMP a wspólne d 12V i COM. Ja tak czasami robię jak czujniki są obok siebie...
 • #5
  priorytecik23
  Level 10  
  hehe dzięki już wszystko jasne jutro będzie miał manipulator bo wymienia na lcd więc czeka mnie zabawa z programowaniem mam nadzieje że ogarne i nie będę miał z tym większych problemów..
  Jeszcze raz dzięki pozdrawiam