Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Satel Versa 10 + 9 czujek aqua plus

priorytecik23 21 Apr 2011 20:55 4062 4
Optex
    priorytecik23
    Level 9  
    Witam.
    Znajomemu nawiał elektryk i poprosił mnie, żebym dokończył po nim montaż alarmu w ramach dobrej znajomości (zdążył położyć kable i zamontować puszkę z transformatorem). Centralka Versa 10, ma być podłączonych do niej 9 czujek aqua plus. Na czujki wyprowadził 4-żyłowe skrętki, które podłączyłem według schematu wykorzystując rezystorki (po 2 w czujce). Jednak w 2 miejscach wypuścił na czujkę kabel 6-żyłowy i w połowie odcinka zapętlił go i wypuścił ze ściany. Domyślam się, że na tym 6-żyłowym przewodzie maja być podłączone 2 czujki. Podłączyłem tak, że jako 2 wspólne żyły czujek dałem tmp oraz com natomiast NC i 12 V idą na osobnych kablach. Czy to zadziała? A i jeszcze jeden problem - na sygnalizator wewnętrzny elektryk dał 4 przewody zamiast 6 i nie wiem, co z tym teraz zrobić - można np. odpiąć sygnalizator wizualny, żeby był tylko dźwięk na 4 przewodach? Jak tak, to co bym musiał pominąć?
  • Optex
    eworks
    Level 19  
    na 6 żyłach podłącz tak:

Wspólne przewody +12 i COM, osobne do czujek RELAY lub NC NC (zaciski, które wywołują alarm). Co do sygnalizatora to 4 żyły starczą, 2 żyły zasilanie, 2 żyły tamp.
  • Optex
    priorytecik23
    Level 9  
    Oki z sygnalizatorem zrozumiałem z wspólnymi przewodami też tylko nie rozumiem co z tymi nc bo ja mam między nimi rezystor i tylko z 1 zacisku NC idzie żyła do centrali.Sunując do centrali idzie: NC TMP COM +12v
  • Helpful post
    eworks
    Level 19  
    użyłem trochę skrótu myślowego osobne przewody w każdej czujce podłącz do NC i TMP a wspólne d 12V i COM. Ja tak czasami robię jak czujniki są obok siebie...
    priorytecik23
    Level 9  
    hehe dzięki już wszystko jasne jutro będzie miał manipulator bo wymienia na lcd więc czeka mnie zabawa z programowaniem mam nadzieje że ogarne i nie będę miał z tym większych problemów..
    Jeszcze raz dzięki pozdrawiam