Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czy można zamontować lampę MH do oprawy HG

22 Kwi 2011 13:59 1869 5
  • Poziom 11  
    Czy będą występowały problemy jeśli zamontuję lampę MH do oprawy Hg. Próbowałem już czy odpali i lampa odpala normalnie, jednakże nie wiem czy nie uszkodzi oprawy. Dokładniej chodzi o lampę OSRAM HQI-E na pudełku schemat wygląda jak dla lampy Hg.
  • Poziom 17  
    Kolego, a co to jest lampa HG? Masz na myśli lampę rtęciową?
  • Poziom 11  
    Dokładnie tak. Pozdrawiam
  • Poziom 17  
    W takim razie trzeba sprawdzić, czy oprawa wyposażona jest w zapłonnik. Nie wszystkie są. Jeśli go nie ma, to trzeba go będzie zainstalować. Tylko w ten sposób zapewnisz pewny zapłon lampy MH.
  • Poziom 11  
    Dokładniej chodzi o taką sytuację, że u mnie w zakładzie zainstalowane są oprawy Hg, jednakże zostały w tych oprawach zamontowane lampy MH OSRAM HQ1. Oprawy mają już dobrych parę lat i zaczęły się uszkadzać, z tego względu zamówiono nowe oprawy tym razem do lamp MH i HPS. Do tych nowych opraw wkładamy te same żarówki HQ1. Zacząłem drążyć trochę temat żeby poznać przyczynę uszkadzania się opraw z tego względu sprawdziłem co obie oprawy mają w środku. Obie mają kondensator, dławik i "zapłonnik", różnice polegają na wartościach kondensatorów a także prądzie podanym na dławiku (Hg 3,2-3.5A MH 4A), także zapłonniki mają różną wartość napięcia (Hg 0.75-1kV MH 4-5kV). Jednakże pomimo iż w oprawie MH znajduję się zapłonnik 4-5kV to na opakowaniu lampy MH jest schemat na którym jest narysowany dławik i podpisany jako Hg 400W a także zapłonnik i jest napisane 0.75-1kV. Wczoraj włożyłem lampę Hg i MH do oprawy Hg w celach sprawdzenia i okazało się że obie lampy zapalają, jednakże Hg reaguje od razu zaś MH po chwili. Jedną z przyczyn uszkadzania opraw może być wartość prądu obu lamp, ponieważ na dławiku oprawy Hg napisane jest 3.2-3.5A a lampy mają prądy Hg - 3.2A MH -3,9A.

Dodano po 2 [minuty]:

Jeszcze jedno zauważyłem, że wątek stworzyłem nie w tym miejscu. Ma w związku z tym pytanie jak przenieść posty do rubryki Oświetlenie
  • Poziom 17  
    Jedyne na co musisz zwrócić uwagę w tym przypadku, to prąd pracy lamp metalohalogenkowych. Generalnie produkuje się dwa rodzaje takich lamp:

1) będące zamiennikami lamp rtęciowych. To te lampy, które pracując na stateczniku do rtęciówki wymuszają prąd pracy około 3,5A.
    2) lampy będące zamiennikami lamp sodowych, te pracując na stateczniku sodowym wymuszają na nim prąd pracy ponad 4A. W zależności od lampy może on dochodzić nawet do 4.6A.

Jeśli dobrze zrozumiałem, to te stare lampy są przystosowane do pracy przy prądzie do 3.5A. Jeśli takie lampy zainstalujesz w oprawach do lamp sodowych, to po prostu je przeciążysz i w konsekwencji znacznie skrócisz ich żywotność. Oczywiście na pierwszy rzut oka lampa będzie świecić poprawnie, a awarie zaczną się po kilka-kilkunastu tygodniach.

Odnośnie tego opóźnionego zapłonu lamp MH w oprawach do lamp Hq, wynika to ze stosunkowo niskiego napięcia generowanego przez zapłonnik. Jeśli sama lampa jest do tego przystosowana, to nic nie powinno się dziać. Jakiego rodzaju zapłonnika wymaga dana lampa dowiesz się z notki katalogowej. Zarówno Osram jak i Philips całkiem nieźle opisuje swoje produkty.