Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wentylatory 120mm, duży przepływ - co wybrać...

wlw_wl 22 Kwi 2011 19:44 6021 20
  • #1 22 Kwi 2011 19:44
    wlw_wl
    Poziom 38  

Witam,

z racji problemów z cyrkulacją w obudowie (wydmuch ciepłego powietrza) zamierzam wymienić wentylatory.
    Obecnie posiadam 2x120mm 1200RPM przód plus 1x120mm 1200RPM tył plus 135mm w zasilaczu. Wentylatory w obudowie to Cooler Mastery takie jak są fabrycznie zamontowane w obudowach serii Elite 330.

Problem mam zwłaszcza z tylnym, większość gorącego powietrza idzie przez zasilacz, a ten wentylator prawie nic nie dmucha.

Po licznych lekturach wpadł mi w oko Scythe Gentle Typhoon 120mm 1850rpm D1225C12B5AP-15.

Czy ktoś ma jakieś osobiste z nim doświadczenia? Może jakieś inne pomysły?

Zależy mi na znacznym zwiększeniu przepływu powietrza przy jednoczesnym zachowaniu ciszy (warunek konieczny).

0 20
  • Pomocny post
    #2 22 Kwi 2011 21:36
    Karaczan
    Poziom 39  

Co do fabrycznych wentylatorow w Elite330 to nie sa zle.
    A ze wydmuch z zasilacza jest goracy to jest calkowicie normalne.
    W koncu zasilacz sie grzeje i jego elementy sa najblizej wydmuchu powietrza z niego.
    Powietrze wychodzace z obudowy nigdy takich temperatur nie osiaga.
    Jak temperatury podzespolow sa w normie to bym sie tym nie przejmowal i nic nie zmienial.
    A co do wydajnych i cichych wentylatorow, to takich nie ma :P
    Cos za cos! Absolutnie zaden wydajny wentylator nie jest cichy. Sa tylko cichsze niz inne przy porownywalnym przeplywie. Ale nie ciche!
    Ciche sa tylko wentylatory wolnoobrotowe, badz wysokoobrotowe skrecone na kontrolerze/automatyce. Ale nie sa wtedy wydajne.

1
  • #3 22 Kwi 2011 23:24
    leven
    Poziom 37  

wlw_wl przydalaby sie fotka wnetrza komputera.
    Dokladnie mam na mysli, jak jest zamontowany zasilacz.
    Moze wystarczy ulozyc go wentylatorem do obudowy (jezeli jest odwrotnie).

Mam praktycznie identyczny zestaw wentylatorow jak Ty (2x120 mm przod jako nawiew i jeden 120 mm tyl jako wywiew + 120 zasilacz, ale zasilacz jest obrócony wentylatorem do obudowy) i mam bardzo przyzwoite temperatury (obudowa - antec 300).

Aha.... moje wentylatory, to 3x120 mm tacens ventus, ale juz praktycznie niedostepne.

Teraz polecane są:

http://www.cooling.pl/be-quiet-silent-wings-usc-120mm,produkt,551780.html?from_category=30_67

0
  • #4 23 Kwi 2011 00:05
    wlw_wl
    Poziom 38  

karaczan rzecz w tym, że ten wentylator prawie nic nie wydmuchuje i większość wydmuchiwanego powietrza idzie właśnie przez zasilacz - to on jest główną siłą ssącą ;)
    Temperatury są do przeżycia, ale po ustaniu obciążenia za długo się utrzymuje w środku ciepło, idealnie widać tendencję wzrostową w teście OCCT CPU Linpack.
    Scythe Gentle Typhoon 120mm 1850rpm wydaje się być słodkim środkiem, ma duży przepływ i z filmów (na ile to miarodajne...) na yt wygląda na całkiem cichy.

leven nie bardzo rozumiem z tym ułożeniem zasilacza, w tej obudowie jest tylko jedna możliwość - wentylator od spodu (zasilacz na górze).
    Zdjęcie mogę jedynie zapodać marne super prześwietlone cyknięte telefonem podczas montażu Fortisa:

Drugi 120mm z przodu jest w zatokach 5,25" i ten pięknie dmucha, ten na dole gorzej ale też nieźle, natomiast ten z tyłu to porażka. Przypuszczam, że ma za małe ciśnienie statyczne i nie ma siły dmuchać przez kratkę.

Patrzyłem na inne typu Enermax Magma ale to głośne dziadostwo z kolei. Mogłem coś przeoczyć oczywiście i jest coś lepszego niż Gentle Typhoon. Może Penetrator lepiej by się sprawdził w przeciskaniu powietrza przez dziurki...

Ten Silent Wings wygląda ciekawie, muszę więcej o nim poczytać bo wcześniej nie słyszałem.

ED:
    co do temperatur, w spoczynku mam je dziwnie wysokie.
    W pokoju mniej niż 20°C a w budzie: CPU 34 (CnQ na Fortisie! trochę dużo), MoBo 35, dyski 32, 32, 36; GPU 39.
    Na mój gust płyta jest za ciepła, 15 stopni ponad otoczenie...
    Nawet jak ręcznie rozkręcę przednie wentylatory i CPU to nic się nie zmienia mimo, że chodzą na 100% przez kilka minut.

0
  • Pomocny post
    #5 23 Kwi 2011 04:47
    leven
    Poziom 37  

Sprawdz, czy pomiedzy zasilaczem a topem obudowy jest chociarz 5 mm luzu.
    Jezeli jest, to wymontuj zasilacz i zaloz go wentylatorem w strone topu obudowy.
    W ten sposob wentylator zasilacza nie bedzie zasysal ciepla z coolera cpu, tylko "swierze" powietrze pompowane z wentylatora z zatoki 5.25.

Co do temperatur.... masz jak na antarktydzie :icecream:

Po zmianie ulozenia zasilacza (wentylatorem do gory), prawdopodobnie nie bedziesz musial kupowac/zmieniac wentylatora wywiewowego.

0
  • #6 23 Kwi 2011 12:57
    wlw_wl
    Poziom 38  

Fakt, taki układ wentylatorów tył+zasilacz od dawna już wydaje mi się kiepski ("walczą" o powietrze), dlatego próbowałem je odseparować przegrodą pod kątem 45° (czerwony) ale nie zmieniło to niestety nic...

U góry nie ma dość miejsca, żeby zapewnić zasilaczowi dostateczny przepływ powietrza.
    Antarktydą bym tego nie nazwał, tak duże chłodzenie jak Fortis powinno spokojnie utrzymać temperaturę CPU poniżej 30°C w spoczynku (800MHz, 1.0V). No chyba, że to wina kiepskiej pasty - dałem tą dołączoną do chłodzenia, mam AS5 ale mało a nie mam dość doświadczenia z chłodzeniem HE żeby wiedzieć ile dokładnie nałożyć.

0
  • Pomocny post
    #7 23 Kwi 2011 17:20
    leven
    Poziom 37  

Wystarczy 5mm luzu pomiedzy zasilaczem a topem obudowy.
    Nie masz tam tyle miejsca ?
    Zamontuj w ten sposob zasilacz i sprawdz, czy z zasilacza wywiewane jest powietrze.
    Najlepiej przyloz zapalona zapalke do kratki zasilacza.

Z reszta, powietrze, to nie glut i znajdzie sobie droge :yes:

Poprostu sprawdz.

4 srubki, obrot zasilacza, 4 srubki i juz.

Jak faktycznie zasilacz bedzie sie "dusic", to pozostaje zamontowanie tej czerwonej przekladki w taki sposob, aby odizolowac radiator od zasilacza, ale pozostawiajac te 5mm luzu dla pobierania powietrza przez wentylator zasilacza.

0
  • #8 23 Kwi 2011 17:38
    wlw_wl
    Poziom 38  

Otworzyłem budę i położyłem z boku wentylator wieżowy. Zapanowała zima.

Wniosek taki jak na początku - muszę zwiększyć objętość powietrza przetaczaną przez obudowę, zwłaszcza w rejonie karty graficznej - zmiana wentylatorów.

Z zasilaczem to nie taka prosta sprawa, bo żeby go ruszyć, muszę wyjąć płytę główną, czyli wszystko totalnie rozpiąć. Poza tym między zasilaczem a górną blachą jest mniej niż milimetr miejsca, więc żeby pracował w pozycji odwróconej, musiałbym wyciąć mu dziurę w górnej blasze.
    Poza tym to dodatkowo zmniejszy ilość wysysanego powietrza, a ja chcę ją zwiększyć.

0
  • #9 23 Kwi 2011 19:23
    leven
    Poziom 37  

No to masz problem z zasilaczem.

Nie planujesz moze zmiany obudowy ?

Gdybys spojrzal chociarz kątem oka na:

http://www.ceneo.pl/9030455

http://www.fractal-design.com/?view=product&prod=48

Na widok tej obudowy, doslownie przechodza mnie ciarki z zachwytu.
    Wytlumiona, bardzo mądrze rozplanowana (np. zasilacz na dole, otwor na montaz chlodzen cpu, otwory na okablowanie, maty itp), skromna i piekna.
    Tylko cena 380 zl mnie blokuje.

A moze zasilacz wymienisz (wentylatory z przodu i z tylu) :cunning:

0
  • #10 23 Kwi 2011 21:06
    wlw_wl
    Poziom 38  

Po wsadzeniu Fortisa obudowa owszem zrobiła się dość ciasna. Radiator dotyka bocznej ściany i muszę zaradzić jakoś buczeniu. Ta, którą podałeś fajna, ogólnie propozycji jest wiele, ale nie zamierzam tyle wydawać na obudowę.
    Przynajmniej na razie, najpierw druga 6850, Xonar D1...
    Poza tym nie lubię zasilaczy na dole :)

Zmiany zasilacza tym bardziej nie planuję, kilka dni temu kupiłem nowy ;)

Propozycji innych wentylatorów brak, więc chyba wezmę jednego Typhoona na próbę i zobaczymy.

0
  • #11 24 Kwi 2011 02:06
    leven
    Poziom 37  

Wymiana wentylatora wywiewowego praktycznie nic nie da, poniewaz zasilacz jest na tyle blisko wylotu cieplego powietrza z chlodzenia cpu, ze bedzie go wciagac niezaleznie od rpm nowego wywiewu.
    Musisialbys zalozyc tą czerwona przekladke tak, aby cale powietrze z cpu bylo skierowane na tylny wentylator, a zasilacz zasysal powietrze niezaleznie od coolera cpu.
    Poprostu przedziel obudowe ponizej zasilacza jak to sie robi w wiekszych obudowach:

0
  • #12 24 Kwi 2011 13:45
    Kosa1337
    Poziom 26  

Rozwiązaniem które zwiekszy przepływ powietrza może być wycięcie tej kratki od wentylatora. powiew będzie niezakłócony no i w sumie to nic nie kosztuje więc można spróbować.

Temperatury są ok ja takiedyś dla testu odłączyłem wentylatory obudowy i po jakimś czasię temp chipsetu wzrosła prawie do 60 stopni w idle więc nie masz czym się przejmować bo masz lodówke w obudowie.

pozdro

0
  • #13 04 Maj 2011 23:57
    duzy213
    Poziom 9  

tutaj wszystko jest ok , nic nie kombinuj , zasilacz z wentylem się nie pobiją hehehe , powietrze ciepłe jak wiemy ,,idzie do góry ,, ten wentyl na pewno wypycha powietrze pomaga mu w tym też zasilacz , sam zobacz ,masz w tej budzie 3 twardziele każdy ma około 35 -45 stopni nie widzę jaka grafa ? , i wyjmij tą tekturę , tempy masz w porządku , pozdrawiam

0
  • #14 05 Maj 2011 02:48
    wlw_wl
    Poziom 38  

Nie ma tam żadnej tektury.
    Dyski mają 28-30 stopni a nie 45...

0
  • #15 06 Maj 2011 14:55
    jurek.adam
    Poziom 43  

Wyjąłem coś takiego ze starego zasilacza: http://www.jab-tech.com/YATE-LOON-120mm-Case-Fan-D12SM-12-Medium-Speed-pr-3770.html

Około 1600 rpm, a przy tym CFM 70.5 przy 12V. Cena ok 3$. Można spotkać w zasilaczach Delta i Hipro albo same na Allegro lub Ebayu. Bardzo cichy na 5V lub 7V. Zamontowałem go dodatkowo na gumowych kołkach i w ogóle go nie słyszę.

0
  • #16 06 Maj 2011 16:01
    wlw_wl
    Poziom 38  

Nie wygląda na coś specjalnego chociażby w porównaniu z tymi fabrycznymi wentylatorami Cooler Master'a.

0
  • #17 06 Maj 2011 16:57
    jurek.adam
    Poziom 43  

Też tak sobie pomyślałem, ale z ciekawości sprawdziłem jak działa. Okazał się strzałem w dziesiątkę i zastąpił Arctic Cooling 12x12, który co prawda jest ładny i nawet dość cichy (na niższych obrotach), ale wydajnością nie grzeszy. Zawsze jak mi wpadają wentylatory, czy chłodzenia z markowych obudów lub zasilaczy sprawdzam je pod kątem wydajności i ciszy. Czasem można trafić na perełkę.

0
  • #18 08 Maj 2011 16:00
    Joker.
    Poziom 30  

Nawet jakby zrobić w obudowie huragan to i tak temperatury mogą się prawie nie zmienić.
    Trzeba dobrać prędkości wentylatorów tak by powietrze nie tworzyło zawirowań w obudowie.

Wentylatory Scythe slip stream mają dardzo dobry stosunek obroty/przepływ powietrza i cena około 30zł nie tak drogo, ale można poszukać i innych. Porównywałem cooler mastera który przy 1200rpm ma taki sam przepływ powietrza co scythe przy 850-900rpm.
    Na procesor, to z testów past wybierz jakąś lepszą.
    Trzeba próbować, może w tyle dać bardziej wydajny, a na zdejmowanym boku obudowy dać wentylator który bezpośrednio wdmuchiwałby powietrze pod wentylator zasilacza.
    Jeszcze na każdy dysk można położyć płaski radiator, niech sobie leży, zawsze coś tam poprawi chłodzenie. :)
    Można sprawdzić jak się zmienią temperatury jeżeli na przodzie zmniejszysz obroty. Może się okazać że robią niepotrzebnie hałas.

Ogólnie chodzi mi o to, żeby powietrze było bardziej wyciągane z obudowy niż nawiewane.

0
  • #19 08 Maj 2011 18:12
    wlw_wl
    Poziom 38  

Przeciwnie, ja jestem zdecydowanie za dodatnim ciśnieniem w obudowie, bo przy ujemnym zasysa syf wszystkimi szparami.
    Z boku niestety nie mogę już nic dać, bo Fortis opiera się o boczną ścianę.

Jak się w końcu wybiorę bo tego tajfuna to dam znać jak się sprawa z nim ma.

0
  • #20 24 Maj 2011 12:48
    jurek.adam
    Poziom 43  

Joker. napisał:
    Jeszcze na każdy dysk można położyć płaski radiator, niech sobie leży, zawsze coś tam poprawi chłodzenie
    Położyłem stary radiator po PIII Slot1 na dysku i temperatura dysku spadła o ... 1 stopień. Nie miałem na myśli obniżenia temperatury twardziela, ale zniwelowanie dziwnego dźwięku jaki się z niego wydobywał. Bez tego radiatora wpadał jakby w wibracje, bo leży na dole obudowy.

wlw_wl napisał:
    Przeciwnie, ja jestem zdecydowanie za dodatnim ciśnieniem w obudowie, bo przy ujemnym zasysa syf wszystkimi szparami.
    Faktycznie, ale różnicy przy późniejszym usuwaniu kurzu nie zauważyłem przy obydwu opcjach. I tak jest na wszystkim. Daj znać jak zakupisz i przetestujesz ten wentylator, jestem ciekawy co teraz dobrego mamy na rynku w rozsądnej cenie.

-----------------------------------
    Właśnie dziś wpadł w moje ręce Noiseblocker BSFan XLP i mogę powiedzieć, że z połową obrotów poziom głośności jest akceptowalny. Do wydajności tez nie mam zastrzeżeń. Cena to niestety minus.

0
  • #21 14 Gru 2011 18:34
    wlw_wl
    Poziom 38  

W kwestii pierwotnej, duży przepływ to albo Gentle Typhoon 120mm, albo wentylatory 200mm.

0