Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Alphard EW80 - subwoofer do bólu tani

22 Kwi 2011 20:35 3513 13
  • Poziom 28  
    Witam po raz kolejny!

Słowem wstępu:
    Jestem szczęśliwym posiadaczem dwóch sztuk przetworników Alphard EW80 4Ω.
    Nie płaciłem za nie, dostałem za darmo. Szkoda je niszczyć czy wywalać, przecież coś można z nimi zrobić. Podobno nawet ze słabszych głośników można zrobić coś dobrego jeśli się człowiek postara i zapyta o radę... ;)

Dodam, że sporo już czytałem o konstrukcjach na tych przetwornikach (wszystko co znalazłem w sieci, większość na elektrodzie) i oto kilka rzeczy, których się dowiedziałem:

Obudowa ma być zamknięta, bo do BR za wysokie Qts (wg. Alpharda 0.8).
    Obudowa powinna być tłumiona jakimś rzadkim materiałem, np. watolina. (rzadkim w znaczeniu "nie gęstym")
    Objętość dla jednego głośnika to około 25-30l.
    Analogicznie dla dwóch 50-60l.

Teraz pytania:

Jak te dwa głośniki upchać w jedną obudowę o wymiarach nieprzekraczających 57cm x 26cm x [x]cm (gdzie [x] to dowolny wymiar nie przekraczający ~35cm).
    Obudowa ma pasować pod biurko, obok komputera.
    Pytając "jak upchać" mam na myśli ułożenie głośników w obudowie.

Doświadczalnie sprawdziłem, że najlepsze efekty uzyskuje przy ułożeniu głośników membraną w górę. Czy są może jakieś lepsze sposoby ułożenia ?

(Swoją drogą, nie wiem czy pole magnetyczne nie uszkodzi danych na dysku ? W końcu subwoofer będzie stał obok peceta...)

Być może ktokolwiek zna parametry zwrotnicy dla tego przetwornika ? Planuję pasywny filtr dlatego, że chcę ograniczyć wydane pieniądze do minimum.

Kolejne pytanie - jaki wzmacniacz będzie odpowiedni ? Myślałem o TDA1554 (nawet mam go już zrobionego, stąd ta myśl :P).

Użyję płyty wiórowej 18mm, bo taką mam z mebli.
    Do tego wkręty do regipsów 8-10cm.
    Klejenie jakimś wikolem. Plus uszczelnienie silikonem.

W czasie pisania tego tematu połowę pytań zapomniałem, toteż później będę dopytywał.

Będzie to moja pierwsza konstrukcja, zakładam, że wyjdzie raczej poniżej moich oczekiwań, jednak proszę doświadczonych użytkowników o rady :).

Dzięki z góry za odpowiedzi!
    Pozdrawiam wszystkich, którzy dotarli aż tutaj!
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Pomocny post
    Poziom 38  
    Cytat:

Być może ktokolwiek zna parametry zwrotnicy dla tego przetwornika ? Planuję pasywny filtr dlatego, że chcę ograniczyć wydane pieniądze do minimum.

To jesteś w błędzie. Aktywnie wyjdzie taniej i lepiej.

Cytat:

Jestem szczęśliwym posiadaczem dwóch sztuk przetworników Alphard EW80 4Ω.
    Nie płaciłem za nie, dostałem za darmo. Szkoda je niszczyć czy wywalać, przecież coś można z nimi zrobić. Podobno nawet ze słabszych głośników można zrobić coś dobrego jeśli się człowiek postara i zapyta o radę...

I po raz 99999999 kolejny forumowicz chce nie marnować tego co ma pod ręką i na sile zrobić "żeby było".
  • Pomocny post
    Poziom 27  
    Witam, co do ułożenia głośników, to wedle uznania, nie ma to większego znaczenia. Danych na dysku raczej nie uszkodzisz (sam mam suba koło blaszaka i 3 dyski chodzą ok od 2 lat). Filtr wybierz aktywny, tak jak radzi przedmówca (koszt poniżej 10zł, płytka uniwersalna, wzmacniacz operacyjny i garść elementów RC). Wzmacniacz trochę słaby, ale powinien dać radę. Optymalny byłby 2x5 50W @ 4om, albo 100W @ 8om, przy połączeniu głośników szeregowo. Wytłumienie z tego co pod ręką, może być gąbka. Dobierz doświadczalnie ilość, ale podejrzewam że będziesz musiał wypełnić prawie całą obudowę.
    Co do składania obudowy, jeżeli masz tylko równo przycięte deski, to silikon jest zbędny. Nałóż obficie wikolu i skręć wkrętami mocno, żeby się wycisnął, nadmiar wytrzyj mokrą szmatką i wystarczy.
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 28  
    Witam Panów!

Cytat:
    To jesteś w błędzie. Aktywnie wyjdzie taniej i lepiej.

Cytat:
    Filtr wybierz aktywny, tak jak radzi przedmówca (koszt poniżej 10zł, płytka uniwersalna, wzmacniacz operacyjny i garść elementów RC).

Cieszę się bardzo. Zrobię więc filtr aktywny.

Cytat:
    I po raz 99999999 kolejny forumowicz chce nie marnować tego co ma pod ręką i na sile zrobić "żeby było".

Cytat:
    Uważam też, że takie postępowanie (robienie "na siłę" z "tego co mam") jest tylko i wyłącznie źródłem zniechęcenia i zaniechania kolejnych wyzwań konstruktorskich; no bo przecież : "zrobiłem kolumnę, wsadziłem głośniki, podłączyłem nawet zwrotnicę, a to nie gra jak powinno".
    Niestety w technice cudów nie ma...

Spokojnie. Napisałem przecież, że spodziewam się, że wyjdzie raczej "dudniące pudełko". Chcę poćwiczyć, zanim zabiorę się za robienie czegoś porządnego. Być może nawet (daj Boże) uda mi się je sprzedać i za to kupię jakiś głośnik STX + resztę części. Szaf mi wystarczy na kilka konstrukcji ;). Jednak trzymajmy się tematu...

Cytat:
    A potem pretensje "czemu to nie gra?".

Pretensje będę miał (jeśli coś nie wyjdzie) wyłącznie do siebie.

Cytat:
    Wystarczy poszukać. Jest też wiele o głośnikach, jakie zdecydował się wykorzystać Autor...

Owszem, jest. Ale w żadnym temacie nie dowiedziałem się zbyt wiele.

Proszę o dalsze porady jeśli to możliwe. Ja ze swojej strony obiecuję popytać znajomych, może ktoś będzie chciał kupić dwa za 40-50zł ;)

Cytat:
    Wesołych Świąt!.

Wesołych Świąt wszystim :)

Pozdrawiam!

@EDIT:

Przyszło mi do głowy zrobienie na tych głośnikach konstrukcji Izobarycznej. Zmniejszy to rozmiary obudowy (litraż spadnie z ~60l do ~30l).
    Myślicie, że to dobry pomysł ? (pomijając już fakt, że to słabe głośniki).
  • Pomocny post
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Powiem tak. Gdybyś posiadał stosunkowo duży wzmacniacz wraz z aktywną filtracją, to można było by w celach czysto edukacyjnych pobawić się w różne obudowy. Niby "szafy" czyli materiał na obudowy masz, jednak nie posiadasz elektroniki. A to już problem. Jeśli jest konieczność uzupełnienia Twojego stereo subwooferem, to jedyna rada: wykonać "porządny" panel do subwoofera (nie drogo wychodzi: http://www.fratu.pl/irek/?wzmacniacz-do-subwofera-na-mostku-tda7294,57 ). Jeśli głośniki nie będą odpowiadały Twoim oczekiwaniom, to je sprzedasz, lub znajdziesz dla nich inne "skrzynki" - śmietnik.
  • Poziom 28  
    Filtr planowałem taki:
    Klik!

Co do wzmacniacza - właśnie o TDA7294 myślałem. Ewentualnie TDA1562, tylko on dość drogi (sam układ).

Brałem pod uwagę kilka opcji. Oto dwie z nich:

-Gotowy wzmacniacz z filtrem dolnoprzepustowym od Irka,
    -TDA7294 + aktywny filtr dolnoprzepustowy

Są lepsze możliwości ? (w podobnej cenie)

Głośniki usiłuję sprzedać, jednak nie jest łatwo, dlatego prowadzę dalej ten temat :P.

Myślę, że uda mi się zarobić parę groszy koło wakacji, będzie na elektronikę.
    Jeśli uda mi się sprzedać głośniki za ~40zł to będzie na jakiegoś STX-a, albo na Alpharda LW800.

Pozdrawiam! \m/
  • Poziom 28  
    Cytat:
    Kita z avt jest dość drogi - transformator nie wchodzi w skład zestawu, a za same kostki, pcb i częsci 70 zł to imho wysoka cena.

Aha... ja myślałem, że trafo w komplecie, dlatego sądziłem, że to korzystna cena. W takim wypadku - to niekorzystna cena.

Posiadasz może szerszą dokumentację tego filtru ? Przydała by mi się ponieważ nie mam zbyt dużego doświadczenia.

Pozdrawiam! \m/
  • Pomocny post
    Pisząc "porządny" myślałem raczej o mostku na TDA 7294.
  • Pomocny post
    Poziom 27  
    przemo-lukas napisał:

Pozwolę się wtrącić, ale mostek mógłby się okazać zabójczy dla tych alphardów. Jeden "tadek" jest w stanie wycisnąć z nich wszystkie soki (sprawdzone w praktyce). Co innego dla innych mocniejszych głośników, ale nie o nich tu mowa.
  • Pomocny post
    Ja się też wtrącę ze swoimi "paroma słowami".

Poćwiczyć możesz nawet posiadając już dość dobre głośniki do tego celu (Np. 2 x GDN 20/80/2 Tonsila - w tym przypadku mostek na TDA) Skoro masz trochę szaf to nie trać ich na budowanie Podstawki na kwiaty w ogrodzie (mówię o alphardach) lecz wykorzystaj je w lepszym celu, masz materiału sporo więc możesz zrobić inną skrzynię w razie alarmu.

Z elektroniką w zupełności zgadzam się z sąsiadami z góry.

Moja opcja: Ćwiczenia z subwooferem są najłatwiejsze z zestawów głośnikowych, więc sprzedać alphardy lub oddać do caritas, zakupić to co wymieniłem, bądź jeden większy i zacząć budowę. Zmienić strojenie nie problem, pojemność skrzyni też (Robisz większą niż sugerowana i ewentualnie ją pomniejszasz od środka). Tym bardziej jeśli chcesz obudowę wpasować pod biurko... Co jest też w zasadzie niezbyt trafne z uwagi na rezonanse no i tylko i wyłącznie jeśli konstrukcja B-R to WYLOT Z PRZODU. Zróbmy coś solidnego! Bo zamiast tych alpierdów wstawiłbym tam tylko i wyłącznie śmietnik, jeśli jeszcze tam nie stoi.

Kolego, jakiej wielkości jest docelowe pomieszczenie?

Pozdrawiam.
  • Pomocny post
    flubber.trip napisał:

Pozwolę się wtrącić, ale mostek mógłby się okazać zabójczy dla tych alphardów. Jeden "tadek" jest w stanie wycisnąć z nich wszystkie soki (sprawdzone w praktyce). Co innego dla innych mocniejszych głośników, ale nie o nich tu mowa.

Ale ja nawet nie będę tego negował. Oczywiście masz całkowitą rację. Pisząc "porządny" myślałem o wzmacniaczu, który poradził by sobie w innych aplikacjach, a nie tylko z tymi Alphardami. Po prostu jeśli jest konieczność uzupełnienia stereo subwooferem, to nie widzę najmniejszego sensu, budowania byle czego pod te głośniki. Natomiast umiejętnie wykorzystując "panel" nie ma możliwości zniszczenia powyższych głośników, pod warunkiem, że są wolne od wad. Jeśli dźwięk nie będzie satysfakcjonujący, to po prostu zbuduje nowe obudowy z innym głośnikiem/głośnikami, pamiętając o tym, że nie należy wzmacniacza obciążać impedancją znamionową mniejszą od 8Ω.
  • Poziom 28  
    Witam! Na wstępie przepraszam za długą przerwę, nie miałem dostępu do PC.

flubber.trip napisał:
    przemo-lukas napisał:

W jakiej cenie można taki mostek TDA7294 kupić ? Mam na myśli panel od Irka.
    Zastanawiam się czy na początek nie wystarczyłby pojedynczy taki TDA (4Ω) ? To na co teraz zwracam największą uwagę to niestety cena (nigdzie nie pracuję, więc pieniędzy własnych nie mam. Być może znajdę coś na wakacje).

Cytat:
    Poćwiczyć możesz nawet posiadając już dość dobre głośniki do tego celu (Np. 2 x GDN 20/80/2 Tonsila - w tym przypadku mostek na TDA) Skoro masz trochę szaf to nie trać ich na budowanie Podstawki na kwiaty w ogrodzie (mówię o alphardach) lecz wykorzystaj je w lepszym celu, masz materiału sporo więc możesz zrobić inną skrzynię w razie alarmu.

Jak już pisałem kilkukrotnie - koszta chcę zminimalizować. Jeśli zdołam sprzedać Alphardy kupię jakiegoś STX-a (właśnie - jaki do ~45zł ? Słyszałem, że jakiś dobry w tej cenie jest, tylko nie mogę sobie przypomnieć jaki...) lub Alpharda LW800.
    Te Tonsile kosztują po 70-80zł sztuka za wersję 8Ω, a ta, którą polecasz jest dość ciężka do znalezienia.

Cytat:
    Moja opcja: Ćwiczenia z subwooferem są najłatwiejsze z zestawów głośnikowych, więc sprzedać alphardy lub oddać do caritas, zakupić to co wymieniłem, bądź jeden większy i zacząć budowę.

Większy mi raczej nie potrzebny (jeśli chodzi o średnicę), ponieważ dla mnie liczy się bardziej dynamika. W miarę dobre zejście też się przyda ;).
    Głównie filmy, muzyka. Dość często gry. Muzyka - Metal, Hard Rock i temu podobne.

Cytat:
    Tym bardziej jeśli chcesz obudowę wpasować pod biurko... Co jest też w zasadzie niezbyt trafne z uwagi na rezonanse no i tylko i wyłącznie jeśli konstrukcja B-R to WYLOT Z PRZODU.

Wiem, wiem... jednak miejsce pod biurkiem jest idealne, bo pokój jest mocno zameblowany, a właśnie tam mam kawałek przestrzeni.

Cytat:
    Zróbmy coś solidnego!

Takie słowa zawszę są dla mnie inspiracją...

Cytat:
    Bo zamiast tych alpierdów wstawiłbym tam tylko i wyłącznie śmietnik, jeśli jeszcze tam nie stoi.

To też jest jakiś pomysł :D

Cytat:
    Kolego, jakiej wielkości jest docelowe pomieszczenie?

Samo pomieszczenie może się z czasem zmienić (tzn. sub przewędruję gdzie indziej), tak więc wolałbym nie brać pod uwagę tego parametru (jeśli to oczywiście możliwe).

Jeszcze jedno:

przemo-lukas napisał:
    Po prostu jeśli jest konieczność uzupełnienia stereo subwooferem, to nie widzę najmniejszego sensu, budowania byle czego pod te głośniki.

Wręcz odwrotnie... Zaczynam budowę systemu od subwoofera. Następnie planuję kolumny. Poza tym - nie spieszy mi się.

Pozdrawiam! \m/