Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Schemat instalacji.Czy poprawny?

ukji80 22 Kwi 2011 21:31 11136 23
  • #1 22 Kwi 2011 21:31
    ukji80
    Poziom 18  

Witam.Mam pytanie o poprawność tego schematu.
    Co należy jeszcze dodać,zamienić lub usunąć?

Dziękuje za cenne uwagi.

• #2 22 Kwi 2011 21:36
    igabriel
    Poziom 20  

Po co na odpływie CWU drugi reduktor i zawór mieszający, są to elementy zupełnie zbędne...

• Pomocny post
    #3 22 Kwi 2011 21:45
    saticzek
    Poziom 10  

Zawór mieszający wstaw w obwód centralnego ogrzewania. Umożliwi to obniżenie temperatury na grzejnikach w okresie przejściowym (wiosna, jesień) przy zachowaniu wyższej temperatury na ładowaniu zasobnika.

• #4 22 Kwi 2011 22:11
    ukji80
    Poziom 18  

igabriel napisał:
    Po co na odpływie CWU drugi reduktor

W tej chwili mam podobną instalację.Gdy woda w bojlerze ma 70/80C to wzrasta ciśnienie w instalacji ciepłej wody.Objaw jest taki że jak podnoszę gałkę do góry w baterii to tryska bardzo mocno woda po czym wraca do właściwego ciśnienia. Montując reduktor chciałem ten objaw wyeliminować.Prawdopodobnie jest to objaw źle działającego zaworu bezpieczeństwa.

igabriel napisał:
    i zawór mieszający, są to elementy zupełnie zbędne...

Nie potrzebuję na kranie w/w ciepłej wody.Ktoś mógłby się poparzyć.

• Pomocny post
    #5 23 Kwi 2011 00:41
    saticzek
    Poziom 10  

Jeśli masz bojler o dużej pojemności to układ zasilania zimną wodą powinien mieć reduktor ciśnienia i naczynie przeponowe, które amortyzuje wzrost ciśnienia powstający wskutek podgrzewania wody. Zawór trójdrogowy w instalacji C.O. ma obniżyć temperaturę na grzejnikach np do 40 stopni pozostawiając wyższą na kotle i obwodzie podgrzewania bojlera.

Praca kotłów węglowych na niskich temperaturach znacząco skraca ich żywotność.

• #6 23 Kwi 2011 08:06
    ukji80
    Poziom 18  

Dodałem zawór trójdrogowy na wyjściu CO.Zrezygnowałem z reduktora na wyjściu CWU. I dodałem naczynie przepompowe.

Mam jeszcze pytanie jeśli zasobnik ma pojemność 400L to jakiej wielkości
    powinno być naczynie przepompowe? I czy miejsce jego montażu może być wykonane na jakiejś określonej wysokości?Pytam bo mam niską kotłownie i raczej będą problemy z umiejscowieniem go nad zasobnikiem.

• Pomocny post
    #7 23 Kwi 2011 11:45
    saticzek
    Poziom 10  

Przede wszystkim naczynie przeponowe montuje się na dopływie zimnej wody.
    objętość naczynia przeponowego powinna wynosić minimum 6% objętości zbiornika ciepłej wody, zalecane 8% -10%

Na schemacie masz równocześnie zawór zwrotny i zawór bezpieczeństwa zintegrowany z zaworem zwrotnym
    Ten zintegrowany jest przeznaczony do zbiorników wiszących o objętościach do 140L.
    Tu należało by zastosować taki jak na zdjęciu lub podobny minimum 3/4 cala

poniżej dołączam rysunek kolejności połączeń

zawór na zasilaniu zbiornika jest opcjonalny, jednak w przypadku awarii na obwodzie ciepłej wody w święta można wyłączyć z eksploatacji tylko inatalację ciepłej wody , a nie cały budynek zaworem przy wodomierzu.

Jeśli masz dwie lub więcej łazienek i zachodzi możliwość iż mieszkańcy skorzystają równocześnie z kąpieli w dwóch naraz może wystąpić znaczny spadek przepływu wody gdyż reduktor pokazany na początku postu jest niskoprzepływowy, osobiście zalecam
    min 3/4 " lub 1" o zwiększonym przepływie.

większość z nich wygląda bardzo podobnie do tego.

napisz na jakim etapie jest budowa tej instalacji, ponieważ jest tam jeszcze kilka niedociągnięć. muszę teraz jechać do klienta, jak wrócę narysuje ci schemat który osobiście uważał bym za znacznie skuteczniejszy w instalacji grzewczej .

• #8 23 Kwi 2011 13:16
    ukji80
    Poziom 18  

saticzek napisał:

napisz na jakim etapie jest budowa tej instalacji, ponieważ jest tam jeszcze kilka niedociągnięć. muszę teraz jechać do klienta, jak wrócę narysuje ci schemat który osobiście uważał bym za znacznie skuteczniejszy w instalacji grzewczej .

Bardzo dziękuje za cenne rady.W obecnej chwili posiadam instalację z której korzystam.Jednak zasobnik (200L) jest zbyt mały i
    chcę kupić Lemeta 400l lub Luxheizunga z dwiema wężownicami.
    Ponadto w instalacji mam rury dwu calowe a na nich takie same zawory które
    zaczynają mocno przeciekać.Chcę to wszystko zdemontować i zrobić na miedzi.

• Pomocny post
    #9 25 Kwi 2011 10:33
    saticzek
    Poziom 10  

dobrym rozwiązaniem jest wykonać układ w kotłowni w ten sposób

pompa i zawór różnicowy umieszczone na powrocie wody grzewczej pracują na niższej temperaturze co znacznie wydłuża ich żywotność .
    Dzięki zaworowi mieszającemu na wyjściu można obniżyć temperaturę wody płynącej w grzejnikach nawet o 30 stopni. mając kocioł ze sterownikiem można ustawić przykładowo: 60 stopni na kotle co zapewni ciepłą wodę do kąpieli, a z uwagi iż na dworze jest temperatura dodatnia na grzejnikach potrzebne jest tylko 40 stopni. aby ogrzać dom.

na ciepłej wodzie z bojlera do łazienek montuje sie termostatyczny zawór mieszający a na centralnym ręczny zawór mieszający(wystarczy trójdrogowy)

• #10 25 Kwi 2011 17:44
    ukji80
    Poziom 18  

saticzek :arrow: Czy przypadkiem w swoim schemacie nie popełniłeś błędu?
    Może to ja źle go odczytuje ale wydaję mi się że powinien wyglądać tak:

• #11 25 Kwi 2011 19:34
    nikt_ważny
    Poziom 17  

U saticzka można sterować temperaturą krążącej wody (poprzez stopień zmieszania)
    Rozwiązanie znane z podłogówki (taka sama zasada działania)
    U Ciebie przy odpowiednim wysterowaniu woda w C.O. przestaje krążyć całkiem.
    Twoje rozwiązanie to sterownie ilościowe a saticzka jakościowe.
    Wątpliwości może budzić wpięcie bojlera ale ...
    Zawór trójdrogowy można podpiąć na różne sposoby , zależy jaką funkcję chcemy osiągnąć.

ps. Przy braku sterowania bojlerem jest bardzo dobrym pomysłem zastosowanie zaworu trójdrogowego mieszającego na wyjściu C.W.U

• #12 25 Kwi 2011 19:43
    ukji80
    Poziom 18  

nikt_ważny napisał:
    U saticzka można sterować temperaturą krążącej wody (poprzez stopień zmieszania)

Ale jak zamknę zawór kulowy na wyjściu CO pompa straci obieg.
    Powrót z bojlera według mnie powinien być przed pompą (żółta linia wyżej)
    a nie za pompą.

• #13 25 Kwi 2011 19:51
    nikt_ważny
    Poziom 17  

Przecież narysowałem zielonymi strzałkami obieg wody.
    Właśnie przy zamkniętych zaworach trójdrogowych.
    W pierwszym przypadku woda krąży jak krążyła ,jedynie stygnie ale nadal krąży.
    W Twoim przypadku pompa zostaje odcięta od instalacji C.O.
    Dla lepszego zrozumienia wymazałem zbędne w tym momencie fragmenty instalacji.

ps. W tych przypadkach zawór kulowy odcinający nie ma sensu.(na C.O.)
    Wystarczy odpowiednio wysterować zawór trójdrogowy - po prostu odciąć instalację C.O. i np. latem wyłączyć pompę bo w tych schematach bojler ma "chodzić" grawitacyjnie.

• #14 25 Kwi 2011 20:23
    markmd
    Poziom 24  

nikt_ważny. Po co te schematy. Proszę skierować na odpowiedni link. To już było.

• #15 25 Kwi 2011 20:24
    ukji80
    Poziom 18  

nikt_ważny :arrow: Dalej nie rozumiesz.Ten schemat nie jest mój.Ja dodałem żółtą linie (zasilanie pompy na powrocie) którego nie było.Pompa nie miała zasilania po odcięciu "kaloryferów"!!!
    Przyjrzyj się gdzie pompa ma nieć obieg jak zamkniesz zawór kulowy lub trójdrogowy?

saticzek napisał:

• #16 25 Kwi 2011 20:30
    nikt_ważny
    Poziom 17  

Po co chcesz go zamykać ?
    Przecież masz trójdrogowy - on też służy do zamykania , przecież działa jak zwrotnica.(w tym przypadku)
    Po prostu nie puści wody w tym kierunku.
    Oj wydaje mi się że to nie ja nie rozumiem zasad działania zaworów trójdrogowych.

ps. Przecież to Ty narysowałeś żółte połączenie i nawet nie wiesz że wprowadziłeś zabezpieczenie kotła przed zbyt niskim powrotem.
    Dla przypadku o który Ci chodzi , powinieneś narysować te połączenie wyżej tzn. po drugiej stronie zaworu trójdrogowego przed zaworem kulowym i też powinien na niej być zawór trójdrogowy - zamykając zawór odcinający C.O trzeba by wtedy otwierać spinkę. Tylko po co sobie komplikować ?

• #17 25 Kwi 2011 20:37
    markmd
    Poziom 24  

Ukji80. Poszukaj trochę po sieci. To nie są nowe tematy. Nie produkujmy wielokrotnych powtórzeń informacji.
    nikt_ważny właściwie dokładnie Ci odpowiedział.

• #18 25 Kwi 2011 20:51
    ukji80
    Poziom 18  

Skąd pompa ma czerpać obieg?

markmd napisał:

nikt_ważny właściwie dokładnie Ci odpowiedział.

Raczej namieszał.

• #19 25 Kwi 2011 20:59
    nikt_ważny
    Poziom 17  

No ... teraz to się popisałeś.
    Gratuluję.
    Takie rzeczy to tylko w Erze ...
    Po co zamykać ten zawór ? (on jest zbędny)
    Przecież można przestawić "3D" i ewentualnie wyłączyć pompę.
    Pompa na tym schemacie zasila tylko C.O. - najpierw pomyśl.

• #20 25 Kwi 2011 21:03
    ukji80
    Poziom 18  

nikt_ważny napisał:
    No ... teraz to się popisałeś.

Pompa na tym schemacie zasila tylko C.O. - najpierw pomyśl.

A nie pomyślałeś że ma również zasilać CWU?
    Czy ja gdzieś napisałem że chcę mieć zasobnik "na grawitacje"?
    Sam lepiej pomyśl !!!

• #21 25 Kwi 2011 21:07
    nikt_ważny
    Poziom 17  

To wynika ze schematu.
    Wiem że nie Twojego , Twoja porawka niewiele wniosła.
    Ja napisałem że podłączenie bojlera mi się nie podoba lecz pozostawiłem to bez komentarza.
    Widzę że potraficie za wszystko człowieka "opieprzyć" nawet jeżeli nie ma za co.
    To w ostateczności za to że siedzi przed kompem bez czapki.
    Na tym schemacie (który obrabiasz) pompa nie ma wpływu na bojler.
    Ten jest pozostawiony sam sobie.
    Jeżeli ktoś widzi inaczej to znaczy że ja jestem "pryszczaty na jedno oko".

• #22 25 Kwi 2011 21:29
    ukji80
    Poziom 18  

Po przemyśleniach i pomocy kolegi saticzek doszedłem do takiego rozwiązania.

• #24 25 Kwi 2011 21:55
    saticzek
    Poziom 10  

popełniłem błąd w schemacie powrót z bojlera powinien być włączony przed pompę a nie jak zaznaczyłem przed zawór trójdrogowy. PRZEPRASZAM.
    zawory trójdrogowe do centralnego nie mają w żadnej pozycji 100 procentowego zamknięcia max 90%

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME