MECHATRONIKA jest dziedziną interdyscyplinarną łączącą mechanikę precyzyjną, elektronikę, informatykę oraz inne, techniczne i nietechniczne obszary w jedną, zintegrowaną całość. Termin „mechatronika” został utworzony w końcu lat 70 – tych w Japonii jako określenie zastosowania elektroniki i techniki komputerowej do sterowania systemami mechanicznymi. Termin ten powstał jako połączenie części dwóch słów: mechanika i elektronika MECHAnika+elekTRONIKA.
[b]MECHATRONIKA[/b] - wbrew temu, co sugeruje jej nazwa - nie jest tylko prostym połączeniem mechaniki i elektroniki. Obejmuje ona bowiem całkiem nowy obszar projektowania i produkcji wyrobów, w którym wykorzystuje się oczywiście mechanikę, elektronikę i informatykę, ale również wiele innych dyscyplin, jak inżynieria materiałowa, optyczna, biologiczna. Układ mechatroniczny zbiera ze swego otoczenia sygnały za pomocą sensorów (czujników), przetwarza je, interpretuje i na tej podstawie - odpowiednio do sytuacji - reaguje za pomocą członów wykonawczych.
Mechatronika pojawiła się w naszym życiu codziennym, np. w postaci automatycznie otwieranych drzwi, aparatów fotograficznych z autofocusem czy automatów sprzedających. Wszyscy ludzie, w każdej dziedzinie życia bezustannie, bezpośrednio bądź pośrednio, spotykają się z urządzeniami mechatronicznymi. Ludzie ze wszystkich grup wiekowych codziennie stykają się ze zautomatyzowanymi systemami. Korzystają z wind i automatycznie otwieranych drzwi, obserwują swoje zakupy przesuwające się na taśmie transportowej przy kasach supermarketów lub obsługują bankomaty. Technika automatyzacyjna jest w tym sensie wszechobecna.
Urządzeniami mechatronicznymi są drukarki, nowej generacji kserokopiarki, pralki, maszyny do szycia, obrabiarki sterowane numerycznie, roboty i manipulatory, samoloty bezzałogowe satelity itp. Produktami mechatronicznymi są zarówno miniaturowe kamery video, odtwarzacze CD, zabawki, ale równie nowej generacji duże maszyny rolnicze i drogowe, systemy i linie produkcyjne, stacje kosmiczne, śluzy otwierające i zamykające drogi wodne itp.
Powszechność mechatroniki jest bezdyskusyjna. Powoduje to konieczność stworzenia dla rynku pracy rzeszy specjalistów o ukierunkowanych umiejętnościach. Specjalizacja ta musi się pojawić na różnych poziomach kwalifikacji: od operatora maszyn i urządzeń, poprzez średni personel techniczny, do kadry inżynierskiej i zarządzającej.
Mechatronika stwarza szansę, nie tylko uczłowieczenia maszyn, ale również zmienia sposób myślenia i podejścia do zagadnień techniki i co najważniejsze, do nauczania nowych technologii i podejścia do zdobywania wiedzy i umiejętności.
Powszechność mechatroniki powoduje konieczność stworzenia dla rynku pracy rzeszy specjalistów o ściśle ukierunkowanych umiejętnościach, którzy potrafi projektować, budować i użytkować „inteligentne” maszyny i urządzenia. Specjalizacja ta musi się pojawić na różnych poziomach kompetencji: od operatora maszyn i urządzeń, poprzez średni personel techniczny, do kadry inżynierskiej.
MECHATRONIKA wg firmy FESTO DIDACTIC
W interpretacji FESTO, mechatronika jest synergicznym połączeniem mechaniki precyzyjnej, elektronicznych układów sterujących i informatyki w celu projektowania, wytwarzania i eksploatacji inteligentnych systemów automatyki. Synergicznym, czyli takim, którego możliwości łączne są większe niż suma możliwości elementów składowych.
Technik mechatronik
[b]Technik mechatronik zaczyna obecnie być jednym z bardziej porządanych zawodów na rynku pracy. [/b]Urządzenia i maszyny przemysłowe znajdują się na wysokim poziomie zaawansowania technicznego i niezbędna staje się wysokowykwalifikowana kadra, która potrafi je konserwować naprawiać i programować.
Przedstawiona absolwentom gimnazjum oferta edukacyjna odzwierciedla zapotrzebowanie rynku pracy opartego o nowoczesne technologie i wychodzi naprzeciw uczniom o zainteresowaniach politechnicznych.
Absolwent technikum mechatronicznego może podejmować pracę w zakładach o zautomatyzowanym i zrobotyzowanym cyklu produkcyjnym, zakładach projektowania, serwisu i napraw urządzeń i systemów mechatronicznych. Może także samodzielnie prowadzić działalność gospodarczą.
Mechatronika - jest to zawód dla ciebie
Jeżeli:
- interesuje Cię nowoczesna technika,
- lubisz projektować i budować modele i urządzenia mechaniczne bądź elektroniczne,
- chciałbyś poznać zasadę działania urządzeń technicznych z zakresu automatyki,
- masz wyobraźnię i orientację przestrzenną,
- chciałbyś budować i programować roboty,
- jesteś spostrzegawczy,
- chciałbyś wykorzystywać komputer do projektowania maszyn i urządzeń,
- chciałbyś nauczyć się projektować i programować urządzenia mechatroniczne,
- lubisz pracować zespołowo,
- masz zdolności manualne,
- jesteś kreatywny technicznie i otwarty na wiedzę interdyscyplinarną.
Czego będziesz się uczył?
Cykl kształcenia w technikum trwa 4 lata.
Na lekcjach w technikum mechatronicznym będziesz zdobywał wiedze z następujących zagadnień:
- podstawy mechatroniki,
- technologie i konstrukcje mechaniczne,
- proces projektowania urządzeń i systemów mechatronicznych,
- technologia montażu urządzeń i systemów mechatronicznych,
- proces programowania i użytkowania urządzeń i systemów mechatronicznych,
- technologia napraw urządzeń i systemów mechatronicznych,
- pracowni urządzeń mechatronicznych,
- proces programowania i użytkowania obrabiarek sterowanych numerycznie,
- język obcy zawodowy,
- praktyka zawodowa.
A co po ukończeniu szkoły?
Po ukończeniu szkoły i zdaniu egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe, otrzymasz tytuł technika mechatronika oraz dyplom potwierdzający twoje kwalifikacje zawodowe.
Możesz kontynuować naukę na studiach wyższych na kierunkach: mechatronika, mechanika i budowa maszyn, automatyka i robotyka, elektrotechnika. Możesz oczywiście podjąć pracę w następujących dziedzinach: mechatronika, automatyka i robotyka, elektronika, teletechnika, informatyka, systemy komputerowe, telekomunikacja, mechanika i budowa maszyn.
Kierunek daje możliwość zdobycia bardzo ciekawej i atrakcyjnej finansowo pracy w:
- zakładach o zautomatyzowanym i zrobotyzowanym cyklu produkcyjnym,
- działach programowania i obsługi obrabiarek numerycznych,
- zakładach prowadzących usługi w zakresie projektowania, serwisu, napraw urządzeń mechatronicznych,
- na stanowiskach konstruktora, technologa, mistrza, operatora, programisty, serwisanta, kierownika działu obsługi i napraw itp.
- elektrowniach, i zakładach energetycznych,
- fabrykach samochodów i serwisach samochodowych,
- serwisach dużych firm, a ponieważ jest to dziedzina ściśle związana z konkretnymi zastosowaniami, znajdują oni prace praktycznie wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z wysoko zaawansowana technika.
Przyszłością dla mechatroników jest również medycyna, gdzie następuje sukcesywne wdrażanie nowych urządzeń.