Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jakie pomiary przed podaniem napięcia ,,budowlanego"?

23 Apr 2011 14:31 3199 16
  • Level 9  
    Witam. Ostatnio ułożyłem kabelek w ziemi na działce budowlanej, podłączyłem go do TL- ki i do rozdzielki budowlanej, a teraz chciałbym aby energetyka założyła mi licznik i podała napięcie. Moje pytanie: jakie pomiary muszę wykonać aby podali mi napięcie? Domyślam się że rezystancje izolacji kabla, czy coś jeszcze?
    Trendy 2021 w branży Internetu rzeczy [Webinar 02.07.2021, g.12.00]. Zarejestruj się za darmo
  • Level 18  
    Najlepiej to zapytać w ZE jakie warunki muszą być spełnione aby podłączyć prąd na działce. Wtedy będziesz wszystko dokładnie wiedział:D
  • Level 23  
    Musisz mieć oświadczenie wykonawcy o gotowości instalacji do podania napięcia. Wykonawca powinien wykonać pomiary ale nie musi ich nikomu z energetyki przedstawiać.
  • Level 9  
    piter244 wrote:
    Musisz mieć oświadczenie wykonawcy o gotowości instalacji do podania napięcia. Wykonawca powinien wykonać pomiary ale nie musi ich nikomu z energetyki przedstawiać.

Dobrze, ale jeżeli ja chce być wykonawca? Mam wszystkie uprawnienia bo kiedyś sobie zrobiłem, ale niestety nie siedze w branży i pozapominałem pewnych rzeczy, a skoro już mam te uprawnienia to szkoda mi komuś płacić za wykonanie tego co mogę zrobić sam.
  • Level 23  
    Najprawdopodobniej uprawnienia budowlane będą wymagane.

Pozdrawiam!
  • Level 9  
    Czyli jak? Ja mając uprawnienia pomiarowe nie mogę zrobić sobie pomiarów na własną sieć? Wiem, że kolesie robią jakieś fuchy i nie sądzę aby mieli uprawnienia budowlane.

Pkt 3.1.13 regulaminu forum. Zabronione jest publikowanie wpisów naruszających zasady pisowni języka polskiego.
    Proszę o poprawę postu i przestrzeganie zasad poprawnej pisowni. [retrofood]
  • Level 23  
    W krakowskim Tauron aby zrobić sobie pomiary i napisać w/wym oświadczenie po pierwsze musisz być firmą po drugie koncesjonowaną przez nich. Na podstawie swoich uprawnień możesz wykonać pomiar ale tylko dla własnej satysfakcji lub ktoś kto ma taka firmę musi się pod tym tez podpisać. Ktoś za to odpowiada np. w przypadku późniejszego pożaru lub porażenia. Tauron żąda aby to była firma a nie prywatna osoba, której w razie czego nie będzie można pociągnąć do żadnej odpowiedzialności bo np. wyjedzie za granice.
  • Moderator of the Technical section
    piter244 wrote:
    W krakowskim Tauron aby zrobić sobie pomiary i napisać w/wym oświadczenie po pierwsze musisz być firmą po drugie koncesjonowaną przez nich.

Jeszcze nikt na nich nie doniósł gdzie trzeba? Wygraną ma w kieszeni.
  • Level 23  
    Widać nikt nie doniósł a może doniósł ale to walka z wiatrakami. Oni są sprzedawca (dostawcą) i podłączają komu uznają za stosowne wg własnych wytycznych. Nie wiem czy byś w sądzie to wygrał. Ty jak chcesz coś sprzedać to także możesz sprzedać np. panu Józkowi a panu Frankowi odmówić bo Ci się nie spodoba.
  • Level 30  
    Nie do końca tak jest. ZE obowiązują pewne przepisy. ZE nie stoją ponad prawem i można z nimi walczyć i wygrać.
    Praktyki o których napisałeś są nie zgodne z prawem i nie ma najmniejszego problemu aby taką sprawę wygrać.
  • Level 29  
    Heh, jakieś paranoje.

U nas na pomorzu aby energetyka podłączyła licznik i napięcie do rozdzielni budowlane, elektryk musi wypisać stosowne oświadczenie i załączyć schemat. Zabezpieczenie na schemacie i RB musi być takie same jak na warunkach od ZE.

Osobiście wypisywałem i rysowałem takie schematy znajomym i żaden z nich nie miał problemu. Mam E i D z pomiarami do 1kV.
  • Level 43  
    Witam!

Kolego piter244 po raz drugi w krótkim czasie piszesz chyba tylko po to aby pisać.

To do czego takie bezprawnie tworzone listy służą można dowiedzieć się również tu
    http://www.forumsep.pl/viewtopic.php?p=64944#64944
    ZE jest takim samym podmiotem gospodarczym jak każdy inny Zakład Instalatorstwa Elektrycznego i na pewno nie jest agendą Urzędu Skarbowego.
    A jego obowiązkiem jest traktować wszystkich (inne podmioty) równo a nie stawiać wymagań mających ograniczyć konkurencję dla grupy wybrańców.
  • Level 9  
    fantasta wrote:
    Heh, jakieś paranoje.

U nas na pomorzu aby energetyka podłączyła licznik i napięcie do rozdzielni budowlane, elektryk musi wypisać stosowne oświadczenie...

Dobrze, ale co ma być na tym oświadczeniu? Chyba nie mogę sobie napisać tak po prostu, że jest wszystko okej:) Tylko jakaś podstawa musi być, tak ja uważam, ale nic dzwonie po świętach energetyki i się może czegoś dowiem:)
  • Level 29  
    2pn wrote:
    fantasta wrote:
    Heh, jakieś paranoje.

U nas na pomorzu aby energetyka podłączyła licznik i napięcie do rozdzielni budowlane, elektryk musi wypisać stosowne oświadczenie...

Dobrze, ale co ma być na tym oświadczeniu? Chyba nie mogę sobie napisać tak po prostu, że jest wszystko okej:) Tylko jakaś podstawa musi być, tak ja uważam, ale nic dzwonie po świętach energetyki i się może czegoś dowiem:)

Dlaczego łatwiej ludziom napisać na forum, czekam 2-3 dni na odpowiedz jak można zadzwonić do ZE i wiedzieć od razu...
    Każdy ZE ma jakiś swój wzór. U nas Energa także ma swój wór czy to u nich w BOK czy w internecie.
  • Level 9  
    fantasta wrote:
    Dlaczego łatwiej ludziom napisać na forum, czekam 2-3 dni na odpowiedz jak można zadzwonić do ZE i wiedzieć od razu...
    Każdy ZE ma jakiś swój wzór. U nas Energa także ma swój wór czy to u nich w BOK czy w internecie.

Dlatego, że w energetyce zapewne opowiedzą, że wykonawca wszystko wie, albo że na umowie jest wszystko napisane a tak naprawdę guzik jest napisane no i w ogóle są święta a ja nie mogłem się doczekać żeby się tego dowiedzieć heh. A tak w ogóle gdyby nikt o nic nie pytał to po co forum? Idea forum jest taka aby pytać i dyskutować. Pozdrawiam.