Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

monitor sampo km712 17 cali 0 obrazu

dawideq 13 Feb 2003 14:57 2392 16
    dawideq
    Level 11  
    Witam serdecznie mam taki problem z monitorem sampo 17' nie pamietam teraz modelu ale nie ma wogole obrazu lampa sie zazy tranzystor wysokiego jest ok i nie wiem co jest nie tak jak podkrecalem jasnosc na trafie to nawet mleko sie nie robi na ekranie jest jakby martwy
    Chlebek
    Level 13  
    Sprawdź czy jest wysokie -charakterystyczne trzszczenie na bańce przy starcie. Jeśli jest to sprawdź U na G1 i G2. Jeśli tu też OK to na płytce kineskopu trzeba mierzyć U na katodach RGB Dobrej zabawy :-)
    dawideq
    Level 11  
    napiecia na katodach rgb sa obecne scalak wzmacniajacy rgb tez dziala poniewaz wychodzi z niego 68v na 3 nozkach a na lampie sa takie oto napiecia :

1 - masa
    2 - 50v
    3- masa
    4- 0v
    5- 290v
    6- 0v
    7- 256v
    8- 0v

co dalej mam robic bo juz trace pomysly
    zdzich42
    Level 40  
    Nic nie piszesz o wysokim napięciu. Sprawdż czy jest ten charakterystyczny dzwięk o którym pisze kolega w poprzednim poście. Możesz też przyłożyć do ekranu kartkę papieru i w momencie włączenia obserwować czy ją przyciąga jakiś ładunek, to taki trochę amatorski sposób. Można też pomiarami stwierdzić czy pracuje linia. Swiadczą o tym pomiary napięć na koletorze tranzystora linii i na jego bazie. Melduj o efektach!
    dawideq
    Level 11  
    zasilanie jest ok monitor startuje i sie elektryzuje w 100% tranzystor lini jest wpozadku i dziala tak wiec co dalej ?
    zdzich42
    Level 40  
    Sumujemy wiadomości. Twierdzisz tak jest wysokie napięcie - ostatni post, lampa żarzy, kręcenie siatką drugą nic nie wnosi. moje pytanie czy nie masz poziomego cieńkiego paska na ekranie po regulacji siatką drugą? Naprawdę to niewiele zostaje przyczyn ciemnego ekranu. W jakich granicach reguluje napięcie na siatce drugiej?
    dawideq
    Level 11  
    dokladnie tak nic to nie daje zupelnie jest cimno jakby ekran byl zupelnie martwy zadnych ani paskow ani nawet szarego tla po przekreceniu siatki 2 na maxa ale czy przypadkiem tam gdzie jest 0 v na podstawce kineskopu nie powinno byc po 50-80 na kanalach rgb - bo wnioskuje ze to sa wlasnie te kanaly ???
    dawideq
    Level 11  
    Juz wiem dlaczego nie swieci monitor poprostu nie ma Siatki Drugiej a wyglada to tak ze po wlaczeniu monitora siatka sie pojawia i za chwilke sie odcina, tak jakby zadzialalo jakies zabezpieczenie czy cos , mial moze ktos podobne historie, jak sobie poradzic z tym ?
    dawideq
    Level 11  
    Tak wysokie napiecie jest lampa zarzy napiecia RGB obecne tranzystor lini sprawny i dziala, jak podlaczam miernik do G2 do zaraz po wlaczeniu pojawia sie 500 v po chwili znika i koniec
    krzysztof krakowiak
    Level 13  
    miernik może CI obciążać obwód g2 i dlatego monitor wyłacza sie G2 idzie bespośrednio z trafa WN,więc chyba zadziałało jakieś zabezpieczenie
    lub też leży samo trafo.jaki to monitor?
    dawideq
    Level 11  
    monit taki jak w temacie sampo km712, nie sadze aby to miernik obciazal G2 juz mierzylem wiele razy ta siatke i nigdy nie bylo czegos takiego, pozatym odciecie napiecia z G2 nie jest zalezne od dotkniecia miercnikiem - Czyli co panowie jednak to bedzie trafo - jak moge to wykluczyc ? nie mam zadnego testera do traf
    wladek
    Level 22  
    NO i jak Dawid idzie z tym monitorem? Pytałeś o schemat?
    W jego monitorze pojawia sie wn na chwilę i włącza się prot.
    Bardzo potrzebny jest tutaj schemat.
    Piszę troche z akolegę ale znam temat.
    dzejdzej
    Level 15  
    Też jestem ciekaw, co z tego wyniknie.Jak czytam te wszystkie posty- to i tak niewiele rozumiem z kłopotów kolegi. Po pierwsze dla mnie ( i jeszcze tam dla kogoś) te napięcia na cokole kinola są nieczytelne. Pomierz je porządnie i opisz, żeby było wiadomo, czy rgb bezpośrednio na lampie są , czy też nie. Tylko mierz je na cokole. Piszesz, że RGB są po 68V, ale ja w tym opisie napięć z samego początku postu tego nie widzę. Więc to pierwsza sprawa. Druga to fakt-gdzie wartość G1-? Wszędzie są myślniki - to gdzie ten minus na G1? I gdzie to G2? Masz jakieś dwa napięcia po 290V, ale co to - jedno to dynamiczna ostrość ( tak się domyślam, ale nie mam schematu - ) a drugie?. Dalej co z tym wysokim - jest czy nie?. Wynika, że jest tylko brakuje G2 (które podobno znika...)Więc jak jest wysokie a przez chwilę i G2 to czemu ekran jest ciemny?. Jakieś to wszystko niejasne.
    lukasz726
    Level 26  
    wracam do tematu ponieważ mam tę samą usterkę,i też nie mogę go ugryść.z zasilacza wychodzą wszystkie napięcia prawidłowe w 100%.dalej na wyżutniach są napięcia po około 60-63V.G1 w momęcie włączenia -170V po chwili -220V,a już po 10 sec.schodzi do 60V i stopniowo spada do zera.G2 początkowo 55V,ale razem z G1 schodzi do zera.ekran czarny nawet nie mrygnie.rozkręciłem screen na max. i też nic.trafo można wykluczyć ponieważ miałem przez chwilkę taki monitor,i podstawiłem ze sprawnego i to samo.niestaty nie mogłem go przytrzymać,i tak się prosiłem żeby mi na to pozwolił klient hehe.prosze o jakieś sugestie.co to jest.jeszcze czegoś takiego nie miałem.acha nie pytajcie czy wysokie wchodzi-tak wysokie mam i nie spada.
    Gorgoroth
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Po czym wnosisz ze wysokie caly czas jest ?? Mierzone czy tak Ci sie tylko wydaje ze jest ? Baza tranzystora sterujacego caly czas poprawnie sterowana ? Trza by sie ABL przyjrzec bo wydaje mi sie że trafo jest odcinane...
    lukasz726
    Level 26  
    wysokie jest i nie schodzi.podstawię ukałd abl dla pewności.załatwiłem dzisiaj.dam znać później co się zmieniło.