Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Honda nsr 125- iskra zapłonowa

scania420 23 Kwi 2011 20:54 5896 4
  • #1 23 Kwi 2011 20:54
    scania420
    Poziom 2  

Pozdrawiam całe forum Elektroda. Piszę ten post ponieważ mam poważny problem z motocyklem Honda Nsr125. Czytałem bardzo dużo w sieci na temat zanikania iskry zapłonowej w tymże modelu motocykla lecz nigdzie nie znalazłem odpowiedzi na mój problem. Moduł zapłonowy wymieniałem trzy razy bez żadnego skutku. Motocykl zaprowadziłem do elektromechanika, ten zamontował moduł zapłonowy od samochodu VW Golf!!!! Motocykl chodził, lecz odpalał tylko na zapych. Po dwóch tygodniach moduł się spalił. Zakupiłem podobny aby wymienić, lecz posiadał inne oznaczenia fabryczne i spalił się w przeciągu minuty od odpalenia motocykla paląc przy tym także cewkę zapłonową, po prostu wybuchła!! Aktualnie montowałem moduł jakiś chiński od skutera 2T. Motocykl niby próbuje odpalić, lecz nie daje rady, wydaje mi się że przez inny kąt wyprzedzenia zapłonu. Moje pytanie brzmi czy istnieje możliwość montażu w tym motocyklu innego modułu zapłonu niż oryginalny? Czy sprzedawcy z Allegro naprawdę muszą tak naciągać kupujących, że niby 100% sprawny, a później okazuje się że to szrot, bo przecież takiego modułu do zwrotu nikt nie przyjmie!! I prosiłbym o namiary jakiegoś serwisu lub sklepu gdzie mógłbym zamówić nowy moduł. Proszę nie pytać czy kable są całe , czy też regulator jest sprawny. Przez dwa lata od kiedy motocykl stoi zdążyłem wszystko sprawdzić, nawet wymienić cylinder na nowy.

0 4
  • Pomocny post
    #2 24 Kwi 2011 10:44
    BANANvanDYK
    Poziom 38  

Motocykl posiada układ zapłonu AC-CDI, więc nie ma możliwości aby cewka WN spaliła się z powodu przepływu niewielkiego prądu z cewki zasilającej CDI. Na 100% masz teraz rozgrzebaną instalację elektryczną, w której na moduł idzie zasilanie +12V. Ponadto przyczyna nie zawsze musi tkwić w module zapłonowym który uszkadza się bez przyczyny. Proponuję przejrzeć dokładnie instalację, sprawdzić cewkę zasilającą CDI, sprawdzić czy na wyłącznikach zapłonu nie pojawia się przebicie, podstawić sprawną cewkę WN przeznaczoną do zapłonu CDI (np. od skutera), sprawdzić wszystkie połączenia masowe.
    Co do dopasowania innego modułu, należałby sprawdzić dokładnie czy układ zapłonowy ma stały czy zmienny kąt wyprzedzenia zapłonu, jeśli ma zmienny to nie polecam zakładania innych modułów, najwyżej próbę naprawy oryginału. Zły kąt wyprzedzenia może skutkować problemami z uruchomieniem oraz spalaniem stukowym (stopienie głowicy i denka tłoka), a nawet zatarciem.

-1
  • #3 25 Kwi 2011 14:13
    scania420
    Poziom 2  

Z tego co poczytałem w sieci, to motocykl posiada zmienny kąt zapłonu, zmieniający się pod wpływem obrotów silnika. Montowałem po kolei każdy z trzech modułów i na jednym w ogóle nie pokazała się iskra, na dwóch iskra jest lecz podczas dłuższego kręcenia rozrusznikiem zanika, tak jakby jakiś układ elektroniczny po prostu się grzał, lub nie generował prądu. To tylko moje spostrzeżenie, nie jestem elektronikiem. Na jednym module motocykl zapalił ale obrotomierz stoi w miejscu, taki objaw miałem dwa lata temu gdy moto stanęło na dobre, pierwszy zatrzymał się obrotomierz. W najbliższym czasie postaram się jeszcze raz posprawdzać całą instalację i cewkę zasilającą CDI.

0
  • #4 26 Kwi 2011 17:13
    BANANvanDYK
    Poziom 38  

Więc zacząłbym od rozłączenia przewodów łączących moduł z obrotomierzem i modułem sterującym zaworem wydechowym w celu wyeliminowania z podejrzeń ich uszkodzenia.
    Poza tym sprawdź dokładnie rezystancję cewki zasilającej, sprawdzaj napięcie zasilające podczas pracy pod kątem możliwości przebicia międzyzwojowego w cewce zasilającej.

0
  • #5 11 Sie 2012 20:40
    scania420
    Poziom 2  

Podzielę się moimi spostrzeżeniami z walki o przywrócenie nsr do życia. Okazało się że problem z zanikającą iskrą zapłonową nie tkwił w module zapłonowym,lecz w alternatorze. Po zakupie alternatora jak ręką odjął, motocykl uruchomiony i sprawuje się znakomicie.

0