Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Klucz dynamometryczny - powiększenie zakresu

Megawe 23 Kwi 2011 21:08 7683 23
  • #1 23 Kwi 2011 21:08
    Megawe
    Poziom 30  

Największy klucz dynamometryczny mam do 300 Nm sporadycznie muszę dokręcać śruby momentem do 500 Nm.
    Planuję zrobić przedłużkę 1 m. Z jednej strony do płaskownika przyspawam kwadrat 3/4 cala a w odległości 1m zrobię kwadratowy otwór 1/2 cala pod klucz.
    Czy jeżeli będę dokręcał śrubę kluczem dynamometrycznym przez tą przedłużkę uzyskam moment dwa razy większy ?

0 23
  • #3 23 Kwi 2011 21:41
    Megawe
    Poziom 30  

klucz będę zakładał w osi przedłużki

0
  • #4 23 Kwi 2011 21:42
    Qbuś
    Poziom 38  

Trzeba by to sobie policzyć Link :D
    Ps. kol. Megawe dobrze kombinuje (chce przedłużyć dźwignię przed kluczem), zrób rysunek, bo nie każdy wie o co ci chodzi :?:

Skąd ci się wziął 1 metr ? Jaką długość ma ramię klucza ?

0
  • #7 24 Kwi 2011 11:45
    swoj
    Poziom 11  

Do chwili złamania klucza (klucz w osi przedłużki) moment dokręcenia M:

M=Mk*(1+lp/lk)
    gdzie: Mk - moment klucza dyn.
    lp - długość przedłużki
    lk - długość czynna klucza (w tej sytuacji istotne jest miejsce
    nacisku na ramie klucza)
    W przypadku nacisku dłonią trudno dokładnie określić miejsce (punkt) przyłożenia siły a ma to znaczenie!
    Dwukrotny wzrost momentu uzyskamy gdy lp=lk z powyższymi zastrzeżeniami.

Pozdrawiam świątecznie

0
  • #8 25 Kwi 2011 10:25
    AntyOwik
    Poziom 17  

Tu nie ma co pozdrawiać, tu myśleć trzeba. Przedłużka do dynamo? I jeszcze żeby dokładnie było? Jak to chcecie zrobić, tam takie sprzęgło jest, wiecie?
    Zaiste, zadziwiacie mnie. A kolega Megawe niechybnie robi sobie jaja.;)

0
  • #9 25 Kwi 2011 13:28
    Megawe
    Poziom 30  

Przedłużkę już zrobiłem, będę jej używał do odkręcania nakrętek na przegubach. W Masterze nakrętkę dokręca się momentem 480 Nm a klucz mam do 300 Nm dlatego chcę wykorzystać przedłużkę do zwiększenia momentu dokręcania.

0
  • #10 25 Kwi 2011 14:09
    balonika3
    Poziom 36  

Jasne, że jest to możliwe. Kol. swoj ma rację.

0
  • #11 25 Kwi 2011 16:25
    AntyOwik
    Poziom 17  

3/4 i poszedł...nie trzeba przekombinowanego klucza dynamo. Nie rozumiem tego postu. Przyjdzie Robert i się wkurzy, mam nadzieję. Bo to się dokręca na tzw. chama i życie jest proste.

0
  • #12 26 Kwi 2011 08:15
    mczapski
    Poziom 38  

Żeby merytorycznie dyskutować na ten temat warto wiedzieć jakiej konstrukcji i chyba wymiarów jest klucz dynamometryczny podlegający zmianom. Jaki odczyt uzyskiwanego momentu (wskaźnik wychyłowy, sprzęgło przeciążeniowe, zatrzask)?
    Wspopmniano o przekładni i jest to dobry pomysł pod warunkiem wszakże, iz odpowiedniej dla 500 Nm.

0
  • #13 26 Kwi 2011 09:27
    carrot
    Moderator Samochody

Ja półosie dokręcam skacząc po kluczu z zabierakiem 3/4 " (klucz ma pół metra, ja ważę 80kg i jest ok)

0
  • #15 26 Kwi 2011 22:44
    AntyOwik
    Poziom 17  

To teraz łaskawie powiedz, co to ma wspólnego z kluczem dynamometrycznym? Rozróżniasz "wzmacniacz momentu" od dokręcania z określonym momentem?

0
  • #16 26 Kwi 2011 23:22
    kkknc
    Poziom 42  

AntyOwik napisał:
    To teraz łaskawie powiedz, co to ma wspólnego z kluczem dynamometrycznym? Rozróżniasz "wzmacniacz momentu" od dokręcania z określonym momentem?

Proszę bardzo łaskawco.
    Nastawiasz klucz na 100Nm a na wyjściu masz 500Nm ( dla tej konkretnej przekładni, 5:1) więc małym kluczem można dokręcać duże rzeczy.
    Kolega wspomniał o momencie 330Nm więc dla tej przekładni nastawiasz klucz na 66Nm, co na wyjściu daje potrzebne 330Nm.
    Ten klucz jak napisałeś wzmacnia moment i jak założysz dynamometr to wzmocnię ci nastawioną siłę. Mam też drugi taki tylko większy 10:1 i wież mi oddają mi nieocenione usługi np. dokręcanie łożysk w mostach ZF 30 tonowych maszyn momentami od 1800 do 2500Nm dynamometrem, który ma 2,5 metra długości nie jest zbyt wygodne a tak pełna kultura, robisz to małym kluczykiem.

0
  • #17 26 Kwi 2011 23:28
    AntyOwik
    Poziom 17  

A tytuł czytałeś? A znasz łaskawco takie powiedzenie: łatwiej kijek pocieniować niż go później pogrubasić?
    Nie masz pojęcia o co biega w dynamometrii. Nie obchodzi mnie w jakim ty czołgu coś dokręcasz. Obchodzi mnie jakim momentem. A tego już nie wiesz, ot sobie wyliczyłeś tak jak Ci pasuje.
    P.S. To nie klucz, to przekładnia.

0
  • #18 26 Kwi 2011 23:57
    kkknc
    Poziom 42  

AntyOwik napisał:
    A tytuł czytałeś? A znasz łaskawco takie powiedzenie: łatwiej kijek pocieniować niż go później pogrubasić?
    Nie masz pojęcia o co biega w dynamometrii. Nie obchodzi mnie w jakim ty czołgu coś dokręcasz. Obchodzi mnie jakim momentem. A tego już nie wiesz, ot sobie wyliczyłeś tak jak Ci pasuje.
    P.S. To nie klucz, to przekładnia.

Tytuł oczywiście czytałem człowiek zapytał jak rozszerzyć zakres działania klucza i odpowiedź dostał. Co do momentu to konkretne „czołgi” mam w dokumentacji i tyle dokręcam. Jakieś 14 lat ten sposób zobaczyłem na szkoleniu firmy ZF. Z 10 lat temu na kolejnym szkoleniu tym razem w centrum szkoleniowo-treningowym Deutza w Koloni znów został mi zaprezentowany przy dokręcaniu śrub rozrządu.
    Więc skoro kolega uważa, że niemieccy inżynierowie i nauczyciele to idioci, to polecam wyjazd do Niemiec celem podszkolenia tych idiotów żeby kolega się nie marnował w kraju, bijąc pianę na tym forum.
    A materiały szkoleniowe gdzieś mi się jeszcze zostały, więc mogę powrzucać, co nieco żeby nie było, że zmyślam.
    P.S. wiem, że to nie klucz tylko przekładnia, dlatego napisałem, że klucz nastawiasz na dany moment a nie przekładnie.
    I nie bardzo rozumiem, co ma z tytułem postu wspólnego pogrubianie kijka. Jakieś forum medyczne czy co? :D

0
  • #19 27 Kwi 2011 00:04
    AntyOwik
    Poziom 17  

A to wrzuć, mi nie ale może komuś się przyda. I nie mów mi, że planetarką sobie momenty po swojemu wyliczasz. Bo tak się nie da. A straty to gdzie poszły? Widzisz, ja do przegubów nie potrzebuję specjalnego klucza z przekładnią razy 3. No bo nie, z tym, że ja wiem jak "dowaliłem" a Ty liczysz.;)
    Wiesz może, dlaczego od dawna jest metoda kątowa? Ano właśnie po to, żeby takich pierdół nie opowiadać. A i tego niektórzy nie potrafią pojąć, temat za trudny.

0
  • #20 27 Kwi 2011 08:41
    mczapski
    Poziom 38  

Spokojnie Panowie. Straty w przekładni można z powodzeniem pominąć z powodu występowania minimalnego lub wręcz zerowego ruchu (przemieszczania). A jeśli nie ma tarcia to nie ma strat. A mowa o narzędziu przystosowanym do takich celów. Nawiasem mówiąc po to wymyślono i zastosowano skrzynie biegów (przekładnie), aby dostosować moment obrotowy do potrzeb w danych warunkach. Metoda kątowa też jest dobra pod warunkiem, że stosuje się do elementów nowych, czyli nie używanych poprzednio w konstrukcji. Często trudno uniknąć smaru na elementach przy montażu. Ponadto często wytwórca podaje tylko warunek ostatecznego momentu dokręcenia a osoba dokręcająca nie zamierza kombinować nad rodzajem śruby, wymiarami i typem gwintu itp.
    Aha. Wracając do pytania głównego próba liczenia wykazuje mi, że zwiększenie ramienia o 1 m zupełni wypacza sens pomysłu. A mowa o zwiększeniu zakresu o 60%.

0
  • #21 26 Gru 2013 21:48
    bew2
    Poziom 16  

Panowie,
    Zapoznałem się z wątkiem i wg mnie przedłużenie dynamometru, od strony kwadratu oczywiście, a nie uchwytu, ma jak najbardziej sens i będzie skuteczne.
    Poniżej dowód zawierający wzór do obliczenia - wszystko powinno być jasne.
    Obrazek znaleziony na szybko, w instrukcji profesjonalnych kluczy również widziałęm podobne schematy, zatem powszechnie się stosuje takie rozwiązanie.
    Klucz dynamometryczny - powiększenie zakresu

1
  • #22 26 Gru 2013 22:37
    gimak
    Poziom 38  

Nie chcę się chwalić, ale chyba z 8 lat temu wymyśliłem na dokładnie taki sam patent i jak ten na tym rysunku, nawet klucz jest na nim podobny. Potrzebowałem wtedy dokręcić nakrętki momentem 80 Nm, a klucz miał zakres 50 Nm.

0
  • #23 27 Gru 2013 19:44
    zdzisek11
    Poziom 13  

Panowie tan post jest z2011 roku.

0
  • #24 13 Sty 2014 01:46
    MALY001
    Poziom 12  

Przepraszam za offtop ale dzięki takim "Panom" którzy po dwóch latach dopisują coś wartościowego do starego tematu rozwiązał się mój problem ze wzmocnieniem momentu.

0