Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Panele słoneczne + grzałka 12 V

rybok_999 28 Lut 2014 07:37 101132 143
    farmerstain
    Poziom 12  
    Witam.
    Podlłącze sie jeszcze pod temat bo jest ciekawy.
    Aktualnie zakupiłem 4 sztuki paneli CIGS Q.CELLS 90W i chciałbym je połączyć szeregowo i do tego stringu podłączyć grzałkę 230v ok1000W lub mniejszą. Rozumiem, że wyższe napięcie, nie powinno zabić grzałki.
    Panele dają ok 69v i 1.32A - każdy, czyli w stringu będzie ok 280V i 1,32A.
    Tylko moje pytanie, bo natrafiłem na informacje o sterowniku PWM do takiej grzałki, tylko gdzie moge coś takiego dostać, lub gdzie znajde schemat, by móc samemu to zrobić???
    Czy do łączenia szeregowego tych paneli potrzeba montować jakieś dodatkowe diody..??
  • Relpol przekaźniki
    putas
    Specjalista - odnawialne źródła energii
    Mając 360W paneli i podłączając 1000W grzałkę układ nie będzie będzie sensownie. Grzałka będzie ledwo ciepła.
    Układ PWM znajdziesz np. tu Link . Sprawdzony i działa u wielu z nas z drobnymi zmianami w zależności od napięcia pracy..
    Żadnych diód nie musisz stosować.
    farmerstain
    Poziom 12  
    w konsekwencji będzie 8 paneli czyli myśle ze wtedy bedzie już jakieś sensowne....
    W linku widze ten sterownik na napięcie max 72V, a u mnie byłoby 280V, czy taka przeróbka jest możliwa i sensowna...??
    putas
    Taka przeróbka nie stanowi praktycznie żadnego problemu. Ja miałem wersję do 400V.
  • Relpol przekaźniki
    farmerstain
    Poziom 12  
    a pytanko, ile wychodzi za taki sterownik, i czy jest gdzieś info jak należy przerobić, by otrzymać na wejściu te 280V..???
    putas
    Sam sterownik jeśli dobrze pamiętam jakieś 150-200 zł. Końcówka mocy jakieś 50 zł.
    farmerstain
    Poziom 12  
    aha, a jak wygląda, gdybym podłączył bezpośrenio do paneli tą grzałkę, jak sie to odbije na mocy, wydajności i jeśli można tak po krótce, co robi ten sterownik....?
    prose
    Poziom 33  
    Zwiększy ci sprawność systemu, lepsze uzyski.
    farmerstain
    Poziom 12  
    Witam.
    Troszke poczytałęm o tym sterowniku i nasuwają mi sie następujące pytanie:
    czy można tak przerobić, by z paneli dostawał ok 70V i ładował jeden aku 12v i gdy sie naładuje, włączał grzałkę na 70V?
    putas
    Tylko jak dasz jakąś przetwornicę 70V/15V
    farmerstain
    Poziom 12  
    ale ta przetwornicę to niby w którym miejscu bo sie zastanawiam, bo jeśli wrzuce przetownice przed sterownikiem, to jak będzie mi włączał grzałkę...?
    Macie może taką przetwonice sprawdzoną??
    putas
    Z tanich rozwiązań to raczej nic nie znajdziesz, bo nietypowe napięcie.
    Z droższych Tracer.
    farmerstain
    Poziom 12  
    A ten Tracer, to regulator czy przetornica?? bo regulator 2215 mam, ale użuwam o pojedynczego panela CIGS do oświetlania domu.
    Ale niby jak miałbym podpinać przetwornice, żeby ładowała aku a jak naładuje żeby zasilała grzałkę???
    farmerstain
    Poziom 12  
    Witam ponownie.
    Chciałem jeszcze raz prosić o pomoc.
    W dniu jutrzejszym przyjdą do mnie 4 sztuki paneli CIGS 90W czyli w sumie ok 360W.
    Przypomnę tylko, że panele dają ok 70V.
    Chciałbym zastosować sterownik PWM Link tylko pisaliście o jeszcze jakieś końcówce mocy, mogłbym prosić o jakiś link, lub opis?
    Mam takie pytanie co to układu tego sterownika, na schemacie jest możliwość zasilania napięciem do 72V, tylko jak wygląda sprawa akumulatorów, czy musi być podłączona bateria akumulatorów w string by tworzyły 72V, czy można jakoś inaczej podłączyć, by ładować aku max 24V zarazem zasilać grzałę (czy może być ta grzałka na 70V czy trzebaby zastosować grzałkę 24V??
    Proszę o pomoc.
    putas
    farmerstain napisał:

Chciałbym zastosować sterownik PWM Link tylko pisaliście o jeszcze jakieś końcówce mocy, mogłbym prosić o jakiś link, lub opis?

Najprostszy, nie doskonały ale działający układ Link. U mnie taki układ kulał kilka miesięcy bezawaryjnie.
    farmerstain
    Poziom 12  
    Dzięki za link, ale nie dokońca rozumiem.....
    ta przetwornica 220/29 jest do czego ?? do ładowania aku, czy zasilania grzałki na 220V??
    mógłbym prosić również o info o tym opisie o którym pisałeś i jaki to ten sterownik PWM jest tam zastosowany...?? chciałbym taki układ wykonać, tylko potrzebowałbym więcej informacji.
    Byłbym wdzięczny za zrozumienie i pomoc.
    putas
    Tamten schemat zawiera układ grzałek ze sterowaniem PWM opartym a Atmedze (takiej jak chcesz kupić). Przetwornice są do ładowania aku - w Twoim przypadku do pominięcia.
    A dokładnie takie coś, ewentualnie plus termostat.
    Panele słoneczne + grzałka 12 V
    farmerstain
    Poziom 12  
    no właśnie chciałem też ładować aku przy okazji.
    Tylko z paneli będe miał ok 280V czy to nie zepsuje tego układu??
    Bardzo przepraszam, że może troszke mieszam, ale cały czas sie zastanawiam jaki układ tym paneli byłby najlepszy, czy równoległe czyli ok 70V i ok 5A czy ok 280V i 1.32A??
    Który układ byłby prostszy do uzbrojenia w grzałkę i ładowanie aku ?? oczywiście nie kosmicznym nakładem finansowym.
    Grzałki jeszcze nie mam, więc mam możliwość wyboru czy na 12V, 24, 70 czy 230.
    co poradzicie??
    putas
    Ja wszystko oparłem o układ 3*70V=210V. Standardowa zwykła grzałka 230V i normalne na 230V przetwornice do ładowania aku. Tylko, że przy ładowaniu aku duże straty. Nie lepiej tylko grzanie? A może inwerter on-grid?
    farmerstain
    Poziom 12  
    To jest jakieś wyjście.... Może mój błąd, bo zamówiłem 4 sztuki i na tym sie opierałem, czyli na 280V, ale może rzeczywiście lepiej byłoby najpierw wypróbować to na 3 sztukach, a poźniej dokupić 5 sztyk i połączyć 3 stringi równolegle po 3 sztuki.
    A tak przy okazji, ta przetwornica, to chyba zwykle jest na AC230V a z paneli byłoby DC230V?? czy sie już pogubiłem??
    putas
    No, trochę się pogubiłeś.
    Na początek chcesz kupić 3 panele, potem jeszcze 5. I chcesz połączyć 3 stringi po 3 panele. Ciężko będzie ;-)
    Co do przetwornic to i tak, i nie.
    Przetwornica fabrycznie jest przystosowana do zasilania 170-260VAC (mimo, że na niej jest napisane 230V). Ale na wejściu ma mostek prostowniczy, czyli faktycznie pracuje na DC.
    Bez żadnych przeróbek można podłączyć do paneli - sprawdzone, nie tylko przez mnie.
    farmerstain
    Poziom 12  
    WItam, aha, czyli nie powinno być problemu z podłączaniem :)
    Co do stringów po 3 sztuki, to ja aktualnie zamówiłem 4 sztuki, więc wykorzystam narazie 3 a jedno zostawie, i jak domówie kolejne pięć, to będzie w sumie 9 sztuk, więc wszystko sie będzie zgadzało...:D
    A jeszcze w ramach wyjaśnienia.
    do połączenia grzałek pod panele musze użyć sterownika PWM Link ???
    Mam taki plan, że kupie płytke do Andurino UNO R3 i w niej zaprogramuje Atmega, gdyż chciałbym wykonać sterownik samemu, tylko nie wiem czy będzie działaś poprawnie.
    Lesio_Q
    Poziom 19  
    Przypomnę, że sieć 230V AC ma napięcie szczytowe 300V i do takiego napięcia ładują się kondensatory w przetwornicy (po mostku prostowniczym),
    więc 280V z 4 szt. powinno być nawet bardziej adekwatne do zasilania z sieci 230V AC.

Ale trzeba uwzględnić też maksymalne napięcie jakie te 4szt. PV mogą wystawić, ale nie U przy Pmax, bo zasilacz może nie być szczęśliwy gdy dostanie 350V.
    Piotr.K
    farmerstain
    Poziom 12  
    Ok, rozumiem.
    A jak wygląda sprawa z pozostałą częścią zapytania, tzn sterownika??
    putas
    farmerstain napisał:
    A jeszcze w ramach wyjaśnienia.
    do połączenia grzałek pod panele musze użyć sterownika PWM Link ???
    Mam taki plan, że kupie płytke do Andurino UNO R3 i w niej zaprogramuje Atmega, gdyż chciałbym wykonać sterownik samemu, tylko nie wiem czy będzie działaś poprawnie.

Możesz kupić lub samemu oprogramować Arduino. A czy będzie działać poprawnie? Zależy od wykonania i oprogramowania.
    farmerstain
    Poziom 12  
    Jeśli chodzi o programowanie, to wystarczy to co jest w HEX 24 na stronie z linku??
    putas
    farmerstain napisał:
    Jeśli chodzi o programowanie, to wystarczy to co jest w HEX 24 na stronie z linku??

Nie znam się na programowaniu.
    Napisz pytanie do autora z tamtej stronki.
    farmerstain
    Poziom 12  
    Ok. napewno napisze...
    A takie pytanie o ubezpieczenie, czy obezpieczacie swoje instalacje fotowoltaiczne??
    jeśli tak, to prosiłbym o jakies przybliżone koszty i gdzie można coś takiego zgłosić?
    putas
    Ja mam swoją ubezpieczoną do 10.000 przy polisie na dom.
    Kosztu nie pamiętam, ale może ze 100 zł lub mniej chyba.
    Lesio_Q
    Poziom 19  
    Od pioruna ubezpieczyli ?
    A czy ubezpieczyciel ustosunkował się do możliwości, że PV może też być ... źródłem pożaru w domu ?

Piotr.K