Kalafonia zabezpiecza przed utlenianiem ale w czasie lutowania troche zawsze odparowuje. Polakierować można po zlutowaniu wszystkich punktów układu i zmyciu resztki kalafonii lakierem w spray`u (URETHAN albo PLASTIK)
BTW czy ktoś wie czy się te lakiery różnią? (nie chodzi mi o skład ale o to czy na coś to wpływa)
PLASTIK 70 jest szybkoschnącą przezroczystą akrylową powłoką o dobrych właściwościach izolacyjnych. Zabezpiecza przed korozją płytki drukowane i inne elementy pracujące w niesprzyjających warunkach atmosferycznych. Powłoka ta chroni płytki drukowane przed powstawaniem prądów błądzących i zwarć. Preparat bezbarwny (przezroczysty) stosowany, gdy ważna jest estetyka.
ZASTOSOWANIE:
Tworzy zabezpieczającą i izolującą warstwę chroniącą przed wpływami atmosferycznymi jak: wilgoć, utlenianie, pyły, zanieczyszczenia chemiczne.
Izoluje i zabezpiecza szeroko pojętą elektronikę, płytki drukowane, kable i przewody, transformatory wysokiego napięcia, zwoje silników elektrycznych.
W technice motoryzacyjnej w celu uniknięcia spięć i zwarć.
Uszczelnia plastikowe obudowy wtyczek i gniazdek.
W energetyce i elektrotechnice tworzy warstwy ochronne.
Możliwe jest lutowanie przez warstwę lakieru.
Kolor : przezroczysty
Opór właściwy* : 8 x 1016 W/cm
Wytrzymałość dielektryczna* : 115 kV/mm
Współczynnik strat dielektrycznych* [tan d] 1 kHz, 22°C : 0,04
Czas utwardzania : 15 - 20 min.
----------------------------------------------------------------------------------
URETHAN 71 jest wysokiej jakości, jednoskładnikowym zmodyfikowanym uretanem. Tworzy powłokę ochronną i izolacyjną stosowaną w elektronice i elektroenergetyce. Zapewnia długotrwałe uszczelnienie zabezpieczające przed wilgocią i wpływami atmosferycznymi. Ponieważ jest materiałem termoutwardzalnym, lutowanie przez jego powłokę jest utrudnione.
ZASTOSOWANIE:
Zapewnia długotrwałą ochronę przed korozją obwodów drukowanych i uzwojeń silników elektrycznych.
Zabezpiecza przed wilgocią wszystkie typy metali.
Może być używany do ochrony osprzętu elektroenergetycznego, systemów pomiarowych, cewek cylindrycznych, narzędzi elektromechanicznych, zacisków transformatorów, przewodów instalacji elektrycznej, części elektronicznych.
Kolor : żółtawy
Czas wysychania : 15 - 20 min.
Wytrzymałość termiczna : 120°C
Rezystancja powierzchniowa : 2 x 1012 W/cm
Rezystancja właściwa : 3 x 1011 W/cm
Wytrzymałość na przebicia : 39 kV/mm
PLASTIK 70 ma lepszą odporność na przebica. dlatego lepiej sie nadaje tam gdzie są zastosowane transformatory WN. W innych przypadkach to bez znaczenia. Najlepszy jest ten ktory masz pod ręką albo która ma kolega i ci użyczy
Od jakiegoś czasu używam PLASTIK 70 i nie mam problemów z zielenieniem płytek i innymi takimi tam...
Czy ktoś zna wady używania do prostego zabezpieczenia roztworu denaturatu z kalafonią do pomalowania strony lutowanej po montażu?
Polecam SENO-3211 preparat do cynowania dostępny w TME. Jest dosyć drogi-ok.50zł netto ale bardzo wydajny.PCB pokryte tym preparatem wygląda prawie profesjonalnie(no może gdyby tak jeszcze maska lutownicza).Kalafonii w denaturacie nie używam bo nie lubię jak mi się płytka klei do rąk.Kreda jest Super.
Pozdrawiam!
ja do przenoszenia toneru uzywam zwyklej foli do rzutnikow zelazko grzeje na 2,5 "kropeczki" prasuje ok 3 min a folie odrywam na goraco zaraz po zdjeciu zelazka idealnie sie odkleja a do zasilaczy oraz innych plytek z grubymi sciezkami zwyklego papieru jak sie je pocnuje to i tak wszystko ok, plytke przed cynowaniem pokrywam rozpuszczona kalafonia w rozpuszczalniku nitro niedosc ze zabezpiecza plytke to jeszcze ulatwia cynowanie
Ja uważam że papier kredowy jest najlepszy. Napewno dłużej się nim wykonuje płytkę niz folią TES ale według mnie jest dużo bardziej skuteczna metoda. Bez problemy można wykonać ścieżki pomiędzy nóżkami scalaka.
Siemka chciałbym pokazac jak wychodzą płytki przy użyciu papieru kredowego(w moim przypadku papier firmowy) ale to obojętnie jaki papier kredowy tzn żeby był śliski. Płytki wychodzą szybo i ładnie dołączam fotke płytki