Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czy folia TES działa z drukarką atramentową?

Jethro 17 Kwi 2003 23:42 22236 41
 • #31
  elektryk
  Poziom 42  
  Kalafonia zabezpiecza przed utlenianiem ale w czasie lutowania troche zawsze odparowuje. Polakierować można po zlutowaniu wszystkich punktów układu i zmyciu resztki kalafonii lakierem w spray`u (URETHAN albo PLASTIK)
  BTW czy ktoś wie czy się te lakiery różnią? (nie chodzi mi o skład ale o to czy na coś to wpływa)
 • IGE-XAO
 • #32
  ars
  Poziom 12  
  PLASTIK 70 jest szybkoschnącą przezroczystą akrylową powłoką o dobrych właściwościach izolacyjnych. Zabezpiecza przed korozją płytki drukowane i inne elementy pracujące w niesprzyjających warunkach atmosferycznych. Powłoka ta chroni płytki drukowane przed powstawaniem prądów błądzących i zwarć. Preparat bezbarwny (przezroczysty) stosowany, gdy ważna jest estetyka.

  ZASTOSOWANIE:
  Tworzy zabezpieczającą i izolującą warstwę chroniącą przed wpływami atmosferycznymi jak: wilgoć, utlenianie, pyły, zanieczyszczenia chemiczne.
  Izoluje i zabezpiecza szeroko pojętą elektronikę, płytki drukowane, kable i przewody, transformatory wysokiego napięcia, zwoje silników elektrycznych.
  W technice motoryzacyjnej w celu uniknięcia spięć i zwarć.
  Uszczelnia plastikowe obudowy wtyczek i gniazdek.
  W energetyce i elektrotechnice tworzy warstwy ochronne.
  Możliwe jest lutowanie przez warstwę lakieru.

  Kolor : przezroczysty
  Opór właściwy* : 8 x 1016 W/cm
  Wytrzymałość dielektryczna* : 115 kV/mm
  Współczynnik strat dielektrycznych* [tan d] 1 kHz, 22°C : 0,04
  Czas utwardzania : 15 - 20 min.
  ----------------------------------------------------------------------------------
  URETHAN 71 jest wysokiej jakości, jednoskładnikowym zmodyfikowanym uretanem. Tworzy powłokę ochronną i izolacyjną stosowaną w elektronice i elektroenergetyce. Zapewnia długotrwałe uszczelnienie zabezpieczające przed wilgocią i wpływami atmosferycznymi. Ponieważ jest materiałem termoutwardzalnym, lutowanie przez jego powłokę jest utrudnione.

  ZASTOSOWANIE:
  Zapewnia długotrwałą ochronę przed korozją obwodów drukowanych i uzwojeń silników elektrycznych.
  Zabezpiecza przed wilgocią wszystkie typy metali.
  Może być używany do ochrony osprzętu elektroenergetycznego, systemów pomiarowych, cewek cylindrycznych, narzędzi elektromechanicznych, zacisków transformatorów, przewodów instalacji elektrycznej, części elektronicznych.

  Kolor : żółtawy
  Czas wysychania : 15 - 20 min.
  Wytrzymałość termiczna : 120°C
  Rezystancja powierzchniowa : 2 x 1012 W/cm
  Rezystancja właściwa : 3 x 1011 W/cm
  Wytrzymałość na przebicia : 39 kV/mm

  :roll:
 • #33
  elektryk
  Poziom 42  
  Czytać też umiem, ale pytanie brzmi który jest lepszy i do jakich płytek.
 • IGE-XAO
 • #34
  Pinesio
  Poziom 11  
  PLASTIK 70 ma lepszą odporność na przebica. dlatego lepiej sie nadaje tam gdzie są zastosowane transformatory WN. W innych przypadkach to bez znaczenia. Najlepszy jest ten ktory masz pod ręką albo która ma kolega i ci użyczy :P
 • #35
  123najder
  Poziom 11  
  probowalem,efekt calkiem niezly,moze sie troche klei jak dostanie wilgoci ale i tak jest super
 • #36
  isper
  Poziom 11  
  Od jakiegoś czasu używam PLASTIK 70 i nie mam problemów z zielenieniem płytek i innymi takimi tam...
  Czy ktoś zna wady używania do prostego zabezpieczenia roztworu denaturatu z kalafonią do pomalowania strony lutowanej po montażu?
 • #37
  W.K
  Poziom 14  
  Polecam SENO-3211 preparat do cynowania dostępny w TME. Jest dosyć drogi-ok.50zł netto ale bardzo wydajny.PCB pokryte tym preparatem wygląda prawie profesjonalnie(no może gdyby tak jeszcze maska lutownicza).Kalafonii w denaturacie nie używam bo nie lubię jak mi się płytka klei do rąk.Kreda jest Super.
  Pozdrawiam!
 • #38
  hała
  Poziom 12  
  ja do przenoszenia toneru uzywam zwyklej foli do rzutnikow zelazko grzeje na 2,5 "kropeczki" prasuje ok 3 min a folie odrywam na goraco zaraz po zdjeciu zelazka idealnie sie odkleja a do zasilaczy oraz innych plytek z grubymi sciezkami zwyklego papieru jak sie je pocnuje to i tak wszystko ok, plytke przed cynowaniem pokrywam rozpuszczona kalafonia w rozpuszczalniku nitro niedosc ze zabezpiecza plytke to jeszcze ulatwia cynowanie

  pozdr
 • #39
  lukas0987
  Poziom 18  
  Ja uważam że papier kredowy jest najlepszy. Napewno dłużej się nim wykonuje płytkę niz folią TES ale według mnie jest dużo bardziej skuteczna metoda. Bez problemy można wykonać ścieżki pomiędzy nóżkami scalaka.
 • #40
  włuczykij
  Poziom 27  
  a po plakierowaniu przed wierceniem otworow mozna ocynowac punkty lutownicze- to zapobiegnie robieniu zimnych lutow , jak ktos niema dobrego sprzetu
 • #41
  Neo24
  Poziom 10  
  Siemka chciałbym pokazac jak wychodzą płytki przy użyciu papieru kredowego(w moim przypadku papier firmowy) ale to obojętnie jaki papier kredowy tzn żeby był śliski. Płytki wychodzą szybo i ładnie dołączam fotke płytki

  Pozdrawiam
 • #42
  morph13
  Poziom 25  
  draakul napisał:
  Za to praktycznie każda folia używana do przygotowywania prezentacji na folii - się doskonale nadaje a jej cena jes 20 razy niższa niż folii TES.


  Potwierdzam, sam korzystam z najtańszej folii od rzutników światła białego i jestem bardzo zadowolony z efektów (im grubsza tym lepsza).