Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dwa routery w małej sieci domowej

musiolek 24 Kwi 2011 04:24 7055 9
  • #1 24 Kwi 2011 04:24
    musiolek
    Poziom 10  

Witam.

Korzystam z łącza internetowego z lokalnej kablówki (provider VECTRA), które jest połączone w lokalną sieć.

Na początku sieci znajduje się modem przewodowy dzierżawiony od VECTRY, który dostarcza internet. Z tego urządzenia wychodzi jeden krótki kabel RJ-45, który jest podłączony do zakupionego przeze mnie routera TP-LINK TL-WR340G (wyłączyłem w nim WiFi). Następnie z tego routera wychodzi krótki kabel RJ-45 do komputera stacjonarnego oraz dłuższy kabel RJ-45 o długości 50 metrów. Na końcu tego dłuższego kabla znajduje się switch przewodowy NETGEAR FS605 v3 z którego to wychodzi jeden krótki kabel RJ-45 do komputera stacjonarnego oraz jeden krótki kabel RJ-45 do stacjonarnego telefonu bezprzewodowego PHILIPS GIGASET c450 IP (voip). W takiej konfiguracji cała sieć pracuje bardzo dobrze i nie ma z nią żadnych problemów.

Przed kilkoma dniami kupiłem sobie laptop i chciałbym za jego pomocą korzystać z bezprzewodowego internetu. Jednak ewentualny zasięg anteny routera TP-Link bedącego częścią sieci jest w tym przypadku niewystarczający gdyż na drodze sygnału znajdują się trzy stropy i kilka ścian, a laptop ma być używany na końcu tego pięćdziesięciometrowego przewodu sieciowego.

W związku z tym mam następujące pytania:

1.Czy wobec tego mogę obecny switch zastąpić jakimś routerem WiFi, np. NETGEAR WGR612 lub TP-Link TL-WR340G i to wystarczy żeby moja sieć działała nadal prawidłowo oraz dodatkowo współpracowała bezprzewodowo z zakupionym laptopem?

2.Czy nie będzie żadnego konflitu spowodowanego tym, że na jednym łączu internetowym pracują dwa routery?

3.Czy ewentualnie będę musiał jeszcze dodatkowo konfigurować ustawienia w/w routerów żeby taka sieć pracowała prawidłowo?

Proszę o odpowiedź na moje pytania wszystkie osoby, które są obeznane w tym temacie.

Z góry dziękuję i pozdrawiam...

ps.Mogę również ewentualnie zakupić router przewodowy (bez WiFi) i zamienić go miejscem w sieci z obecnym routerem TP-LINK, który i tak ma wyłączoną antenę ponieważ nikt z niej w tym miejscu nie korzysta?

0 9
  • Pomocny post
    #2 24 Kwi 2011 06:54
    witux
    VIP Zasłużony dla elektroda

1. Tak - konfigurując jako AP (adresy będą przypisywane z routera WR340G)
    2. Nie będzie.
    3. Zakupiony router konfigurujesz wyłączając DHCP oraz zabezpieczasz swoją sieć.
    Możesz zamienić routery miejscami.

0
  • #3 24 Kwi 2011 16:36
    musiolek
    Poziom 10  

Dziękuję za dokładne wyjaśnienie sprawy. W razie czego odezwę sie jeszcze jeśli będę miał jakiś problem po zakupie nowego routera.

0
  • #4 28 Kwi 2011 13:09
    musiolek
    Poziom 10  

Witam ponownie.

Sprawa wygląda następująco:

Kupiłem router przewodowy TP-LINK TL-R402M i zaistalowałem go w miejscu gdzie dotychczas pracował router WiFi TP-LINK TL-WR340G. Nowy router pracuje prawidłowo więc teraz chcę podłączyć dotychczasowy router WiFi w miejsce gdzie pracował dotychczas switch przewodowy. Do tego routera mają być podłączone przewodowo dwa urządzenia (komputer PC i telefon VOIP) oraz bezprzewodowo jeden laptop.

Po włączeniu routera TL-WR340G w nowym miejscu sieci nie mam połączenia z internetem na żadnym urządzeniu wpiętym za tym routerem. Prawdopodobnie nie skonfigurowałem go prawidłowo i w związku z powyższym proszę o dokładną instrukcję konfiguracji tego routera bo za bardzo sobie z tym nie radzę.

0
  • Pomocny post
    #5 28 Kwi 2011 13:55
    witux

R402 - włączone DHCP. Wr340G podłączony portem (LAN) do R402 portu (LAN). WR430G wyłączone DHCP, ustawiona i zabezpieczona sieć bezprzewodowa.

0
  • #6 28 Kwi 2011 14:47
    musiolek
    Poziom 10  

Nic z tego...

TL-R402M (włączone DHCP) -

TL-WR340G (wyłączone DHCP) -

dodakowo:

TL-WR340G (zakładka Status) -

TL-WR340G (zakładka Network/WAN) -

Na dwóch ostatnich fotkach widać, że drugi router nie może pobrać parametrów. Co dziwne, przy podanym przez Ciebie podłączeniu nie świeci mi dioda WAN na froncie routera TL-WR340G.

Kabel wyprowadzony z portu LAN pierwszego routera mam wpiąć w port LAN czy WAN drugiego routera?

EDIT:

Nie rozumiem już niczego. Obecnie działa telefon VOIP (LAN), a nie działa komputer PC (LAN) i laptop (WiFi). Po podłączeniu switcha od czasu do czasu wyskakuje informacja "ta sieć ma ograniczoną łączność".

0
  • Pomocny post
    #7 28 Kwi 2011 23:33
    witux

WR340G ma działać jako AP więc nie pobiera adresu. Adresy przez niego przelecą do komputerów. Routery mają być spięte portami LAN.

Dodano po 1 [minuty]:

Popraw obrazki na zgodne z instrukcją > https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1974171.html

0
  • #8 29 Kwi 2011 00:06
    musiolek
    Poziom 10  

Routery są spięte portami LAN. Pierwszy router ma włączone DHCP. Drugi router ma wyłączone DHCP. Sieć bezprzewodowa została ustawiona.

Niby wszystko jest zrobione i z tego co piszesz adresy powinny przelecieć bez problemu więc dlaczego z drugiego routera nie mogę połączyć się z internetem?

A może po prostu ten router TL-WR340G nie może pracować jako Access Point?

ps.Mogę wrzucić więcej screenów z konfiguracji routerów jeśli będą potrzebne.

0
  • Pomocny post
    #9 29 Kwi 2011 06:23
    witux

Ustaw w sekcji NETWORK/LAN adres 192.168.2.1 w WR340G (zmieni Ci się adres logowania i przy wyłączonym serwerze DHCP będziesz musiał statycznie ustawić adres IP na karcie sieciowej - ale dot. tylko logowania na router). Napisz gdzie pingi są, a gdzie ich nie ma. Możesz spróbować włączyć serwer DHCP na WR340 i połączyć jego WAN do LAN 402. Tylko pamiętaj, żeby nie było konfliktów IP ustaw w routerach w sekcji NETWORK/LAN. Np. 192.168.1.1 - dla 402 oraz 192.168.100.1 dla 340.

Dodano po 32 [minuty]:

Sprawa podstawowa! Po każdej konfiguracji powinieneś zrestartować (wypiąć i wpiąć wtyki od zasilania) urządzenia, a w szczególności modem kablowy z uwagi, że Twój IP był przypisany do innego urządzenia i aby je odnowić na innym muszą te operacje być wykonane.

0
  • #10 04 Maj 2011 10:43
    musiolek
    Poziom 10  

Postąpiłem tak jak napisałeś i potwierdzam, że miałeś rację. Pomógł restart modemu dzierżawionego od VECTRY. Obecnie routery pracują prawidłowo na połączeniu LAN-WAN z włączoną obsługą DHCP.

ps.Serdecznie dziękuję za cierpliwość i okazaną pomoc...

0