Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Precyzyjna wiertarka stołowa do 10 mm

Witold B 24 Kwi 2011 08:15 36837 35
  • Precyzyjna wiertarka stołowa do 10 mm
    Przedstawiam moją konstrukcję wiertarki stołowej.
    Zrobiłem ją po zakupie taniej chińskiej wiertarki, która okazała się bezużyteczna.
    Wymieniłem wszystkie łożyska na SKF, ale i tak miała bicie na wrzecionie około 1 mm. Dodatkowo uzwojenia w silniku są z drutu aluminiowego (polakierowany na kolor miedzi) i się grzeje nawet bez obciążenia + strasznie hałasuje.
    Uchwyt wiertła musiałem wymienić, bo się rozleciał po kilku użyciach.

Części, które kupiłem:
    -silnik 24 V do wycieraczek autobusowych 1800 obr./min 0.25 Nm;
    -kawałek stali na obudowę wrzeciona ;
    -śrubę pociągową z nakrętką 13 mm x 1 mm skok gwintu;
    -łożysko liniowe;
    -podstawę z kolumną (precyzyjny stojak do czujników pomiarowych);
    -łożyska do wrzeciona;
    -reduktor ze stożka morsa 2 na 1 (użyłem go na wrzeciono po przetoczeniu);
    -uchwyt wiertarski bez kluczyka do 10 mm + stożek morsa 1;
    -pasek klinowy od maszyn do szycia.

Koszt całkowity to około 300 zł, resztę części już miałem. Większość części kupiłem w sklepie handlującym używanymi obrabiarkami, a łożyska w sklepie SKF.
    Dolne łożysko wrzeciona jest skośne dwurzędowe, a górne zwykłe jednorzędowe.

Przy konstrukcji używałem tej chińskiej wiertarki, minitokarki Proxxon i minifrezarki Proxxon.
    Wiertarka jest bardzo cicha i ma maksymalne bicie poniżej 0,01 mm (zależy głównie od jakości wiertła).
    Rozdzielczość głębokości wiercenia 0,01 mm.

Planuję jeszcze dorobić cyfrowy odczyt obrotów i osłonę do przekładni pasowej.
    W dalszych planach mam przewiercenie wrzeciona na szpilkę (od strony płetwy), żeby móc mocować oprawki do frezów.

Precyzyjna wiertarka stołowa do 10 mm Precyzyjna wiertarka stołowa do 10 mm Precyzyjna wiertarka stołowa do 10 mm Precyzyjna wiertarka stołowa do 10 mm Precyzyjna wiertarka stołowa do 10 mm Precyzyjna wiertarka stołowa do 10 mm

Fajne!
  • #2 24 Kwi 2011 10:28
    kulfon16
    Poziom 13  

Mnie się podoba. Ładne wykonanie. Mam dwa pytania odnośnie konstrukcji:
    1. Opracowywałeś jakieś procesy technologiczne do wykonania tej wiertarki?
    2. Ile czasu zajęła Ci budowa (toczenie, frezowanie a potem poskładanie wszystkiego w całość)?

• #3 24 Kwi 2011 11:06
    sq1ftb
    Poziom 12  

Bardzo ciekawe rozwiązanie. Czy mógłby Kolega podać schemat kinematyki wiertarki ? Bo jak widać z konstrukcji, występuje tutaj ruch pionowy wrzeciona, ustawiany prawdopodobnie podzielnicą ? Bardzo eleganckie rozwiązanie mechaniczne i staranność wykonania. Gratuluję.

• #4 24 Kwi 2011 11:50
    kombo
    Poziom 11  

Dopracowana konstrukcja.
    Gdzie nabyłeś uchwyt wiertarski ?
    Czemu silnik 24V? Sugerowałeś się obrotami na minutę przy wyborze ?
    Robiłeś ją do określonych celów ?
    Kilka lat temu zrobiłem wiertarkę kolumnową do pcb, gdyż wiertła węglikowe często mi się łamały.
    Ze względu na łatwość obróbki materiałem do konstrukcji stała się plexa 10 mm grubości.

Pozdrawiam.

• #5 24 Kwi 2011 12:14
    sztygu
    Poziom 11  

Ogólnie bardzo fajnie, jeszcze stolik krzyżowy, silniki i sterowanie i mamy CNC, ale chyba nie taki był cel projektu...

Witold B napisał:

Większość części kupiłem w sklepie handlującym używanymi obrabiarkami
    [/url]

można prosić o namiary na ten sklep?

pozdrawiam Łuksz

• #6 24 Kwi 2011 12:24
    luxus19
    Poziom 15  

Wszystko pięknie ładnie wiertareczka jak malowana, a czy ona jakieś otwory wierci?? Czy tylko jest zrobiona na pokaz? Może kolega się pochwali precyzją tego urządzenia i doda fotki lub jakiś filmik pokazujący co potrafi wiertareczka i jak cicho chodzi.

• #7 24 Kwi 2011 13:02
    koziolini
    Poziom 12  

Bardzo ciekawa konstrukcja. Mam dwa pytania:
    - jak wykonałeś tarczę z podziałką (właściwie jak umieściłeś podziałkę na tarczy) ?
    - dlaczego nie zastosowałeś sruby z gwintem trapezowym?

• #8 24 Kwi 2011 13:09
    stanley019
    Poziom 15  

Na moje oko podziałka jest wydrukowana na karce, a jej wycinek naklejony został na tarcze, co do śruby pociągowej, to dobre pytanie jest w sumie czemu nie trapezowa? Również dołączam się do pytania kolegi wyżej można dostać namiary na ten sklep z obrabiarkami?

• #9 24 Kwi 2011 13:20
    antyprykator
    Poziom 13  

Ale zadajecie laickie pytania, dajcie na luz, nie widzisz jeden z drugim kartki papieru ze skalą przyklejonej do koła, a drugi nie może se wyobrazić w jaki sposób śruba przesuwa suport z wrzecionem. Schemat kinematyczny, aż trzeba ? Na zdjęciach wszystko widać ...

Wrzuć jakiś film pokazowy po świętach jak ten silnik radzi sobie w wierceniu w zwykłej stali.

• #10 24 Kwi 2011 13:30
    koziolini
    Poziom 12  

antyprykator napisał:
    Ale zadajecie laickie pytania, dajcie na luz, nie widzisz jeden z drugim kartki papieru ze skalą przyklejonej do koła, a drugi nie może se wyobrazić w jaki sposób śruba przesuwa suport z wrzecionem. Schemat kinematyczny, aż trzeba ? Na zdjęciach wszystko widać ...

Wrzuć jakiś film pokazowy po świętach jak ten silnik radzi sobie w wierceniu w zwykłej stali.

hmmm czuje sie urażony :D ... Zapytam inaczej, " Skoro cała konstrukcja była stosunkowo kosztowna, dlaczego autor nie zastosował dedykowanej do takich zastosowań sruby z gwintem trapezowym, tylko jakieś drobnozwojowe cuś... Róznica w kosztorysie nieznaczna, a "poprawność polityczna" zachowana.

• #11 24 Kwi 2011 15:07
    MADevil
    Poziom 18  

Miałem kiedyś okazję pracować na dość starej maszynie do wiercenia otworów w PCB.

Parametry zupełnie inne: pneumatyczny silnik wysokoobrotowy i bardzo duży posuw.

Wierciła cudownie.

Jednak najlepszy patent, to celownik optyczny. Był tam ekran projekcyjny z krzyżem, który wskazywał środek otworu. Po wycelowaniu wciskało się pedał, płytka zostawała dociśnięta, a otwór wywiercony. Cała operacja trawała około 0,5 sek.

Oczywiście wiertarka stołowa != wiertarka do PCB. Razmiar też nie ten, bo maszyna, o której mówię miała wielkość biurka (wbudowany kompresor).

Piszę to nie jako krytykę rozwiązania, tylko ciekawostkę ;)

Ogólnie projekcik bardzo ładnie wykonany.
    Parametry powinny pozwolić na spokojne (małe posuwy) wiercenie w PCB i cieńszych blaszkach.

Co do śruby trapezowej: myślicie, że przy takiej mocy jest sens bawić się w trapez?
    Moim zdaniem autor wykazał się wyczuciem i znajomością tematu dając ten drobnozwojny gwincik. W ten sposób można łatwo realizować małe posuwy + łatwo jest zapanować nad głębokośią (bo nie wszystkie otwory na świecie są przelotowe ;P ), na czym autorowi wyraźnie zależało.

• #12 24 Kwi 2011 15:28
    Qujav
    Poziom 22  

Przyglądając się zdjęciom zauważyłem, że na kole pasowym nie ma 'zębów'. Czy pas napędowy Ci się nie ślizga? W jaki sposób następuje zmiana biegu ?

Pozdrawiam

• #13 24 Kwi 2011 15:53
    WAR
    Poziom 12  

Osłona przekładni jest tu podstawową sprawą.Widzę jakieś kołki wystające z
    koła pasowego i nie chciał bym sobie wyobrażać co stanie się z rękawem podczas kręcenia pokrętłem.

Pozdrawiam

• #14 24 Kwi 2011 16:36
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 41  

Wszystko ładnie i porządnie wykonane, zastosowanie silnika 24VDC przy założeniu, że będzie zasilany z odpowiedniego, regulowanego zasilacza, też jest dobrym pomysłem i kiedyś w przyszłości można będzie dobudować enkoder do wrzeciona choćby do precyzyjnego gwintowania. Jednak tej wiertarki nie kupił bym nawet za cenę ujemną (czyli gdyby mi dopłacano :D ). Dlaczego ? Ze względu na kompletny brak ergonomii w tej maszynie. Zastosowanie śruby pociągowej w kolumnie wiertarki obracanej korbką od góry? Kolego - Konstruktorze, a czy nie lepiej było by zakupić mechanizm stołowy do wiertarki ręcznej i jego właśnie zastosować jako bazę konstrukcji maszyny z własnego pomysłu napędem i wrzecionem ? Takie podstawy posiadają dzwigniowy układ ruchu wrzeciona, który łatwo ,, podrasować " pod wzgędem dokładności, a zachowana jest zasada ergonomii wiertarki kolumnowej.

• #15 24 Kwi 2011 17:30
    garlinski
    Poziom 12  

Bardzo solidnie i schludnie wykonana konstrukcja. Jedynym mankamentem może być rzeczywiście ergonomia pracy podczas opuszczania wrzeciona pokrętłem umieszczonym na samej górze maszyny.

• #16 24 Kwi 2011 18:36
    Witold B
    Poziom 12  

Dziekuję za pozytywne oceny.
    Budowa zajęła mi kilka miesięcy bez specjalnego planu bo w międzyczasie robiłem inne projekty elektroniczne (następny to przeróbka frezarki MF70 na CNC)..
    Moim celem było zbudowanie czegoś lepszego od chińskiej wiertarki która mnie bardzo zdenerwowała swoją kiepską jakością.
    Konstrukcję dostosowywałem do różnych podzespołow w miarę ich zdobywania.
    Silnik jest 24V bo tylko taki możliwie mały gabarytowo udało mi się zdobyć. Musiałem do niego dorobić pokrywę z gniazdem na łożysko po stronie wałka
    Uchwyt wiertarski, łożysko liniowe, śruba pociągowa i podstawa z kolumną są ze sklepu z używanymi obrabiarkami i częściami do nich (www.eurotechdubai.com lub www.pagus.biz)..
    Silnik wraz z wrzecionem, obudowa łożyska liniowego i śruba pociągowa z oprawą łożyska w gornej jej części (ten kwadratowy słupek) sa skręcone razem i chodzą razem po prowadnicy.
    Prowadnica łożyska liniowego i nakrętka śruby pociągowej są przykręcone do regulowanej obejmy na kolumnie.
    Na górze śruby pociągowej jest przykręcona tarcza z przesuwną podziałką (do ustawienia zerowego położenia) - muszę jeszcze dorobić jakiś wskaźnik.
    Podziałka jest wydrukowana i zalaminowana, na brzegu tarcza jest cieńsza o 0.3mm i są 4 śrubki z podkładkami żeby podziałkę można bylo obracać (nie jest przyklejona).
    Moletowane pokrętło tarczy jest na 2-ch miniaturowych łożyskach.
    Śruby trapezowej nie użyłem bo tutaj gdzie obecnie mieszkam nie mogłem niestety znaleźć.
    Mam dostęp do śrub z dużych zaworów rurociągowych ale ich skok jest za duży.
    Jak znajdę trochę czasu to umieszczę filmik.

• #17 24 Kwi 2011 19:20
    stanley019
    Poziom 15  

MADevil: Co do śruby trapezowej: myślicie, że przy takiej mocy jest sens bawić się w trapez?
    Moim zdaniem autor wykazał się wyczuciem i znajomością tematu dając ten drobnozwojny gwincik. W ten sposób można łatwo realizować małe posuwy + łatwo jest zapanować nad głębokośią (bo nie wszystkie otwory na świecie są przelotowe ;P ), na czym autorowi wyraźnie zależało.

nie zrozumieliśmy się kolego, nikogo nie krytykowałem pytałem z czystej ciekawości, poza tym wole zadać 1 laickie pytanie i wiedzieć, niż być głupim do końca świata. Jeszcze raz podkreślę że konstrukcja świetna, i na pewno uzupełni zestaw tokareczki i frezarki.
    Aha co do paska to jest to pas klinowy nie pracuje częścią gdzie są zęby, tylko bokami, stąd na kołach nie ma zębów. Często się takie paski spotyka:)

• #18 24 Kwi 2011 19:28
    bialy20
    Poziom 19  

Mnie ciekawi, do jakich celów powstała ta maszynka? Bo przecież nie do wiercenia PCB... Posuw góra-dół mechanicznie perfekcyjny, ale rozbudowa o dodatkowe czujniki powinna czemuś służyć, a nie być tylko sztuką dla sztuki. Nie mówiąc o cyfrowym odczycie obrotów... Zbyteczne oprzyrządowanie może zepsuć efekt profesjonalnego statywu...

• #19 24 Kwi 2011 20:11
    Misiek1233
    Poziom 18  

Precyzja wykonania robi wrażenie. Jeśli chodzi o BHP to już słabiej. Brak osłon trochę kłuje w oczy. Swoją drogą zainspirowała mnie ta konstrukcja.

• #20 24 Kwi 2011 20:39
    Witold B
    Poziom 12  

Osłona oczywiście będzie a te wystające kołki to wkręty bez łba do ustalenia kół pasowych.
    Zmiana przełożenia i naciąg paska odbywa się przez poluzowanie śrub mocujących silnik, na zdjęciu widać podłużne otwory do regulacji.
    Wymiary kół pasowych są tak dobrane aby przy 24V uzyskać 500, 1800 i 3000 obr/min i płynną zmianę z zasilaczem regulowanym.
    Frezarka MF70 którą mam jest tylko do 3.2 mm i ma minimum 5000 obr/min więc się zbytnio nie nadaje do wiercenia . Do płytek mam osobną miniwiertarkę wysokoobrotową do wierteł z węglika z normalnym
    opuszczaniem za pomocą dźwigni. Zrobiłem ją bo większej wiertarki nie mam gdzie trzymać.
    Chciałem zrobić przekładnię kątową do opuszczania wrzeciona ale w Emiratach Arabskich gdzie pracuję nie można prawie nic dostać do DIY, większość części elektronicznych muszę przywozić z Polski
    lub sprowadzać ze Stanów (z Europy jest za drogo). Mamy tutaj RS Components i Farnell ale mają ceny zawyżone 2 do 3 razy.
    Podobnie jest rozwiązane opuszczanie w małych wiertarko-frezarkach i mam nadzieję ze jakoś to będzie z tą ergonomią.
    Wiertarki będę używał sporadycznie, głównie do wiercenia w cienkich blachach na obudowy, ślepych otworów pod gwinty w płytach czołowych z aluminium i radiatorach.
    Powiedzcie mi czy za brak polskich ogonków zostanę ukarany bo strasznie długo zajmuje mi pisanie używając kopiowania i wklejania literek (ASCII + ALT nie działa na moim PC).

Nie od razu :), ale prędzej czy później, z pewnością.
    Doinstaluj sobie polską klawiaturę do systemu i po sprawie (ja niedawno instalowałem koledze z Egiptu, na komputerze jego polskiej żony, klawiaturę egipską, więc skoro w polskim systemie można zainstalować "krzaczki" to i na arabskim, da radę polskie. :) )
    CMS

• #21 24 Kwi 2011 21:44
    _milcek_
    Poziom 19  

Nie przesadzajcie z tą śrubą trapezową. W maszynach CNC stosuje się dość dokładne śruby trapezowa walcowane i dokładne toczne w celu uzyskania jakieś powtarzalności pozycjonowania a tutaj jest to całkowicie zbyteczne w dodatku obciążenie idące na gwint jest znikome. Pakowanie trapezu byłoby całkowicie bezsensowne.

• #22 24 Kwi 2011 22:54
    wlw_wl
    Poziom 38  

Wiertarka rewelacyjne wykonanie.
    Tym bardziej mi się podoba, że budzi we mnie sentymenty pewne.

Gratuluję profesjonalizmu.

Niepotrzebne usunąłem.
    [DJpopak;)]

• #23 24 Kwi 2011 23:29
    Qujav
    Poziom 22  

antyprykator napisał:
    Qujav napisał:
    Przyglądając się zdjęciom zauważyłem, że na kole pasowym nie ma 'zębów'. Czy pas napędowy Ci się nie ślizga? W jaki sposób następuje zmiana biegu ?

A ty nie widziałeś nigdy przekładni z paskiem klinowym ?

Prosze Ciebie nie widziałem, więc się pytam.
    Jestem ciekaw czy pasek naciągany jest ręcznie czy przez jakiś mechanizm.

• #24 24 Kwi 2011 23:40
    stanley019
    Poziom 15  

Kolega autor napisał że pasek naciąga się przez przesunięcie silnika, jak się dobrze kolega przypatrzy to na 4 zdjęciu są specjalnie wyfrezowane podłużne otwory. Można do tego celu użyć napinacza, albo ciężaru samego silnika, choć to ostatnie nie jest najlepsze, najpopularniejsze są pierwsze dwie metody.
    Pozdrawiam

• #25 25 Kwi 2011 09:57
    _milcek_
    Poziom 19  

Bardzo dobrym sposobem jest także zrobienie kółka na 2 talerzach i w razie potrzeby ściskanie ich. Wiem, że trochę zmieni to średnicę jednego koła ale wcale nie znacząco.

• #26 25 Kwi 2011 10:25
    Fazi87
    Poziom 24  

Zastanawiam się czy to jeszcze jest DIY :) profesjonalne wykonanie, czekam na film jak wiertarka pracuje.

• #27 25 Kwi 2011 11:39
    Freddy
    Poziom 43  

_milcek_ napisał:
    Nie przesadzajcie z tą śrubą trapezową. W maszynach CNC stosuje się dość dokładne śruby trapezowa walcowane i dokładne toczne w celu uzyskania jakieś powtarzalności pozycjonowania a tutaj jest to całkowicie zbyteczne w dodatku obciążenie idące na gwint jest znikome. Pakowanie trapezu byłoby całkowicie bezsensowne.

W CNC stosuje się kolego śruby kulowe, a nie trapezowe (dokładnie toczne, nie rozumiem, to chyba nie po polsku).

• #28 25 Kwi 2011 11:59
    DiukHazzardu
    Poziom 9  

Tak, natomiast w lepszych i droższych CNC nie ma już przekładni śruba-nakrętka, Są one zastąpione silnikami liniowymi.

@Witold B - wejdź na stronę www.cnc.info.pl - tam pochwal się swoją konstrukcją :) To forum entuzjastów budowy maszyn CNC.

Pozdrawiam
    Diuk

• #29 25 Kwi 2011 17:41
    gemiel
    Poziom 19  

Jak już wspomniano korbka na górze wiertarki to chyba jej największa wada. Chyba, że w przyszłości ma ją zastąpić np. silnik krokowy lub serwo. Konstrukcja jest trochę ciężka. Jeśli doliczyć zasilacz to będzie co dźwigać i miejsca też zabierze. Jeśli nie mamy zamiaru wiercić całymi godzinami to lepiej zastosować silnik szczotkowy na 230V. Z pewnością będzie głośniejszy, ale za to mniejszy. Obroty będzie miał o wiele wyższe, co jest wskazane do napędu wiertarki wykonującej otwory małej średnicy.
    Plusem jest staranność wykonania.

• #30 25 Kwi 2011 18:11
    piorun7890
    Poziom 18  

Fajna ta wiertareczka Ci wyszła .Przed budową było trochę poszukać informacji na temat budowy wrzeciona wtedy uniknąłbyś kilku niedociągnięć . Do łożyskowanie wrzeciona stosuje się dwa łożyska skośne jednorzędowe ustawione względem siebie,a napięcie wstępne jest ustalane nakrętką , a u góry łożysko zwykłe. Wiertarka którą wykonałeś jest mało praktyczna gdyż do wiercenia w stali ma za słaby silnik ,a do PCB trochę za małe obroty ,ale jest dużo lepsza niż ta chińszczyzna w sklepach. W swojej wiertarce zamierzam zrealizować przeniesienie napędu na pasku wielorowkowym (takim jak w pralce autom. tylko krótszym) ,obroty wrzeciona 9 tys obr/min a opuszczanie wrzeciona zrealizować na pasku zębatym typy THD 5M o szerokości 15 mm + dwa koła zębate (jedno połączone z dźwignią)

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME