Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Teleskop zwierciadlany by JAP

Jap 20 Lip 2019 17:04 37133 37
 • #31
  radio44
  Poziom 8  
  Witam!
  jak zrobić zwierciadło paraboliczne?
  Proszę o link do strony w której jest proces wykonania zwierciadła. Z góry dziękuję
 • OptexOptex
 • OptexOptex
 • #33
  radio44
  Poziom 8  
  Czy da się zrobić zwierciadło paraboliczne z talerza od telewizji? Z góry dziękuję
 • #34
  Grzegorz Markowski
  VIP Zasłużony dla elektroda
  Nie da się.
 • #35
  radio44
  Poziom 8  
  A jest jakiś inny sposób oprócz używania płyt szkła? Z góry dziękuję za odpowiedzi!
 • #36
  Grzegorz Markowski
  VIP Zasłużony dla elektroda
  Próbowałeś szukać informacji samodzielnie?
  Tak, istnieje taki sposób. Użyto metalu będącego stopem miedzi i cyny. Por. https://pl.wikipedia.org/wiki/William_Parsons
 • #37
  _jta_
  Specjalista elektronik
  Pożądany jest materiał stały, który: (1) daje się precyzyjnie obrabiać (wymagana dokładność 0.1um, albo lepsza, pożądana 0.04um dla teleskopu na światło widzialne, i jeszcze lepsza dla UV; można to poprawić przez nałożenie na powierzchnię warstwy innego materiału i wyrównanie tego innego); (2) nie zmienia kształtu pod wpływem zmian środowiskowych (temperatura, wilgotność - to np. eliminuje drewno), czy z upływem czasu (tu nie każde szkło się nadaje); (3) ma dużą prędkość dźwięku (tu wygląda na to, że konkurencyjne do szkła jest aluminium; z tą cechą łączy się wielkość deformacji pod własnym ciężarem przy zmianie położenia).

  Na ogół zwierciadła teleskopów wykonuje się ze szkła ostudzonego w specjalny sposób - dla dużych teleskopów trzeba na to wielu lat, bo przy zbyt szybkim studzeniu stygnie nierówno i powstają naprężenia, potem takie zwierciadło ulegałoby samoistnej deformacji z upływem czasu. Aluminium można studzić szybciej, bo lepiej przewodzi ciepło.

  Nie wiem, czy nie nadawałyby się pewne tworzywa sztuczne - jak polistyren, czy poliwęglan, które wśród tworzyw sztucznych wyróżniają się sporą prędkością dźwięku - jest ona wprawdzie parę razy niższa, niż w szkle, ale za to one są dużo lżejsze, więc można dać grubszą warstwę i przez to uzyskać wymagany stosunek sztywności do ciężaru (sztywność jest proporcjonalna do kwadratu grubości). Problemem może być jednorodność materiału i deformacje spowodowane nagrzewanie się przy obróbce. Ale może "zmywać" polistyren jakimś rozpuszczalnikiem? Problemem może być niszczenie tych tworzyw przez UV - ale będą pokryte.

  Świetny byłby diament - tylko raczej nie ma wystarczająco dużych, cena jest ogromna i obróbka bardzo trudna. Pewnie lepszy od szkła byłby szafir, ale jest droższy i trudniejszy do obróbki. Natomiast raczej odpada stal - zwierciadło musiałoby być równie grube, jak szklane, i byłoby dużo cięższe od szklanego.

  Dodano po 6 [godziny] 57 [minuty]:

  Zeiss robił kiedyś Spiegelobjektiv - zobacz https://www.dpreview.com/forums/post/61585200 - ale taki sprzęt już "trochę" kosztuje - na Allegro za ~10x niższą cenę kupisz teleskop 15cm (~6"), teleskop 8" to tylko ~1600zł, a są i większe - 12" (dla porównania stary teleskop w Ostrowiku to 14") za ~3100zł... większe już chyba są tylko bardzo drogie. Koszt ręcznego wykonania (jeśli policzysz czas, który trzeba by na to poświęcić) dobrego zwierciadła o takich wymiarach i będzie znacznie większy, niż te ceny.
 • #38
  Qdlaty78
  Poziom 12  
  Trochę kotleta odświeżam, ale ten temat chodzi mi po głowie od ok. 30 lat, gdy przeczytałem "przepis" jak szlifować zwierciadło. Z powodu wprowadzonych ograniczeń epidemiologicznych zacząłem szukać i w Niemczech można zamówić płyty szklane.
  Link
  A na Allegro można jako zamienniki kupić lustro do Synty (która strasznie podrożała ostatnimi czasy).
  Pozdrówka,
  Q

  Moderowany przez Marek_Skalski:

  Poprawiłem pisownię i nazewnictwo. To jest forum techniczne i proszę się trzymać przyjętego nazewnictwa.