Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nieznane stare urządzenie - prośba o rozpoznanie

24 Kwi 2011 21:43 2992 11
  • Poziom 26  
    Witam. Drodzy koledzy dzisiaj dostałem to coś, i nie mam kompletnie pojęcia cóż to jest... może pomożecie?

Oto zdjęcia:

-ta "żarówka" ma napis taki: S115/20 narva
    UWAGA! To tak jak by jedna elektroda z przerwą 2;3 mm.
    Na tabliczce:

Dresden 8017
    220V 500W

Przewód sieciowy, i gniazdko z tyłu- sieciowe?
    Z profilu widać włącznik.

Jak na razie boję się sprawdzić co to. :)
    Proszę choćby o przypuszczenia. Google nie wie co to.
  • Pomocny post
    Admin Grupy Retro
    Tarcza sugeruje coś związanego z czasem - zwłaszcza, że jest podzielona na 30 z krokiem co 2. Zaś "żarówki" to coś na kształt promienników podczerwieni albo UV. Czyli całość to byłaby wówczas lampa uruchamiana na określony czas. Przydatne do dezynfekcji pomieszczeń przy użyciu ultrafioletu.

To tylko domysły, mogę dryfować w złą stronę.
  • Pomocny post
    Poziom 27  
    Po przeczytaniu postu Kolegi Futrzaczek sugeruję, że może to być archaiczny zegar ciemniowy.

pozdrawiam
  • Poziom 26  

Proszę oto środek. Jest tam kondensator, cewka jakaś. Co to za żarówki? i to sterowanie mechaniczne...co to może być?
    Żarówki podłączone na stałe do sieci.

Też miałem różne domysły.

Żarówka była kiedyś pomalowana na czerwono, widać resztki farby.
    Ten mechanizm jest połączony mechanicznie z tymi stykami przy włączniku.
    Zatem uważam, że prąd do domniemanego odliczania czasu, jest nie potrzebny, a odliczać nie chce.

Zastanawia mnie też to gniazdo na tylniej ściance.
  • Pomocny post
    Poziom 27  
    Urządzenie jest bardziej archaiczne niż myślałem..... Napęd sprężynowy... :)

pozdrawiam
  • Pomocny post
    Admin Grupy Retro
    Na zegar ciemniowy by nawet pasowało. Lampa naświetlająca zasilana z gniazdka wyprowadzonego z tyłu. Czas ustawiany tarczą. Pomalowane na czerwono żarówki do oświetlania ciemni.
  • Poziom 26  

Te chyba neonówki tak? Podłączone są cały czas do sieci przez rezystory 16k w szeregu.

Tak działa urządzenie po włączeniu do sieci, nadal jednak nie wiem jak z gniazdem na tylnim froncie, i czasem;) ale do tego też dojdziemy.

To na pewno neonówka?

Te neonóweczki dają bardzo mało światła, zaś ich kolor i barwa, jest bardzo przyjemna ;)
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Zegar ciemniowy do powiększalnika lub kopioramy produkcji bodaj DDR. Z tyłu gniazdo do podłączenia w/w urządzenia. Około rok temu wywalone na śmietnik z powodu korozji mechanizmu w jednej ze współpracujących ze mną firm poligraficznych.

Pozdrawiam.

PS. Neonówki służyły do oświetlenia ciemni przy obróbce materiałów czarno-białych, nie reagujących na barwę światła emitowanego przez nie. Zegar popularny w pracowniach RTG lata temu :D
  • Poziom 26  
    A w których latach produkowane?
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Sądzę, że wczesne lata 60'. Kondensator z cewkami to zasilacz neonówek, albo układ gaszący łuk elektryczny na stykach wyłącznika. Wyczyścić, naoliwić i pewnie będzie działało :D
    Instrukcję obsługi chcesz ?

Wsadzało się pazór do wybranej dziury i nakręcało do oporu, jak starą tarczę telefonu. Czarny indeks to pamięć ustawionego czasu, co by sie przy następnym naświetlaniu nie pomylić :D
  • Poziom 26  
    Bardzo dziękuję. Temat uważam za zamknięty ;)

Oczywiście klikam pomógł i jeszcze raz dziękuję wszystkim ;)

Pozdrawiam.