Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wiertnia do otworów pod pompę ciepła - "homemade"

rocky21 24 Apr 2011 22:43 2626 2
Altium Designer Computer Controls
    rocky21
    Level 15  
    Witam serdecznie.
    Jestem na etapie kończenia kotłowni. Instalacja od samego początku przystosowana i projektowana pod kontem pompy ciepła w przyszłości . Na dziś dzień kominek z płaszczem wodnym , oraz dodatkowo rozprowadzone kanały dla DGP. W mrozy rewelacyjnie się spisało na zdecydowanie wyziębionej jeszcze jednak budowie a nie domku.

Jak wyżej wspominałem od samego początku byłem zdecydowany na pompę ciepła. Dlatego w kotłowni zrezygnowałem z komina dymowego/spalinowego. Zrezygnowałem aby nie mieć wątpliwości podczas budowy. I wiecie co? trochę się pomieszało z finansami jeśli byłby komin to w tą zimę na pewno bym zastosował piec na opał "tradycyjny", (jednocześnie rezygnując z PC) ale na szczęście nie było już o tym mowy. Zmobilizowałem się i nie planowany w tym sezonie kominek został zamontowany i odpalony. (EDILKAMIN )Zima nie dała rady :)

Wracając do sedna sprawy to, w tym roku mogę już zapomnieć o pompie ciepła bo po prostu nie wyrobie finansowo (brak kasy na odwierty) reszta zarezerwowana na pompę i oprzyrządowanie (zlecone wszystko firmie, która wykonywała całą instalację ) Marki Vaillant.

Oczywiście mowa tylko o odwiertach pionowych.
    Wyliczenia to 2 x ~ 120metrów lub 4x ~50-60
    Ceny wierceń z bez kwitu / kwit od 80-140zł

I tutaj moje zasadnicze pytanie. Czy posiadając umiejętności i zaplecze warsztatowe jestem w stanie sam wykonać taką wiertnię aby wywiercić odwierty 50 metrów ?? CZY DA RADĘ?

Myślałem o czymś w tym rodzaju:

http://www.youtube.com/watch?v=Vjj5HLXThAQ&feature=fvsr

Widziałem osobiście na Ukrainie jak wiercono otwory 30 metrów o średnicy 16cm (zasilanie elektrycznym silnikiem z przekładnią)do wody do ogrodu. A maszyna , którą wiercono nawet nie stała koło tej z filmu...

Prosta jak cep. Widziałem, że jest to stosunkowo proste i możliwe, ale jednak nie wiem czy się w to ładować, chyba , że "dziura" wiercona profesjonalnym sprzętem jest lepsza od takiej "homemade" ?
    Pozdrawiam i zapraszam serdecznie inne osoby do rozwinięcia tematu :)
    Może ktoś dysponuje jakimiś schematami, opisami ??

Oczywiście jak by się trafiło na darmowa wodę do ogrodu to już w ogóle bajka
  • Altium Designer Computer Controls
    Tomasz.W
    Level 35  
    rocky21 wrote:
    ...Czy posiadając umiejętności i zaplecze warsztatowe jestem w stanie sam wykonać taką wiertnię...
    No wybacz, ale jeżeli Ty sam tego nie wiesz to nikt nie jest w stanie odpowiedzieć na to pytanie.
    rocky21
    Level 15  
    Nie dość precyzyjnie się wyraziłem. Oczywiście bardzo dobrze Wiesz co miałem na myśli.
    Poprawiłem pisownię.
    mod.serwisant73