Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kolumna z systemem izobarycznym choć nie do końca

06 Lis 2004 17:45 1452 21
  • Poziom 21  
    Mam pytanko dotyczące isobaric ale trochę inaczej. Zauważyłem że głośiki Arn 6618 i ARN-226-07/8 nad których kupnem się zastanawiałm, mają jak dla mnie całkiem niezłe osiągi w istniejącej skrzyni 38,8dm^3 (według WinISD) w systemie izobarycznym b-r (w porównaniu z ceną). Podczas gdy normalnie zamontowane te same głośniki (2) w tej samej skrzyni ( kolumna trójdrożna b-r) osiągi mają oczywiście znacznie słabsze, choć całkiem niezłe przy skrzyni 2000dm^3 :sm38: :sm2: . Zastanawiam się więc nad zamontowaniem dwóch głośników tej klasy w systemie izobarycznym naprzeciw siebie, a w drugim otworze jednego normalnie, osiągi oczywiście spadną w stosunku do samych dwóch w „iso” ale jak sądzę i tak będą większę niż w normalnie zamontowanych dwóch. Czy ktoś może widział coś podobnego??? jak duży bedzie spadek w dolnym paśmie, w tej hybrydzie(nie da się czegoś takiego chyba symulować w WinISD? Jak do czegoś takiego zmontować zwrotnicę z układem wyrównującym efektywność pojedyńczego głośnika z dwoma w "izo"??? Zdaję sobie sprawę że zamiast montować trzy głośniki tej klasy na każdą kolumnę, można kupić po dwa lepsze (uprzedzam oczywistą odpowiedź) tyle że chciałbym poeksperymentować, lub ewentualnie ostatecznie wybić sobie ten "wspaniały pomysł" z głowy :D :cry: :splat: .
  • Poziom 28  
    Tak oczywiście, tylko gumowym młotkiem.
    Takie eksperymenty sa bezcelowe, chyba ze skrzynia 2000 litrów. Stary sie ucieszy, będzie miał "kufer" na kartofle...
    Powaznie, można popróbować trzeciego głośnika jako "bierna membrana", której dobroć można by było regulować rezystorem zwierajacym jego zaciski. jk
  • Poziom 28  
    nie trzeba uzywac 3-go głosnika istnieja bierne membrany philips nazywa to vooox i wszystko jasne
  • Poziom 31  
    Wiśnia napisał:
    ...istnieja bierne membrany philips nazywa to vooox...

Peerless ma niewatpliwie lepsze :wink:
  • Poziom 28  
    Wiśnia napisał:
    nie trzeba uzywac 3-go głosnika istnieja bierne membrany philips nazywa to vooox i wszystko jasne

Nie jest "wszystko jasne" gdyż tu jest mowa o biernrej membranie z głośnika.
    Zależnie czy cewka bedzie zwarta, obciążona jakimś rezystorem, lub "wolna" taka "membrana" będzie się całkiem inaczej zachowywać.
    NA TYM POLEGA RÓZNICA, od tego co ty proponujesz.
    jk
  • Poziom 28  
    :arrow: djbolo
    nie chodzi o to kto ma lepsze...bo philips jako sam nie produkuje.. chodzi o zasade działania
    :arrow: silver sound
    wiekszy wplyw ma dobrosc mechaniczna i masa ukladu drgajacego :) w przypadku biernej mem brany ktora ja badz dj bolo zaproponowalismy Qmechaniczna jest do regulacji
    z tego co ty mowisz poruszajaca membrana wytwarza znikomy prad wiec rez nic tu nie da.. albo ja jakis niedouczany jestem .. zajze do ksiazki tylko ja odkurze :)
  • Poziom 28  
    Wisnia, tej wiedzy w ogólnie dostepnej literaturze nie "odkurzysz". Przeczytaj dokładnie co napisałem, że, TO MA BYĆ DOŚWIADCZENIE, więc i Ty możesz je przeprowadzic. Nie chce twierdzić że nie usłyszysz róznic, ale sam wiesz że potwierdzenie przyżadami takich eksperymentów byłoby pewniejsze.
    Proponuje przeprowadzić piersze próby według sposobu opisanego xxxxxxxxxx
    jk
  • Poziom 28  
    SILVER SOUND napisał:
    tej wiedzy w ogólnie dostepnej literaturze nie "odkurzysz".
    dam przyklad podstawy akustyki ksiazka gruba okolo 900 stron ale tam podstaw nie ma...a przy okazji masz jakies matarialy dotyczace głosnikow elektromagnetycznych :) przydało by sie do eksperymentu tomasza...
    nawiazujac do tematu ... sprobuje zrobic na dwoch gdn 20/40/8 w ztym jeden bedzie działał a drugi nie[w tej samej obudowie[planowany litrasz okolo 45l].. podlacze oscyloskop bo nie spodziewam sie duzych pradow.. wyniki podam jak zrobie :) pozniej jeden gdn + jakis leszpy głosnik z lesza Q mechaniczna i Mms
  • Poziom 28  
    Witam
    Nie mam szczegółowej literatury na temat głosników elektromagnetycznych. Wiem jedno elektromagnes ma zastąpić manes z klasycznego (dziś) głośnika. Jeśli miałby to być tylko magnes jednobiegunowy, to mozna ten rdzeń wykonać ze stali twardej. Jesli ma być sterowany "innymi " źródłami, nalezy wykonac go ze stali bardzo miękkiej, typu ARMCO, lub jeszcze lepszej, aby do minimum uciec od histerezy. Pomysły z cewka bez rdzenia nie maja sensu, ze względu na zbyt ,małe natężenie pola magnetycznego. Według mnie zastosowanie zwykłego elektromagnesu , jest "wyważaniem otwartych drzwi" Ale może to jest subiektywne patrzenie z mojej strony, bo korciło mnie właśnie coś podobnego, ale sterowane takim samym sygnałem co cewka membrany, ale w przeciw fazie.
    Co do eksperymentu z głosnikiem, zamiast membrany biernej, uważam że warto to poćwiczyć, nie twierdze twardo iż taki "patent" ma kolosalne znaczenie odkrywcze, ale da "do myslenia"
    Powodzenia w doświadczeniach, chętnie się z nimi zapozanm.
    jk
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Silver Sound - a czy nie latwiej po prostu zwieszyc mase drgajaca - chocby na podstawie symulacji Winsd? W koncu nie bedzie trudne osiagniecie okreslonej masy od podanej Mms. Bedzie dzialalo jak zwykla bierna, a tak powyzej liniowej , kiedy cewka juz nie bedzie pracowala optymalnie caly uklad bedzie juz bardzo przypadkowy. Nie mowiac o rezonansowej, ktora nie bedzie lezala tam, gdzie chcemy, ale zupelnie gdzie indziej i to zaleznie od amplitud.
  • Poziom 21  
    Może to głupie pytanie ale czym ma być ta bierna membrana??? Czymś co tylko "zalepia" dziurę po tamtym głośniku i nie wydaje z siebie dzwięków?Czy głośnikiem który będzie działał tylko w jakiś specyficzny sposób???podłączonym przez jakiś układ?
  • Poziom 28  
    Witam Tomaszo
    Można i tak. wydaje mi się ze doświadczenie z "zamykaniem" cewki jest totalnie nieszkodliwe dla głośnika "robiącego" za bierną membranę. Pozwala tez sprawdzić oddziaływanie na taki układ ( isobaric, lub 1 głośnik z taka membrana bierną)
    "pozalekturowej " wiedzy. Na poczatek proponuję wykonać doswiadczenie zaproponowane na linku przedstawionym wcześniej.
    Do kolegi Medeis, takie "coś" jest odmianą "besrefleksu"
    jk
    Szkodliwe nie jest, ale kwestia strojenia - probowalem juz tak, jednak sie nie sprawdzilo... Eksperymenty jednak sa zawsze wskazane ;)
  • Poziom 28  
    Tomaszo
    Ja nie pisałem o strojeniu!!!!
    ja pisałem o zmianie dobroci...
    Zapewne słyszłes o tak zwanej obudowie z "otworem stratnym" gdzie odpowiednio dobiarając gestośc, i rodzaj materiału tłumiacego w tym otworze zmienia sie parametry jego działania.
    Podobnie może zachowywac sie bierna membrana ze zwarta , lub obciążoną cewką.
    Napewno zwatrta lub obciążona rezystancja cewka takiego głośnika pracujacego jako bierna membrana, nie ma wpływu na jego mms,
    ale ma wpływ na amplitude wychyleń tejże, a to ma okreslony wpływ, zarówno na pracę głośników, jak tez jakośc i skutecznośc promieniowania biernej membrany.
    jk
    Otwor stratny to inna para kaloszy. Zwarta cewka ma wplyw glownie na dobroc mechaniczna - a mowiac prosto - zmniejsza podatnosc zawieszen rosnaco w funkcji wychylenia, czyli jednym slowem przy danej i przeciez niezmiennej Mms, podwyzsza rezonansowa - strojenie membrany biernej w wymaganym pasmie jest za wysokie...
    Abstrachujac - otwor stratny nigdy nie jest rozwiazaniem dla dobrych niskotonowych, moze sie przydac jako "zdipolowanie" sredniotonowego - stosowane z powodzeniem.
  • Poziom 28  
    Tomaszo
    Za głosnik średniotonowy, przyjmuje sie w zasadzie głosnik pracujacy powyżej 250 Hz. Zatem wystarczy tylko własciwie dobrana objetość obudowy, i odpowiednie wytłumienie.
    Według mistrza akustyki jak A. Witort, kiedyś stosowano otwory stratne, ale nie w zakresie srodka, tylko właśnie basu( poczytaj Radioelektronik 5/85)
    jk
    W zakresie basu jest to nieraz skuteczne w celu uzyskania niskiego zejscia, jesli parametry glosnika predysponuja go do sporej obj. z wysokim strojeniem - wtedy moze sie to sprawdzic...
    W zakresie sredniotonowym stosuje takie rozwiazania m.in GRADIENT - z powodzeniem.
  • Poziom 28  
    Tomaszo
    To że jakaś firma zastosowała, lub stosuje jakies rozwiązanie, czasami wynika tylko z ze strategii marketingowej, a dokładnie koniecznościa wyróżnienia sie w tłumie. Powiem szczerze, podałem tylko jako przykład otwór stratny, jak też membranę bierną. Obaj wiemy,że dziś jest tak duży wybór w głośnikach, że nie trzeba stosować "archaicznych" rozwiazań, nie tyle o skuteczności działania, co trudnosci z wyliczeniem.
    Nawet za pomaca ogólnie dostepnych programików, typu WinisBeta, mozna wykonac odpowiednia obudowe do okreslonego głośnika, zarówno w zakresie sredniotonowym, jak też basowym. Nie ma zatem powodu mieszać górnolotnych teorii o akustyce, bo tylko "mieszamy" mniej doświadczonym kolegom w głowach, i zapewnie przestaja sledzić własne tematy....
    Zgodzisz sie chyba ,wracając do tematu, iż nie ma sensu dołożenie trzeciego głosnika w tym samym zakresie działania z dwoma głośnikami w układzie "isobaric"
    we wspólnej komorze sprężania.
    jk
    Rozwiazanie typu dwa izobarycznie plus standard w JEDNEJ komorze sprezania skonczy sie zniszczeniem (nawet) tego biedaka w standardzie... Nawet stosowanie w osobnych komorach jest bezsensowne... Przeciez nie moge sie nie zgodzic!

W tym wypadku, nieco wbrew symulacjom warto zastosowac dwa 6618 rownolegle w okolo 60 - 70 litrach i to BR (30 - 33Hz) odciety przy okolo 60Hz - brzmi jak na cene ladnie (nawet zaskakujaco). Rozwiazanie przeze mnie sprawdzone (jak juz pisalem wielokrotnie) z powodzeniem.

Silver Sound - pewno, ze nie warto sie uciekac do rozwiazan szczegolnie otworu stratnego... Jednak zarowno stratnego jak i membrany biernej (tym bardziej) nie nazwalbym archaicznymi - stratny dla mnie jest po prostu "stratny', wiec bez sensu...
    Jesli chodzi o rozwiazania typu dipolacja sredniotnowego - nie sa pozbawione sensu - napewno w pewnym stopniu marketingowe, ale jeszcze nie pozbawione sensu... W przypadku niskotonowych - no to juz uwazam za rozwiazanie zbyt stratne.
    Sama bierna - coz... Jest niezbedna w przypadku malej calkowitej i ekwiwalentej - sam Peerles ma oferte biernych pod szczyt oferty. Rownie dobrze daliby rade w BR przy odpowiednich zabiegach, ale w koncu chca zarobic.... to juz inna sprawa.
  • Poziom 21  
    SILVER SOUND napisał:
    . Nie ma zatem powodu mieszać górnolotnych teorii o akustyce, bo tylko "mieszamy" mniej doświadczonym kolegom w głowach, i zapewnie przestaja sledzić własne tematy....
    jk

No cóż, tematu jeszcze nie przestałem śledzić ale przyznać muszę że wywody na ten temat przekraczają moją wiedzę i żeczywiście mam już namieszane.... Może więc jakieś wmiare proste podsumowanie tego tamatu??? Na razie wiem tylko że zaproponowane przezemnie rozwiązanie nie ma sensu. Cóż więc zrobić??? Muszę powrócić do mojego wcześniejszego tematu, dotyczącego mojej "skrzynki", do którego w celu pomocy mi zapraszam. Ewentualne "zamknięcie" tej skrzynki tj. pozbawienie lub zmiana tego czegoś co jak mi się wydaje udaje tylko bass-reflex wchodzi oczywiściei w rachubę. ZAPRASZAM

https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=950818#950818
  • Poziom 28  
    Witam
    Jak zapewne wiesz druk i ameryke już odkryto...
    Wiesz także ze nie ma sensu realizowac tego pomysłu...to już coś.
    Jesli chcesz poeksperymentowac, to proponuje ulokowac głosniki w tym co przedstawiałem w temacie https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic184998.html
    jk
  • Poziom 21  
    Domyślam się że umiesz czytać... bo inaczej kto by ci czytał posty i odpisywał w twoim imieniu. Ja mam już skrzynkę, chcem do niej ograniczyć swoje "experymenty". Niezbyt mi pomaga twoja pomoc :splat: :shii: