Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Potencjometr cyfrowy R-2R na przekaźnikach bez PIC

Witold B 25 Kwi 2011 10:06 15119 21
 • Potencjometr cyfrowy R-2R na przekaźnikach bez PIC

  Przedstawiam prototyp prostego potencjometru na przekaźnikach i układach CMOS.
  Jest on oparty na artykule z któregoś z polskich czasopism elektronicznych (jak znajdę, to załączę).
  6 przekaźników reguluje wzmocnienie między 0 a -63 dB (64 pozycje).
  Przez dodanie jednego licznika, dekodera, wyświetlacza i jednego lub dwóch przekaźników, zakres można łatwo zwiększyć do 7 albo 8 bitów.

  Koszt wykonania jest znacznie mniejszy niż przełączniki mechaniczne elma/dact i można zwiększyć liczbę kanałów przez dodanie płytek z przekaźnikami.
  Jedynym mankamentem jest to, że nie jest to "make before brake".
  Użyłem układów CMOS, bo nie mam pojęcia o PIC.
  Może się komuś przyda, żeby zastąpić zużyty potencjometr w starym sprzęcie.

  Potencjometr cyfrowy R-2R na przekaźnikach bez PIC Potencjometr cyfrowy R-2R na przekaźnikach bez PIC Potencjometr cyfrowy R-2R na przekaźnikach bez PIC Potencjometr cyfrowy R-2R na przekaźnikach bez PIC Potencjometr cyfrowy R-2R na przekaźnikach bez PIC

  Fajne! Ranking DIY
  Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
 • PCBway
 • #2
  flubber.trip
  Poziom 27  
  Bardzo fajne urządzenie, dobry pomysł. Czemu nie zastosowałeś impulsatora? Zamiast przekaźników można by użyć klucze analogowe, zwiększyło by to niezawodność i wyeliminowało hałas przekaźników (jeżeli taki jest). Ponadto duży plus za użycie układów logicznych, jak widać można konstruować ciekawe urządzenia bez wpychania wszędzie procesorów.
 • #3
  Pokrentz
  Poziom 21  
  Hmmm, pooglądałem schemat połączeń przekaźników, to to z drabinką R-2R wiele wspólnego nie ma, prócz wyglądu schematu. Zaletą drabinki R-2R jest właśnie dobór oporników taki, żeby były potrzebne tylko 2 wartości a tutaj mamy do czynienia z doborem oporników z oporem w omach na n-tym miejscu po przecinku...
  Rozumiem, że chodziło o otrzymanie charakterystyki liniowej w dB (czyli logarytmicznej we wzmocnieniu wyrażonym jako Uwy/Uwe)?
  Ale jesli dobór oporników wg. najbliższych wartości typoszeregu np. E92 spowoduje pewne odchyłki od liniowości w skali decybelowej (bez błędu monotoniczności), to nie powinno to być problemem.
  Sam nad takim potencjometrem sobie myślę juz od jakiegoś czasu i też nie zamierzam używać PIC-a, jak kolega, ale dobrać jakiegoś Atmela...
  Tak swoją drogą, to mikrokontrolery naprawdę BARDZO ułatwiają życie a nauka trwa dosłownie kilka podwieczorków...
  I czy taki układ ma pamiętanie ostatniej pozycji przed wyłączeniem? Bo miłoby było, gdyby startował z ostatniej pozycji.
  Kol. Flubbertrip: można zastosowac przekaźniki kontaktronowe, które nie wydają żadnych odgłosów a klucze analogowe mają swoje wady w takim zastosowaniu: skończony opór w stanie właczenia i wyłaczenia, zależnośc oporu od płynącego prądu i szumy własne. Moim zdaniem przekaźniki kontaktronowe są rozwiązaniem bardzo dobrym.
 • #4
  wlw_wl
  Poziom 38  
  Czy dobrze rozumiem, że jeśli jest to brake before make, to przy wykorzystaniu we wzmacniaczu, podczas zmiany głośności będą przerwy?
 • #5
  krzycho123
  Poziom 31  
  Ciekawa konstrukcja ale według mnie tak rozbudowany układ przez który idzie sygnał na końcówkę mocy będzie zbierał więcej "śmieci" niż gdyby zostosować nawet najtańszy/najgorszy scalony potencjometr np od Dallasa.

  Nie wspominając już o cykających przekaźnikach które z audiofilskim brzmieniem nie mają wiele wspólnego :D

  Doceniam jednak zapał kolegi do takich konstrukcji i fakt że nie ma mikrokontrolera , bo choć je lubię to miło czasem poczytać o konstrukcjach bez nich.

  Pozdrawiam
 • PCBway
 • #6
  mleczarz
  Poziom 15  
  Audiofil prędzej przetrawi przekaźnik niż układ scalony w torze sygnału... Rezygnują nawet z potencjometrów na rzecz drabinki rezystorów.
 • #7
  Witold B
  Poziom 12  
  Impulsatora nie wykorzystałem bo miałem tylko transoptory szczelinowe.
  Klucze analogowe jak wszystkie półprzewodniki wprowadzają zniekształcenia a klikanie przekaźników mi się podoba, daje fajny efekt przy obracaniu gałki na łożyskach.
  Nelson Pass, Peter Daniel i wielu innych jest tej samej opinii co do zniekształceń, patrz 2-ga odpowiedź w tej dyskusji:
  http://www.diyaudio.com/forums/pass-labs/2119...ce-relay-resistor-logarithmic-attenuator.html
  Jest to drabinka rezystorowa podobna do R-2R, więcej informacji na tych stronach:
  http://www.amb.org/audio/delta1/
  http://jos.vaneijndhoven.net/switchr/index.html
  http://www.twistedpearaudio.com/control/jt.aspx
  Ten potencjometr zachowuje stałą rezystancję dla obciążenia i współbieżność regulacji wzmocnienia.
  Ja uzyskałem poniżej 0.11 dB odchyłki i rezystancję 14.27k do 15.30k w całym zakresie (projektowany był na 15k). Można to jeszcze zawęzić przez równoległe/szeregowe łączenie oporników.
  Układ sygnałowy jest bardzo prosty bo sygnał idzie tylko przez przekaźniki i oporniki. Specjalnie po to są na osobnej płytce żeby je można było zamontować blisko wejść/wyjść
  daleko od transformatora i łatwo zaekranować.
  Załączam prosty arkusz kalkulacyjny do doboru oporników i artykuł z Praktycznego Elektronika 4/1998 na którym się bazowałem.
 • #8
  piotrva
  Moderator na urlopie...
  Ds1869 ma pamięć eeprom ostatniej wartości, a jedyne co trzeba zrobić to podpiąć 2 switche lub impulsator i mamy cyfrowy potencjometr i to chyba taniej niż ta konstrukcja...
  Mimo to duży plus za zapomnianą sztukę elektroniki bez mikrokontrolerów
 • #9
  gts1991
  Użytkownik obserwowany
  Lubię Audiofilów dla tego że mają specyficzne podejście do świata.
  Czemu kolega nie zastosował przełącznika i na nim drabinki, w końcu układ nie jest pod uC to sterownie dodatkowe jest zbędne.
  Ps: Wszytko wprowadza zniekształcenia / szumy w elektronice większe albo mniesz i zależne od sporej ilości czynników.... :)
 • #10
  kombo
  Poziom 12  
  Nie zawsze mechanika idzie w parze z elektroniką, często spotyka się niechlujność
  prac mechanicznych i podstawą jest używanie kleju na gorąco.
  W tym projekcie widać estetykę prac mechanicznych, a że można to zrobić łatwiej i prościej..... zależne od gustu.
  Ważne jest to że autor nie wstydził się swojej pracy i nam ją przedstawił.
  Najprościej jest krytykować, trudniej coś stworzyć.

  Pozdrawiam.
 • #11
  Witold B
  Poziom 12  
  Przełącznika nie zastosowałem bo trudno zdobyć na więcej pozycji niż 24.
  Zresztą mam już na nich przedwzmacniacz jak na poniższych zdjęciach.
  Już go używam ale z góry informuję że nie jest on jeszcze skończony (napisy na płycie czołowej i tylnej, poprawa ułożenia przewodów).
  Ten przełącznik leżący na PCB z lewej strony (z napisem TOP) został wyjęty tylko do zdjęcia.
  Potencjometr cyfrowy R-2R na przekaźnikach bez PIC Potencjometr cyfrowy R-2R na przekaźnikach bez PIC Potencjometr cyfrowy R-2R na przekaźnikach bez PIC Potencjometr cyfrowy R-2R na przekaźnikach bez PIC Potencjometr cyfrowy R-2R na przekaźnikach bez PIC Potencjometr cyfrowy R-2R na przekaźnikach bez PIC

  Dodano po 9 [minuty]:

  Widok gniazd.
  XLR to wyjścia do 5-ciu kolumn aktywnych 3-drożnych i 1-go subwoofera.
  Razem 16 wzmacniaczy zabudowanych na tylnych ścianach kolumn (15x A-box + 1x PA300).
  RCA poniżej XLR to wejścia z DVD.
  Potencjometr cyfrowy R-2R na przekaźnikach bez PIC
 • #12
  DelphiX
  Poziom 12  
  Przedstaw swoje konstrukcje na forum bo wyglądają interesująco . Sam będę budował sprzęt 4 kanałowy lub w systemie 5.1 :)
  Projekt potencjometru bardzo fajny, ale czy nie łapie on zakłóceń ??
 • #13
  Tremolo
  Poziom 43  
  Takie urządzenia działają w układach automatyki - radiowe sterowanie. Niestety schematy są opatentowane i nie można ich wstawić na forum, ale generalnie manipulatory w takich urządzeniach działają jak potencjometry powrotne do położenia "środek" a układ wyjściowy działa w oparciu o kod Gray'a. W żurawiach wieżowych znajduje się 4-stopniowy układ regulacji.

  Jakby sie poszukało to okazało by się, że są już gotowe bezprzekaźnikowe obrotowe przełączniki o niskim skoku - 16 pozycji w kodzie Graya...
 • #14
  krzykoz
  Poziom 11  
  Pokrentz napisał:

  Kol. Flubbertrip: można zastosowac przekaźniki kontaktronowe, które nie wydają żadnych odgłosów a klucze analogowe mają swoje wady w takim zastosowaniu: skończony opór w stanie właczenia i wyłaczenia, zależnośc oporu od płynącego prądu i szumy własne. Moim zdaniem przekaźniki kontaktronowe są rozwiązaniem bardzo dobrym.


  Zastosowanie przekaźników kontaktronowych jest raczej wymagane, jeśli chce się to zrobić dobrze, ponieważ przekaźniki elektromagnetyczne posiadają styki pracujące w niechronionej atmosferze. Przyczynia się to do powstawania tlenków na ich powierzchniach. Dlatego minimalny prąd płynący przez styki jest na poziomie 1 mA i to dla przekaźników stosowanych w telekomunikacji. Gdy prąd ten jest wystarczająco duży, następuje przebicie warstwy tlenków przy każdym załączaniu przekaźnika.W przełączniku sygnału audio jak i innych układach (np. pomiarowych) takiego prądu nie uzyskasz.
  Kontaktrony natomiast pracują w zamkniętej rurce, w której bądź znajduje się coś bliskie próżni, bądź jakiś specjalny gaz, przez co materiał styków się nie utlenia.

  Pozdro
 • #15
  KB
  Poziom 25  
  WYJŚCIA na XLR'ach żeńskich?
  Czego to ludzie nie wymyślą....
 • #16
  Klima
  Poziom 30  
  krzykoz napisał:

  Kontaktrony natomiast pracują w zamkniętej rurce, w której bądź znajduje się coś bliskie próżni, bądź jakiś specjalny gaz, przez co materiał styków się nie utlenia

  Można też do tego problemu podejść od strony rtęciowej. Ale kontaktrony będą łatwiejsze do zdobycia.
 • #17
  Witold B
  Poziom 12  
  KB napisał:
  WYJŚCIA na XLR'ach żeńskich?
  Czego to ludzie nie wymyślą....


  Co jest nie tak z żeńskimi XLR?
  Do przesyłania sygnału używam kabli symetrycznych i nadajnika/odbiornika DRV134/INA134 więc takie gniazdo wydaje mi się odpowiednie.
 • #18
  KB
  Poziom 25  
  Chodzi o to że do wyjść sygnałowych stosuje się gniazda męskie bo jak połączysz to z drugim urządzeniem?
  Kablem ojciec-ojciec?
 • #20
  nighthawk89
  Poziom 14  
  Możesz powiedzieć skąd masz obudowę do tego przedwzmacniacza? bo nie wygląda to na pudło z demontażu, a sam chciałbym zrobić podobny tyle że wzmacniacz
 • #21
  Witold B
  Poziom 12  
  Kupiłem standardową obudowę typu 2U.
  Panel czołowy zrobiłem z 6 mm aluminium i wykończyłem ręcznie papierem ściernym na kawałku MDF.
  Pokrętła, nasadkę na przełącznik, przycisk włącznika sieciowego z oprawką i oprawkę diody świecącej zrobiłem na tokarce.
 • #22
  witek_z
  Poziom 10  
  Witam, wykonałem ten układ (bez wyświetlacza) przełącznikiem jest impulsator 20 kroków na obrót wraz z kondensatorami 15nF niwelujące drgania zestyków. Układ przełącza poprawnie natomiast niepoprawnie działa dyskretna bramka AND zabezpieczająca przed przejściem ze stanu zerowego do stanu całkowitego zapełnienie i na odwrót, tzn raz działa a po ponownym załączeniu zasilacza nie działa, gdy spokojnie przełączam impulsatorem układ nie działa, jak szybko układ działa na początku później znowu "głupieje" po prostu po przejściu zamiast stanu niskiego na wyjściu nogi 7 (IC5) licznika ciągle występuje stan wysoki. Jak sobie z tym poradzić?