Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Politechnika Śląska Wydział elektryczny informatyka

Karol21United 25 Kwi 2011 13:36 8900 26
  • #1 25 Kwi 2011 13:36
    Karol21United
    Poziom 8  

Witam!
    Mam kilka pytań do studentów informatyki wydziału elektrycznego na Politechnice Śląskiej w Gliwicach. Interesują mnie opinie na temat poziomu trudności tego kierunku czy ciężko jest zaliczyć wszystko w terminie? Czy dużo osób nie radzi sobie i odchodzi z uczelni? Chciałbym się również dowiedzieć czy jest dużo fizyki? (za która nie przepadam) Poszukuje także informacji na temat specjalności tego kierunku oraz progów punktowych z 2010 roku. Za wszystkie odpowiedzi z góry dziękuję!

0 26
  • #2 25 Kwi 2011 21:16
    manio978
    Poziom 11  

Co do opanowania z matmy na studiach:
    wyznaczniki, rząd, odwracanie, mnożenie, dodawanie, transponowanie, diagonalizacja macierzy, wartości i wektory własne, przestrzenie i przekształcenia liniowe, macierze hermitowskie, unitarne, idempotentne, samosprzężone, niezależność liniowa wektorów, bazy przestrzeni, izomorfizmy
    - granice ciągów, funkcji, pochodna (nie wnikając zbytnio w definicje), szereg Taylora ( Maclaurina , de l'Hospital
    - całki nieoznaczone, oznaczone, niewłaściwe, podwójne, potrójne (+ przechodzenie do innych układów współrzednych-> jakobian), krzywoliniowe, powierzchniowe
    - metoda residuów (funkcji ciągłych i dyskretnych- czyli jeszcze DFT i FFT), transformacja Laplace'a
    Fizy troche miej jest niż na kierunku elaktrycznym ale u mnie pare semestrów było.

0
  • #3 03 Maj 2011 10:34
    Karol21United
    Poziom 8  

Czyli na tym kierunku najważniejsza i najtrudniejsza jest matematyka i to na niej trzeba skupić najwięcej uwagi? A mógłbyś coś bardziej powiedzieć o losie studenta na tym kierunku?:D

1
  • #4 10 Cze 2011 00:27
    svistak2000
    Poziom 12  

Najtrudniejsze na tym wydziale są przedmioty zawodowe.
    A dla informatyków zmorą są wszelkie przedmioty związane z elektroniką i elektrotechniką w które ten wydział obfituje. Czytaj Cyfrowe przetwarzanie sygnałów, druty itd, itd.
    Informatyk po elektrycznym to bardziej programista mikrokontrolerów i innych elektronicznych programowalnych urządzeń, niż webmaster czy programista gier komputerowych.

0
  • #5 11 Cze 2011 10:05
    Karol21United
    Poziom 8  

Dzięki za odpowiedź. Czyli informatyka na Elektrycznym jest całkiem inna niż na wydziale AEiI. Według ciebie taki
    elektro-informatyk może mieć większe szanse na znalezienie dobrej pracy? Chciałbym jeszcze zapytać o jezyki obce na elektrycznym jak duży nacisk jest na nie kładziony?

0
  • #6 12 Cze 2011 14:51
    svistak2000
    Poziom 12  

Co do pracy to się nie orientuję bo ja jestem elektronikiem a z resztą nikt nie wie jak rynek pracy będzie wyglądał za kilka lat. Zawsze wszystko zależy od szczęścia, znajomości i oczywiście od tego co potrafisz.
    A co do języków obcych ogólnie na całej polibudzie to sposób ich prowadzenia. wygląda całkowicie do bani ;)

0
  • #7 14 Cze 2011 19:13
    Karol21United
    Poziom 8  

Jak myślisz, bez matury rozszerzonej z matmy jest sens iść na elektryczny? Bo jeżeli chodźi o matme to mam solidne podstawy ale myślę że to może być za mało a nie chce skończyć po 1 semestrze.

1
  • #8 15 Cze 2011 15:19
    svistak2000
    Poziom 12  

Oczywiście że jest sens. Znam takich co odpadli z rozszerzoną matmą i takich którzy z podstawą kiepsko napisaną poradzili sobie na tych studiach. Oczywiście są to wyjątki, ale to potwierdza że jeśli się chce to można. Matma na tym wydziale jest do przejścia Chociaż jest jej bardzo dużo: Algebra, Analiza 1 , Analiza 2 , Metody statystyczne. (Na innych wydziałach matma istnieje jako jeden przedmiot pod nazwą matematyka i tylko przez rok). Gorsza od matmy na tym wydziale jest Fizyka. Ale też przy odrobinie pracy można ją bezproblemowo zaliczyć. A już zdecydowanie najgorsze do przejścia są przedmioty związane z elektroniką/elektrotechniką czytaj: Druty, cyfrowe przetwarzanie sygnałów analogowe przetwarzanie sygnałów itd itd. Mimo iż informatycy mają pewien ograniczony zakres materiału z tych przedmiotów to i tak nie mają łatwo z tego. Z tym jak każdy na tym wydziale będziesz miał najgorszą przeprawę.

1
  • #9 18 Cze 2011 09:41
    Karol21United
    Poziom 8  

Według mnie minusem elektrycznego jest to że na informatyce jest tylko jedna specjalizacja: Informatyka w systemach elektrycznych. Szkoda że nie kształcą w innych specjalizacjach np. Teleinformatyka. Chciałbym się dowiedzieć od studentów informatyki na czym polega i co dokładnie oznacza
    ,, informatyka w systemach elektrycznych'' ?

1
  • #10 09 Lip 2011 09:29
    bonekdg
    Poziom 10  

nie jest jedna:) poszukaj sobie plan studiów;)
    pamietam dwie:
    - informatyka użytkowa
    - przemysłowe systemy sterowania.

Popatrz na plan studiów. Tam zobaczysz siatkę godzin ;) i sam zdecydujesz

1
  • #12 10 Lip 2011 23:11
    bonekdg
    Poziom 10  

http://www.elektr.polsl.pl/studenci/siatki-0809b/dd-inf.xls

Popatrz tutaj. Masz plan studiów :) masz specjalności na dole. Moduł A itd.

Blok obieralny A - Informatyka użytkowa
    Blok obieralny B - Przemysłowe systemy sterowania
    Blok obieralny C - Struktury decyzyjne i światłowodowe układy transmisji danych w energetyce

Wiem że tego C nikt nie bierze;)
    Info mam od studentów. Pisałem na ich forum na nk.

A tak przy okazji zwróć uwagę na przedmioty;) dużo więcej programowania niż na AEI, generalnie dla mnie siatka godzin jest ciekawsza;)

Już się tam dostałem więc może się spotkamy;)

0
  • #13 11 Lip 2011 11:16
    Karol21United
    Poziom 8  

Na 1 semestrze sama matma i fiza! Widać że bez tego ani rusz.

0
  • #14 11 Lip 2011 13:08
    bonekdg
    Poziom 10  

Na każdym wydziale jest matma i fiza. Nie bój się, też tam idę ze znikomą wiedzą z fizyki ale jakoś dam rade:) A matme ogarniesz. Też zdawałem podstawe. Troche z rozszerzenia wiem ale jednak nie zdawałem

0
  • #15 12 Lip 2011 10:06
    Karol21United
    Poziom 8  

Informatyka na elektrycznym realizuje zakres studiów II- stopnia tzn. Magisterskie?

0
  • #17 12 Lip 2011 13:12
    Karol21United
    Poziom 8  

Dzięki, tak chodziło mi o to czy na elektrycznym da się magistra zrobić. Więc pewnie inżynierowie z elektrycznego magistra robią na AEiI.

0
  • #18 12 Lip 2011 14:53
    bonekdg
    Poziom 10  

tak dokładnie:) i masz normalne specjalizacje jak sieci bazy danych itd :) Sam zresztą widzisz. Jak chcesz jeszcze jakiś informacji to pytaj. Bo chyba wszystko wiem :)

0
  • #19 15 Lip 2011 19:03
    moh1337
    Poziom 7  

Wiesz może jaki był w tym roku próg punktowy na informatyke na wydzialem elektrycznym?

0
  • #20 08 Wrz 2014 09:14
    24121967
    Poziom 12  

Taki jak co roku, brali wszystkich chętnych

0
  • #21 27 Gru 2014 00:54
    pawelooss
    Poziom 11  

Nieprawda, bo dwa lata temu obcięli ilość miejsc ze 150 na 75 i przez to kilka ostatnich na liście osób już się nie załapało.

0
  • #22 21 Kwi 2015 13:18
    24121967
    Poziom 12  

W 2012 (czyli 2 lata temu) było na Elektr, kier. Informatyka
    - w naborze 1: 105 miejsc, 50 chętnych, 40 przyjęto (reszta nie opłaciła opłaty rekrutacyjnej),
    - w naborze uzupełniającym 1.1: zostało 65 miejsc, 45 chętnych, 36 przyjęto
    - w naborze 2 (wczesny wrzesień): 30 chętnych, 23 przyjęto
    - w naborze 3 (późny wrzesień): 9 chętnych, 4 przyjęto
    Jak więc widać na 105 miejsc przyjęto łącznie 103 osoby

W 2013 było rzeczywiście 75 miejsc
    - ale w naborze 1 było 37 kandydatów (około 0,5 kandydata na miejsce) z tego przyjęto 33 osoby
    - w naborze uzupełniającym na pozostałe miejsca było rzeczywiście 53 chętnych, ale pamiętajmy że na polsl nabór ten jst dla tych, którzy startowali w naborze 1 na inny kierunek i tam się nie dostali

W 2014 było 70 miejsc:
    - w naborze 1 przyjęto 49 osób
    - w naborze 1.1 zostało 20 miejsc przyjęto 12 osób
    - w naborze 2 już zaczęły się schody bo na 9 miejsc było 15 kandydatów, z czego przyjęto 7
    - wreszcie nabór 3 zostały 2 miejsca i było 2 kandydatów ale 1 nie przyniósł dokumentów

1
  • #23 07 Cze 2015 20:16
    nencik
    Poziom 2  

Witam. W tym roku wybieram sie na studia informatyczne, i zastanawia mnie jak przedstawia się aktualnie sytuacja studiów IT na wydziale elektrycznym politechniki śląskiej? Ewentualnie WIiNOM na UŚ, na AEI nie mam szans.

0
  • #24 08 Cze 2015 20:26
    24121967
    Poziom 12  

Na informatyce na WE jest 75 miejsc

0
  • #25 08 Cze 2015 21:06
    pawelooss
    Poziom 11  

A na MS pewnie znów będzie 50.

0
  • #27 12 Cze 2015 12:58
    nencik
    Poziom 2  

A jak aktualnie sie przedstawia poziom nauczania? Porównywalny z AEiI?

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo