Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[ATMEGA 8]Programator USBasp - zaprogramowanie Atmegi

25 Kwi 2011 16:50 4651 23
  • Poziom 9  
    Witam
    To dopiero moje początki z programowaniem mikrokontrolerów. Chce zbudować programator od podstaw. W kupnie gotowego nie widzę nic ciekawego bo nie o to mi chodzi. Poszukuję osoby która mogłaby zaprogramować mi atmege pod programator USBasp. Rozważam 3 wyjścia:

1. Miła osoba zakupiłaby Atmege zaprogramowała i mi wysłała a ja zwrócę koszty wysyłki i zakupu.
    2. Ja zakupuje Atmege na allegro z wysyła na twój adres programujesz odsyłasz zwracam za wysyłkę.
    3. Ktoś zaprogramuje mi atmege na terenie Poznania.

Znajdzie się miła osóbka która pomoże początkującemu?
    Czekam na jakikolwiek odzew od życzliwych.
  • Poziom 9  
    Teoretycznie tak :D w domu na starym poczciwym blaszaku.
    2 pytanie. Czy ktoś wie gdzie w poznaniu dostane od reki atmege? w moim rodzinnym mieście tylko na zamówienie i za kolosalne pieniądze :D
  • Poziom 9  
    Zgodnie z twoim zaleceniem zrobiłem taki programator. Dodatkowo zrobiłem taki adapter:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic954426-30.html

Podłączyłem odpowiednie nóżki z lpt i niestety nie mogę zaprogramować atmegi. Żaden program nie chce połączyć się ani zidentyfikować mikrokontrolera.

Jakieś sugestie?
  • Poziom 9  
    zgodnie z tym obrazkiem
    przyłączyłem piny z programatora który poleciłeś.
    Zasilanie z zasilacza dołączonego do plytki.
    Jakies inne informacje sa potrzebne?

Programy sprawdzalem 2:
    PonyProg i ISP Programming
  • Moderator Mikrokontrolery Projektowanie
    Chodzi mi o podłączenie procesora, zasilanie + piny programujące, itp.
    Bez schematu będziemy tracić czas na domysły.

Zapewniam Cię, że programator jest tak prosty, że działa zawsze, a już na pewno z Atmega8.
    A czy w PonyProg2000 robiłeś kalibrację?
  • Poziom 9  
    Schemat:

Tak robiłem.
  • Pomocny post
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie
    Moje rady przed wyłączeniem komputera:

1. Narysuj własny schemat tego podłączenia które wykonasz.
    2. Zmontuj Atmegę na płytce uniwersalnej lub stykowej, podłączając wymagane piny zasilania oraz programatora.
    3. Dodaj do tego zasilanie wraz z kondensatorami filtrującymi.
    4. sprawdź wszystko 2 razy i dopiero próbuj programować.

Ja także często nie mogłem się doczekać finału i działałem pospiesznie i niedokładnie, co skutkowało tylko zbędnymi problemami.

Schemat to podstawa i radzę Ci zaczynaj zawsze od niego.
  • Poziom 9  
    Jutro sprawdze jeszcze raz dokladnie ścieżki i czy piny ida do odpowiednich. Wg Ciebie jest to coś ze sprzętem a nie programu? Dodatkowe pytanie to pytanie o kwarc. Czy jest potrzebny?
  • Pomocny post
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie
    Skoro nie możesz się nawet połączyć z procesorem to przyczyn może być wiele i trzeba zacząć od porządku w sprzęcie.
    Kwarc nie jeżeli nie zmieniałeś fusbitów. Powinny być ustawione fabrycznie na 1MHz wewnętrzny RC.
    Jutro (dzisiaj) będę dostępny to z chęcią pomogę Ci dalej.
    Powodzenia
  • Poziom 9  
    OK. Będę kombinował dziś rano. Szkoda ze jestem tylko do godziny 13.00 (dostep do kompa z odpowiednim wejsciem).
  • Poziom 9  
    Sprawdziłem wszystkie Piny i wszystkie dochodzą tam gdzie powinny zasilanie równe 5v. Zauważyłem ze vcc i reset są połączone czy tak powinno być?
  • Pomocny post
    Poziom 42  
    Arek1990 napisał:
    Sprawdziłem wszystkie Piny i wszystkie dochodzą tam gdzie powinny zasilanie równe 5v. Zauważyłem ze vcc i reset są połączone czy tak powinno być?

No jak ty sobie wyobrażasz reset połączony z VCC ??? to nigdy nie będzie działać. Albo coś źle sprawdziłeś albo masz coś nie tak z programatorem. Reset to może być co najwyżej podciągnięty do VCC przez jakiś rezystor np 10K. Ale nie zwarty z VCC.
  • Poziom 9  
    Dzięki. Może to nie była odpowiedz dokładna ale naprowadzila mnie na tor poszukania zwarcie. Zwarcie usunięte programator ok.
  • Poziom 9  
    Witam ponownie. Borykam się z kolejnym problemem. Przejrzałem ścieżki USBasp i wszystko jest ok. Żadnych zwarć ani zimnych. Przy podłączeniu do USB wyskakuje nie rozpoznano urządzenia. Gdy postępuje zgodnie z instrukcją czyli instaluje Libusb rozwala mi sterowniki USB i porty nie działają. Czy niezmienienie Fuse Bitów na takie jak polecano w instrukcji może mieć znaczenie przy tym programatorze?
  • Pomocny post
    Poziom 42  
    Nieprawidłowe ustawienie fusebitów w procku USBASP nie to że może mieć jakieś znaczenie ale ma podstawowe znaczenie ;) Jeśli ich nie zmienisz z fabrycznych ustawień to procek taktowany jest 1MHz, a do VUSB potrzeba 12MHz - więc jak to sobie wyobrażasz. W takim wypadku winda nigdy nie wykryje programatora i zgłosi uszkodzenie na porcie USB.

A co do sterowników to to napisz jaki masz windows?
  • Poziom 9  
    No tak jak człowiek się rozpędzi to zapomni o tym co najważniejsze. Vista.
    Dziękuje za odpowiedź. Teraz znaleźć tylko blaszaka do przeprogramowania.
  • Pomocny post
    Poziom 42  
    Jeśli Vista to zassij sobie najnowsze sterowniki Libusb32 .... i będą pięknie działać bez żadnych kombinacji czy konieczności przełączania windy w tryb testowy czy też bez konieczności jakiegoś tam sztucznego podpisywania sterowników.
  • Poziom 9  
    Dzięki wielkie. Jak poprawie program na atmedze odezwie się co z tym USBasp
  • Poziom 9  
    Witam ponownie
    Udało mi się zaprogramować atmege i zbudować USBasp. Sterowniki zainstalowały się poprawnie. Podłączam USBasp do podstawki (przez która programowałem atmege do tego programatora) i program nie wykrywa nic. Nie pali się zielona dioda. Jakie switche powinny być włączone?
  • Pomocny post
    Poziom 42  
    Kolego ale opisuj dokładniej to co się dzieje - to będzie można szybciej pomóc.

1. jakiego programu używasz do programowania procka ?
    2. jaki masz windows?
    3. pokaż ew jakiś zrzut ekranu ?
    4. jaki pokazuje się błąd?

5. czy włączyłeś zasilanie do programowanego procka?

zielona dioda powinna się palić po poprawnym podłączeniu programatora jeśli się nie pali to albo źle ją wlutowałeś, albo uszkodzona, albo w ogóle coś nie tak z programatorem.

zajrzyj tutaj
    http://mirekk36.blogspot.com/2011/05/wszystko-o-usbasp.html#more
    jeśli masz Win7 albo Vista
  • Poziom 9  
    Udało mi się podłączyć i połączyć z atmega przez mkAVR Calculator. Pomógł mi twój blog i po poprawnie ustawionych przełącznikach jest postęp. W razie kolejnych problemów odezwie się jeszcze.

Dodano po 5 [godziny] 13 [minuty]:

Dziękuje serdecznie wszystkim za pomoc. Udało się zaprogramować i wszystko działa jak należy.
    Pozdrawiam