Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Lazarus + platforma WINCE - dostęp do COM - jak?

lukashb 25 Apr 2011 16:57 2905 10
SterControl
 • #1
  lukashb
  Level 39  
  Witam! Mam problem jak w temacie. Piszę sobie na urządzenie z systemem WINCE 5.0, a także PPC2003 i wszystko by było dobrze gdyby nie to, że mam potrzebę komunikacji z nim poprzez port RS232. Moim problemem jest to czego użyć do komunikacji. Będę wysyłał znaki ASCII + kilka informacji dodatkowych, ogólnie mówiąc tekst. Chciałbym też odebrać je na tym urządzeniu. O ile przy DELPHI nie było kłopotu bo był COMPORT i on był świetny, tak dla urządzeń mobilnych już się nie nadaje i trzeba było przeskoczyć na coś innego. Jako, że bliższy jest mi Pascal niż C/C++ to wybrałem właśnie Lazarusa. Czy ktoś coś wie na temat tego jaki komponent do Lazarusa podszedłby i pracował po skompilowaniu dla WINCE? Jak narazie nie znalazłem 'zamiennika' w działaniu podobnego do COMPORT'a. Przyznam, że mam nie lada problem, bo komunikacja via RS to podstawa w tym projekcie. Pozdrawiam
  PS. Internet przeszukałem, potestowałem trochę i nic ciekawego nie wyniosłem. Wiem, że nie ja jeden mam z tym kłopot.

  Proszę nie używać, w tytule postów, słów : "problem", "kłopot", "pomocy" itd. ani ich wariacji. -arnoldziq
 • SterControl
 • Helpful post
  #2
  lanky
  Level 17  
  Z tego co pamiętam Na WinCE używałem Lazarusa v0.931 z opcją win32 -> arm wince. Zapraszam tutaj do najnowszej wersji-> http://www.hu.freepascal.org/lazarus/
  Gdy jesteś już w najnowszym Lazarusie wejdz do: Project/Project Options/ Compiler Options/Build Modes i zaznacz: "LclWidgetType" i obok zaznacz: "wince" Potem wejdź do: "Code Generation" i w Target Platforms w Target OS zaznacz wince a niżej w Target Cpu zaznacz: arm (no chyba ,że piszesz pod inny Cpu to zaznaz inny:)
 • SterControl
 • Helpful post
  #4
  lanky
  Level 17  
  Tak to jest jak ktoś się za bardzo rozpisuje. Ja po prostu wyłapałem kawałek tekstu z twojego bełkotania:
  Quote:
  Czy ktoś coś wie na temat tego jaki komponent do Lazarusa podszedłby i pracował po skompilowaniu dla WINCE?
  i powiedziałem co wiedziałem :D. No ale sorry za moje lekkie resory. Więcej niestety nie wiem :D
 • #6
  KeinXor
  Level 24  
  Gotowy unit do obsługi serial port dla win ce z pod lazarusa.

  Code: delphi
  Log in, to see the code
 • #10
  willyvmm
  Level 30  
  Robiłem kiedyś coś takiego, nie jest to mocno skomplikowane. Przerobiłem wszystkie gotowce i nie przyniosło to spodziewanego skutku. W końcu z pomocą witryny microsoftu skorzystałem z API :)
  Działa wyśmienicie.

  Code: delphi
  Log in, to see the code  Code: delphi
  Log in, to see the code

  Kod jest bez komentarzy i niezbyt ładny ale działa jak należy. Niestety musisz go sobie dostosować, gdyż to było przystosowane do pracy w osobnym wątku przy specjalnych wymaganiach. W unicie comread, jest przykład jak czytać z portu, poniżej jest funkcja otwierająca i konfigurująca. Nie zadziała to bezpośrednio bo jest wyrwane żywcem z programu, ale trochę kosmetyki i będzie działać.