Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pralka Bosch WFC2067 nie startuje / nie pobiera wody

posoka 25 Apr 2011 20:02 15848 7
 • #1
  posoka
  Level 10  
  No i padło na mnie ;)

  Mam pralkę Bosch WFC2067, która wczoraj nie chciała pobierać wody. Przedmuchałem rurkę hydrostatu i poszła od strzału. Niestety dzisiaj kompletnie odmówiła współpracy - nie startuje i nie pobiera wody.  Zacząłem od hydrostatu, zachowuje się poprawnie. Sprawdziłem też grzałkę, doprowadzenie wody, hydrozawory. Co do hydrozaworu to mam zagwozdkę bo są 2 i dochodzą do nich 3 przewody a przy pomiarze odłączonych tylko skrajne styki kostki meldują 4k om a po demontażu ich listwy zasilającej jeden wykazuje uszkodzenie (przerwa). Może to było przyczyną niedopłukiwania!?
  Po wystartowaniu pralki (bęben kręci) z odłączonym hydrostatem, na kostce hydrozaworów nie ma napięcia (ale moglem źle mierzyć bo tylko skrajne styki).

  Sprawdziłem również blokadę drzwi (rozebrałem na atomy ;) i nawet dało się złożyć) ale nie mam pewności, że przełącznik działa chociaż bimetal pstryka. Raczej jest ok bo pralkę da się wystartować (bez hydrostatu).

  Schematów do tego modelu nigdzie nie znalazłem, posiłkowałem się opisami usterek innych pralek. Szkoda, że wyszukiwanie na elektrodzie działa dupowato (gateway error).

  Chyba dobiorę się jeszcze do tej plastikowej redukcji co przechodzi w rurkę hydrostatu bo innych pomysłów nie mam.
 • Helpful post
  #2
  And41x1
  Level 26  
  Quote:
  Chyba dobiorę się jeszcze do tej plastikowej redukcji co przechodzi w rurkę hydrostatu bo innych pomysłów nie mam.


  Słusznie. Sprawdzić i wyczyścić trzeba cały przewód zbiornik - hydrostat.
  Przyczyną niedokładnego płukania, jest zapchany, gumowy spust, między zbiornikiem a pompką. Trzeba zdjąć gumę z pompki i tę drogą usunąć zawartość.
  Olej silikonowy ułatwia montaż, czyszczenie i konserwuje gumę.
 • #3
  posoka
  Level 10  
  Pralka Bosch WFC2067 nie startuje / nie pobiera wody Walki z pralką dzień 2. Dziś rozebrałem "tor hydrauliczny" czyli od spustu do wężyka hydrozaworu. W sumie czysto, natknełem się jednak na kawałek metalu - blokował kulkę (to ten długi "wąs" na zdjęciu). Teraz już wiem co powodowało niedopieranie...

  Pralka Bosch WFC2067 nie startuje / nie pobiera wody Ciekawe jak to gówno wpadło do środka... Po złożeniu do kupy pralka dalej nie pobiera wody. Zonk. W akcie desperacji wlewam do bębna 3L wody. Wypompowanie działa bez zarzutu ale dalej nie pobiera.

  Pralka Bosch WFC2067 nie startuje / nie pobiera wody
  Wracam do elektrozaworu (wczoraj mierzyłem pobierznie). Robię dostęp dla przyrządu, opisuję piny i mierzę. Jest napięcie! ale na spalonej cewce... Jutro idę po nowy elektrozawór.
 • #4
  And41x1
  Level 26  
  Ten metalowy wąs, to fiszbinek ze stanika - zdarza się że wypadają i są przyczyną różnych objawów złej pracy pralki.
  Przy okazji, warto sprawdzić drożność filtra na doprowadzeniu wody.
  Plastikowe, lub metalowe sitko, które tam jest, często się zatyka drobinami kamienia i rdzy, szczególnie po zanikach wody w sieci.
  Mogła to być przyczyna spalenia elektrozaworu - długa praca, przy zmniejszonym przepływie wody.
 • #5
  posoka
  Level 10  
  Baba raportuje, że ma druty we wszystkich stanikach ale trop jest bardzo dobry. Kto wie kiedy to się stało bo od roku używa torebek - siateczek. Mniej więcej też od tego czasu pralka nie płukała ubrań prawidłowo.

  Co do filtra na wejściu wody to jest ok. To była pierwsza czynność po wystąpieniu problemu. Praktycznie brak jakikolwiek zanieczyszczeń na filtrze.

  Przed chwilą wpadłem na szatański pomysł. Włączyłem pranie wstępne i pralka zaczęła pobierać wodę. Czyli 1 elektrozawór jest sprawny.

  Pralka Bosch WFC2067 nie startuje / nie pobiera wody płytka zasilająca elektrozawory

  Czy mogę zamienić zasilanie cewek obracając płytkę zasilającą? Oczywiście trzeba by lać proszek do szufladki wstępnego (bo zamienić węży się nie da - jeden jest krótszy) ale do czasu zakupu nowego elektrozaworu góra prania zmaleje...

  Dodano po 40 [minuty]:

  Pralka Bosch WFC2067 nie startuje / nie pobiera wody

  Dobra. Nie wytrzymałem. Obróciłem płytkę, pralka pobiera wodę na praniu zasadniczym, proszek dałem w przegródce prania wstępnego. Właśnie leci pranie testowe :)
 • #7
  posoka
  Level 10  
  No i koniec radości. Po kilku minutach prania (delikatne 30 bo najkrótszy a już jest późno) zgasł wyświetlacz i zaczęła mrugać lampka płukanie. Wychodzi na to, że pralka nie zadziała na 1 elektrozaworze tylko potrzebuje 2 sprawnych. Przestawiłem na płukanie, wypłukała a teraz kończy wirować (na płukaniu).
 • #8
  posoka
  Level 10  
  Ostatecznie zamówiłem oryginalny elektrozawór, zamontowałem i już po 2 praniach jest cacy :)

  Pralka Bosch WFC2067 nie startuje / nie pobiera wody