Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Antena na pasmo 10m i 2m - potrzebna porada

pszawerna 25 Kwi 2011 20:06 2282 8
  • #1 25 Kwi 2011 20:06
    pszawerna
    Poziom 10  

Witam,

bardzo proszę doświadczonych kolegów o pomoc w doborze anteny do amatorskiego nasłuchu na 10m i ewentualnie o ile będzie to możliwe na 2m.

Co mogę powiedzieć o wymaganiach:

1. wysokość - cały problem polega na fakcie, iż nie mam możliwości montażu anteny wyższej niż 3 metry i nie na dachu budynku a jedynie na balkonie,
    2. Posiadam radio HR2600 oraz dodatkowy konwerter na 2m z fH=118MHz,
    3. Posiadam do tego w spadku antenę dla łodzi SIRTEL maris 2000 - 26-28MHz, 1/2 fali - 157cm i generalnie chciałbym od niej zacząć,
    4. jeżeli dałoby się zmontować coś do 3m wysokości łącznie co pozwoliłoby również na nasłuch w paśmie 2m byłoby ok, wyższa antena nie wchodzi w gre, dłuższe przeciwwagi w kierunku utworzenia dipola też odpadają.
    5. w kierunku wschód-południe-zachód mam ładnie odsłąnięty teren do granic widoczności, w kierunku północno-wschodnim zasłania budynek ale to już detale.

Mam pewne doświadczenia z anteną boomerang ale wąsko się stroiła, zresztą używałem jej z 10 lat temu, nie wiem zatem jak osiągnąć jak najlepszy zysk z możliwością pracy na obu pasmach, poradźcie coś proszę.

0 8
  • Pomocny post
    #2 25 Kwi 2011 20:27
    gsminfo
    Poziom 21  

To pozostaje tylko zrobić GP ćwierć falowy na 28MHz uziemiony i zasilany przez Gama i na górnej części J-tka 5/8 na 2m zasilana osobnym kablem.

0
  • #3 25 Kwi 2011 21:17
    robson42
    Poziom 18  

pszawerna napisał:
    Witam,

bardzo proszę doświadczonych kolegów o pomoc w doborze anteny do amatorskiego nasłuchu na 10m i ewentualnie o ile będzie to możliwe na 2m. 3. Posiadam do tego w spadku antenę dla łodzi SIRTEL maris 2000 - 26-28MHz, 1/2 fali - 157cm i generalnie chciałbym od niej zacząć,
    Do nasłuchu obydwu pasm ta antena w sam raz wystarczy.

0
  • #4 26 Kwi 2011 10:24
    pszawerna
    Poziom 10  

robson42 napisał:
    pszawerna napisał:
    Witam,

bardzo proszę doświadczonych kolegów o pomoc w doborze anteny do amatorskiego nasłuchu na 10m i ewentualnie o ile będzie to możliwe na 2m. 3. Posiadam do tego w spadku antenę dla łodzi SIRTEL maris 2000 - 26-28MHz, 1/2 fali - 157cm i generalnie chciałbym od niej zacząć,
    Do nasłuchu obydwu pasm ta antena w sam raz wystarczy.

Dziękuję za informację. Czy myślicie, że na tej antenie da się ewentualnie pracować z przemiennikami, chciałbym rozeznać emisję ssb po jakimś obyciu z nasłuchem, rozważam po jakimś czasie możliwość rozwieszenia dipola lub innej konstrukcji wiszącej w przydomowym ogródku ale póki co musi wystarczyć to co opisałem. Na początek wyłącznie ze standardową mocą radia HR2600 i 5 wat dla konwertera 2m - ma on możliwość pracy w FM i SSB.

Czy opisana antena SIRTEL maris będzie w ogóle umożliwiała jakąkolwiek sensowną możliwość nasłuchu w ssb? Nie testowałem jej jeszcze w tym paśmie, leżąc na oknie słysze rozmowy na kanale 19 ale poza tym pusto w całym paśmie radia, może ktoś z okolic Rybnika-Wodzisławia śląskiego mógłby wskazać częstotliwości na jakich można prowadzić nasłuch - miałbym możliwość sprawdzenia przydatności anteny po jej zamontowaniu.

dziękuję.

0
  • Pomocny post
    #5 26 Kwi 2011 12:15
    robson42
    Poziom 18  

pszawerna napisał:
    . Na początek wyłącznie ze standardową mocą radia HR2600 i 5 wat dla konwertera 2m - ma on możliwość pracy w FM i SSB.
    To kolega chce antenę dwupasmową do nadawania?
    przewarna napisał:

bardzo proszę doświadczonych kolegów o pomoc w doborze anteny do amatorskiego nasłuchu na 10m i ewentualnie o ile będzie to możliwe na 2m.
    Do nasłuchu obydwu pasm to ta antena by wystarczyła, ale do nadawania to w paśmie 2m się nie nadaje.

0
  • #6 26 Kwi 2011 14:11
    pszawerna
    Poziom 10  

robson42 napisał:
    pszawerna napisał:
    . Na początek wyłącznie ze standardową mocą radia HR2600 i 5 wat dla konwertera 2m - ma on możliwość pracy w FM i SSB.
    To kolega chce antenę dwupasmową do nadawania?
    przewarna napisał:

Do nasłuchu obydwu pasm to ta antena by wystarczyła, ale do nadawania to w paśmie 2m się nie nadaje.

Kolego robson42 - póki co wyłącznie do nasłuchu, później będę się zastanawiał na jakie pasmo bardziej się nastawić w zależności od tego jak wyjdą próby odbioru. Może znasz jakieś częśtotliwości na obu pasmach, na których można w miarę regularnie nasłuchiwać - ssb/fm ewentualnie am.

dziękuję i pozdrawiam

0
  • #7 26 Kwi 2011 23:37
    ginger78
    Poziom 21  

Pasmo 10m jest bezużyteczne (czytaj:nic nie słychać) przy małej aktywności słońca. Obecnie nic się na nim nie dzieje.
    Na 2m możesz słuchać lokalnych przemienników i rozmów krótkofalarzy. Sporadycznie występują podwyższone warunki propagacyjne.
    Oba te pasma raczej mało ciekawe do samego nasłuchu. Kup waść Degena, zniknie problem anten, a i będziesz miał większe pole do zabawy.

0
  • Pomocny post
    #8 27 Kwi 2011 08:10
    SP5ANJ
    VIP Zasłużony dla elektroda

Witam.

ginger78 napisał:
    Pasmo 10m jest bezużyteczne (czytaj:nic nie słychać) przy małej aktywności słońca. Obecnie nic się na nim nie dzieje.

Jeżeli nie posiadasz żadnej anteny to nie pisz takich "bzdur" .

Czy stacje z prefiksami A6, A7, ZS6, VK, PY, W, W7, KL7 to jest " nic nie słychać " . :?:

Nasłuchy z ostatnich paru dni.
    Cytat:
    Na 2m możesz słuchać lokalnych przemienników i rozmów krótkofalarzy.

Nie ma krótkofalarzy tylko są Krótkofalowcy.

pszawerna napisał:
    Może znasz jakieś częśtotliwości na obu pasmach, na których można w miarę regularnie nasłuchiwać - ssb/fm ewentualnie am.

Coś mi się wydaje, że Ty wogóle nie masz pojęcia o tym co piszesz. (bez obrazy)
    Myślę, że rośnie nam następny chętny z możliwością nadawania - gdzie popadnie - i nawet nie będzie o tym wiedział, że przeszkadza. :cry:

pszawerna - musisz wiedzieć, że ten transwerter jest wykonany tak aby wykorzystać szerokość pasma tego radia na innych wyższych pasmach.
    Szerokość pasma w tym urządzeniu będzie około 2MHz (może 4MHz) i odzwierciedli się to na wyższym paśmie w częstotliwościach 144MHz do 146MHz (może 144/148 MHz) a tam prawie nic nie usłyszysz bez anten.

Podstawowe anteny o zerowym zysku w dBd , to :
    - ¼GP na 28MHz
    - ¼GP na 145MHz
    - resztę danych co do tych anten znajdziesz na tym Forum

Pozdrawiam.

0
  • #9 27 Kwi 2011 20:24
    pszawerna
    Poziom 10  

SP5ANJ napisał:

pszawerna napisał:
    Może znasz jakieś częśtotliwości na obu pasmach, na których można w miarę regularnie nasłuchiwać - ssb/fm ewentualnie am.

Coś mi się wydaje, że Ty wogóle nie masz pojęcia o tym co piszesz. (bez obrazy)
    Myślę, że rośnie nam następny chętny z możliwością nadawania - gdzie popadnie - i nawet nie będzie o tym wiedział, że przeszkadza. :cry:

pszawerna - musisz wiedzieć, że ten transwerter jest wykonany tak aby wykorzystać szerokość pasma tego radia na innych wyższych pasmach.
    Szerokość pasma w tym urządzeniu będzie około 2MHz (może 4MHz) i odzwierciedli się to na wyższym paśmie w częstotliwościach 144MHz do 146MHz (może 144/148 MHz) a tam prawie nic nie usłyszysz bez anten.

Podstawowe anteny o zerowym zysku w dBd , to :
    - ¼GP na 28MHz
    - ¼GP na 145MHz
    - resztę danych co do tych anten znajdziesz na tym Forum

Pozdrawiam.

Dzięki za wskazówki, wcale nie mam zamiaru "piracić" bo i nie mam obecnie na czym. Chodziło mi głównie o informację czy jakikolwiek sensowny nasłuch jest możliwy z taką anteną i chciałem się dowiedzieć na jakich częstotliwościach można coś obecnie posłuchać. Większej anetny chwilowo nie mam jak zamontować dlatego prosiłem o wypowiedź doświadczonych kolegów i za wskazówki dziękuję. Zresztą zarówno radio jak i transwerter mam z homologacją i bynajmniej nie mam zamiaru zaśmiecać pasma bo nie po to kupiłem kiedyś ten zestaw.

Temat uważam za zamknięty i dziekuję za pomoc - zobaczę po zamontowaniu czy coś będzie w eterze poza szumem.

pozdrawiam
    Piotrek

0