Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wzmacniacz lampowy stworzony przez Polaków trafi do produkcji

exti 25 Apr 2011 23:03 6677 20
Tespol
 • Wzmacniacz lampowy stworzony przez Polaków trafi do produkcjiProjekt Mateusza Główki, absolwenta Wydziału Form Przemysłowych Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, jest na razie tylko prototypem, lecz według twórcy, wkrótce ruszy jego produkcja. Wzmacniacz o eleganckim, futurystycznym wyglądzie jest owocem współpracy Główki z elektronicznym weteranem, Marianem Kopeckim.

  Projektant spędził ostatnie kilka miesięcy, testując swoje dzieło z kolumnami SoundPunch (także wykonanymi przez niego), posiadającymi "przyjazne dla lamp" głośniki Fostex i obudowę z laminowanego matowego szkła grubości 17 milimetrów. Sam wzmacniacz wykorzystuje 6 lamp: dwie E88CC do korekcji RIAA, dwie sterujące 6N6P i kolejne dwie 6P3S-E w stopniu wyjściowym. Komponenty, które powodują największe zakłócenia zostały umieszczone w osobnych przegrodach. Moc wyjściowa przy 440 Hz i THD 1% wynosi 2 x 3,5 W, a przy THD 5% 2 x 5 W.

  Główka powiedział, że pierwsza limitowana produkcja ruszy przed końcem czerwca br., a cena jeszcze nie jest ustalona, lecz według niego będzie wynosić ok. 1000 dolarów.

  Źródło:
  http://www.gizmag.com/block-tube-amplifier-set-to-go-into-production/18478/

  Cool? Ranking DIY
  [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
  About Author
  exti
  Level 32  
  Offline 
  exti wrote 2418 posts with rating 151, helped 10 times. Live in city Wrocław. Been with us since 2008 year.
 • Tespol
 • #2
  markovip
  Level 34  
  Jeżeli miałbym kupować sobie jakiegoś "lampowca", to byłby to właśnie ten wzmacniacz.
  Brawa dla rodaków! Mam nadzieję, że mają konta tutaj na forum, aby można im osobiście pogratulować. :)
 • Tespol
 • #4
  mobor
  Level 22  
  3.5 wata z 1% THD ?
  to dobre do napędzania słuchawek albo kolumn o efektywności 110dB - kosztują tyle ile dobra fura
 • #5
  kolu$
  Level 17  
  3,5 wata w zupełności wystarcza do domu. Ale wzmacniacz żadne cudo, właściwie tylko do wyciągania pieniędzy od audiofilów.
 • #6
  Snikers
  Level 24  
  A lampy na wierzchu na pewno nie będą ściągać zakłóceń elektromagnetycznych jak anteny.
 • #7
  Urgon
  Editor
  AVE...

  Jak na audiovoodoo to parametry cokolwiek przeciętne. Ten wzmacniacz Vellemana ma ułamki procenta zniekształceń nawet na pełnej mocy 95W RMS. Za to wygląd jest świetny...
 • #8
  Hucul
  Level 39  
  Przecież takie wzmacniacze nie są produkowane dla elektroników , lampy na wierzchu to to samo co paski na ubraniach sportowych .
  Taki wzmacniacz kupuje człowiek , który chce podkreślić swój prestiż i gust . Jeśli sprzęt oferuje przy okazji przyzwoite parametry i jest produkowany w Polsce a nie w Chinach , to chyba dobrze :D
 • #10
  Urgon
  Editor
  AVE...

  Absolwent ASP robi design - potrzeba papierka, by firma uznała design za wart uwagi. Kiedyś wystarczył sam talent...
 • #11
  skaktus
  Level 37  
  Taki przerost formy nad treścią, szczególnie ta cena.

  Podejrzewam że wiele elementów wzmacniacza i tak powstanie w Chinach, bo tam taniej.
 • #12
  Andrev1991
  Level 12  
  zgadzam się z przedmówcą...
  A design pasuje do wystroju futurystycznego mieszkania... lub łazienki. Ale jak kto woli.
  Osobiście jeśli chodzi o lampy, wolałbym ten "dział elektroniki" utrzymać w stylu retro. Bo były to tamte czasy i ładnie je podkreślić...
  Tak jak nie dam tranzystorów w obudowę z drzewa, tak nie dam lamp w takie zimne, szare prostokątne -coś. To moje zdanie.

  Projekt jak projekt, zawsze będzie za i przeciw tego typu konstrukcjom. Ja podpisuje się pod drugą opcją :)
 • #13
  quniq
  Level 21  
  Urgon wrote:
  AVE...

  Absolwent ASP robi design - potrzeba papierka, by firma uznała design za wart uwagi. Kiedyś wystarczył sam talent...


  Moim zdaniem ten absolwent najbardziej napracował się przy robieniu tych kilku nieostrych zdjęć, bo design szczególnie wyszukany nie jest... ;)
 • #15
  Andrev1991
  Level 12  
  avatar wrote:
  Panowie w tym co piszecie jest prawda z malym ale - sukces osiaga sie dzis nie dzieki "dobremu" wykonaniu ale dzieki dobrej reklamie. Ten pan ma cos czego zapewne nie ma 90% osob na forum tj umiejetnosc zareklamowania sie/swojego produktu .


  oj masz racje. Smutne aczkolwiek prawdziwe.
  Na forum już było wiele projektów diy które aż chciało by się kupić i postawić w salonie. I to za wiele mniejsze pieniądze.
 • #16
  skaktus
  Level 37  
  Jest wiele produktów wypromowanych do granic możliwości, sprzedawanych za wysokie ceny mimo że nie są tego warte - Apple, Vaio, polski wzmacniacz lampowy...Najbardziej mi w tym wzmacniaczu nie odpowiada opis przycisków.

  Myślę że warto zamiast wydawać pieniądze na takie coś, kupić coś gotowego, bo i pewnie taniej wyjdzie a jakość taka sama.
 • #18
  mmm777
  Level 30  
  Pochodzi z Informatora radiowo-warsztatowego Telefunkena; czy mi się wydaje, że to audiofilskie cudo tej normy nie spełnia :D ?

  Najważniejsze wartości graniczne lub minimalne dla wzmacniaczy Hi-Fi (ustalone w normie DIN 45500)

  Znamionowa moc wyjściowa stopni mocy oraz wzmacniaczy mocy powinna wynosić co najmniej:
  • dla wzmacniaczy monofonicznych 10 W
  • dla wzmacniaczy stereofonicznych 2x6 W
  Znormalizowane wartości znamionowej rezystancji obciążenia: 2, 4, 8, 16, 32, 40, 100, 400, 800 Ω, przy czym zalecane są wartości 4 Ω i 16 Ω.
  Współczynnik zawartości harmonicznych (zmierzony wg DIN 45 403) nie powinien przekraczać 1%:
  • dla wzmacniaczy w zakresie 40 Hz ÷ 4 kHz i pełnym wysterowaniu,
  • dla stopni i wzmacniaczy mocy przy szerokości pasma co najmniej 40 Hz do 12,5 kHz, w zakresie od pełnego wysterowania (od znamionowej mocy wyjściowej) do poziomu -20 dB.
  Współczynnik zniekształceń intermodulacyjnych (częstotliwości pomiarowe 250 Hz i 8 kHz o stosunku amplitud 4:1, zmierzony wg DIN 45 403) nie powinien przy znamionowej mocy wyjściowej przekraczać 3%.
  Szerokość pasma przenoszenia mocy (przy współczynniku zawartości harmonicznych 1%) powinna wynosić co najmniej 40 Hz ---12,5 kHz.
  Współczynnik niedopasowania w zakresie 40 Hz ÷ 12,5 kHz powinien wynosić co najmniej 3. Najmniejsze wartości rezystancji wejściowej: 470 kΩ (przy wejściu bez korekcji) oraz 47 kΩ z korekcją dostosowującą wzmacniacz do współpracy z magnetyczną wkładką gramofonową.
  Znamionowe napięcia wejściowe (w wartościach skutecznych) nie powinny być większe niż: 500 mV (przy wejściu bez korekcji), 5 mV (przy wejściu 47 kΩ, zmierzone przy 1 kHz).
  Pasmo przenoszenia zawiera się w granicach co najmniej 40 Hz ÷ 16 kHz. Względny współczynnik przenoszenia mierzony w stosunku do wartości odpowiadającej częstotliwości 1 kHz nie może być większy niż:
  dla wejścia bez korekcji ±1,5 dB,
  dla wejścia skorygowanego ±2,0 dB.

  Względny współczynnik przenoszenia obu kanałów stereofonicznych odniesiony do wartości przy 1 kHz, w zakresie pasma przenoszenia, nie powinien przekraczać:
  dla wzmacniaczy bez regulacji zrównoważenia układu ±3 dB,
  dla wzmacniaczy z regulacją zrównoważenia układu w granicach ±8 ÷ ±6 dB.

  Względne tłumienie przesłuchu między dwoma kanałami stereofonicznymi powinno wynosić przy 1 kHz co najmniej 40 dB, w zakresie 250 Hz ÷ 10 kHz co najmniej 30 dB, przy czym pomiar powinien być wykonany przy znamionowym napięciu wejściowym kanału zakłócającego.
  Odstęp od poziomu zakłóceń przy wzmocnieniu ustawionym na takim poziomie, aby moc wyjściowa wynosiła 100 mW względnie 2x50mW, dla wzmacniaczy o znamionowej mocy wyjściowej nie przekraczającej 20 W, powinien wynosić co najmniej 50 dB. Dla wzmacniaczy o większych wartościach tej mocy wymagana wartość odstępu od poziomu zakłóceń jest mniejsza.
  We wspomnianej normie DIN znaleźć można jeszcze wiele innych informacji.
 • #19
  azibik
  Level 32  
  Proponuję zamienić gałki na drewniane/sprzedają w USA za duże pieniądze/,wpłynie to wydatnie na parametry elektryczne wzmacniacza.Oczywiście przewód zasilający w cenie 2000zł też poprawi znacznie parametry odsłuchowe.
  Tak poza tym zabytkowy gramofon ze wzmacniaczem na ECL 86 i kolumnami 3W/bassreflex/ chodził bardzo ładnie.
 • #20
  markovip
  Level 34  
  Już wiem dlaczego wszystkie takie produkty idą na eksport. W kraju mogą tylko napotkać krytykę.
  Brawo...
 • #21
  Hucul
  Level 39  
  Mamy się "rozpuszczać" nad wzmacniaczem lampowym ?
  Bardzo się cieszymy , że polscy producenci próbują wejść na zachodni rynek High End Audio , ale my nie wierzymy w czary - to jest przeciętny sprzęt lampowy i nie zmieni tego design absolwenta ASP .