Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

RCD w które obwody, czy bojler, piec CO wymaga osobnego obwodu?

szczery81 25 Kwi 2011 23:50 2578 3
 • #1 25 Kwi 2011 23:50
  szczery81
  Poziom 10  

  Potrzebuje informacji na następujący temat.
  Jakie obwody powinny być chronione przez wył różnicowoprądowe?
  Wiem, że kuchnia, łazienka czy ubikacja. Ogólnie pomieszczenia nazwijmy je: mokre.
  Ale czy dla przykładu „bojler” (grzałka 2 kW) powinien mieć osobny obwód chroniony osobnym RCD, a co z gniazdami wyprowadzonymi na zewnątrz budynku w tym gniazda siłowe?
  Co z budynkiem gospodarczym lub garażem?
  Dodam, że bojler będzie się znajdował w kotłowni gdzie zasilanie układu sterowania pieca CO będzie miało swój własny obwód chroniony przez RCD.
  Jeśli zatem bojler wymaga takiego własnego obwodu to w kotłowni znajdą się dwa gniazda, każde podłączone do rozdzielni osobnym przewodem i tan zabezpieczone osobnymi wyłącznikami różnicowoprądowymi i osobnymi wyłącznikami nadprądowymi.
  Czy tak to powinno wyglądać by było zgodne z tym do można wyczytać w normach PN-IEC 60364
  Jest ich tyle i są miejscami tak zagmatwane, że nie jestem już chyba niczego pewny.
  Chce zrobić całą inst. tak by nawet inspektor od odbiorów był pod wrażeniem, mimo tego że to tylko remont (wymiana inst. elektrycznej w całym domu).
  Dodatkowe pytanko. Dom mam zasilany linią napowietrzną, zdarzają się zakłócenia w sieci podczas burz z piorunami. Kiedyś spalił się nawet telewizor i lodówka. W którym miejscu inst. zamontować „bezpiecznik” przepięciowy i jaki najlepiej?
  Moc przyłączeniowa to 20kW.
  Dziękuję i pozdrawiam.

  0 3
 • Sklep HeluKabel
 • #2 26 Kwi 2011 00:32
  Miwhoo
  Specjalista - Instalacje Elektryczne

  Wyłącznik różnicowy wysokoczuły czyli popularny 30mA powinien zabezpieczać wszystkie gniazda wtykowe. Jednofazowy typu 302 do urządzeń jednofazowych, oraz odpowiadnio trójfazowy 304 do urządzeń trójfazowych.

  Nie ma wymogów co do ilości użytych wyłączników różnicowych, jednak dobra praktyka podpowiada, że im więcej ich jest, tym bardziej funkcjonalna instalacja i bardziej odporna na przypadkowe zrzuty, ponieważ przy montażu kilku wyłączników RCD zwiększa się maksymalny dopuszczalny prąd upływu, który w przypadku stosowania jednego RCD wynosi tylko 30mA.

  Żeby stosowanie zabezpieczeń przepięciowych miało sens, musi być zachowane ich stopniowanie. Od iskrowników na słupach począwszy, przez zabezpieczenia B w złączu, C w rozdzielnicy głównej i D przy urządzeniach szczególnie narażonych na uszkodzenia.

  Poczytaj sobie troszkę w poradniku Moeller'a. Daje ogólny pogląd na ochronę przepięciową, choć jak ostatnio go przeglądałem, to znalazłem kilka błędów.

  Link

  1
 • Sklep HeluKabel
 • #3 26 Kwi 2011 09:08
  szczery81
  Poziom 10  

  W takim razie wystarczy jeżeli dam wyłącznik główny na wejściu do domu (w dostępnym miejscu) następnie P304 40A 30mA by zabezpieczył wszystko a dodatkowo przed obwodami dla kuchni, łazienki, oraz kotłowni (piec plus bojler) po jednym P302 25A 30mA połączonymi z zabezpieczeniami nadprądowymi B16 (B20 dla kuchni).
  Dzięki za wskazanie miejsca gdzie znajdę trochę wiedzy o przepieciówkach. Drogie to zabezpieczenie trochę ale robie to dla siebie więc ma być dobrze zrobione.

  0
 • #4 26 Kwi 2011 10:34
  1044571
  Użytkownik usunął konto