Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

korektor graficzny z 4k7 na 220k za przeliczenie punkty :D

micho a 06 Lis 2004 19:51 1529 11
  • #2 07 Lis 2004 00:55
    Paweł Es.
    Pomocny dla użytkowników

Odradzał bym te potencjometry 220kΩ bo ci szumy znacznie wzrosną.

0
  • #3 07 Lis 2004 12:42
    micho a
    Poziom 35  

no ale ja ni mam kasy na inne a wiem że sie da tylko nie znam wzorów na to :/ a tych 220k mam (stereo jeszcze :) ) z 20 sztuk i nawet tak nie trzeszczą bo sprawdzałem

a szumy.......... do audiofila mi daleko więc sie nie przejmujcie :D

0
  • #4 07 Lis 2004 15:04
    SILVER SOUND
    Poziom 28  

Witam
    W załaczonym pliku nie znalazłem schematu, a szkoda, bo dopiero po analizie można coś powiedzieć. Najprawdopodobniej chcąc wymienić te potencjometry, trzeba będzie też zmienic wartości kilku rezystorów, aby układ pracował jak z oryginalnymi 4,7 k.
    Przeslij schenat, dam odpowiedx.
    jk

0
  • #6 07 Lis 2004 19:55
    Sanjuro
    Poziom 18  

eee... moge sie mylic, ale potecjometry te nie sa odpowiedzialne za czestotliwosci filtrow, a za ich wzmocnienie/tlumieniewiec chyba zadnych przeliczen nie trzeba co do czestotliwosci.

0
  • #7 07 Lis 2004 20:31
    SILVER SOUND
    Poziom 28  

Witam
    Chcac zmienić te potencjometry nalezy zaznaczyć iż MUSZĄ one mieć chrakterystykę liniową (A).
    Trzeba tez wymienić rezystory R6, R 25. Wydaje mi sie ze nalezy je zwiększyć, proponuje jednak "poczynic " to empirycznie, zwiekszając R6 do ok 100 k, R 25 do ok 1 - 1,5 M.
    Mam jednak watpliwości nad takimimi zmianami, ale popróbować można...
    jk

0
  • #8 08 Lis 2004 12:21
    Paweł Es.
    Pomocny dla użytkowników

Zmiana rezystorów R6 i R28 nic nie da po zmianie potencjometrów na 220kΩ. Te potencjometry muszą mieć małą wartość rezystancji bo innaczej spada selektywność poszczególnych filtrów (pasmo się rozszerza wielokrotnie). Nie wiem czy te układy selektywne z żyratorami dadzą się nawet przeliczyć dla takich wartości potencjometrów RV2 do RV11.

0
  • #9 08 Lis 2004 12:45
    SILVER SOUND
    Poziom 28  

Paweł Sujko napisał:
    Zmiana rezystorów R6 i R28 nic nie da po zmianie potencjometrów na 220kΩ. Te potencjometry muszą mieć małą wartość rezystancji bo innaczej spada selektywność poszczególnych filtrów (pasmo się rozszerza wielokrotnie). Nie wiem czy te układy selektywne z żyratorami dadzą się nawet przeliczyć dla takich wartości potencjometrów RV2 do RV11.

Witam
    Nie będe sie upierał, ale zanim chłopak dojżeje, że trzeba kupić takie jak na schemacie, niech sobie "poćwiczy". Ostatnio walczyłem, ale w druga stronę z prawie identycznym układem, bo zamiast 47 k, miałem obudowe z 30 potencjometrami ale 4,7 k. Nalezało wymienić elektronikę z bbbbaaardzo szumowej radzieckiej na "obecną".
    Po wymianie( empirycznie) , adekwatnych do wymienionych (r6, r 28)
    układa działa przyzwoicie. Wynika jednak z tego co napisałes, że ja miałem łatwe zadanie i mozliwe do wykonania...
    Tam na wyjsciu jest przełącznik który daje bardzo "słyszalne" efekty. Elektronik który opracowywał ten układ nie błysnął....niestety, i nie radze urzywac tego przełącznika w takiej postaci wykonanego jak na rysunku w czasie grania. Poza "bombkami" chwila ciszy w głosnikach
    jk

0
  • #10 08 Lis 2004 14:39
    micho a
    Poziom 35  

eeee na pewno nie trzeba dziei silver sound u mnie cięzko o te potki 4k7 to se wstawie 220k i pokombinuje płytke wytrawie w czwartek to dopiero wtedy dam znać co z tego wyszłó zobaczymy

no i widzicie jak coś wypali to oczywiście punkty prześle tak jak obiecałem

a strzelanie wiem ale ja tam sie nie przejmuje

0
  • #11 08 Lis 2004 14:58
    Adi24
    Poziom 20  

Witam
    Obawaim się że wstawiając potencjometry o tak dużej rezystancji, możesz mić problemy z charakterystyką regulacji. Chodzi o to że słyszalne podbicie będzie słyszalne dopieo w skrajnych ustawieniach suwaków.
    Mam podobny korektor tylko mój jest z Elektroniki Praktycznej 8/94. i u mnie tak się dzieje, tylko ze ja mam potencjometry 100kΩ. Zalecane 10kΩ.

0
  Szukaj w 5mln produktów