Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Instalacja RTV w mieszkaniu

26 Kwi 2011 11:55 4623 5
  • Poziom 9  
    Witam,
    od razu mówię, że nie znam się na tym więc jeśli zadam jakieś głupie pytanie to mimo wszystko proszę o wyjasnienie ;)
    Rzecz jest następująca: mieszkanie w bloku, trzy pokoje. W pokoju nr 1 znajduje się gniazdko RTV (nr 1) (dwa wyjścia: jedno TV i jedno Radio). Mam zamiar zamówić "kablówkę", która będzie świadczyła mi usługi w postaci sygnału TV i internetu. Chciałbym tak rozprowadzić instalację, aby:
    - zlikwidować istniejące gniazdo RTV nr 1 i przenieść je w miejsce nr 5,
    - po drodze chciałbym rozdzielić sygnał za pomocą splittera nr 2 do pokoju nr 2 oraz splittera nr 3 do pokoju nr 3, a także zamontować gniazdko do internetu nr 4,
    - zamontować gniazda RTV nr 6 i 7 odpowiednio w pokojach nr 2 i 3.

W związku z powyższym wg mnie potrzebuję następujące rzeczy:
    - przewód koncentryczny około 20mb,
    - dwa splitery,
    - gniazdo przelotowe z wyjściem danych,
    - dwa gniazda końcowe RTV (jedno jest istniejące).

I teraz moje pytania:
    1. Czy instalacja jest zaprojektowana poprawnie?
    2. Czy lista rzeczy jest pełna (czy nie będę potrzeboać jeszcze jakiś innych urządzeń o których nie mam pojęcia)?
    3. Jakie powinny być spliterry, jakimi parametrami powinny się charakteryzować?
    4. Jakie powinno być gniazdko przelotowe z wyjściem na dane, jakimi parametrami powinno się chcarakteryzować?
    5. Jaki powinien być przewód koncentryczny, jakimi parametrami powinien się charakteryzować, aby sygnał w każdym z pomieszczeń był dobry?
    6. Czy w przypadku takiej instalacji (mając cyfrowy i analogowy sygnał od nadawcy) po podłączeniu dekodera w dowolnym z pomieszczeń będę mógł odbierać sygnał cyfrowy, a bez dekodera sygnał analogowy?
    7. Nie związane z instalacją : czy mając telewizor LCD z wbudowanym dekoderem (chyba) niezbędny jest mi dekoder od nadawcy, czy mogę odbierać sygnał cyfrowy bezpośrednio przez TV?

Poniżej zamieszczam schemat instalacji:

Pozdrawiam

ps. jeśli dałem temat w nieodpowiednim dziale to przepraszam i proszę moderatora o wyrozumiałość ;)
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    Witam.

Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem (jeżeli budujesz nową instalację w domu), będzie inne wyjście.
    W pokoju prawym nr 1 (TV jednym kablem + DATA drugim).

Musisz pamiętać, że do modemu (DATA) jest potrzebny sygnał "zwrotny", który będzie rozdzielony przy samym wejściu do pomieszczeń (kwadrat czerwony).

--------

Idealnym rozwiązaniem dla tej konfiguracji będzie - zastosowanie jednego rozgałęźnika trój-drożnego.
    http://www.dipol.com.pl/rozgaleznik_indukcyjny_ri-3-1_f_E2097.htm
    albo taki :
    http://www.dipol.com.pl/rozgaleznik_tv_trojdrozny_r-3_signal_R60103.htm

A instalacja wyjdzie teraz taka :

To byłby IDEAŁ dla takiej instalacji/konfiguracji. :D

Pozdrawiam.
  • Poziom 9  
    SP5ANJ napisał:
    Witam.

Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem (jeżeli budujesz nową instalację w domu), będzie inne wyjście.
    W pokoju prawym nr 1 (TV jednym kablem + DATA drugim).

Musisz pamiętać, że do modemu (DATA) jest potrzebny sygnał "zwrotny", który będzie rozdzielony przy samym wejściu do pomieszczeń (kwadrat czerwony).

Czy to aby na pewno jest konieczne? W mieszkaniu znajomego wygląda to tak i wszystko śmiga jak należy (montowali to panowie z kablówki).

Jeśli możesz to wytłumacz mi prosto jakie zagrożenie dla sygnału niesie taka instalacja i dlaczego Twoje rozwiązanie jest lepsze/konieczne (nie neguje Twojego rozwiązania, poprostu się nie znam ;))
    Witam.

Zobacz, że na rozwiązaniu kolegi/sąsiada systemu okablowania jest na wejściu kablówki trój-drożne wyjście jak TV + TV + DATA. Chociaż na schemacie jest tylko TV +TV/DATA.
    Cytat:
    W mieszkaniu znajomego wygląda to tak i wszystko śmiga jak należy.

Oczywiście, że zadziała to w miarę poprawnie tylko, że sygnał DATA jest tłumiony poprzez rozgałęźnik np. RM-2F o -3dB, co jednak wpływa na sygnały zwrotne z poziomem -3dB.
    Niby mało ale to zawsze jest ujemny sygnał tłumienia.

--- Piszę tu o Idealnych rozwiązaniach - a takie rozwiązania (mimo wszystko) Tu są rozpatrywane. ---
    Cytat:
    Jeśli możesz to wytłumacz mi prosto jakie zagrożenie dla sygnału niesie taka instalacja ...

W funkcji samego podłączenia to żadne zagrożenie dla urządzeń.

Może przesadzam z tymi decybelami, ale jeśli budujemy Nowe systemy - to zadbajmy o jak największy sygnał dla TV i dla DATA.
    Myślę, że może to jest coś w rodzaju - zboczenia zawodowego.
    Ale lepiej być tzw. zboczonym z funkcji napięć w dB - niż nie respektować tych decybeli. :D :spoko:

Pozdrawiam.
    PS. Instalacja w obrazku 1-szym (w moim wpisie) będzie również poprawna. No ale ... (te -dB).
  • Poziom 9  
    SP5ANJ napisał:
    ...Musisz pamiętać, że do modemu (DATA) jest potrzebny sygnał "zwrotny", który będzie rozdzielony przy samym wejściu do pomieszczeń (kwadrat czerwony)...

No dobra ale czy sygnał rozdzielony przy samym wejściu do pomieszczeń (kwadrat czerwony) ma być rozdizelony za pomocą splittera? (np. takiego: Rozgałęźnik TV dwudrożny R-2 Signal )
    login82 napisał:
    ... czy sygnał rozdzielony przy samym wejściu do pomieszczeń (kwadrat czerwony) ma być rozdizelony za pomocą splittera?...

NIE.

Do rozdzielenia i separacji sygnałów TV/DATA jest np. :

Przykład standardowy dla UPC :
    Rozdzielacz galwaniczny.

Dla innych TVK, może być taki :

------

Instalator z dowolnej "kablówki" (TVK) ma Obowiązek tak rozdzielić sygnały TV/DATA, aby poziom tych sygnałów był zgodny z właściwościami napięć (dBuV) w danej sieci TVK. :!:

Pozdrawiam.