Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Drugie gniazdko w łazience

Trabi 26 Apr 2011 12:17 6713 15
IGE-XAO
 • #1
  Trabi
  Level 36  
  Witam.
  Muszę mieć wstawione w łazience 2-gie gniazdko do podłączenia pralki (ładowana od góry). Na rysunku odręcznym:

  Drugie gniazdko w łazience

  ...jedyne gniazdko jakie jest to przy wejściu (czerwona kropka). Pralka będzie stać w kącie (błękitny obrys) po lewej stronie kabiny (zielone), po przeciwnej stronie wejścia. Musiał bym mieć przy pralce gniazdko (zielona kropka). Nad pralka jest wyciąg - chciał bym tam mieć elektryczny wyciąg (błękitna kropka pod sufitem). Widać gdzie będzie bateria umywalkowa, natryskowa i dojście do wody dla kibelka (niebieskie). Niestety nie wiem jak idą przewody do gniazdka aktualnego (czerwona kropka). Narysowałem krechę czerwoną, bo tak przypuszczam; ale w blokach z lat '80 można się wszystkiego spodziewać.
  I tu pytanie: jeśli puszka by była na końcu czerwonej linii (pod sufitem), to kabel dodatkowy prowadzić z niej tak jak narysowałęm żółtą linią, znaczy się do zasilania wyciągu i od tego pionowo w dół do gniazdka? Dodam, że to jedyne gniazdko (czerwona kropka) "wisi" na bezpieczniku 16A jako jedyne w całym mieszkaniu; reszta gniazdek jest na osobnym 10A.
  Bo prowadzenie kabla (pomarańczowa linia) to chyba zły pomysł?

  Pozdrawiam.
 • IGE-XAO
 • #3
  Trabi
  Level 36  
  Heh... dziękuję za link. Przeczytałem, niestety nie mam możliwości postawienia pralki gdziekolwiek indziej w "mieszkaniu". W kawalerce nie ma takiej możliwości; jedyne miejsce to właśnie łazienka.
 • Helpful post
  #4
  piter244
  Level 23  
  Kabel prowadzić tak jak narysowałeś tylko ze sugerował bym abyś najpierw poprowadził go do projektowanego gniazdka pralki, zakupił gniazdko z podwójnymi zaciskami tak aby od niego poprowadzić dopiero przewód do wyciągu. W wyciągu jest mało miejsca i kostka zaciskowa tak mała ze trudno będzie upchać tam dwa kable. Nie zapomnij ze gniazdko powinno mieć IP 44 a wyciąg musi być wyposażony w jakiś wyłącznik.
 • IGE-XAO
 • #5
  Trabi
  Level 36  
  tak myślałem, że najpierw do gniazdka. Czy to miało by wyglądać tak? (kable oczywiście obok siebie w rowku a nie w odstepie jak na screenie) :

  Drugie gniazdko w łazience

  O IP-44 już się doczytałem że wymagany. Wyciąg chciał bym, żeby był reagujący na światło (plus ew. "sznureczek") a wyłączał się ze zwłoką po zgaszeniu światła (wiadomo.... smrodki ;) ). Na razie to wszystko to są jedne wielkie przmyślenia.
  Dzięki za podpowiedź.
 • Helpful post
  #6
  ElektoMex
  Level 15  
  Co do samej wentylacji, to są odpowiednie gotowe rozwiązania z czasowymi wyłącznikami,wilgotnościowymi itp.
  Po co "sznureczek" jak możesz wysterować taki wentylator przez załączenie światła.
  Możliwości jest multum.

  Ja bym poprowadził, całkowicie osobne przewody do wentylacji i osobne do tego nowego gniazda.
  Wentylator był by załączany czasowo/impuls od lamp + ewentualnie wilgotnościowy.
  Przewody bym prowadził wzdłuż krawędzi ścian pod sufitem.
  Jak planujesz już kuć ściany to zrobił bym to raz a dobrze i funkcjonalnie. A nie jakieś sznureczki...
 • #7
  Trabi
  Level 36  
  "Sznureczek" podałem jako przykład. Bardziej interesowało by mnie załączanie światłem + opóźnienie :)
 • #8
  lutek2001
  Level 15  
  Witam
  Kolego Trabi - jaki wymiar ma kabina prysznicowa?
 • Helpful post
  #9
  piter244
  Level 23  
  Aby załączać światłem + opóźnienie to jak się domyślasz wentylacja musi być powiązana z oświetleniem. Tzn wentylator powinien otrzymać fazę z lampy aby został załączony oraz otrzymywać fazę stalą która zapewni prace przez jakiś czas po wyłączeniu światła.Tak wiec pomysł podłączenia się do gniazda raczej odpada
 • #10
  Miniax
  Electrician specialist
  Kolega lutek zadał dobre pytanie, które powinno paść na początku.
  Gniazdo nie może znajdować się w odległości mniejszej niż 60 cm (w płaszczyźnie poziomej) od brzegu kabiny prysznicowej.
  Sama pralka także powinna znajdować się w nie mniejszej odległości.

  Jaki kolega ma układ sieci?
  Jeżeli jest to TN-C, a do gniazda doprowadzone są tylko dwie żyły, to osobiście mocno sugerowałbym pociągnięcie bezpośrednio od rozdzielnicy nowego trzy żyłowego przewodu 2.5mm^2 specjalnie dedykowany pod pralkę - w rozdzielnicy dokonany podział PEN na N i PE i obwód zabezpieczony wyłącznikiem nadmiaroprądowym B16A, oraz wyłącznikiem różnicowoprądowym wysokoczułym.
  Jedynie takie rozwiązanie daje nam "bezpieczeństwo".
 • #11
  piter244
  Level 23  
  Przepraszam ze się wtrącę ale przedmówca chyba nie wziął pod uwagę ze w połowie łazienek z lat 50-80 ubiegłego stulecia, biorąc pod uwagę wannę, umywalkę i WC oraz rozmiar 2x2m to gniazdko wg przepisu może być tylko na suficie bo inaczej w życiu strefy się nie zachowa.
 • #12
  Miniax
  Electrician specialist
  piter244 wrote:
  Przepraszam ze się wtrącę ale przedmówca chyba nie wziął pod uwagę ze w połowie łazienek z lat 50-80 ubiegłego stulecia, biorąc pod uwagę wannę, umywalkę i WC oraz rozmiar 2x2m to gniazdko wg przepisu może być tylko na suficie bo inaczej w życiu strefy się nie zachowa.


  Norma dotyczy tylko i wyłącznie brodzików, oraz wanien, więc nie wiem co ma do rzeczy tutaj umywalka i WC?
  Poza tym jak nie ma miejsca, to gniazdo poza łazienką - proste.

  Dla jednych ważne jest bezpieczeństwo, dla innych wygląd, niestety nic na to nie poradzę.
 • #13
  piter244
  Level 23  
  Nooo, do normy ostatnio nie zaglądałem, fakt, ale ostatnio inspektor jak mi robił odbiór to mierzył odległości od każdej dostępnej wody (kranu) biorąc pod uwagę wszystkie dostępne krany.
 • #14
  Trabi
  Level 36  
  lutek2001, 80x80 z brodzikiem 16 lub 26cm.

  piter244, są wentylatory które reagują na światło nie poprzez podanie im zasilania, ale przez czujnik światła. Zasilanie będziee non-stop a wentylator na czuwaniu (ile może brać? Kilkanaście mA? Nie zbiednieję ;) )

  Miniax, instalacja to "stara", blokowa, czyli dwie żyły. Nie mam możliwości ciągnięcia dodatkowego kabla z rozdzielnicy (8 piętro no i blok z płyty żelbetonowej (z kamieniami!) utwardzanej wibracyjnie - wie kolega co to takiego? Wiertła tytanowe świecą w niej jak żarówka :) )

  piter244, widzę, że kolega miał styczność z PRL-owskimi blokami z wielkiej płyty? No to sie rozumiemy. A z wielkością łazienki to kolega lekko przesadził - ja mam 2,0m x 1,5m!

  Miniax wrote:
  ...jak nie ma miejsca, to gniazdo poza łazienką - proste...

  Mhm.... pewnie u sąsiada za ścianą, co? Cośmi się zdaje, że kolega to nigdy nie miał kontaktu z blokowymi mieszkaniami z lat '80. Tu żadne (!!!) normy nie dają się zastosować! Ale to trzeba zobaczyć na własne oczy, żeby wiedzieć o czym mówię.

  Przykłady z netu (można je mnożyć)
  Drugie gniazdko w łazience Drugie gniazdko w łazience Drugie gniazdko w łazience
  Są tu jakieś normy? A żyć trzeba.

  --------------------

  Po posadzeniu kabiny, do przeciwległej ściany pozostaje mi 70cm, z czego pralka zajmie 40cm, + murek 8...10cm (prowadzenie rur), czyli luzu między klabiną a bokiem pralki pozostaje.... mało, co? :( . A patrząc od przodu pralki, to od jej przedniej ściany do kranu umywalki będzie jakieś.... 40cm.
  Niestety, w wymiarach 2m x 1,5m nic się nie wykombinuje. W tych wymiarach musi się znaleźć: kibelek, kaloryfer, umywalka, pralka, szafeczki (mikro-szafeczki!) i właśnie kabina w miejsce wanny; wanna wyjeżdża dlatego, że z nią nie ma gdzie w domu (!!!) postawić najmniejszej pralki jaką produkują. Muszę się jakoś pomieścić. Ja wiem, że lepiej by było tak czy tak, ale nie ma takiej możliwości, dlatego założyłem temat. Jeśli ktoś chce mi tłumaczyć że to "niezgodne z normami" to mówię od razu że WIEM, a i tak muszę coś zrobić. Koledzy to zawsze jeżdżą 50km/h po mieście? Bo taka jest "norma"?
  Chyba, że ktoś z kolegów zdeklaruje się (na piśmie!) że sam będzie mi prać rzeczy u siebie w domu :D - to taki żarcik :)

  -- EDIT --
  Wykombinowałem coś takiego:

  Drugie gniazdko w łazience

  Po prostu wtyczka będzie cały czas wyjęta z gniazdka, a włączana tylko na czas prania. A jak piorę nie muszę się w tym samym czasie kąpać, no nie? Moi rodzice wyjmują i wkładają wtyczkę pralki od 25 lat i jakoś daje się z tym żyć (dodam, że łazienka 1,5m x 1,5m więc mniejsza niz moja!).
 • #15
  lutek2001
  Level 15  
  Kolego Trabi
  W swoim pierwszym poście nie zaznaczyłeś, że jesteś świadomy niezgodności z normą dlatego zapytałem o wymiar kabiny, a ty reagujesz jakby ktoś chciał ci zrobić na złość. Miałem do czynienia z łazienkami w podobnym układzie i wydaje mi się że wykonalne jest umieszczenie pralki po lewej stronie od wejścia(czysto teoretycznie bo ciężko to określić po twoim rysunku). Wiadomo że jeśli nie będzie innej opcji to zrobić tak jak to narysowałeś i będzie działać - chodzi tylko o świadomość zagrożenia. Pamiętaj że obrazki które przytoczyłeś i fakt, że to blok z PRL-u to nie tłumaczenie - sam mam łazienkę jeszcze mniejszą od twojej i wiem coś o tym. Widząc twoją reakcję na wypowiedzi kolegów chyba nie ma sensu wspominać o możliwości dostawienia cienkiej ścianki...
 • #16
  Trabi
  Level 36  
  Quote:
  ...dlatego zapytałem o wymiar kabiny,...

  To też i dałem odpowiedź o wymiary.
  Quote:
  ...reagujesz jakby ktoś chciał ci zrobić na złość...

  Źle to kolega odebrał.
  Z odpowiedziami się zapoznałem i dziekuję za wszystkie. Niestety gdybym miał sie trzymać norm, to musiał bym się przekuć do sąsiada bo miejsca jest za mało lub gniazdka mocowac na suficie; vide odp. kol 'piter244' :) . Kibelek i umywalka muszą pozostać na swoim miejscu. Dlatego pytałem czy można kabel ciągnąć jak kolor pomarańczowy czy żółty (1-wszy screen). teraz wiem że jak żółty. I o to mi chodziło.
  Temat można zamknąć.