Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterownik grzałek do (astro)fotografii

korneliusz 26 Kwi 2011 15:17 8953 6
  • Sterownik grzałek do (astro)fotografii

Witajcie.

Jako że już od dłuższego czasu zajmuję się astrofotografią, częstym problemem, z jakim się spotykałem jest osadzanie się pary na optyce teleskopu/obiektywu, gdy wilgotność powietrza jest na wysokim poziomie.

Rozwiązaniem tego problemu jest podgrzewanie optyki powyżej tzw. temperatury punktu rosy. Początkowo swoje grzałki podłączałem "na krótko" do akumulatora, później prosty regulator PWM na NE555, ale nadszedł czas na układ dedykowany do tego zastosowania, dzięki któremu teleskop nie grzeje się za mocno, co degradowałoby jakość obrazu, a także niepotrzebne zwiększenie zużycia energii.

Prezentowany przeze mnie projekt jest regulatorem PID wyposażonym w czujnik wilgotności oraz w dwa czujniki temperatury. Na podstawie pomiarów wilgotności i temperatury otoczenia obliczana jest temperatura punktu rosy (przy której zachodzi osadzanie się pary). Zadaniem sterownika jest utrzymywanie temperatury teleskopu o określoną wartość powyżej temperatury punktu rosy.

Jako element wykonawczy zastosowane są zwyczajne rezystory 680 Ω połączone równolegle tak, aby wydzielana na nich moc wynosiła około 25 W, umieszczone w koszulce termokurczliwej założone są w pobliżu soczewki teleskopu.

Za pomiar temperatury oraz wilgotności odpowiada układ Sensirion SHT21 umieszczony w osobnym pudełku, w celu uniknięcia błędów pomiaru wynikających chociażby z grzania się MOSFET'ów i stabilizatora w głównym pudełku. Czujnik znajdujący się na teleskopie to DS1624. Całością zarządza µkontroler PIC16F1827.

Podczas testów sterownik sprawdził się bezproblemowo, przy minimalnym zużyciu energii do grzania. Przy temperaturze otoczenia -4°C i wilgotności ok 88% sterownik utrzymywał zadaną temperaturę przez ponad 6 godzin bez najmniejszych problemów, poniżej rezultat tej nocy:

W załączniku dokumentacja wraz z kodem źródłowym - przygotowana w ramach projektu na uczelni.

Wnętrze obudowy:

Schemat ideowy:

Inne moje zdjęcia nieba dostępne są w galerii na stronie: http://korneliuszm.digart.pl
    Załączniki:
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    korneliusz
    Poziom 16  
    korneliusz napisał 279 postów o ocenie 123, pomógł 4 razy. Mieszka w mieście Głogów. Jest z nami od 2003 roku.
    Freddy
    Poziom 43  
    Czy nie próbowałes użyć zamiast rezystorów kawałka spirali grzejnej ? Nie byłoby to "wygodniejsze" ?
    korneliusz
    Poziom 16  
    Nie próbowałem używać spirali, zacząłem od razu od rezystorów, bo takie rozwiązania znalazłem na stronach poświęconych astronomii.

Problemem mogłaby tu być giętkość spirali i mniejszy kontakt z powierzchnią teleskopu, a tym samym i niepotrzebne straty... Chociaż nie wiem, nie testowałem w praktyce.
    c4r0
    Poziom 36  
    Projekt ciekawy, sam oblicza ile grzac i ma PID. Tak wlasciwie to PID jest tu potrzebne? Odczuwasz roznice miedzy PID a zwyklym termostatem?
    korneliusz
    Poziom 16  
    W praktyce różnica pomiędzy zwykłym regulatorem dwustanowym a PID na pewno nie była by duża, ale na pewno wiele się nauczyłem pisząc soft realizujący dyskretnego PID'a.
    gradek83
    Poziom 39  
    Posiadasz jakąś obrotnice do tego teleskopu kupna czy może sam robiłeś?
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto