Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Nowa technika wytwarzania zielonych LEDów. Duży krok ku LED TV

exti 26 Apr 2011 16:10 3445 1
 • Nowa technika wytwarzania zielonych LEDów. Duży krok ku LED TVNaukowcy z Rensselaer Polytechnic Institute zrobili duży krok naprzód w rozwoju wyświetlaczy LED wysokiej jakości. Dla wyjaśnienia: mowa tutaj o wyświetlaniu poszczególnych pikseli za pomocą diod LED, a nie używaniu ich zamiast tradycyjnych świetlówek, tak jak jest to w obecnych "telewizorach LED".

  "Każdy monitor komputerowy i telewizor wyświetla obraz używając koloru czerwonego, niebieskiego i zielonego. Mamy już mocne i niedrogie LED-y czerwone i niebieskie. Jak tylko opracujemy podobne zielone diody, zapoczątkuje to nową generację efektywnych i energooszczędnych ekranów i urządzeń oświetleniowych. To nowe odkrycie jest ważnym krokiem w dobrym kierunku"
  , jak powiedział prof. Christian Wetzel.

  Zespół wyrył nanoskalowy wzór na styku pomiędzy szafirowym podłożem diody LED a warstwą azotku galu (GaN), który sprawia, że dioda emituje zielone światło, a przy tym jej efektywność jest zadowalająca. Szafir należy do najtańszych i najszerzej stosowanych komponentów do wytwarzania diod LED, więc nie powinno być problemów ze wdrożeniem tej techniki do masowej produkcji.

  Zielona dioda LED jest również kluczem do "świętego Graala techniki oświetleniowej" - prawdziwie białej diody LED. Te, które można kupić obecnie, to tak naprawdę niebieskie diody pokryte żółtym fosforem.

  Źródło:
  http://www.tgdaily.com/hardware-features/55567-new-manufacturing-method-could-lead-to-led-tvs

  Cool? Ranking DIY
  About Author
  exti
  Level 32  
  Offline 
  exti wrote 2419 posts with rating 159, helped 10 times. Live in city Wrocław. Been with us since 2008 year.
 • #2
  markovip
  Level 34  
  Super! Teraz osiągnięcie wysokiego CRI nie będzie problemem. Zawsze brakowało tego "zielonego" pasma.