Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pomóżcie poprowadzić masę !

06 Lis 2004 21:46 2767 9
  • Poziom 25  
    Jestem w trakcie budowy wzmacniacza 2x100w. Mam juz ładna wlasnorecznie wykonana obudowe. Teraz chcialbym rozmiescic wszystkie elementy optymalnie i dlatego prosze o pomoc.

Schemat rozmieszczenia mam na rysunku. czy ktos moglby mi pomoc poprowadzic polaczenia zeby uniknac "brumu", pętel masy i innych nieprzyjemnych niespodzianek?
  • Poziom 11  
    Z tego co wiem to mase ciągnie sie do każedgo "modułu" z zasilacza osobnym kablem. Na ogól podpina sie na mase kondensatora w zasilaczu.
    Jak bedą zakłucenia to można spróbować zastosować kabel ekranowany.
  • Poziom 14  
    Musisz pamiętać żeby nie twożyły się z masy pętle inaczej np żeby masa
    z elektroniki czy też z zasilania nie łączyła się z masą obudowy w różnych miejscach. Nie możesz np. zmasować wejścia na obudowie i wejścia na płytce (będzie w tedy pętla). Mase prowadź raczej grubymi przewodami.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 25  
    Dzieki za podpowiedzi!
    A czy grubość przewodów masy lub zasilających ma wpływ na moc wzmacniacza (prąd przez nie płynący)? Czy jeśli zastosuje cieniutkie przewodziki to ograniaczy to moc wyjściową?
  • Poziom 30  
    Ostatnie pytanie wskazuje że chyba jesteś "zielony" w temacie budowy wzmacniacza. Mocy to nie ograniczy, co najwyżej zadziała jak bezpiecznik. Przewody przez które płyną większe prądy muszą być grube (100 W / 4 omy - przekrój min. 1,5 mm^2 czyli średnica ok. 1,4 mm). Cienkie przewody to zmienne spadki napięć przy pracy (prąd pobierany z zasilacza się zmienia) a to powoduje przede wszystkim zniekształcenia. Audiofile nie znający się na elektronice opiszą to jako "kompresja przy impulsach, np. uderzeniu w talerz" a na ucho to słychać po prostu jak wzmacniacz sie "dusi".
    Jeśli chcesz zobaczyć wzorowo prowadzoną masę otwórz jakiś starszy japoński wzmacniacz, najlepiej na tranzystorach (miałem kiedyś taki JVC AK10). Szerokie ścieżki (ponad 5 mm) schodzą się na masowych biegunach elektrolitów zasilacza, tak samo plus i minus zasilania każdej końcówki mocy idzie swoją ścieżką do bieguna elektrolitu. Masa od każdego z gniazd we (oddzielnie od każdego pojedynczego cincha) idzie własną ścieżką do we przedwzmacniacza, przy czym ścieżki sygnałowe i masowe są na płytce na przemian (nigdy dwie sygnałowe obok siebie). Obudowa podłączona prosto do masowych biegunów elektrolitów zasilacza (śruba w jednym punkcie). Masz zamiar projektować płytkę czy użyjesz gotowej? Zasilacz na płytce czy w montażu przestrzennym?
  • Poziom 25  
    Może nie od razu zielony, ale czasem po prostu brakuje mi podstaw. Zasilacz prawdopodobnie bede robił jeszcze raz, z dużą liczbą punktów lutowniczych dla połączeń masy. Preampy z edw nr2/97. Końcówki to kity jabela j35. Przewody zasilania i masy mają po 2mm śr.
  • Poziom 14  
    A nie możesz przewodów masowych poprowadzić i przylutować od strony druku np. bezpośrednio do kondensatora/kondensatorów. Wiele widziałem takich rozwiązań nawet fabrycznych.Ma to zalete jest najkrótsza droga i pozbawiona zabędnych rezystancji itd..
  • Poziom 37  
    Ja bym próbował umieścić trafo po jednej stronie jak najdalej od układów wejściowych sygnału. Poza tym mozna by je oddzielić ekranem (kawałek blaszki) od reszty układu.