Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
AdexAdex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Współpraca falownika lenze 8200 vector z czujnikiem temperatury

27 Kwi 2011 05:21 4084 12
  • Poziom 9  
    Witam
    Jak w temacie nigdzie nie mogę znaleźć jak podłączyć się z czujnikiem temperatury ( obojętnie jakim może być KTY lub jakiś inny bo mam na stanie kilka ) tak aby falownik zmieniał obroty w zależności od temperatury w pomieszczeniu. Dokładnie to mam teraz w chlewni sam falownik bez regulacji temperaturowej trochę to nieekonomiczne jesli falownik pracuje cały czas bez reg. temperaturowej.
    podłączałem kiedyę jakiś elektroniczny regulator tak że mostkował piny 7 i bodajże 21 na falowniku ale po włączeniu falownika czujnik dosłownie dostawał napadu jakieś zakłócenia łapał itp włączał się i wyłączał kilka razy na sekundę/

falownik lenze 8200 wector
    standard 1/0
    wentylatory 3-fazowe 220W 5 sztuk
  • AdexAdex
  • Pomocny post
    Spec od Falowników
    Witam,
    bezpośrednie podłączenie czujnika nic nie da.
    Jest możliwość podłączenia czujnika temperatury i przetwornikiem z wyjściem analogowym 0...10V lub 0(4)...20mA do wejścia analogowego przemiennika 8200 i uruchomienia w nim regulatora PID.
    pozdrawiam
  • AdexAdex
  • Użytkownik obserwowany
    Najłatwiej będzie dać LM35 i np LM358 wzmocnienie 100x i będziemy mieli bardzo ładny sygnał 0C - 0V i 100C - 10V jak się pomyliłem z obliczeniami nie zabijcie mnie ;)
  • Poziom 19  
    gts1991 napisał:
    Najłatwiej będzie dać LM35 i np LM358 wzmocnienie 100x i będziemy mieli bardzo ładny sygnał 0C - 0V i 100C - 10V jak się pomyliłem z obliczeniami nie zabijcie mnie ;)

Generalnie tak (w domu mam zrobiony układ na takiej zasadzie) ale jeżeli miałoby to porządnie działać w pełnym zakresie temp, to lepiej jest z przetwornikiem.
  • Użytkownik obserwowany
    krzysiul napisał:
    gts1991 napisał:

Generalnie tak (w domu mam zrobiony układ na takiej zasadzie) ale jeżeli miałoby to porządnie działać w pełnym zakresie temp, to lepiej jest z przetwornikiem.

A jakie zakres cie interesuje kolego?
  • Poziom 9  
    zrobiłem jak kolega spec od falowników pisał ... opcja z przetwornikiem i regulatorem PID...
    mianowicie mam jeszcze jedno pytanie....

mianowicie gdy zgasną mi wentylatory to pozdychają mi swinie z braku tlenu, szczegolnie teraz gdy wszystkie okna mam zamkniete tylko wlotki malutkie są.
    ostatnio własnie uwaliłem na tym kilka sztuk gdy padło uzwojenie na jednym silniku to falownik rozłączył cały zestaw wentylatorów.

W związku z tym zakładam awaryjne zasilanie na promiennniki ciepła i wentaltorów,
    chodzi mi teraz o to zemam zrobione na zasilaniu ogrzewania przekaznik gdy znika napiecie to załącza agregat.

ale teraz gdy falownik wywali błąd i zgasną wentylatory nie zadziała ten system, mam syrene alarmową ktora miała by wyć gdy falownik wywali błąd,( kod błedu to IC 0001 , bodajrze nie jestem pewny jesli to ma znaczenie to sprawdze nr kodu) falownik to lenze vector 8200... kompletnie sie w tym nie łapie mistrzowie jestem tylko technikiem elektronikiem, prosze o pomoc GURU tego forum... podrzucam fotke tego falownika:

Proszę poprawić pisownię! [retrofood]

Współpraca falownika lenze 8200 vector z czujnikiem temperatury
  • Pomocny post
    Poziom 19  
    W górnej częsci falownika jest złącze oznaczone Relay(12,13,14) i tam fabrycznie (jak nikt nie zmienił) są styki które przełączają się gdy pojawi się na falowniku błąd. Jeżeli chodzi Ci o to że chcesz monitorować falownik to można wykorzystać to złącze. Najlepiej nawet byłoby przestawić je na gotowość falownika tak aby się przy załączeniu przełączało - jak się rozłączy lub nie załączy po włączeniu przemiennika to znaczy że jest z nim problem i trzeba działać
  • Spec od Falowników
    Błąd OC1 - zwarcie wy. falownika.
    Prawdopodobna przyczyna to: za długie kable silnikowe (pewnie nieekranowane) zbyt duża pojemność kabli, zwarcie między-żyłowe kabli, któryś z silników jest uszkodzony etc...
    Musisz sprawdzić instalację silnikową i poszczególne silniki.
    Co do przekaźnika, to polecam instrukcję...!
    Można go zaprogramować do Twoich celów.

Instrukcja zamieszczania zdjęć oraz obrazków na forum https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2053101.html [retrofood]
  • Poziom 19  
    Najprościej przyczynę błędu OC1 sprawdzić następująco:
    1. odłączamy kabel silnikowy od przemiennika, załączamy przemiennik i patrzymy czy zgłosi błąd OC1 lub z grupy OC. Jeżeli tak to znaczy że problem jest z przemiennikiem
    2. jeżeli jest ok to wyłączamy przemiennik, podłączamy kable silnikowe ale odłączamy silnik i znowu włączamy przemiennik - jeżeli zgłosi błąd OC to znaczy że problem jest z kablem, jeżeli nie ma błędu to znaczy że problem jest w silniku (ewentualnie jakby miał za ciężko, zbyt ostro miał ruszać to też dostaniemy błąd ale to po chwili a nie natychmiast po odblokowaniu).
  • Spec od Falowników
    Ostatecznie można klapkę umieścić za wentylatorem, i jeśli się wychyla - to ciąg jest, a jeśli opada - to alarm. Może zerwać się pasek w napędzie wentylatora, ukręcić wał, jakaś płachta zostanie przyssana do wlotu powietrza - falownik błędu nie wykryje, a głupia klapka na zawiasku - tak. ;)
  • Poziom 27  
    bonanza napisał:
    Może zerwać się pasek w napędzie wentylatora, ukręcić wał, jakaś płachta zostanie przyssana do wlotu powietrza - falownik błędu nie wykryje, a głupia klapka na zawiasku - tak. ;)

Jesteś w błędzie Kolego. Ten przemiennik, czyli E82EVxxx f-my Lenze, wykryje taki stan.

pozdrawiam
  • Poziom 9  
    witajcie koledzy ... znowu problem z tym falownikiem lenze 8200 ...
    mianowicie ;.. potrzebowałem do wysterowania komputera alarmowego pracującego w chlewnii zeby zgłaszał błąd w trakcie awarii wentylatorów ( i zgłasza ) ale pytanie mam dalszego planu ;...

pod pin 12 wejścia przekaźnikowego podłączyłem 12V ... i gdy falownik działa normalnie to przekaźnik nie zwiera do styku 14 przekaźnika i wiec nie załącza alarmu. Gdy wywali błąd OC1 (zwarcie w uzwojeniu wentylatora ) to ładnie wejście 12 jest podawane na 14 wyjścia przekaźnikowego które jest podłączone z komputerem i załącza alarm... Natomiast chodzi mi o taki problem że np. jeśli walnie różnicówka przed falownikiem wtedy już ten przekaźnik nie zareaguje ;..wentylatory nie chodzą ... a komputer nie widzi usterki ;....nigdzie w necie nie ma opisu programowania dziaąłnia przekźnika ... sa tylko jakieś komendy C0008 i C0415/1. jestem już zielony z Tym pomóżcie koledzy ;..
  • Poziom 27  
    Zaprogramuj C0008 => 0, czyli gotowość (Betriebsbereit). Wykorzystaj styk NC, będzie zwarty, gdy przemiennik będzie gotowy do pracy.

pozdrawiam