Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Drżenie kierownicy w Corsie b 1.0 12V podczas jazdy

goja8721 27 Kwi 2011 08:20 11136 39
  • #1 27 Kwi 2011 08:20
    goja8721
    Poziom 10  

Witam.
    Mam problem. Ostatnio zmieniłam sprężyny w mojej Corsie po tym ustawiłam zbieżność. A podczas jazdy autem, kierownica mi czasami drży.
    Byłam sprawdzić luzy na stacji diagnostyki ale okazało się, że ich nie ma.
    Może ktoś wie czym spowodowane jest to drżenie?
    Proszę o pomoc.

0 29
  • #2 27 Kwi 2011 11:31
    Meteo33
    Poziom 17  

Może cieżarek spadł z felgi?

Dodano po 2 [minuty]:

Jeśłi nie i tak zacznij od wyważenia przednich kół.

0
  • #3 27 Kwi 2011 11:45
    ZJ78
    Poziom 2  

goja8721 przydatne były by informacje:

1) czy drżenie pojawia się przy pewnej prędkości po przekroczeniu której ustaje? np między 90 a 100 km/h
    2) czy pojawia się w czasie hamowania jako drżenie kierownicy?
    3) czy drży sama kierownica czy drżenie daje się czuć również w karoserii?
    4) czy sprawdzałeś wyważenie na stacji wymiany opon?

wstępnie można powiedzieć że rozważyły się koła- jeśli trzęsie w czasie jazdy lub problem dotyczy tarcz hamulcowych jeśli trzęsie w czasie hamowania. jeśli trzęsienie pojawia się na zakrętach to problemem może tkwić w trzymającym zacisku tarcz hamulcowych - (taki przypadek miałem nawet sam osobiście :) )

więcej danych a sprecyzujemy co może być przyczyną.

pozdrawiam

0
  • #4 27 Kwi 2011 12:10
    mbartosi
    Poziom 16  

Jeśli drżenie pojawia się powyżej pewnej prędkości (np. 90 km/h) i zwiększa się wraz z prędkością, to sprawdź też ciśnienie w przednich kołach. Zbyt małe w jednym z nich daje takie efekty.

0
  • #5 27 Kwi 2011 12:36
    ZJ78
    Poziom 2  

mbartosi - słuszna uwaga, trzeba by też zerknąć czy nie ma uszkodzeń felgi lub opony.

skontrolować należy ciśnienie, wyważenie i dokonać oceny felgi i opony - to trzeba by zrobić czy tak czy siak...najlepiej u wulkanizatora :)

0
  • #6 27 Kwi 2011 20:20
    goja8721
    Poziom 10  

Kierownica drży podczas jazdy i to nie zawsze.Drży tylko kierownica a nie cala karoseria. Jutro jadę do wulkanizatora i sprawdzę to. Ale czy to może być wina drążków czy cos takiego?

0
  • #7 28 Kwi 2011 09:14
    ZJ78
    Poziom 2  

goja8721 - zdecydowanie tak. Duże luzy na obu końcówkach drążków moga powodować "spontaniczne" drżenie w układzie kierwoniczym. spotkałem się z czyms takim w Astrze H 1,3CDTI z 2006 roku gdzie oryginalne drążki dość szybko "doszły" na naszych drogach (razem zresztą z łącznikami stabilizatora) ale piszesz ,że zmieniałeś sprężyny więc przy ustawianiu zbieżności mechanik miałby nie lada problem. Chyba że poprostu olał sprawę - chciał Pan sprężyny to ma Pan sprężyny a reszta niech się wali niech się sypie - niestety znam wielu takich "mechanikujących" ludzików bo na miano mechanika trzeba sobie zasłużyć.

reasumując: drżenie (przy wytłuczonych drążkach) pojawia się spontanicznie w zakresie obrotów o największym obciążeniu napędu do wartości obrotów silnika i momentu obrotowego - a po ludzku kiedy ciut ciut brakuje mocy i pojawia sie delikatne szarpanie w układzie napędpowym ( w astrze to było między 1750 a 1950 obrotów i mijało po dociśnięciu pedału gazu na max lub odpuszczeniu gazu).
    A co najlepsze dzieje się (to drżenie) nie za każdym razem ale poprostu zaleznie od dynamiki jazdy.

No cóż dobrze jest korzystać z usług mechaników którzy poprostu zadbają o twoje auto i powiedzą ci jak np wymieniasz olej - "słuchaj np. masz uszkodzoną gumę od przegubu trzeba to zrobic bo przegub zaraz się skończy, cieknie ci z pompy wspomagania - zatrzesz pompę, " itd itp ... wiem wiem takich jest już bardzo mało :)

kiedy ktoś walczył ze sprężynami winien powiedzieć ci o luzach na drążkach kierowniczych tym bardziej, że ma to kolosalny wpływ na bezpieczeństwo jazdy.

Stąd nasze podejrzenia spadały bezpośrednio na wyważenie kół lub uszkodzenia opony/felgi

0
  • #8 28 Kwi 2011 10:53
    goja8721
    Poziom 10  

Jade dzisiaj sprawdzic i wywazyc te moje kola. Jak bylam na stacji sprawdzic luzy to powiedziano mi ze zadnych luzow nie mam. No ale w takim razie czy takim wierzyc? Mam takie pytanie czy wulkanizator jest w stanie stwierdzic czy sa luzy na drazakach? Moze to wydawac glupie pytaniem ale jestem kobieta i szczerze mowiac kompletnie sie na tym nie znam

0
  • #9 29 Kwi 2011 08:57
    ZJ78
    Poziom 2  

najlepsza była by byle jaka stacja diagnostyczna - tam gdzie standardowo wykonuje się przeglądy auta. Auto będzie sprawdzone na "szarpakach" oraz dowiesz się jak z twoimi amortyzatorami i reszta zawieszenia (mają tam odpowiednie urządzenia do sprawdzenia) .
    W twoim przypadku czego w amoku nie napisałem wcześniej trzeba by zwrócić uwagą na drążki kierownicze od strony maglownicy- to tam prawdopodobnie jest luz- od strony koła może być ładnie i sztywno ale od strony maglownicy może być luz.

0
  • #10 29 Kwi 2011 09:32
    MAJDANEK
    Poziom 10  

Cześć,ja stawiam na krzywą piastę koła,lecz nie wiem którego,dużo ludzi ma ten problem po zimie,krawężniki,dziury w jezdni,itp,i jeśli masz sprawne koła to zasuwaj po piastach.

0
  • #11 29 Kwi 2011 11:41
    goja8721
    Poziom 10  

No właśnie byłam wczoraj u wulkanizatora i jedno koło było niewyważone ale wulkanizator powiedział ze to tak znikome ze nie mogło być powodem drżenia. Mówił że na gumach ani na drążkach nie ma luzów. Ale mówił cos o przekładni kierowniczej a ta cała maglownica jest tym z połączona tak? To może faktycznie na tych drążkach jest luz tylko że jak byłam na stacji diagnostyki to sprawdzali czy nie ma luzów i stwierdzili ze nie ma. Sama nie wiem co teraz robić:/

Dodano po 1 [godziny] 43 [minuty]:

Ale jeśli to piasta to wulkanizator by tego nie zauważył?

0
  • #12 29 Kwi 2011 12:22
    MAJDANEK
    Poziom 10  

tak,tylko w warsztacie i jest na prosty sposób.lecz koło trzeba zdjąć.

0
  • #13 29 Kwi 2011 12:22
    Jerzy Trojniarz
    Poziom 16  

Witam.Moim zdaniem jeszcze raz sprawdziłbym opony.Wyważenie nie zlikwiduje skutków rozwarstwienia lub popękania splotów w oponie.Kręcąc kołem łatwo zauważyć że kraj bieżnika nie biegnie w jednej lini ,lecz pewnych miejscach robi uskok w jedną lub drugą stronę.Przy małych uszkodzeniach trzęsie kierownicą a przy większych nawet całym samochodem.Sam miałem taki przypadek i musiałem wyrzucić oponę zimową po nie dużym przebiegu.Są to przede wszystkim skutki parkowania na chodniku przy wysokich krawężnikach no i dziur w jezdni.Przy wyważaniu kół nie zawsze zwracają na to uwagę.

0
  • #14 29 Kwi 2011 14:50
    goja8721
    Poziom 10  

Ale wulkanizator obejrzał moje opony dokładnie. Byłam przy tym osobiście.

0
  • #15 29 Kwi 2011 18:44
    MAJDANEK
    Poziom 10  

Więc jednak stawiam na krzywą piastę koła-pozdrawiam.

0
  • #16 29 Kwi 2011 19:09
    chromol1
    Poziom 8  

końcówki drążka kierowniczego lub stabilizator

0
  • #17 29 Kwi 2011 21:59
    mihal2002
    Poziom 43  

Może tak by się ktoś przyjrzał wspomaganiu?

0
  • #18 29 Kwi 2011 22:07
    Robak131
    Poziom 12  

Opisz dokładnie kiedy to występuje przy jakiej predkości może przy skręcie bardziej lub mniej ?

0
  • #19 29 Kwi 2011 23:24
    goja8721
    Poziom 10  

To tak ciężko sprecyzować kiedy. Bo np ostatnio jechałam jakieś 60 km w jedną stronę drogą i były i koleiny i dziury i nic ani jednego drgania a jak juz wracałam tą samą drogą to drżała czasami. Teraz jak jeżdżę to nie drży ani przy dużej prędkości ani przy małej. To tak raz na jakiś czas bez reguły. A na temat wspomagania to wiem tylko że mam elektryczne. Nie wiem co bym mogła jeszcze konkretniej napisać:-(

Dodano po 2 [minuty]:

Ale to dzieje sie podczas jazdy na wprost a nie przy skręcaniu

0
  • #20 30 Kwi 2011 16:14
    mihal2002
    Poziom 43  

Ile to Corsie ma lat? Może do tego wspomagania by ktoś zajrzał!

0
  • #21 30 Kwi 2011 21:38
    MAJDANEK
    Poziom 10  

Koleżanko jeszcze raz podpowiadam ci abyś jednak sprawdziła czy masz proste piasty kół,to jest najważniejsza rzecz, bo naprawdę nie wiem jak ci pomóc.Michał. jak się postarasz to sama możesz to zrobić,to naprawdę jest proste.

0
  • #22 30 Kwi 2011 23:33
    pioart
    Poziom 37  

MAJDANEK napisał:
    Koleżanko jeszcze raz podpowiadam ci abyś jednak sprawdziła czy masz proste piasty kół,to jest najważniejsza rzecz, bo naprawdę nie wiem jak ci pomóc.Michał. jak się postarasz to sama możesz to zrobić,to naprawdę jest proste.

Coś tak się tych piast przyczepił , choć jeśli masz racje to będzie pierwszy przypadek inteligentnych piast jak są odprężone to są proste , a jak się wkurzą to się wyginają w grymasie i powodują drżenie steru .
    Jeśli objawy pojawiły się po demontażu elementu zawieszenia /wymiana sprężyn na McPherson-ie /, a przed wymianą objawy nie występowały ,to tam trzeba szukać usterki , a nie w elementach które nie podlegały demontażowi , chyba że zostały uszkodzone podczas demontażu / nie można wykluczać / .

0
  • #23 01 Maj 2011 06:16
    MAJDANEK
    Poziom 10  

Witaj,a to dlatego że po zdjęciu tarcz nie zostały założone dokładnie w pierwotnym miejscu,i widziałem jak mechanior dopasowywał podkładkę pomiędzy felgę a tarczę hamulcową, bo koło już nie było tak ułożone jak przed demontażem, może jest rdza pomiędzy tarczą a piastą,hamulce to podstawa mechaniki samochodowej i uważam że ten mechanik jest nie douczony jeśli sobie z tym nie radzi,ja przerabiałem już to wiele razy i zapisywałem w zeszycie wszelkie dziwne zdarzenia, pozdrawiam.Bo jak dla mnie temat za długo jest wałkowany, to nie elektryka.

0
  • #24 01 Maj 2011 09:10
    pioart
    Poziom 37  

MAJDANEK napisał:
    Witaj,a to dlatego że po zdjęciu tarcz nie zostały założone dokładnie w pierwotnym miejscu,i widziałem jak mechanior dopasowywał podkładkę pomiędzy felgę a tarczę hamulcową, bo koło już nie było tak ułożone jak przed demontażem, może jest rdza pomiędzy tarczą a piastą,hamulce to podstawa mechaniki samochodowej i uważam że ten mechanik jest nie douczony jeśli sobie z tym nie radzi,ja przerabiałem już to wiele razy i zapisywałem w zeszycie wszelkie dziwne zdarzenia, pozdrawiam.Bo jak dla mnie temat za długo jest wałkowany, to nie elektryka.

A kto to jest „mechamior”? I dlaczego przyjmujesz z zasady , że wszyscy posiadają taką samą mierną wiedzę ? Sam napisałeś , że hamulce to „podstawa mechaniki samochodowej” , szkoda tylko ze sam tych podstaw nie znasz . Wspomnę tylko że maksymalne bicie piasty to 0,00 - +0,02 , a tarczy do +0,05 , tak wiec jaka podkładkę tam zastosował? Poza tym albo piasta jest krzywa , albo nie i nie ma efektów pośrednich raz bije a raz nie .Zazwyczaj przyjmuje się że naprawa została wykonana zgodnie ze sztuką . I nie porównuj elektryki z mechaniką , bo to dwie , skrajnie różniące się gałęzie .

0
  • #25 01 Maj 2011 21:09
    goja8721
    Poziom 10  

Piasty są ok. A to drżenie zdarzało mi sie przedtem też

0
  • #26 02 Maj 2011 07:59
    MAJDANEK
    Poziom 10  

Witaj koleżanko,nasuwa mi się ostatni pomysł abyś założyła oba tylne koła na przód i zobaczymy co dalej.

0
  • #27 02 Maj 2011 09:26
    goja8721
    Poziom 10  

To działo sie już na oponach zimowych a teraz mam letnie i to samo.

0
  • #28 02 Maj 2011 10:16
    pioart
    Poziom 37  

Witam
    Należało by chyba podnieść przód samochodu , uruchomić silnik , na bieg i obserwować co się dzieje z podzespołami / elementami / zawieszenia . Możliwe że coś się przestawia / źle skręcone / .Może coś się dzieje z napędem / półosie , przeguby / , do sprawdzenia również łożyska piast kół .Uszkodzona guma na elemencie zawieszenia / wahacza / Trudno jest szukać usterki w czymś czego się nie widzi . Co do opon , to zmienione całe koła , czy tylko przełożone opony ?

0
  • #29 03 Maj 2011 14:58
    goja8721
    Poziom 10  

Zmienione zostały całe koła a to drżenie zdarzało sie juz wcześniej na tamtych oponach

0
  • #30 03 Maj 2011 16:25
    kazimierzbrejta
    Poziom 22  

Witam . Skoro mówisz , że jest to wspomaganie elektryczne / bo w typie B montowano 2 rodzaje wspomagania / to musisz pojechać do dobrego elektryka bo może okazać się , że jest to wada modułu . Pozdrawiam .

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo