Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przestrojenie radia Premier CB line CB1000

lyseek8 27 Kwi 2011 11:27 5766 23
  • #1 27 Kwi 2011 11:27
    lyseek8
    Poziom 9  

Witam:)
    Mam do przestrojenia w/w CB radio, czytałem już wiele o przestrajaniu i nie wiem do końca co i jak, ponieważ jedni piszą o wpięciu kondensatora, a inni o cewce i nie wiem która metoda jest skuteczniejsza.
    Mam jeszcze jedno pytanie czy da się w tym radiu odblokować AM, ponieważ jest tylko FM, ale podczas prób z radiem President Johny II byłem słyszany, tylko była kwestia zakłóceń.
    Niżej zamieszczam fotki Radia.

Dodano po 5 [minuty]:

Przestrojenie radia Premier CB line CB1000 Przestrojenie radia Premier CB line CB1000 Przestrojenie radia Premier CB line CB1000

Dodano po 1 [godziny] 26 [minuty]:

Przepraszam zapomniałem dodać, że to radio jest przywiezione z Niemiec.

0 23
  • #2 27 Kwi 2011 11:27
    gregorio27
    Poziom 31  

Przestrojenie klasyczne, w szereg z kwarcem dławik 4,7µH.

Cytat:
    Mam jeszcze jedno pytanie czy da się w tym radiu odblokować AM, ponieważ jest tylko FM
    Nie da się bo nie ma, można dorobić ale zadając to pytanie widzę że nie masz żadnego pojęcia, więc = serwis, ale to sztuka dla sztuki przy obecnych cenach CB-radio.

0
  • #3 27 Kwi 2011 11:42
    lyseek8
    Poziom 9  

Pytałem, bo nie które radia się dało odblokować za pomocą zworek, itp. ale nie byłem pewny czy to radio ma wbudowane AM. Dziękuję za odpowiedź.
    Jeszcze jedno a ten dławik w szereg z kwarcem HKC 10.240 20PF ??

0
  • #4 27 Kwi 2011 12:18
    mkpl
    Poziom 37  

Tak ale pamiętaj, ze samo wstawienie dławika to połowa sukcesu :) jeszcze trzeba podstroić trymerem przy kwarcu.

Dorobienie AM to wcale nie taki wielki problem (kwestia 10zł) i jeśli masz tam jakieś pojęcie o elektronice i potrafisz czytać schematy to da radę aby radio coś tam odbierało. Radio będzie miało tylko jedną wadę. Mianowicie bardzo silne sygnały będą niewyraźne i ciche.

Da się ten problem zaleczyć dodając ARW ale tego Ci nie wytłumaczę bo dla mnie samego to chwila zastanowienia + trochę eksperymentowania pomimo, ze takich CB postawiłem w AM już dziesiątki

0
  • #5 27 Kwi 2011 13:16
    kriss51
    VIP Zasłużony dla elektroda

mkpl zastanów się co piszesz pisząc że trzeba podstroić VCO. Nic nie trzeba podstrajać. Wstawi dławik i radio pracuje w zerach. Ta podpowiedź jest szkodliwa, bo potem po darmo ktoś grzebie w filtrach. Co do AM aby dobrze to wykonać to wcale nie taki mały problem, bo trzeba dobrze zrobić ARW. Po prostu trzeba zrobić demodulator, ARW, modulator i wszystko to jakoś przełączać AM/FM więc laik sobie nie poradzi, bo za chwilę zaczną padać pytania co to ARW i demodulator.

Ps.
    Przestroiłem już x radyjek ale jakoś w żadnym nie musiałem przy tego typu zabiegu podstrajać VCO. Zresztą to tylko przestrojenie o 5KHz w dół.

0
  • #6 27 Kwi 2011 13:29
    gregorio27
    Poziom 31  

Cytat:
    Jeszcze jedno a ten dławik w szereg z kwarcem HKC 10.240 20PF
    Tak w szereg z tym kwarcem X1. Poczytaj nieco o przestrajaniu radio z syntezą C5121 to nieco Ci się przejaśni temat. Tak jak pisał Krzysiek VCO się nie rusza :!: no chyba że ktoś ambitny grzebie w "angliku". Można tylko, posiadając miernik częstotliwości skorygować przestrojenie trymerkiem C110. Co do "dorabiania" AM to "wyższa'' półka, można zrobić by "coś tam odbierało" ale nie w serwisie ( mało takich co w ogóle wiedzą o co chodzi :D ) i nie za rozsądną cenę, chyba że dla własnej satysfakcji i jeśli radio warte tego "wizualnie''.

0
  • #7 27 Kwi 2011 15:33
    kaliszanin
    Poziom 16  

Ja przestrajam w ten sposób że :
    Wciskam szeregowo dławik z kwarcem , biorę drugie "cyber" radio i jeśli ma S-meter to kręcę trymerem aż uzyska max na wskaźniku , a jeśli nie ma wskaźnika to na słuch . Ale bez kręcenia trymerem też chodzi .

0
  • #8 27 Kwi 2011 16:14
    mkpl
    Poziom 37  

Metoda na smeter w 2 radiu jest ok. Jeszcze lepiej wpiąć w S meter zewnętrzny voltomierz dzięki czemu można dokładniej zestroić

kriss51 chodziło mi oczywiście o trymer przy kwarcu. Źle się wypowiedziałem i źle zostałem zrozumiany :)

0
  • #9 27 Kwi 2011 19:51
    sq6ade
    Poziom 40  

kaliszanin napisał:
    Ja przestrajam w ten sposób że :
    Wciskam szeregowo dławik z kwarcem , biorę drugie "cyber" radio i jeśli ma S-meter to kręcę trymerem aż uzyska max na wskaźniku , a jeśli nie ma wskaźnika to na słuch . Ale bez kręcenia trymerem też chodzi .

Bardzo kiepska metoda - jeśli stosuje się przeciągany w podobny sposób TRX CB.
    Czemu? Było o tym.

0
  • #10 27 Kwi 2011 20:32
    kriss51

sq6ade ma rację. To jest nawet śmieszne co ludzie wypisują. Jak można zestroić częstotliwość stosując smetr heh. Radio odstrojone o jakieś np. 700Hz na żadnym smetrze nie pokaże zmniejszenia sygnału zwracają uwagę na szerokość pcz. w CB. Już na 100% sprawdza się metoda na zdudnienie z jakimś radiem które ma CW i jest dobrze zestrojone, ale co poniektórzy nie wiedzą co to zdudnienie i CW więc nie będę się rozpisywał. Pozdrawiam

0
  • #11 27 Kwi 2011 20:46
    mkpl
    Poziom 37  

kriss51 masz rację ale trzeba mieć 100% wzorcowo zestrojone radio :) Wiadomo albo generator wzorcowy albo miernik częstotliwości.

Jakie zaplecze sprzętowe takie sposoby.

Można tez podać na TRx wg którego stroimy sygnał m.cz z generatora a strojone radio (m.cz) podłączyć do oscyloskopu i stroić do uzyskania czystego sygnału i o jak największej amplitudzie (może metoda błędna ale sam tak stroje p.cz)

0
  • #12 27 Kwi 2011 21:18
    kriss51

Napisałeś że sam tak stroisz pcz. a wiesz czego się temat tyczy? Tu akurat przestrajamy radio z piątek do zer, a w tym przypadku nie robimy nic z pcz. Totalnie odbiegasz od tematu. Pozatym nie zestrajamy tu sprzętu jednowstęgowego czy zegara a jedynie FM ewentualnie AM więc żadne wzorce co do jednego Hz nie są potrzebne. Wystarczy do 100Hz i nikt nigdy nie poczuje różnicy.
    Zresztą o czym my tu mówimy. Zanim skończymy nasze pogawędki to kolega zakładający temat już dawno zapomni że przestrajał radio :D . Wszystko co było potrzebne zostało już napisane.

0
  • #13 27 Kwi 2011 22:14
    kaliszanin
    Poziom 16  

kriss51 napisał:
    To jest nawet śmieszne co ludzie wypisują. Jak można zestroić częstotliwość stosując smetr heh. Radio odstrojone o jakieś np. 700Hz na żadnym smetrze nie pokaże zmniejszenia sygnału zwracają uwagę na szerokość pcz. w CB.

Skoro nie widać różnicy i radio działa poprawnie to po co bawić się w szczegóły wymagającego dobrego i drogiego sprzętu . Podczas strojenia widziałem odchylenia na wskaźniku 1-2S i stroiłem aż odchylenia znikały .

mkpl napisał:
    Jakie zaplecze sprzętowe takie sposoby.

Święta racja .

0
  • #14 27 Kwi 2011 22:21
    mkpl
    Poziom 37  

kriss51 czepiasz się trochę. Moją metodą można tez stroić kwarc przy syntezie. Tzn im większa amplituda sygnału tym bardziej jesteś w strojony w częstotliwość nadajnika wzorcowego. Tak samo można stroić p.cz głowice itp.
    lecz metoda nadaje się tylko do AM i SSB FM'u tak nie zestroisz

0
  • #15 28 Kwi 2011 08:26
    sq6ade
    Poziom 40  

kaliszanin napisał:

Skoro nie widać różnicy i radio działa poprawnie to po co bawić się w szczegóły wymagającego dobrego i drogiego sprzętu . Podczas strojenia widziałem odchylenia na wskaźniku 1-2S i stroiłem aż odchylenia znikały .
    .

No może na niektórych CB nie widać różnicy ale są takie na których widać ją
    na tyle wyraźnie że może uniemożliwić łączność.

Kiedyś były jakieś przepisy urzędu że CB powinno siedzieć w kanale i była
    jakaś dopuszczalna odchyłka 600Hz - a czy dziś tak jest ?

0
  • #16 28 Kwi 2011 09:58
    gregorio27
    Poziom 31  

Normy normami, ale kultura łączności też się liczy. Osobiście goniłbym batem każdego przydrożnego CymBałkowala który naprawia na uchometr, wsadzi łapska do nadajnika a potem słychać pajaca w rynnie, w kościele i na księżycu :D Ale to nie na temat. Wlutuj dławik, a przy okazji podjedź do serwisu z miernikiem i za przysłowiowe piwko skorygują Ci częstotliwość. Do Kaliszanina - nie za bardzo wyobrażam sobie pomiar na S-miarkę mając drugie radio zaraz obok :?:

0
  • #17 28 Kwi 2011 10:13
    mkpl
    Poziom 37  

Wiecie co aż z ciekawości dziś radio pomęczyłem radio na uchometr voltomierz i praktykę. Odpaliłem 2 radio na kanale 23 i dostroiłem się na max napięcia smiarki w strojonym radiu. Błąd strojenia około 430Hz
    Zmodyfikowałem nieco metodę strojąc na takie samo napięcie na kanale o 1 wyżej i o 1 niżej udało się uzyskać mniejszy odjazd niż 175Hz (niestabilny na hercomiarce). Myślę, ze to już wynik satysfakcjonujący. Fakt metoda żmudna i nudna bo trzeba trochę poskakać po tych kanałach a i trzeba mieć jak już wcześniej wspominałem wzorcowo zestrojenie radio wg którego stroimy

0
  • #18 28 Kwi 2011 10:45
    SP8JZ
    Poziom 33  

w sumie to nie jest takie głupie...
    Ku ścisłości zapytam - chodzi o to, że w strojonym radyjku podłączasz się pod ARW i wykorzystujesz zjawisko, które jest przedstawione na foto ?

spróbuję z ciekawości...

0
  • #20 28 Kwi 2011 13:16
    SP8JZ
    Poziom 33  

Właśnie jakie ?

Dodano po 1 [godziny] 58 [minuty]:

mkpl tą metodą odchyłka wychodzi mi 300Hz, ale nie wiem czy dobrze robie
    alan 100 plus mierzone ARW kanał 29-5,01V, k. 30 1,84V, k. 31 5,02V sygnał z generatora 10 miliwolt 27,3MHz. Radio nadaje na 27,2997
    zrobiłem drugi pomiar przy sygnale 100 mikrowolt znów wyszła odchyłka 300Hz, tylko że w drugą mańkę, bo teraz radio nadaje na 27,3003MHz

0
  • #21 28 Kwi 2011 20:53
    lyseek8
    Poziom 9  

Dziękuję wszystkim za pomoc i napisane posty:)
    Radyjko już przestrojone tylko nie stety tylko w FM, mam prośbę do kolegi "mkpl" który pisał coś o schemacie dzięki któremu można dorobić AM, bardzo bym kolegę prosił o wrzucenie tego schematu.
    Pozdrawiam:D

0
  • #22 28 Kwi 2011 21:30
    mkpl
    Poziom 37  

SP8JZ napisał:
    Właśnie jakie ?

Dodano po 1 [godziny] 58 [minuty]:

mkpl tą metodą odchyłka wychodzi mi 300Hz, ale nie wiem czy dobrze robie
    alan 100 plus mierzone ARW kanał 29-5,01V, k. 30 1,84V, k. 31 5,02V sygnał z generatora 10 miliwolt 27,3MHz. Radio nadaje na 27,2997
    zrobiłem drugi pomiar przy sygnale 100 mikrowolt znów wyszła odchyłka 300Hz, tylko że w drugą mańkę, bo teraz radio nadaje na 27,3003MHz

Ja nie stroję na ARW a na S meter. Wpierw na max wskazania voltomierza a następnie porównuje napięcia na sąsiednich kanałach. 300Hz tez już dobry i wystarczający wynik. Testowane na CB pan top mini AM/FM (am dobudowany) no i dochodzi kwestia symetryczności filtra w p.cz

lyseek8 obiecany schemat:

0
  • #23 28 Kwi 2011 21:47
    SP5ANJ

Witam.

PANOWIE muszę przypomnieć, że jest to dział SERWISOWY i wymagane jest od podpowiadających - pewnej kultury serwisowej w Radiokomunikacji - oraz - nie propagowanie Herezji - . :cry:

Nie róbmy z tego Działu amatorszczyzny. Niech amatorami zostaną tylko Ci zadający pytania a nie odpowiadający/podpowiadający.

Regulamin pkt 3.1.17

Pozdrawiam.

0
  • #24 30 Lis 2011 22:13
    lyseek8
    Poziom 9  

Dziękuję wszystkim za pomoc.
    Temat zamykam.
    Pozdrawiam Piotr:)

0