Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Komputer włącza się tylko po resecie biosu

konrad_gom 27 Kwi 2011 17:43 5286 14
  • #1 27 Kwi 2011 17:43
    konrad_gom
    Poziom 18  

Witam,
    wiem, że było kilka podobnych przypadków, ale...
    Mam czyjś komputer, coś ktoś w nim grzebał, nie włączał się w ogóle. Zasilacz sprawny, daje prawidłowe napięcia. Zresetowałem więc bios przez wyjęcie baterii i przełożenie zworki. Komputer ruszył, po dwóch krótkich pipnięciach wyskoczył "CMOS Date/Time Not Set", ustawiłem bios i komputer włączał się za każdym razem. Po odłączeniu,podłączeniu przewodu zasilającego i próbie włączenia już nie wykazywał żadnej reakcji. Ponowny reset biosu - wszystko OK do ponownego odłączenia zasilania.
    Wgrałem więc nowy bios. Problem zniknął, zostawiłem komputer całkowicie odłączony od zasilania na całą noc, rano podłączyłem, włączam i działa. Teraz stał odłączony kilka godzin od zasilania, chcę ponownie go sprawdzić, włączam i żadnej reakcji. I jest w kółko to samo - włączy się po resecie biosu (przez wyciągnięcie baterii albo przez zworkę, zależy...) aż do następnego odłączania przewodu zasilającego. Bateria biosu ma 3,08 V.
    Płyta główna jest na zejściu czy coś z kością biosu?

Konfiguracja:
    Asus M2N
    AMD Athlon64 3800+
    GeForce 7300 GT (chłodzenie pasywne, bardzo mocno się grzeje mimo tego, że nie jest poddana żadnemu wysiłkowi)
    512 MB DDRII
    Samsung SATAII 250GB
    Modecom Feel 350 W
    Windows XP SP2

1 14
  • #2 27 Kwi 2011 17:52
    nessusx
    Poziom 11  

Odłącz wszystko poza procesorem, pamięcią RAM (jak najmniej), kartą graficzną i klawiaturą. BIOS na "Default" Podłączając kolejno "peryferia" zlokalizujesz problem.

0
  • #3 27 Kwi 2011 17:54
    helmud7543
    Poziom 42  

Tak jak w poście wyżej + zmień baterię i podmień zasilacz, sprawdź też stan kondensatorów na płycie głównej.

0
  • #4 27 Kwi 2011 19:08
    konrad_gom
    Poziom 18  

To co radzi kolega nessusx robiłem wczoraj, nie tu leży przyczyna - czy coś podłączone czy nie, komputer startuje tylko po resecie biosu.
    Wyczerpaną baterię raczej na pewno można wykluczyć - podmieniłem i dalej to samo. Zasilacz też - podmieniłem na prawie nowy Fortrona. Na nim komputer uruchomił się jeden, może dwa razy po całkowitym odłączeniu zasilania (tak samo na tym Feelu) i dalej to samo - włączy się tylko po resecie biosu.
    Bios flashowałem już 2 razy - 0808 i 0902 beta ściągnięte ze strony ASUSa.
    Kondensatory na płycie głównej wyglądają ładnie, w przeciwnym razie nawet nie zakładałbym tego tematu.
    Z płytą główną coś nie tak?

Edit: teraz już któryś raz z rzędu włączył się bez żadnego "ale" po całkowitym odłączeniu i podłączeniu zasilania...

0
  • #5 28 Kwi 2011 10:20
    konrad_gom
    Poziom 18  

Teraz włączał się za każdym razem po odłączeniu i podłączeniu zasilania, ale nie było nawet żadnego komunikatu dźwiękowego biosu. Dysk, procesor, grafika startowały a nic się nie działo dalej... Po resecie biosu zworką komputer uruchamia się.
    Ma ktoś jakiś pomysł jeszcze?

0
  • #6 28 Kwi 2011 10:49
    nessusx
    Poziom 11  

Miałem identyczny przypadek i w nim uszkodzeniu uległa karta graficzna co było przyczyną dziwnej martwicy po odłączeniu zasilania (przypadek jeden na 1000).
    Chimeryczne zachowanie sugeruje jednak mikropęknięcie któreś ze ścieżek płyty głównej.
    Hmm, może jeszcze sprawdziłbym starszą wersję BIOS'u, ale zdecydowanie którąś z wersji końcowych (nie beta).

0
  • #7 29 Kwi 2011 19:22
    konrad_gom
    Poziom 18  

Od wczoraj nie chciał się w ogóle włączyć, ani po resecie biosu przez wyciągnięcie baterii ani przez zworkę - żadnej reakcji. Stał podłączony do zasilania i w pewnym momencie sam się włączył (na monitor nie został podany żaden sygnał). Przyglądnąłem się płycie i bardzo mocno i szybko grzeje się układ 1 i 3, a za nim także scalak 2 zaznaczone na rysunku. Grzeją się gdy zasilanie jest tylko podłączone do płyty głównej.

Za co one odpowiadają? Możliwe, że skoro się tak grzeją to są uszkodzone i przyczyniają się do takiego zachowania?

0
  • #8 29 Kwi 2011 21:37
    yeans
    Poziom 10  

Układy 1 i 3 to stabilizatory napięcia LDO, raczej będą ciepłe podczas pracy, więc z nimi wszystko OK, układ nr 2 przy dużej skali integracji raczej też będzie ciepły, tym bardziej, że nic dodatkowo nie odprowadza od niego ciepła. Wydaje mi się, że najlepiej byłoby w tej sytuacji tę płytę włożyć do innego zestawu i wtedy będzie jasne - jak nie ruszy to śmietnik, a jak się włączy to drogą kolejnych eliminacji, dodawać do tego "nowego" zestawu swoje peryferia.
    Poza tym warto sprawdzić czy kondensatory elektrolityczne wokół CPU nie są popuchnięte i się nie kiwają. Jeśli tak, trzeba będzie wymienić.

0
  • #9 30 Kwi 2011 00:05
    konrad_gom
    Poziom 18  

Ciepłe do tego stopnia, że można się nimi oparzyć po dotknięciu? Cały fragment PCB w okolicy tych układów jest gorący (nawet mimo tego, że komputer nie jest uruchomiony, jedynie podpięte jest zasilanie).
    Płytę uruchamiam tylko z procesorem oraz RAMem i takie rzeczy się dzieją. Po kilkunastu godzinach "śmierci" płyta znowu działa - czasem po resecie biosu czasem bez resetu komputer włącza się bez problemu... Wszystko niby wraca do normy po resecie biosu, więc to chyba na pewno wina płyty głównej? jeśli tak to czy można ją jakoś odzyskać? Te układy powinny grzać się aż do tego stopnia?

0
  • #10 02 Maj 2011 06:41
    michallesz2
    Poziom 11  

Przyczyną mogą być wadliwe kondensatory elektrolityczne w zasilaczu.Zbyt mała ich pojemność.Pierwszą oznaką jest spuchnięcie .Dla pewności sprawdź pozostałe.

Dodano po 8 [minuty]:

Ciąg dalszy wyjaśnienia : Przy słabych kondensatorach następują większe wahania się napięcia zależne od obciążenia .Włóż do nagrywarki płytę z filmem , jeśli komputer zresetuje się podczas odtwarzania tej płyty , to będzie świadczyło iż kondensator w zasilaniu stracił pojemność .

0
  • #11 02 Maj 2011 22:51
    konrad_gom
    Poziom 18  

konrad_gom napisał:
    To co radzi kolega nessusx robiłem wczoraj, nie tu leży przyczyna - czy coś podłączone czy nie, komputer startuje tylko po resecie biosu.
    Wyczerpaną baterię raczej na pewno można wykluczyć - podmieniłem i dalej to samo. Zasilacz też - podmieniłem na prawie nowy Fortrona. Na nim komputer uruchomił się jeden, może dwa razy po całkowitym odłączeniu zasilania (tak samo na tym Feelu) i dalej to samo - włączy się tylko po resecie biosu.

Czytaj co było już napisane kolego michallesz2

0
  • #12 02 Maj 2011 23:13
    Słonik1963
    Poziom 15  

Witam.

Może to nie w temacie, jednak......
    Sprawdzałeś stan chłodzenia chipsetu? (konkretnie, to czy pasta znajdujaca się pod radiatorem jest w dobrym stanie - czyli nie wyschnięta).
    Niekiedy przegrzewanie się chipsetu może powodować takie "cuda" w działaniu płyty.

Wypowiedzi wczesniejsze także mogą prawidłowo diagnozowac występujacy problem.

0
  • #14 03 Maj 2011 10:15
    mat_ed
    Poziom 43  

Objawy, które opisałeś wskazują raczej na uszkodzenie chipsetu płyty głównej. To, że uruchamiał się po wyjęciu bateryjki, to czysty przypadek. Sam zresztą dalej napisałeś, że to już nie pomagało. Proponuję wygrzać chipset. W momencie kiedy:

Cytat:
    Od wczoraj nie chciał się w ogóle włączyć

przyduś palcem radiator na chipsecie i sprawdź efekt. Jeśli wtedy się uruchomi, to masz odpowiedź i w takim przypadku możesz wygrzać chipset, ale to pomoże zapewne na jakiś czas tylko.

PS.
    Kilka dni temu podobną sytuację miałem z jedną płytą główną MSI opartą na chipsecie nVidii.

0
  • #15 03 Maj 2011 22:00
    konrad_gom
    Poziom 18  

Słonik1963 napisał:
    Witam.

Może to nie w temacie, jednak......
    Sprawdzałeś stan chłodzenia chipsetu? (konkretnie, to czy pasta znajdujaca się pod radiatorem jest w dobrym stanie - czyli nie wyschnięta).
    Niekiedy przegrzewanie się chipsetu może powodować takie "cuda" w działaniu płyty.

Komputer nie startuje nawet całkiem na zimno, gdy jest odłączony od zasilania dłuższy czas - to po pierwsze. Po drugie grzać się nie grzeje, jedyne co się grzeje i to bardzo mocno to ten fragment PCB oraz 3 elementy przedstawione w poście powyżej.

michallesz2 napisał:

Dźwiękami BIOSu też się zajmowałem, problem właśnie z pamięcią wystąpił ze 2 razy. Ze 2 razy był przypadek, że BIOS zgłosił poprawność konfiguracji długim dźwiękiem, system chyba startował bo dysk ostro pracował, a nie został wyświetlony żaden obraz na monitorze (monitor pozostał w stanie uśpienia).

mat_ed napisał:
    Objawy, które opisałeś wskazują raczej na uszkodzenie chipsetu płyty głównej. (...)

Też prawda, całkiem zapomniałem o tym. Póki co nie ma mnie w domu i nie mam jak sprawdzić. Dam znać jak to zrobię.
    Dziękuję za zainteresowanie.

0
  Szukaj w 5mln produktów