Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

obraz biosu do Toshiba SA50-452 potrzebny

27 Kwi 2011 18:05 2356 13
  • Poziom 28  
    Potrzebuję plik obrazu bios do laptopa Toshiba Satellite SA50-452. Model PSA50E-01700WGR.

Niestety ściągnięty ze strony producenta bios oferuje plik chgbiosa.exe, który w trybie dos nie posiada żadnych przełączników, aby go rozpakować i wydobyć właściwy plik wsadu bios. Po prostu ten programik sam "wie" jak się rozpakować, ale na działającym laptopie. Ten laptop jest po nieudanym upgrade bios i niestety tylko programowanie kości w tym przypadku pomoże.

Może ktoś posiada takowy zgrany bezpośrednio z laptopa np.?
  • Poziom 28  
    Nikt na prawdę nie dysponuje tym biosem...?
  • Poziom 14  
    Z tego, co piszą tutaj, to CHGBIOSA.EXE służy tylko do przeprogramowania BIOSu, natomiast obraz powinien być w pliku BIxxxxxx.COM.
  • Poziom 28  
    Tak. Podejrzewałem, że w tym pliku też może być "zakodowany" obraz, ale nie zmienia to faktu, że jest to nadal plik wykonywalny COM. Próbowałem przełączników i w tym i w tym. Nie można wyodrębnić obrazu.
  • Poziom 14  
    Skąd można ściągnąć ten plik? Zajrzałbym mu w bebechy...
  • Poziom 14  
    Obejrzałem sobie ten plik z bliska i moje spostrzeżenia są takie:

- to nie jest COM - on tylko udaje plik COM, co można stwierdzić choćby po tym, że klasyczny DOSowy COM nie może być większy niż 64KB minus coś tam (nie pamiętam szczegółów), a ten ma 4 razy więcej

- w środku widać wyraźnie, że na początku jest udający COMa nagłówek, a potem leci ciurkiem coś, co wygląda jak żywy BIOS - pytanie brzmi, gdzie ten faktyczny BIOS się zaczyna? Nie wiem - niestety - jaką sekwencją bajtów powinien zaczynać się BIOS (coś mi się majaczy, że AA55, ale to chyba tylko moja fantazja, zresztą takiej sekwencji w tym pliku nie ma) ani jaką powinien mieć długość, więc nie jestem w stanie orzec, jak go stamtąd wykroić

Przykro mi - chyba nic więcej nie jestem w stanie w tej sprawie zdziałać.
  • Poziom 28  
    Kość bios ma 512kB i tyle powinien mieć obraz bios. Bios zazwyczaj kończy się sumą kontrolną. W tym pliku na końcu nic nie ma.
    Jest coś na początku tylko. Poza tym rozmiar pliku jest od czapy. Pliki bios zaczynają się różnie. Nie ma reguł akurat w tym temacie. 55AA to sygnatura końca rekordu rozruchowego MBR systemów plików np. FAT :) Też oglądałem to w edytorze hex. Nie wygląda mi to w żaden sposób na właściwy bios.
  • Spec od komputerów
    Nie uda Ci sie rozpakowac tego pliku. Jedyna mozliwosc to zgranie biosu z innego sprawnego laptopa.
  • Poziom 28  
    No właśnie, to jedyna możliwość. Tylko właśnie nie mogę nikogo znaleźć kto by takim dysponował bo musiałby mieć też programator, rozebrać go (co wcale takie proste dla kogoś kto nigdy tego nie robił nie będzie) wylutować kość i zgrać bios do pliku.
    Serwisy z tego co już doświadczyłem nie dzielą się takimi informacjami jeśli mają.

Dodano po 1 [minuty]:

Dodam jeszcze, że ta kość to 512kB z serii M50FW w obudowie TSOP48, a więc tym bardziej nie każdy dysponuje takim programatorem i adapterem pod taką obudowę, a tanie one nie są.
  • Poziom 24  
    Po co zaraz dawcę BIOSu rozbierać, wylutowywać itp.
    Jeśli tylko mamy dostęp do działającego komputera z którego chcemy zgrać BIOS, trzeba użyć programu UniFlash. Zapisujemy owe 512KB zawartości do pliku. Pliczek przesyłamy do komputera z programatorem i flashujemy docelową kość.
    Pozdrówka
  • Poziom 28  
    Nadal potrzebuję wsad BIOS do tego laptopa. Szukam użytkownika Toshiba Satellite A50.
    Niestety szanowny Pan Moderator usunął mój temat, który założyłem w dziale "Sterowniki i BIOS" pt. "[Potrzebny wsad] BIOS do laptopa Satellite A50", po to, aby był widoczny w tytule w specjalnym do tego dziale i zwiększyć prawdopodobieństwo, że zgłosi się ktoś z użytkowników tego laptopa. Czuję, że w tym temacie niewiele mi już ktoś pomoże, a nowego nie założę, bo grożą mi konsekwencje.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Temat przeniosłem.
  • Poziom 28  
    Ok. W końcu jest w odp. dziale, więc może ktoś w końcu poratuje :)

Dodano po 4 [minuty]:

Cytat:
    Jeśli tylko mamy dostęp do działającego komputera z którego chcemy zgrać BIOS, trzeba użyć programu UniFlash

Ciekaw jestem tak w ogóle, czy ten UniFlash pójdzie na tym laptopie, bo czuję, że w przypadku tego zawodnika i z tym mogą być problemy.