Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mikro ściąga - czytnik dokumentów z karty pamięci SD lub MMC

drzasiek 27 Kwi 2011 20:55 33512 62
  • Mikro ściąga - czytnik dokumentów z karty pamięci SD lub MMC
    Witam.
    Dziś przedstawiam konstrukcję, jaką wykonałem dla mojej dziewczyny w kilka, a może kilkanaście wolnych wieczorów. Jest to mikro ściąga albo jak kto woli czytnik e-book'ów. Dla tych, którzy za chwilę zaczną się rozwodzić nad ściąganiem, a nie nad konstrukcją, informuję, że urządzenie nie powstało po to, żeby się nie uczyć, tylko ściągać, ale po to, aby to, czego człowiek się już nie zdąży nauczyć można było mieć na wszelki wypadek w zanadrzu (studiując 2 języki obce jest więcej do nauki niż można sobie wyobrazić na studiach technicznych :) )

O konstrukcji:
    Jest to miniaturowy czytnik dokumentów .txt zapisanych na karcie pamięci SD lub MMC. Sercem urządzenia jest ATMega32, program napisany w C. Korzystałem z darmowych bibliotek Petit Fat, które wreszcie udało mi się uruchomić.
    LCD z telefonu Nokia 3310 ze względu na to, że ma dobry kontrast i nie wymaga podświetlenia, a co za tym idzie pobiera mniej cennej energii (urządzenie posiada procentowy wskaźnik baterii).
    Obsługa czytnika odbywa się za pomocą 3 przycisków (góra, dół i OK). Jest możliwość odczytu plików .txt zapisanych bezpośrednio w katalogu głównym karty oraz istnieje możliwość poruszania się po katalogach znajdujących się w katalogu głównym i odczyt plików znajdujących się w tych katalogach. Do katalogu wchodzi się wciskając klawisz OK, podobnie otwiera się plik .txt. Zamyka się plik txt przez 2 krotne wciśnięcie OK a z katalogu wychodzi się wciśniecie na ok 2s klawisza OK.
    Czytnik odczytuje wszystkie znaki z klawiatury, polskie znaki diakrytyczne oraz te niemieckie dziwadła, które nawet nie wiem, jak się nazywają :)
    Dodatkowo, aby ułatwić wyszukiwanie nowych pojęć czy akapitów zastosowałem wykrywanie znaku Enter. Gdy znak Enter w tekście się pojawi, tekst wyświetlany jest tylko do tego znaku, a po wciśnięciu klawisza dalej wyświetlany jest tekst począwszy od pierwszego znaku literowego po tym Enterze. Mały myk, a znacznie ułatwia odszukiwanie w tekście interesującej informacji.
    Płytka właściwie powstała tylko po to, żeby nie lutować bezpośrednio przewodów do nóg uC. Reszta i tak jest na przewodach, ponieważ ze względu na brak czasu i goniące jeszcze 2 projekty musiałem się spieszyć, więc i tak wiedziałem, że płytki nie zaprojektuję tak, by się na tak małej powierzchni obyło bez przelotek.
    Miałem duży dylemat co do zasilania, akumulator nie wchodził w grę, bo każdy byłby za duży i do tego dochodzi problem układu kontrolującego ładowanie. Tak więc musiałem się zdecydować na jakieś łatwo wymienialne baterie, i tu z pomocą przyszedł stary pilot samochodowy i bateryjka z niego oraz całe jej mocowanie. Bateryjki takie można na Allegro kupić bardzo tanio, no i łatwo się wymienia. Jak długo wytrzyma? Jeszcze nie wiem, na razie mam ledwo dychającą bateryjkę z tegoż właśnie starego pilota.

Koszty
    Co do kosztów, to trudno mi określić, nic nie kupowałem, bo wszystko akurat miałem na stanie, ale wypadałoby jakoś sklasyfikować:
    -ATMega 13 zł
    -LCD - kiedyś kupiłem ich sporo, wyszło chyba po 5 zł za sztukę
    -drobne elementy- 5 zł
    -reszta z odzysku (gniazdo ze starego czytnika, przyciski ze starych telefonów, itd).
    Karta to jakaś stara MMC z Nokii, która gdzieś tam się walała.
    Całość niewiele ponad 20 zł.
    Zapraszam do głosowania i komentowania.

Fotki:
    Mikro ściąga - czytnik dokumentów z karty pamięci SD lub MMC Mikro ściąga - czytnik dokumentów z karty pamięci SD lub MMC Mikro ściąga - czytnik dokumentów z karty pamięci SD lub MMC Mikro ściąga - czytnik dokumentów z karty pamięci SD lub MMC Mikro ściąga - czytnik dokumentów z karty pamięci SD lub MMC Mikro ściąga - czytnik dokumentów z karty pamięci SD lub MMC Mikro ściąga - czytnik dokumentów z karty pamięci SD lub MMC Mikro ściąga - czytnik dokumentów z karty pamięci SD lub MMC

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  • #2 27 Kwi 2011 22:24
    atek000
    Poziom 17  

Hmm.. ładnie zrobione menu, choć lista wydaje się bardziej czytelna.
    Już widzę komentarze o płytce, bo ręcznie, bo niestarannie, bo.... - nie słuchaj, malowałeś ręcznie i to ci całkiem spoko wyszło. Zwłaszcza, jak napisałeś, brak czasu. Lecz kabelki nie przypadły mi do gustu.
    W wolnych chwilach (nie jest ich wiele) uczę się c, więc tu moja prośba o w wsad no i dorzuć schemat.

• #3 27 Kwi 2011 22:40
    drzasiek
    Specjalista - Mikrokontrolery

Płytka nie jest malowana ręcznie ale tak na szybko w eagle a potem w paincie. Ścieżki może nie są zbyt równe z winy papieru do termotransferu, mimo że nic nie prasuję a jedynie naciskam bez ruchu żelazkiem to i tak ścieżki się zlewają i potem muszę drapać między nimi przed trawieniem, a ręka jak ręka, zatrzęsie się i już jest krzywa ścieżka.
    Co do kabelków to wygląda jak wygląda, ale przy takim gnieździe i przy tak małej powierzchni na płytce niestety innego wyjścia i tak by nie było.
    Wersji źródłowych swoich projektów nie udostępniam, jeśli kogoś interesuje biblioteka Petit FatFS przerobiona na ATM32 to proszę:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/download.php?id=434565

• #4 27 Kwi 2011 23:24
    Duch__
    Poziom 31  

Tutaj jednak aż się prosi o zastosowanie jakiegoś małego pakieciku, bo na zdjęciach widać stabilizator napięcia (który aż razi w oczy). Jak na ściągę to za długo się uruchamia! Jeśli ma służyć do celu z tematu, to powinna się uruchamiać migiem, by móc zerknąć, a następnie wyłączyć. Najlepiej by było żeby jeszcze zapamiętywany był otwarty plik i wiersz tekstu który był wyświetlany. Przy okazji mógłby autor napisać coś o samej obudowie, z czego wykonana/pozyskana no i czy jest jakaś zaślepka na tył od urządzenia? Wypadająca bateria niezłego hałasu może narobić i zwrócić uwagę wykładowcy.

• #5 27 Kwi 2011 23:32
    drzasiek

Duch__ napisał:
    Tutaj jednak aż się prosi o zastosowanie jakiegoś małego pakieciku
    ...
    Przy okazji mógłby autor napisać coś o samej obudowie, z czego wykonana/pozyskana no i czy jest jakaś zaślepka na tył od urządzenia? Wypadająca bateria niezłego hałasu może narobić i zwrócić uwagę wykładowcy.

No tak, tylko jaki pakiecik? Jedynie co mi przyszło do głowy to aku od mikro-helikopterka który i tak jest większy i by mi całość zepsuł, bo chciałem żeby wszystko było schowane za LCD. Pomogłoby zastosowanie karty mikro-SD ale niestety trzeba z adapterem żeby jakoś pliki wgrywać a czytnik SD/MMC posiada każdy laptop więc nie ma problemu. Poza tym chciałem wykorzystać zalegającą kartę MMC która do niczego innego się nie nada.
    A obudowy nie ma i nie będzie, bo zajmuje miejsce w małej dłoni :) Jest tylko dookoła oklejone przeciętą czarną rurką z kabla. Bateryjka nie wypada, trzeba się przyłożyć, żeby ją wyciągnąć.
    A co do włączania to jakoś lubię zostawić wizytówkę swoją :) A jak się włączy na początku to się wyłącza na końcu, po co włączać i wyłączać co chwilę.

• #6 27 Kwi 2011 23:43
    biglolo94
    Poziom 16  

1.Te całe animacje to bezens moim zdaniem ponieważ to one opozniaja strasznie START urzadzenia.
    2.Niepodoba mi się także wybór plików (.txt). Ja bym wolał dorobić jeszcze dwa przyciski którymi byśmy przęłączali plikami bez potrzeby MENU.
    3.Strasznie skacze pomiar napięcia (ten% w lewym dolnym rogu LCD to chyba od tego)
    Pomimo tego to projekt dobry, sam nawet chciałem się zabrać za takie coś ale zawsze brakowało mi czasu. Fajnie by było uczynić to jeszcze mniejszym urządzeniem. Mniejsza karta, płytka dwustronna i jakas mniejsza bateria. Może coś takiego od headsetów, albo na allegro są takie mini zdalnie sterowane helikoptery i one mają strasznie fajne bo malutkie akumulatorki.

• #7 27 Kwi 2011 23:53
    drzasiek

biglolo94 napisał:
    1.Tte całe animacj to bezens moim zdaniem ponieważ to one opozniaje strasznie START urzadzenia.

Animacje dodałem celowo, kwestia gustu.
    Cytat:

2.Niepodoba mi się także wybór plików (.txt). Ja bym wolał dorobić jeszcze dwa przyciski którymi byśmy przęłączali plikami bez potrzeby MENU.

Dzięki temu w sprytny sposób nie wiedziałbyś w jakim pliku czy katalogu jesteś.
    Cytat:

3.Strasznie skacze pomiar napięcia (ten% w lewym dolnym rogu LCD to chyba od tego)
    Pomimo tego to projekt dobry, sam nawet chciałem się zabrać za takie coś ale zawsze brakowało mi czasu. Fajnie by było uczynić to jeszcze mniejszym urządzeniem. Mniejsza karta, płytka dwustronna i jakas mniejsza bateria. Może coś takiego od headsetów, albo na allegro są takie mini zdalnie sterowane helikoptery i one mają strasznie fajne bo malutkie akumulatorki.

Pomiar napięcia skacze bo przetwornik włączany jest tylko na moment żeby jak najmniej prądu toto żarło i choć pomiar jest uśredniany to trochę skacze, poza tym bateria jest padnięta z pilota, podładowałem ją szybko na potrzeby filmu i dlatego się szybko rozładowywała.
    Kupować helikopter za 50 zł żeby wyciągnąć z niego bateryjkę? :)
    Mam taki akumulatorek z ebaya, za parę zł z przesyłką ale i tak był za duży.

Wiem, że każdy by to zrobił lepiej, płytka bez kabelków, więcej przycisków i większy akumulator noi oczywiście całość dużo mniejsza... No cóż, powodzenia :)

Nie twierdzę, że jest wszystko dobrze ale tak na szybko w parę wieczorów wszystkiego się idealnie nie da przemyśleć i zrobić.

• #8 28 Kwi 2011 00:13
    Urgon
    Poziom 36  

AVE...

Takie małe sugestie:
    Zacznij od kupienia baterii od jakiegoś starego telefonu czy playera MP3. Sam mam pakiecik od telefonu Alcatel OT-Club db i jest on jak trzy baterie AAA jedna obok drugiej. Zrezygnuj z animacji i ikon na rzecz listy plików i katalogów w rodzaju tych, jakie daje polecenie DIR lub jakie znajdziesz w Norton Commanderze. Będzie wygodniej. Dodaj przełącznik/przycisk wyłączający tylko ekran...

Ogólnie projekt mi się podoba. Takie małe coś, a cieszy. Czyta format Unicode? Ile może pracować na jednej baterii?

• #9 28 Kwi 2011 00:20
    DariuszEE
    Poziom 17  

Witaj

Układ jest bardzo ładny , ale mam kilka zastrzeżeń czysto konstrukcyjnych

zasilasz układ z 12V baterii

1. Koszt takiej baterii jest spory.
    2. Musisz obniżać napięcie i stabilizować do DUŻO niższego , więc sporo tracisz energii w formie cieplnej .
    3. Źródło zasilania jest jednorazowe.

Dużo ekonomiczniejsze było by

Jeżeli posiadasz doświadczenie zastosowanie , akumulatorka Li-Po od "komórki"
    W przypadku takiego układu polecił bym pojemniść pomiędzy 350 mAh - 500 mAh
    Spokojnie wystarczy .

1. Tani
    2. 3,7 VDC od ręki
    3. Wielorazowy.
    4. Mały , płaski , lekki

Lub jeżeli nie to akumulatorki typu Ni-Mh , prostsze w eksploatacji , ale wadą w tym wypadku będzie wielkość , choć można kupić także i pastylki o pojemnościach rzędu setek mAh

jednak Ni-Mh mają napięcie znamionowe 1,2 VDC więc potrzeba 3 szt.

• #10 28 Kwi 2011 00:26
    DonQuijote88
    Poziom 14  

Jeden z kolegów przedmówców wspomniał o długim włączaniu urządzenia. Oczywiście nie ma potrzeby wyrzucania tych wszystkich wodotrysków, które twórca chce mieć. Ale na warunki bojowe to może być faktycznie irytujące. W związku z tym sugeruję zrobić tak:
    1. Przed zajęciami włączamy urządzonko i ustawiamy żądany plik.
    2. Urządzenie wchodzi w stan uśpienia po zadanym czasie (wygasza wyświetlacz, włącza tryb uśpienia procka)
    3. Po przyciśnięciu przycisku wyświetla plik tekstowy znów przez jakiś czas od ostatniej aktywności.
    4. KONIECZNIE przycisk "panic" wyłączający trwale urządzenie, jeśli to ma być zastosowane jako ściąga, albo przełączenie w tryb wyświetlania zegara i daty (dla zmyłki)

Po zajęciach urządzenie wyłączamy. Pomysł ciekawy, dobrze zrobiony i jak się ma mnóstwo rzeczy do zapamiętania to przydatny.
    Ciekawe czy byłoby możliwe zaprojektować takie coś jako zegarek naręczny. Są dość duże zegarki elektroniczne, więc mogłyby posłużyć jako obudowa, kamuflaż nieoceniony, a przy przełączaniu z powrotem na zegar np. strzepnięciem ręką niemal nie do wykrycia.

Pozdrawiam i życzę kolejnych udanych projektów!

• #11 28 Kwi 2011 09:15
    drzasiek

Wszyscy wpominają o akumulatorku. No dobrze, też wolałbym akumulatorek no ale proszę mi powiedzieć jaki akumulatorek tu się zmieści?

Urgon napisał:
    AVE...
    Zrezygnuj z animacji i ikon na rzecz listy plików i katalogów w rodzaju tych, jakie daje polecenie DIR lub jakie znajdziesz w Norton Commanderze. Będzie wygodniej. Dodaj przełącznik/przycisk wyłączający tylko ekran...

Ogólnie projekt mi się podoba. Takie małe coś, a cieszy. Czyta format Unicode? Ile może pracować na jednej baterii?

No cóż, to już jest chyba kwestia gustu jak kto wolo, teraz już nic nie zmienię bo urządzenie jest zamknięte. Co do znaków to są po prostu te tylko które akurat będą potrzebne, polskie diakrytyczne polakowi przydają się zawsze, noi niemieckie dziwadła się jej przydadzą. Nie miałbym cierpliwości rysować więcej znaków.
    Ile trzyma na baterii jeszcze nie wiem, bo jak mówiłem ta bateria jest zużyta i zaraz pada, narazie czeka na przesyłkę z alle.. , kupiłem 3 baterie za niecałe 10 zł z wysyłką wiec nie dużo, kupując przy okazji można kupić nawet po 50 gr za sztukę.
    DariuszEE napisał:

zasilasz układ z 12V baterii

1. Koszt takiej baterii jest spory.
    e tam, pisałem wyżej (poza tym nie ściąga się codziennie)
    Cytat:

2. Musisz obniżać napięcie i stabilizować do DUŻO niższego , więc sporo tracisz energii w formie cieplnej .
    3. Źródło zasilania jest jednorazowe.

Dużo ekonomiczniejsze było by

Jeżeli posiadasz doświadczenie zastosowanie , akumulatorka Li-Po od "komórki"
    W przypadku takiego układu polecił bym pojemniść pomiędzy 350 mAh - 500 mAh
    Spokojnie wystarczy .

1. Tani
    2. 3,7 VDC od ręki
    3. Wielorazowy.
    4. Mały , płaski , lekki

Lub jeżeli nie to akumulatorki typu Ni-Mh , prostsze w eksploatacji , ale wadą w tym wypadku będzie wielkość , choć można kupić także i pastylki o pojemnościach rzędu setek mAh

jednak Ni-Mh mają napięcie znamionowe 1,2 VDC więc potrzeba 3 szt.

Tak jak pisałem, tylko jaki akumulatorek zmieści się w tym miejscu gdzie pokazałem?
    DonQuijote88 napisał:

Ciekawe czy byłoby możliwe zaprojektować takie coś jako zegarek naręczny. Są dość duże zegarki elektroniczne, więc mogłyby posłużyć jako obudowa, kamuflaż nieoceniony, a przy przełączaniu z powrotem na zegar np. strzepnięciem ręką niemal nie do wykrycia.

Pozdrawiam i życzę kolejnych udanych projektów!

Czemu nie? :) Widziałem o wiele większe zegarki na o wiele mniejszych rękach. Trzebaby się temu poświecić, wszystko na spokojnie przemyśleć i zaprojektować z tym, że i tak byłoby źle, bo bateria za mała a urządzenie za duże :| i znajdź tu złoty środek, żeby pogodzić wszystkich..

• #13 28 Kwi 2011 10:22
    Rinho
    Poziom 19  

Warto się tez popytać w sklepach elektronicznych.

A o to przykład, kupiony rok temu za cenę 16zł ( w sumie to kupiłem ich 5, może nie za tanie ale działają bezproblemowo do dziś).
    Ogniwo Li-Po, pojemność 300mAh, napięcie 3,7V. Wymiary 20x25mm.

A na aukcji kupiłem 2 sztuki ogniw Li-Po o pojemności 150 mAh o wymiarach 10x20mm w cenie 10zł z przesyłką... z przeznaczeniem do słuchawek bezprzewodowych Motorola S9. Z tego co wtedy patrzyłem to na ebayu można było kupić również do nich, accu o pojemności 250mAh z podobnymi wymiarami, ale cena byłą ciut wyższa.

• #14 28 Kwi 2011 10:47
    drzasiek

Mam takie akumulatorki, urządzenie ciut większe i by się zmieścił Li-pol 150 mAh, teraz już za późno, miało się wszystko schować za ekran. Nie wiem jak jest z pojemnością tych bateryjek które zastosowałem. Urządzenie podczas zwykłego wyświetlania pobiera ok 5mA, podczas odczytu z karty coś ponad 10 ale nie jestem w stanie dokładnie zmierzyć bo zbyt szybko się to zmienia. Na testy w programie dopisałem linię tak, aby cały czas zmieniało text góra, dół, góra, dół itd i zamontowałem szeregowo połączone 3 stare baterie LR44 z kalkulatorów, dały razem niecałe 4V (powinny 4.5 ale były zużyte) i po trzech godzinach ciągłego przełączania zmierzyłem stan baterii - 3,7V.
    Dodam, że urządzenie pracuje do napięcia 2,7V, tak więc gdyby zastosować te baterie i byłyby one nowe teoretyczny czas ciągłego przełączania (czego się nie robi w praktyce) byłby pewnie ok 18 godzin.. Nie wiem, jak się zachowa bateria 12V (większe straty) ale przy 12V sprawdzałem pobór prądu jest cięgle taki sam..
    Nie wiem, czy jest sens bawić się w ładowarkę i akumulator. Pewnie łączny koszt zbudowania ładowarki i kupienie akumulatorka byłby większy niż łączny koszt baterii przez cały okres do końca studiów (sesja jest przecież tylko 2 razy w roku, albo aż 2 razy :) ) i nie na każdym kolokfium czy egzaminie trzeba skorzystać ze ściągi.

• #16 28 Kwi 2011 10:59
    drzasiek

Tak, po raz kolejny powtarzam, że mam taki akumulator ale urządzenie musiałoby być większe nieco, żeby zmieścił się obok karty pamięci.
    Nie trzeba stosować stabilizatora? A co z zasilaniem karty pamięci?
    Max zdaje się jest 3.6V

• #17 28 Kwi 2011 11:37
    Flaman11
    Poziom 17  

drzasiek napisał:
    ...żeby zmieścił się obok karty pamięci.

Ostatnio również potrzebowałem jak najmniejszego aku i jest firma w Łodzi, która spokojnie by ci dobrała akumulatorek mniejszy od powierzchni wyświetlacza i na tyle cienki, że spokojnie mógłbyś dać na niego gniazdo kart pamięci. Co do samego projektu to fajna ściąga, ale koledzy mają rację, że powinno się szybko włączać i wyłączać oraz nie informować przy starcie co to w ogóle jest.

• #19 28 Kwi 2011 12:27
    DariuszEE
    Poziom 17  

Proszę rozwiązanie

po pierwsze proponował bym przejść na MiniSD

Mikro ściąga - czytnik dokumentów z karty pamięci SD lub MMC Mikro ściąga - czytnik dokumentów z karty pamięci SD lub MMC

Akumulator pochodzi z odtwarzacza PHILIPS SA3325 2GB , Akumulatorek ma 225 mAh , sporo tego typu "złomu" można kupić na aukcjach w kategoriach "przenośny/uszkodzone"
    ceny są śmieszne bo np. ja kupiłem trochę takich odtwarzaczy za 5-10 zł za szt.
    a zostaje sporo użytecznych elementów "których nigdy byś u nas normalnie nie kupił"

mówię tu o złączach , przełącznikach , elementach smd itd.

A bym zapomniał , jeszcze mniejsze i "fajniejsze" akumulatorki można znaleść w słuchawkach BLUETOOTH do tel GSM , popytaj kolegów czy nie mają popsutych , może dadzą na części :-)

• #20 28 Kwi 2011 12:32
    drzasiek

Mam wrażenie, że niektórzy nie czytają wogóle opisu tylko od razu swoje mówią.. Wszystko pięknie ładnie, ale jak się robi z tego co się ma pod ręką nie da się jednocześnie robić nie z tego co się ma pod ręką. Miałem kartę MMC i chciałem ją wykorzystać, pojemność 32 MB tu spokojnie wystarczy. A kartę MIKRO czy mini SD trzeba po pierwsze kupić, po drugie trzeba 2 adaptery (jeden w urządzeniu a drugi do wgrywania plików).
    Gdybym nie zważał na koszty, to płytkę zaprojektowała i wykonałaby mi firma tym się zajmująca, kupiłbym odpowiedni akumulatorek i kartę mikro SD i wszystko umieścił w zegarku.. Ale wtedy bym się w 100 zł nie wyrobił, więc do czego tu porównywać. Konstrukcja miała spełniać założenia, a podstawowym było, żeby było szybko i tanio.

• #21 28 Kwi 2011 12:47
    piotrekl6
    Poziom 9  

Witam.
    Jakaś dziwna moda panuje. Jak się ktoś przyczepi czegoś to potem wszyscy papugują i powtarzają to w nieskończoność. Co wy macie z tym akumulatorem? Jakie to ma znaczenie skoro projekt spełnia oczekiwania? Jak narazie jest to chyba najmniejsza i najtańsza ściąga elektroniczna DIY jaką widziałem więc po co ją powiększać akumulatorem albo zwiększać koszt budowy kupując inne dodatkowe lub alternatywne podzespoły? Tak na zdrowy rozum pomyślcie ci którzy krytykujecie.
    Konstrukcja bardzo fajna, i mi się bardzo podobają te ikonki, od razu widać który plik to katalog a który dokument. Bateryjka jak będzie nowa powinna wytrzymać porównywalnie z tymi LR44, przy normalnym użytkowaniu powinna wystarczyć na parenaście godzin więc po co te propozycje zwiększania rozmiarów i kosztów.

• #22 28 Kwi 2011 14:55
    luxus19
    Poziom 15  

Ścieżki rozpływają się dla tego że masz za dużą temperaturę a nie dla tego że masz zły papier. 180*C to max wtedy wychodzi najlepiej i po dobrym odmoczeniu nie trzeba nic drapać ani skrobać. Pomyśl całkiem fajny tylko wykonanie trochę gorsze.

• #23 28 Kwi 2011 15:14
    drzasiek
  • #24 28 Kwi 2011 16:21
    luxus19
    Poziom 15  

Czy mierzyłeś? temp. mogę się założyć że do 200*C dochodzi. Najlepszy patent na PCB to laminarka do foli A4 lekko przerobiona ;)

• #25 29 Kwi 2011 17:31
    drzasiek

luxus19 napisał:
    Czy mierzyłeś? temp. mogę się założyć że do 200*C dochodzi. Najlepszy patent na PCB to laminarka do foli A4 lekko przerobiona ;)

Termoparą i pirometrem. Może toner kiepski. Następnym razem spróbuję jeszcze mniejszą temp i krócej grzać.

W związku z prośbami na pw i meila udostępniam schemat i wsad. Wszystko jest na mojej stronie:
    http://www.drzasiek.cba.pl/sciaga.php

• #26 29 Kwi 2011 19:27
    bystryldz
    Poziom 10  

Co do adaptera w urządzeniu na MicroSD czy aby na pewno potrzeba ? W telefonach komórkowych nie ma potrzeby adaptera tylko samo gniazdo na Microsd jest, to myślę, że i tutaj nie było by problemu, przy kupnie microsd prawie zawsze dają adapter więc i tutaj problem znika. Fakt jako ściąga powinna włączać się w mig tak jak już ktoś wcześniej pisał, a co do menu proponował bym menu lista, tak jak kontakty w telefonie, jedno pod drugim i jeden katalog do którego wrzucasz, wtedy problem z wyszukaniem prosto pliku na karcie zmniejszył by się dużo ( tak mi się wydaje ) + zaoszczędził by czas na przeszukiwanie urządzenia i wtedy mamy więcej czasu na ściąganie : ) Powrót z pliku do menu za pomocą przycisku.

• #27 29 Kwi 2011 19:30
    drzasiek

Jak jest dużo dokumentów to chyba lepiej segregować je w folderach niż wszystko na jednej kupie? i jak się potem w tym połapiesz?

• #28 29 Kwi 2011 20:07
    zielnony
    Poziom 9  

Ściąga bardzo mi się podoba :) czy mógłbyś podać parametry stabilizatora jaki zastosowałeś?