Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Poszukuję dysku Samsung HM100UI 1TB 5400rpm/8MB do odzysku danych

Perelka 27 Kwi 2011 23:25 2517 8
  • #1 27 Kwi 2011 23:25
    Perelka
    Poziom 15  

Witam wszystkich. Posiadam dysk zewnętrzny TOSHIBA iOmega Prestige 2,5''. Wewnątrz jest tytułowy dysk Samsunga, niestety coś się stało z dyskiem że "umarł". Próbowałem przełożyć elektronike z takiego samego dysku ale chyba są różnice w oprogramowaniu bo mimo że dysk pracuje to komputer go nie wykrywa. Dołączam zdjęcia dysku. Wygląda że nowy dysk mam o dwa miesiące młodszy i może wprowadzili jakieś niewielkie zmiany że przekładka nie pomogła. Może ktoś jest z okolic Wrocławia i miałby taki dysk...

Poszukuję dysku Samsung HM100UI 1TB 5400rpm/8MB do odzysku danych Poszukuję dysku Samsung HM100UI 1TB 5400rpm/8MB do odzysku danych

Wydaje mi się że to co jest na naklejce płytki z elektroniką to chyba najistotniejsze, data i może wersja oprogramowania... Chyba że się mylę.

Proszę o pomoc bo mam tam sporo dokumentów, zdjęć i programów do odzyskania.

0 8
  • #2 27 Kwi 2011 23:34
    michal_aniol
    Poziom 32  

Przełożenie elektroniki nic nie da. Dyski mają indywidualne parametry. Przy przekładce elektrniki trzeba ją przeprogramować/przelutować ROM/MCU.

0
  • #3 28 Kwi 2011 00:46
    Perelka
    Poziom 15  

Czyli mam rozumieć gra nie warta świeczki...? Nie stać mnie na odzyskiwanie danych w firmach tym się zajmujących bo to będzie niezła kwota... (Kilka dysków zewnętrznych, jak nie kilkanaście...)

0
  • #4 28 Kwi 2011 09:20
    michal_aniol
    Poziom 32  

Perelka napisał:
    (Kilka dysków zewnętrznych, jak nie kilkanaście...)

Co masz na myśli?

0
  • #6 28 Kwi 2011 14:28
    Perelka
    Poziom 15  

Miałem na myśli cenę usługi za odzyskiwanie w porównaniu do cen dysków

Poszukuję dysku Samsung HM100UI 1TB 5400rpm/8MB do odzysku danych Poszukuję dysku Samsung HM100UI 1TB 5400rpm/8MB do odzysku danych Poszukuję dysku Samsung HM100UI 1TB 5400rpm/8MB do odzysku danych Poszukuję dysku Samsung HM100UI 1TB 5400rpm/8MB do odzysku danych

0
  • #7 29 Kwi 2011 09:40
    Perelka
    Poziom 15  

Witam ponownie. Mam sporo nowych istotnych informacji na temat nieszczęsnego dysku. Na wstępie napiszę że wszelkie testy doprowadziły do tego że chyba mam uwalony wsad we flashu. Doszedłem do tego w ten sposób że do niesprawnego dysku włożyłem sprawną elektronikę z wlutowanym flashem płytki niesprawnej. Do sprawnego dysku włożyłem niesprawną płytkę z flashem płytki sprawnej: w rezultacie dysk niesprawny nie podniósł się w ogóle a dysk sprawny normalnie działa!!! Czyli na rzekomo niesprawnej płytce wszystko jest OK oprócz flasha. Odczytałem również StartLog z dysku uszkodzonego.
    Zatem:

ActiveFW : 00
    FWVer : 0001
    DDR size detected = SIPC status: 00001002
    SERVO
    Unpack Fail

Zatem jaka jest szansa zdobycia wsadu flasha do mojego zepsutego dysku?
    Nie wiem czy wersja firmweru dusku jest na tej prostokątnej naklejce na płytce?

Kolega sugeruje by odczytać flashe obu dysków i spróbować poszukać jakiegoś fragmentu który może się różni tam gdzie nie powinien...

Kiedyś w taki sposób udało mu się poskładać uszkodzony wsad pamięci komputera silnika na podstawie innej pamięci z takiego samego komputera silnika. Wiadomo jest wiele fragmentów różniących się takich jak info immobilajzera, mapa ustawień silnika ale metodą prób i błędów udało się.

Tak więc udało się odczytać zawartość pamięci sprawnego dysku i przy odczycie zawartości pamięci dysku uszkodzonego okazało się że odczyt za każdym razem jest inny. Różnice są nie wielkie ale często inne oraz w wąskim obszarze pamięci.

Dołączam wsad sprawnego dysku i pięć wersji wsadu dysku niesprawnego.

0
  • #8 13 Cze 2011 15:47
    Perelka
    Poziom 15  

Dołączam pliki z odczytaną zawartością pamięci dysku sprawnego i uszkodzonego.
    Okazuje się że pamięć dysku uszkodzonego odczytuje się z błędami za każdym razem coś innego. Różnice są nie wielkie i w wąskim obszarze.

0
  • #9 16 Cze 2011 22:15
    Perelka
    Poziom 15  

Zacznę od tego że DYSK NAPRAWIONY.

Udało się to tak jak wspominałem wcześniej. Okazuje się że ta pamięć ma sektory po 4KB i właśnie jeden sektor się posypał. Skopiowaliśmy ten uszkodzony sektor z pamięci dysku sprawnego i dysk już działa. Teraz tylko asekuracyjnie kopiuje dane by przypadkiem sytuacja się nie powtórzyła. Trochę walki z tym było bo trzeba było zbudować podstawkę pod układ w obudowie SMD ale takiej bez wystających nóżek. Tak więc temat zamykam.[/b]

0