Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Robot Rollin' Justin łapie piłeczki

Mateusz120986 28 Kwi 2011 11:52 1668 5
  • Robot Rollin' Justin łapie piłeczkiNiemiecka Agencja kosmiczna DLR od dwóch lat pracuje nad swoim flagowym robotem - Rollin’ Justin, który po raz pierwszy został zaprezentowany podczas targów CeBIT. Od tamtego czasu robot doczekał się wielu ulepszeń i modyfikacji.

Najnowszą umiejętnością robota jest łapanie piłeczek lecących w jego kierunku. Skuteczność łapania wynosi aż 80%. Sposób działania robota przedstawiony jest na poniższym filmiku. Dzięki wbudowanemu sensorowi ruchu, dwóm kamerom 2 Mpix oraz komputerowi dysponującemu dużą mocą obliczeniową, robot potrafi wytyczyć tor lotu dwóch jednocześnie rzuconych piłeczek oraz złapać je w powietrzu. Ramiona robota potrzebują jedynie 5 ms, by ustawić się w pozycji do łapania piłeczki, a dokładność położenia wynosi ok. 2 cm. Aby wykonać wszystkie potrzebne operacje, Justin potrzebuje podłączenia do zewnętrznego komputera. To potwierdza, jaką potężną mocą dysponuje ludzki mózg, dla którego złapanie piłeczki jest banalnie proste.

Link

Źródło: http://www.ubergizmo.com/2011/04/rollin-justi...-catching-balls-with-high-degree-of-accuracy/

Fajne! Ranking DIY
    O autorze
    Mateusz120986
    Poziom 22  
    sprzedam programator AVR + PIC, USBasp i Brenner 8 http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=1812499&highlight=
    Specjalizuje się w: automatyka, mikrokontrolery
    Mateusz120986 napisał 649 postów o ocenie 24, pomógł 5 razy. Mieszka w mieście Gdynia. Jest z nami od 2004 roku.
    stihler
    Poziom 15  
    O ja pierdziele. Nie wiem jak oni to zrobili ale coraz bardziej nowe technologie upodabniają się do ludzi...
    Nie sądziłem, że potrzeba takiego sprzętu do złapania piłeczki. Takiej mocy obliczeniowej...
    Ciekawe czy za parę lat będzie potrafił złapać kulę wystrzeloną z pistoletu??
    PS. Kamera video takiej jakiej używają fachowcy.
    Potrafiła by zarejestrować chodź na jednej lub większej ilości klatek lecącą kulę?
    To taka nurtująca mnie ciekawostka
    Nathir
    Poziom 14  
    stihler napisał:

PS. Kamera video takiej jakiej używają fachowcy.
    Potrafiła by zarejestrować chodź na jednej lub większej ilości klatek lecącą kulę?
    To taka nurtująca mnie ciekawostka

Hmm czy pytasz o możliwość 'nakręcenia' lecącej kulki?
    Od kilku lat istnieją super-szybkie kamery robiące ponad milion klatek na sekundę
    Często np. w "Pogromcach Mitów" odtwarzają nagrany lot kuli klatka po klatce, przy czym co klatkę kula przemieszcza się powiedzmy o 0,5 cm

Myślę, że w końcu uda się wykonać robota łapiącego pociski, jednak przy użyciu zwykłej kamery optycznej... zadanie takie to tak jak jechać z Krakowa do Gdańska przez Pragę. Zdecydowanie lepiej użyć w takim przypadku innych sensorów

@edit
    Kolega mnie uprzedził o parę minut :)
    stihler
    Poziom 15  
    Teraz widzę, że z pewnością nie jestem na bieżąco.
    Ale nie mam nawet na to za bardzo czasu.
    Zwłaszcza przed końcami semestrów.
    tiggerek1982
    Poziom 14  
    od lat szybkie kamery używane są do sprawdzania stanu produktu
    np w napojach (stan korka czy napełnienia )
    przykład :
    http://www.procomacpackaging.com/propack/cmsdoc.nsf/WebDoc/webb7xhbfv
    a tu przykładowa prędkość linii:
    Krones dla zobrazowania (czas 2:04 gdy pada podświetlenie na obiekt dla kamer ).
    dla zainteresowanych jeszcze Metec produkcji KHS .
    Także cały "geniusz" jak zawsze tkwi w oprogramowaniu :)