Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Spawarka Inwertorowa Kinzo 48P6300 - zabezpieczenie termiczne

28 Kwi 2011 15:00 7022 5
  • Poziom 16  
    Witam
    Spawarka do tej pory działała bez zarzutu, ostatnio ją włączyłem i od razu zapaliła się lampka PROTECT (jest ona chyba odpowiedzialna za zabezpieczenie termiczne) i świeci się cały czas, do tego coś piszczy chyba transformator (dźwięk jest takiej częstotliwości, że trudno mi go dokładnie zlokalizować). Właściwie nie wiem gdzie szukać przyczyny usterki. Żaden z elementów nie wygląda na spalony, kondensatory całe, bezpiecznik sprawny. Google milczy na ten temat.
  • Pomocny post
    Użytkownik obserwowany
    Jak syczy dźwiękiem wysokiej częstotliwości i masz kontrolkę błędu to ma zwarcie gdzież. Sprawdzaj wszystkie Diody Tranzystory szczególnie elementy na radiatorach.. sprawdzaj omomierzem jaki mają opór.
    Weź sprawdzaj wlutowane jak będziesz miał klika omów i mniej w obydwie strony to wylutuj i sprawdź drugi raz jak również będziesz miał zwarcie ( kilka omów w obydwie strony )to do wymiany.
  • Pomocny post
    Poziom 29  
    Było na forum. Najczęściej w tych inwertorach ulega uszkodzeniu (zwarcie) dioda na radiatorze która jest najbliżej wiatraczka. Możesz tam wstawić dowolną szybką diodę min. 60A/200V.
  • Poziom 16  
    Czy to ta dioda? po wpisaniu w google symbolu nie znalazłem nawet czym jest ten element. Było to przykręcone na radiatorze obok wentylatora. Przewodzi prąd w obie strony.
  • Poziom 16  
    Wszystkie diody na radiatorach wydają się sprawne, mierzyłem bez wylutowania. W kierunku przewodzenia 320 Ohm w kierunku zaporowym poza zakresem miernika. I tak dla każdej diody z odchyłką +/- 1 Ohm. Te mniejsze pojedyncze diody obok tranzystorów też sprawne mają po 354 Ohm w kierunku przewodzenia, w zaporowym poza zakresem pomiaru. Diody między radiatorami te nieprzykręcone D1-469 Ohm w kierunku przewodzenia i poza zakresem w kierunku zaporowym, dioda D4 odpowiednio 461 Ohm i poza zakresem. Czyli wszystkie diody raczej sprawne.
    Z tranzystorów nie dało się odczytać symbolu, więc zmierzyłem je we wszystkie strony, także bez wylutowania.( + i - oznaczyłem przewody miernika) A oto wyniki:
    IGBT 1
    +1 2- 1453 Ohm
    -1 2+ poza zakresem
    +2 3- poza zakresem
    -2 3+ 354 Ohm
    +1 3- 968 Ohm
    -1 3+ 994 Ohm

IGBT 2
    +1 2- 1450 Ohm
    -1 2+ poza zakresem
    +2 3- poza zakresem
    -2 3+ 354 Ohm
    +1 3- 967 Ohm
    -1 3+ 993 Ohm

dodano 7.05.2011
    Jedna z diod jest charakterystycznie "nadpalona", ma biały nie dający się usunąć osad. Wylutowałem ją ale wg miernika działa. Czy jest taka możliwość, żeby mój chiński miernik za 10zł wskazywał, iż dioda działa, a w rzeczywistości było odwrotnie?

dodano 20.05.2011
    Wymieniłem podejrzaną diodę i spawarka ruszyła. Jutro wyspawam kilka elektrod, jeżeli wszystko będzie ok to zamknę temat.